Site icon HWCooling.net

Recenzia TCL C935: Panel s podsvietením miniLED a soundbar

Detaily

Nedávno sme sa pozreli na cenovo dostupný no prekvapivo schopný 55″ televízor od TCL. Čínske TCL však v ponuke nemá len cenovo orientované modely, ale vyrába aj prémiovejšie orientované modely s panelmi podsvietenými miniLED. Takým je aj aktuálne testovaný televízor 65C935, ktorý okrem lepšieho displeja ponúka aj kvalitnejšie ozvučenie Onkyo v podobe soundbaru s podporou Dolby Atmos.

Základné parametre

ParametreTCL
65C935
Parametre27E1N5600HE
Displej65" 165 cm, VA, miniLED (1080 zón), 16:9, rovný
Rozlíšenie3840 × 2160 px
Obnovovacia frekvencia100/120/144 Hz
Panelaž 12 bit
VRR/FreeSync/G-Syncáno/áno/nie
Doba odozvy-
Jas1000 nit typ/1800 nit peak
Kontrast-
Farebné režimy-
Vstupy2× HDMI 2.1 (4K 144 a 120 Hz, 48 Gb, 1× eARC), 2× HDMI 2.0 (4K 60 Hz), RJ-45, CI+, Satelit, optický
USBáno, 1× 2.0
Audio vstup/výstupáno/áno
Reproduktory2.1.2 (60 W) Onkyo, Dolby Atmos
VESAáno (300 × 300)
Orientačná cena1499 €/35 500 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-2179" as a base selector for example: #supsystic-table-2179 { ... } #supsystic-table-2179 tbody { ... } #supsystic-table-2179 tbody tr { ... } */

Balenie a výbava

Na rozdiel od menšieho súrodenca nám C935 dorazila len v jednej škatuli bez akejkoľvek potlače. Nevieme ju teda porovnať, no v balení sa prakticky nachádzal rovnaký obsah. Tým je dokumentácia a dvojica diaľkových ovládačov. Jeden menší pre multimédiá a druhý tradičnejší, pre pozeranie televízie. Ja som si vystačil s tým menším, keďže klasickú televíziu nepozerám vôbec a na prehliadanie internetových masmédií ten menší úplne postačuje.

Ešte možno poznámka ku škatuli, jej otváranie je trochu nepraktické, nakoľko je potrebné televízor vytiahnuť cez jej vrch, čiže lepšie je si krabicu položiť na zem a televízor v polystyréne z nej vysunúť na podlahe. Pri iných televízoroch sme sa už stretli s možnosťou rozoberania škatule a vytiahnutie vrchnej časti nad televízor, ten pritom ostane v spodnej časti. Vďaka tomu nemusíte televízor zdvíhať nad škatuľu, čo už pri 65″ uhlopriečke nie je sranda.

Po zložení stojana a pripojení k televízoru máme možnosť sa naň pozrieť v plnej kráse. Tenké rámiky po stranách dopĺňa decentný soundbar dole a vyšší stupeň kvality ponúka aj samotný stojan. Ten je kovový na rozdiel od plastového krytu pri C735.

Modelový rad C935 je vrcholom ponuky výrobcu, pričom s týmto označením máte k dispozícii len dvojicu rozmerov a to testovaných 65″ alebo väčší 75″ model. V predchádzajúcej generácii (X92) ponúkal výrobca aj ešte väčšie 85″ 8K modely, no za rok 2022 je séria C93 top modelom. Pre rok 2023 by mali byť nové modely predstavené už v najbližších mesiacoch, čo si určite nenecháme utiecť. Späť ale k C935.

Hlavným rozdielom oproti naposledy testovanému C735 je predovšetkým použitie kvalitnejšieho panelu s miniLED technológiou, vďaka čomu ponúkne televízor výrazne lepší jas a predovšetkým kvalitnejší HDR zážitok. Výrobca hovorí o 4. generácii technológie miniLED, ktorá má len 5 mm vzdialenosť medzi podsvietením a panelom LCD. Z marketingových označení nechýbajú také ako 4K HDR Premium 2000 či použitie technológie Quantum Dot. V praxi televízor podporuje viacero formátov HDR, konkrétne HDR10, HDR10+, Dolby Vision, Dolby Vision IQ a HLG. Nebudete mať tak problém s prehraním obsahu z akéhokoľvek dnešného média. Pre zaujímavosť, 65″ model ponúka 1080 a 75″ verzia až 1920 lokálne stmievateľných zón. Samozrejme, nie je to OLED, no napriek tomu ide o naozaj dobré čísla, čomu zodpovedá aj HDR zážitok.

Televízor poháňa čipset od MediaTek, konkrétne MT9615 (MT5889), ktorý má štvoricu Cortex A73 jadier s frekvenciou až 1,3 GHz. Je to rovnaký model ako pri C735 a zároveň pomalší procesor ako mali modely The One a OLED+907 od Philips. Na rozdiel od neho však ponúka vyše 20 GB vnútorného úložiska pre inštaláciu aplikácií, čo je veľká výhoda v porovnaní s Philipsom, ktorý sa už po pár aplikáciách sťažoval na nedostatok úložiska. Počas používania som sa nestretol so žiadnym sekaním ani inými zaváhaniami systému, je teda možné, že Google TV je lepšie optimalizovaný ako Android TV v podaní Philips.

V portovej výbave okrem štvorice HDMI nájdete aj jeden port USB 2.0, eternetový konektor RJ-45, audio výstup pre slúchadlá, digitálny audio výstup, AV vstup a dvojicu vstupov pre káblovú a satelitnú televíziu s tunermi DVB-T2/C/S2, Nechýba ani slot pre modul CI. Táto časť výbavy je zhodná s C735, čo je vzhľadom na použitie rovnakého procesora očakávané. Pozor si tiež dávajte na porty HDMI, kde len dva sú reálne HDMI 2.1, hoci slovenská stránka výrobcu hovorí o všetkých štyroch. Rozdiel oproti C735 je v použitiej WiFi, ktorá je typu 6 802.11ax. Či aj reálne ponúkne vyššie rýchlosti ako v prípade C735 si samozrejme otestujeme. Nechýba ani podpora Bluetooth na pripojenie príslušenstva, napríklad klávesnice.

Stránka výrobcu hovorí o bezrámovom dizajne, pravdou je ale trojica tenších čiernych rámikov po stranách a hore, ktoré dopĺňa mierne hrubšia spodná brada s pripojeným soundbarom Onkyo v kovovom dizajne. Televízor v 65″, teda 165 cm vyhotovení váži len niečo málo cez 32 kg, čo je výrazne viac ako menší súrodenec C735 s 10 kg. Na vybratie z krabice budete rozhodne potrebovať asistenciu, následná manipulácia a prekladanie televízora je len pre statnejšie postavy. Väčší 75″ model váži vyše 42 kg, čo už bude pre jedného asi priveľké sústo.

Zadná strana je odetá do čiernej, pričom uprostred ponúka úchyt VESA 300 × 400. Okrem toho na zadnej strane vidíme uprostred 20 W soundwoofer (basový reproduktor) a v horných rohoch dvojicu 10 W reproduktorov Dolby Atmos. V prednom soundbare je ďalšia dvojica 10 W reproduktorov, celkový výkon je tak 60 W v 2.1.2 konfigurácii. Ide o výrazné zlepšenie oproti C735, kde 20 W sústava bola azda najväčšou slabinou televízora.

   

Na Bowers & Wilkins z Philips OLED+907 to nemá, no to pri trojnásobnej cenovke to ani nie je prekvapenie. Napriek tomu je Onkyo sústava v prípade C935 rozhodne jednou z predností televízora a pôjde o veľmi solídny základ pre tých, ktorí nechcú investovať do dedikovanej audiosústavy. Na zadnej strane sme si mohli tiež všimnúť vstavanú správu kabeláže.

Podobne ako pri menšom súrodencovi C735 aj tu výrobca siahol po operačnom systéme Google TV, čo je novší OS pre televízory a prevedením sa líši od Android TV, ktorý tu bol skôr. Ten nájdeme napríklad v televízoroch Philips. C935 rovnako ako C735 ponúka podporu AirPlay a HomeKit, ktorá na Philipsoch úplne absentovala. TCL s výrazne nižšou cenovkou tieto funkcie pre Apple používateľov ponúka. Na rozdiel od C735 je však použiteľnosť pri C935 výrazne lepšia a stabilita či úspešnosť použitia AirPlay bola niekde na úrovni 95 %. Stále to nie je perfektné, no ide o výrazné zlepšenie v porovnaní s C735, kde to bolo tak 50/50, čo som aj kritizoval.

Herné funkcie sme si samozrejme vyskúšali a k televízoru sme preto pripojili PlayStation 5 aj počítač. PS5 rozpoznala VRR aj ALLM a 4K pri 120 Hz tiež fungovalo bez problémov. Na aktiváciu týchto funkcií však bolo potrebné spraviť niekoľko krokov v nastaveniach, konkrétne zapnúť HDMI 2.1 režim a povoliť ALLM a VRR.

Konzola následne automaticky detekuje správny vstup, čo nám potvrdila aj v nastaveniach.

Takisto je pre hráčov k dispozícii Game Bar, ktorý je možné vyvolať z rýchlych nastavení.

Pri prvom spustení vás prevedie rýchlou ukážkou všetkých možností a ich opisom. Kurzor si pri tom môžete prispôsobiť podľa vašich potrieb. Všetky možnosti Game Bar sme si ukázali už v teste C735 v dedikovanej kapitole.

V porovnaní s Philips je Game Bar rozhodne na vyššej úrovni, no na herné monitory to ešte nemá. Napriek tomu budem skôr schváliť ako haniť.

Čo sa týka pripojenia počítača, to bolo bezproblémové a nevyskytli sa problémi s farbami ako pri Philipsoch, kde je potrebné zvoliť konkrétny režim Monitor. 4K so 120 Hz teda funguje ako má, televízor žiaľ nepodporuje G-Sync, ani v režime neoficiálnej kompatibility, čo bude pomerne zásadná informácia pre majiteľov Nvidia grafických kariet. Tým odporúčam pozrieť sa po modeloch od LG, kde G-Sync určite funguje, čo mám už dlhé roky odskúšané. Rovnako aj modely OLED od Philips fungujú s G-Sync, čo sme si už otestovali. V ďalšej kapitole sa rýchlo pozrieme na OS pred testami panelu.



Nedávno sme sa pozreli na cenovo dostupný no prekvapivo schopný 55″ televízor od TCL. Čínske TCL však v ponuke nemá len cenovo orientované modely, ale vyrába aj prémiovejšie orientované modely s panelmi podsvietenými miniLED. Takým je aj aktuálne testovaný televízor 65C935, ktorý okrem lepšieho displeja ponúka aj kvalitnejšie ozvučenie Onkyo v podobe soundbaru s podporou Dolby Atmos.

Možnosti nastavení

TCL 65C935 využíva Google TV vo verzii Android TV 11, čo je zhodné s lacnejším modelom C735. Domáca obrazovka ponúka vaše obľúbené aplikácie a tiež návrhy obsahu, či už sú to rozpozerané videá alebo návrhy z vašich streamovacích služieb.

Systém tiež ponúka zoznam všetkých aplikácií či možnosť šetriča obrazovky.

Nechýbajú ani nastavenia obrazu, kde máte na výber z niekoľkých režimov, ktoré si viete ešte prispôsobiť podľa vašich potrieb. Na rozdiel od Philips, ktorý si Android TV prispôsobuje podľa seba, sú nastavenia v rovnakom dizajne ako zvyšok systému.

TCL tiež ponúka množstvo aplikácií a pridaných funkcií, ktoré sme si podrobne ukázali pri teste C735. Aby sme tak neopakovali tie isté veci znova, odporúčam pozrieť si ich v predchádzajúcej recenzii.

Na čo sa ale ešte pozrieme je aplikácia Lepší.TV, ktorú už nejakú chvíľu používam a vďaka spolupráci s touto streamovacou službou budeme môcť otestovať ako aplikácia funguje a vyzerá na rôznych platformách.

V prípade Google TV v TCL C935 si viete aplikáciu vyhľadať a nainštalovať v Google Play.

Po spustení máte na výber z viacerých balíčkov, ktoré si môžete objednať. V prípade, že už službu používate, stačí prejsť na prihlásenie.

V rámci účtu si viete vytvoriť viacerých používateľov, ktorý majú vlastné meno aj ikonku a vedia mať vlastné zoznamy a preferencie programov. Každý člen rodiny tak môže sledovať iné programy a nebudú sa miešať s ostatnými.

Prehľad obsahu ponúka rôzne filtre podľa typu alebo podľa toho, čo je zdrojom videí. Okrem bežnej televízie máte prístup v závislosti od použitého balíčka aj k HBO, kde tiež viete filtrovať filmy, seriály či obsah pre deti.

Samostatnou kapitolou je HBO max, ku ktorému tiež získate prístup ako súčasť vášho predplatného.

Aplikácii nechýbaju ani nastavenia, kde máte prehľad vášho predplatného, možnosť správy profilov, úpravy zobrazenia a nastavenia staníc, či možnosť otestovať kvalitu vášho internetového pripojenia.

Zoznam TV programov vám ukáže aktuálne prehrávané, minulé aj budúce programy na prehľadnej časovej osi, ktorou sa viete veľmi rýchlo a intuitívne pohybovať. Ku každému programu máte následne krátky popis a viacero akcií.

Napríklad v prípade seriálov máte možnosť prechádzať jednotlivé diely a nie len ten, ktorý je práve vysielaný. Ak tak chcete pozerať nejaký seriál od prvého dielu, máte takú možnosť.

To platí nie len o seriáloch vysielaných v našich staniciach ale aj HBO. Aktuálnym hitom je rozhodne Last of us, ktoré tu nesmie chýbať. V tomto prípade ale odporúčam sledovanie cez HBO max, kde je obsah v citeľne lepšej kvalite.

Okrem TV programov ponúka Lepší.TV aj rádio, čo môže byť užitočná funkcia na vytvorenie atmosféry v pozadí či dobre poslúži aj na počúvanie rádií z iných krajín, ktoré by ste si normálne nedokázali naladiť.

Pri nechcenom stlačení tlačidla späť vás aplikácia upozorní a dá vám na výber, či naozaj chcete aplikáciu opustiť, čo pokladám za naozaj užitočné.

Aplikáciu Lepší.TV si vyskúšame aj na ďalších testovaných televízoroch a bude zajímavé sledovať, či a aké zmeny budú na rôznych OS. Týmto tiež ďakujeme Lepší.TV za spoluprácu pri tomto testovaní.



Nedávno sme sa pozreli na cenovo dostupný no prekvapivo schopný 55″ televízor od TCL. Čínske TCL však v ponuke nemá len cenovo orientované modely, ale vyrába aj prémiovejšie orientované modely s panelmi podsvietenými miniLED. Takým je aj aktuálne testovaný televízor 65C935, ktorý okrem lepšieho displeja ponúka aj kvalitnejšie ozvučenie Onkyo v podobe soundbaru s podporou Dolby Atmos.

Obrazové vlastnosti

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej má matricu VA s uhlopriečkou 65″ (165 cm) a tradičným pomerom strán 16:9, rozlíšenie má 3840 × 2160 px. Maximálna obnovovacia frekvencia je maximálne 144 Hz pri 4:4:4 10bit alebo 120 Hz 4:4:4 12 bit. Hoci pri televízoroch zvyčajne nenájdeme na stránkach výrobcu ďalšie informácie ako farebný gamut, kontrast či jas, v tomto prípade aspoň posledný parameter nájdeme na globálnej stránke. Udávaný jas je tak 1000 nitov a pri špičke môže dosiahnuť až 1800 nitov. Už sme si to síce spomínali, no pre pripomenutie, testovaný kúsok ponúka 1080 zón podsvietenia, väčší 75″ model ich má až 1920. Za zmienku tiež stojí podpora viacerých HDR formátov, konkrétne HDR10, HDR10+, Dolby Vision, Dolby Vision IQ a HLG. Výrobca to označuje ako formát Multi HDR.

Kvalitu zobrazenia sme porovnali v režime Vivid pri nastavení maximálneho jasu. Sondou sme namerali 100 % sRGB, 91 % AdobeRGB, 95 % DCI-P3 a 88 % NTSC, čo sú lepšie hodnoty ako mal C735 a takmer rovnako dobré ako OLED+907 od Philips, čo je naozaj prekvapenie. Kde C935 exceluje je rozhodne jas, ktorý dosiahol až 1058 nitov v našom meraní. Pomerne dobrá je aj krivka gamy, ktorá u predchádzajúcich televízorov veľmi nekopírovala referenčnú hodnotu. Čo poteší už menej je uniformita a priemerná farebná odchýlka Delta E, ktoré všeobecne pri televízoroch neexcelujú a tu je situácia podobná.

Rýchlosť pripojenia

Samostatnou kategóriou pri televízoroch bude testovanie pripojenia cez WiFi a LAN, nakoľko v dnešnej dobe ide o dôležitú vlastnosť pri streamovaní obsahu. Na rozdiel od C735 s WiFi 5 802.11 ac, testovaný C935 ponúka novšiu WiFi 6 802.11 ax. Konkrétne by malo ísť o čipset MediaTek MT7921. Napriek papierovému vylepšeniu sú výsledky takmer na vlas zhodné, čo pokladám za sklamanie. Smerovač je síce umiestnený vo vedľajšej miestnosti, no na rovnakom mieste ako bol postavený televízor dosiahol iPhone 14 Pro Max 675 Mbps download a 321 Mbps upload, teda až trojnásobnú rýchlosť. Sklamaním je ale káblové pripojenie, ktoré je obmedzené na 100 Mbps. Ide o rovnaký výsledok, aký sme videli na všetkých doteraz testovaných televízoroch TCL aj Philips s MediaTek procesormi. Vyzerá to teda tak, že ide o limitáciu na strane čipsetu.

Výkon

Na televízoroch, ktoré nám to umožnia, sa pozrieme aj na výkon čipsetu pre herné účely, nakoľko Android ponúka množstvo herných titulov a bola by škoda neotestovať, či je možné ich na televízore spustiť. C935 používa rovnaký procesor ako C735 a výsledky sa tak líšia len v jednotkách bodov. Pri Wild Life je to 199 vs 200, pri Sling Shot Extreme 426 vs 423. Rozdiely sú naozaj zanedbateľné a stále platí, že Philips používa rýchlejší model MediaTek MT5895 s vyššími taktmy a dosahuje tak výrazne lepšie výsledky.

Spotreba

Pri testovaní televízora sa nesmie zabudnúť ani na otestovanie pripojenia k PC, či už za účelom testu kompatibility s G-Sync alebo všeobecného využitia a kompatibility pri hrách. Ako už bolo na prvej strane povedané G-Sync nie je podporovaný, no potešujúcou správou aspoň je, že 4K pri 120 Hz funguje bez problémov. 144 Hz mi však televízor neponúkol a nenašiel som ani nastavenie, ktoré by bolo potrebné aktivovať, aby sa tento režim sprístupnil. Alternatívou tak je asi len manuálne nastavenie rozlíšenia a frekvencie, čo veľmi oficiálne nevyzerá, obzvlášť, keď 144 Hz je prakticky na každom jednom propagačnom materiály k televízoru.

Spotrebu meriame za pomoci multimetra UNI-T UT71E, podobne ako pri metodike na monitory. Pri televízoroch sa zameriame predovšetkým na spotrebu pri HDR obsahu, na čo sme vybrali trojicu videí: Costa Rica, 2020 LG OLED a Dolby Vision Demo. Videá ponúkajú rozmanitý obsah, ktorý preverí energetickú náročnosť pri sýtych farbách, ale aj zobrazení čiernej.

Okrem trojice HDR videí meriame spotrebu pri teste jasu, kde vidíme jednotlivé zmeny spotreby pri navyšovaní jasu z 0 % na 100 % po 25 % krokoch. Z grafov tiež vidíme, že C935 atakuje hranicu 300 W, no nikdy ju neprekročila. Viac nám tieto grafy povedia až pri ďalšom teste, kedy ich budeme môcť porovnať s iným televízorom. Bude zaujímavé sledovať, ako jednotlivé typy panelov budú vplývať na spotrebu.



Nedávno sme sa pozreli na cenovo dostupný no prekvapivo schopný 55″ televízor od TCL. Čínske TCL však v ponuke nemá len cenovo orientované modely, ale vyrába aj prémiovejšie orientované modely s panelmi podsvietenými miniLED. Takým je aj aktuálne testovaný televízor 65C935, ktorý okrem lepšieho displeja ponúka aj kvalitnejšie ozvučenie Onkyo v podobe soundbaru s podporou Dolby Atmos.

Záver

TCL 65C935 ponúka prekvapivo zaujímavý balík funkcií a výkonu za atraktívnu cenu. Kým C735 bola naozaj budgetovo orientovaný model, kde bolo cítiť nedostatky, C935 toto zmietla zo stola. MiniLED panel ponúka výborný jas a vďaka veľkému množstvu zón podsvietenia aj peknú čiernu a menší blooming. Samozrejme na OLED to nemá, ale je to bližšie, než som to aj sám očakával.

Takže čo sa týka obrazu rozhodne nebudete sklamaní, a to hovorím ako dlhoročný (6+) používateľ technológie OLED. Ďalšou stránkou, kde C935 ponúka výrazné zlepšenie oproti C735 je rozhodne audio. To bolo rozhodne slabinou C735, no v prípade C935 ide o jednu zo silných stránok, čo je prakticky otočka o 180 stupňov. So 60 W sústavou Onkyo som bol naozaj spokojný a do bytu naozaj viac asi potrebovať nebudete.

Čo sa týka ostatných aspektov, tak tu nájdete len veľmi málo rozdielov oproti C735. Google TV ponúka rovnaké funkcie a nastavenia, je dostatočne rýchly a nepostrehol som žiadne problémy počas používania. Čo ale vyzdvihnem je výrazne lepšia spoľahlivosť AirPlay, ktorý na rozdiel od C735 fungoval takmer dokonale.

Procesor a jeho neduhy v podobe pomalého pripojenia cez LAN nájdeme aj tu a žiaľ toto vyrieši až ďalšia generácia (C945?). Taktiež by som privítal novší diaľkový ovládač v kvalitnejšom vyhotovení a hoci nemám nijakú priamu kritiku na ten súčasný, no pri top modeli by som čakal o niečo viac, hlavne keď porovnávam s inými značkami.

TCL C935 je dostupný v dvoch rozmeroch a okrem testovanej 65″ uhlopriečky si tak môžete zvoliť aj väčší 75″ model:

TCL 65C935
+ Pekný panel miniLED s vysokým jasom a dobrým HDR
+ Kvalitný zvukový systém Onkyo s podporou Dolby Atmos
+ Dostupá cena aj pri 75" modeli
+ Kompatibilita s novými konzolami – VRR, ALLM, FreeSync...
+ Rýchle prostredie Google TV
+ Užitožné funkcie herného asistenta
+ Veľké interné úložisko
+ Dvojica ovládačov v balení
- Limitácie procesora, iba dva porty HDMI 2.1, pomalý port LAN, ...
- ... slabý herný výkon
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-2180" as a base selector for example: #supsystic-table-2180 { ... } #supsystic-table-2180 tbody { ... } #supsystic-table-2180 tbody tr { ... } */