Site icon HWCooling.net

Reportáž: Ako to funguje v servisnom stredisku firmy Asus

... a pri doskách nerobia radosť pätice Intel

Viete, čo sa v rámci opráv najčastejšie vymieňa na grafických kartách a základných doskách? Schválne, tipnite si ešte predtým, než sa pustíte do čítania tohto článku. Z návštevy opravovne Asusu sme vydolovali veľa atraktívnych informácií, o ktoré nemôže byť ochudobnení. Okrem reakcií na nepríjemné otázky sa dozviete i to, akými spôsobmi sa poruchy na hardvéri bežne detegujú a odstraňujú.

Ak reklamujete nejaký produkt Asus, obvykle končí v Ostrave. Niektorí z vás dozaista vedia, že na Hrušovskej ceste je vo výškovej budove jeden zo servisov tejto firmy. To pomerne vo veľkých priestoroch, kde sa realizujú opravy aj pre zákazníkov z iných európskych štátov, ako je Česká a Slovenská republika.

V rámci exkurzie sme prešli celým komplexom, ktorý je podľa typu práce rozdelený na niekoľko oddelení. Z trojhodinové putovania priestormi a spovedaním jednotlivých tím lídrov, by sa z prepisu zvukového záznamu dalo vydať viac podrobných článkov. Každopádne to trochu skrátim a v nasledujúcom texte sa zameriam na z môjho pohľadu najzaujímavejšie poznatky.

Kto by rád videl viac do hĺbky, môže smerovať svoj dotaz do diskusie. Je možné, že naň nájdeme odpoveď i z vlastných poznámok a pokiaľ nie, radi s ním oslovíme kompetentných zamestnancov. Ale teraz už k životu porúchaných produktov v ostravskom servise.

Hneď na úvod poznamenám, že servis nespolupracuje len s firmami (B2B), ale aj s koncovými zákazníkmi. Objednanie kuriéra i následné doručenie je v záručnej lehote bezplatné.

Po doručení zásielky sa kontroluje jej obsah a kozmetický stav. To vo vymedzenom priestore pod dozorom kamier so záznamom. Je to z dôvodu prevencie, aby nedochádzalo k sporom medzi zákazníkmi a servisom.

Z času na čas sa totiž stávajú rôzne nezhody a zákazníci sú presvedčení, že k zariadeniam posielali i také príslušenstvo, ktoré nakoniec zostalo (stratené) doma alebo, že mechanické poškodenie nebolo až také rozsiahle, ako sa im tvrdí. Na to všetko a rôzne iné atypické situácie sa prvý kontakt s obsahom balenia monitoruje a uchováva vo forme videa.

K zariadeniam, samozrejme, nemusíte pribaľovať žiadne príslušenstvo a už vôbec ich netreba posielať v pôvodnej škatuli. Ak tak urobíte, môže sa ľahko stať, že o ňu prídete a opravené zariadenie sa vám vráti v úplne inom balení. Je to z toho dôvodu, že originálne škatule často nespĺňajú bezpečné podmienky prepravy. To znamená, že tlmiaca hmota (molitan, polystyrén) nie sú dostatočne dimenzované na to, aby nedošlo v prepravnom procese k neželanému poškodeniu.

Po rozbalení v servise je ku každému zariadeniu priradená „cestovná karta“ nesúca všetky dôležité identifikačné údaje. To znamená napríklad číslo RMA, model produktu, jeho produktové a sériové číslo, opis chyby uvádzanej zákazníkom či dátum prijatia.

Keď už je produkt riadne označený, čaká v kartotéke na doručenie k zodpovednému technikovi. Záleží, o aký typ zariadenia sa jedná. Ako sa dozviete v rámci ďalších kapitol, servis je rozdelený na niekoľko špecializovaných pracovísk, v rámci ktorých sa každý zaoberá niečím trochu iným.


Viete, čo sa v rámci opráv najčastejšie vymieňa na grafických kartách a základných doskách? Schválne, tipnite si ešte predtým, než sa pustíte do čítania tohto článku. Z návštevy opravovne Asusu sme vydolovali veľa atraktívnych informácií, o ktoré nemôže byť ochudobnení. Okrem reakcií na nepríjemné otázky sa dozviete i to, akými spôsobmi sa poruchy na hardvéri bežne detegujú a odstraňujú.

Grafickým kartám sa budeme zaoberať ako prvými. Každá jedna, ktorá sa dostane k technikovi, je podrobená najprv základným testovaním (pokiaľ teda nie je úplne mŕtva). To typicky trvá 7 – 8 minút. Na zahriatie a zábeh karty sa používa spravidla FurMark (cca 3 minúty) a následne sa prechádza do benchmarku Unigine Superposition. Okrem obrazových defektov sa sleduje i to, či je dosahovaný výkon naozaj taký, ako má byť. Namerané výsledky sa porovnávajú s priemernými referenčnými hodnotami iných kusov rovnakej karty.

Najčastejšou príčina nestability alebo zlyhania grafík tkvie v pamätiach. Ich diagnostika je už ale sofistikovanejšia. Prebieha pomocou aplikácií priamo od výrobcov čipov, ku ktorým sa koncoví používatelia nedostanú a k dispozícii ich majú práve takéto servisy. Pamäte sa testujú všetky naraz a pri chybách sú vykázané i adresy (napríklad E33 – E47), ktoré odkazujú na konfliktný modul. Ten sa následne lokalizuje cez „PCB navigátor“. V tejto firemnej databáze sú dostupné schémy všetkých dosiek plošných spojov hardvéru Asus.

V obzvlášť červených číslach boli GDDR6 od Micronu používané v prvej vlne grafických kariet GeForce RTX. O spoľahlivosti pamätí zvyšných dvoch výrobcov pamätí, Hynix a Samsung, už bola medzi technikmi debata. Každopádne tie sú už poriadku a oproti Micronom majú zlomkovú poruchovosť. Reflow či komplet výmena pamätí je na dennom poriadku. Staré čipy sa po zahriatí PCB vypreparujú, urobí sa reball a osadí sa nová pamäť (alebo pamäte). K takýmto operáciám sa používajú teplovzdušné stanice Infra Quick a Infra Ersa.

   

VRM až také kritické nie je. Údajne častejšie sú i výmeny ventilátorov, z ktorých používatelia typicky po kolízii s vysávačom odlomili lopatku. Keď sa niečo v rámci napájacej kaskády mení, tak sú to predovšetkým MOSFETy Vcore. A aj keď je poškodený jeden, zvyknú sa nahrádzať všetky, aby sa znížilo percento druhých opráv. Technik totiž s povzdychom konštatoval, že by sa im ako soľ zišiel niekto z RD (research and development), kto by na nižšej úrovni mal prehľad o tom, ako jednotlivé obvody fungujú a prečo dochádza k niektorým poruchám.

Spájkovanie sa používa pochopiteľne bezolovnaté, ale údajne sa ide o zliatiny SN100 (cín, meď, nikel a fosfor) alebo zliatiny cínu obsahom striebra a bizmutu. Tie by už mali byť kvalitatívne veľmi blízko olovnatémo spájkovaniu.

Nezabudli sme prebrať ani kauzu dlhých skrutiek na RX 5700 (XT), ktoré sa kvôli nedostatočnému prítlaku prehrievali. Vysvetlenie, prečo k tomu došlo, sme dostali – v materiáloch AMD údajne presne také dĺžky, aké sa použili, figurovali. Ale ako to je možné, keďže skôr vydané grafiky Gigabyte a MSI týmto problémom netrpeli, už zostalo bez odozvy. Nemáme to ale za zlé, pretože zodpovednosť majú na krku vývojári. Pravdepodobne k tejto situácii došlo zlyhaním ľudského faktoru, čo je prirodzené. Stáva sa.

Dôležité je, že sa ochotne rieši náprava. Pokiaľ vlastníte prvú revíziu kariet alebo ju ešte nevlastníte, ale je niekde vo výpredaju za priaznivú cenu, nezúfajte. Keď grafiku pošlete do servisu, bezplatne vám ju preskrutkujú. A skrutiek a elánu na vylepšovanie vecí majú dámy a páni dosť. 🙂

Dostali sme sa aj k záručným reklamáciám grafických kariet, ktoré boli používané 24/7 na ťažbu kryptomien. Túto tému však nebol záujem nejako extra rozvádzať. Vyzerá to ale tak, že pokiaľ karta nemá upravovaný BIOS neexistuje dosť dôkazov na zamietnutie bezplatnej reklamácie pre neprimerané používanie. Len pripomínam, že herné grafické karty so štandardne dlhou zárukou nie sú konštruované na nepretržitú prevádzku pri plnom výkonu a ťažobné karty majú skrátenú záruku.


Viete, čo sa v rámci opráv najčastejšie vymieňa na grafických kartách a základných doskách? Schválne, tipnite si ešte predtým, než sa pustíte do čítania tohto článku. Z návštevy opravovne Asusu sme vydolovali veľa atraktívnych informácií, o ktoré nemôže byť ochudobnení. Okrem reakcií na nepríjemné otázky sa dozviete i to, akými spôsobmi sa poruchy na hardvéri bežne detegujú a odstraňujú.

Podrobnosti sme vyzvedali aj k základným doskám, keďže sa im systematicky venujeme. Na reklamácie chodia vraj približne v rovnakom pomere (50/50) ku grafickým kartám hoci na doskách je viac príležitostí niečo pokaziť. A veruže niektoré príbehy stoja naozaj za to. Už teraz ale prezradím, že ventilátory na čipsetoch X570 držia. V servisných štatistikách neevidujú jediný chybný, a to je denná kadencia opravených dosiek približne 100 kusov.

Najčastejšia choroba základných dosiek je poškodená pätica, respektíve zlomené piny. To sa týka všetkých platforiem Intel a v prípade HEDT aj AMD. Že je tomu naozaj tak, potvrdzuje cintorín pätíc na fotke nižšie. Jednotlivé piny sa však neopravujú a pätice sa kompletne vymieňajú za nové. Niekde sa vraj opravám venujú aj na úrovni pinov, no je to poriadna prplačka. Najmä, keď sa viackrát po sebe vracia doska od rovnakého zákazníka, ktorý zjavne pri inštalácii procesora postupuje nesprávne.

Pätice AMD sú odolnejšie a oproti Intel LGA/AMD TR(X)4 sú poruchy v nich sporadické. Prekvapivo nedochádza k poškodeniam ani pri násilnom vybratí procesora cez zatvorený zámok (keď používateľ pri demontáži chladiča vynechá krúživý pohyb). Oveľa častejšie sú opačné prípady, keď opäť vyhráva hrubá sila nad zdravým rozumom a pri pokusy o inštaláciu bez otvorenia zámku.

Niektoré dosky s päticou AMD AM4 sa vyznačujú jednou malou anomáliou. Pätice nemajú nacentrované na predkreslený rámček na PCB a sú k jednej strane jeho trochu posunuté. Na lepšiu orientáciu sa preto používajú pomôcky, na ktorej je presná poloha pätice s kúskom vyrezaného PCB.

Skôr, než sa technik pustí do akcie, sa dosky (i grafiky) zbavujú vlhkosti v „sušičke“. Na základnú diagnostiku sa používa hlavný nástroj elektrikára – obyčajný multimeter. Keď je niekde nejaký skrat, tak sa zosadzujú cievky a rozpájajú sekcie na to, aby sa technik dopátral k tomu, ktorá súčiastka sa odporúčala. Všetky cesty sú rozkreslené v PCB navigátore, o ktorom už bola reč. Alternatívne sa používa ešte laboratórny zdroj a nastavenie zodpovedajúceho pracovného napätia pre daný vetvu. Pokiaľ je v obvode skrat, potečie ním väčší prúd a chybná súčiastka začne horieť.

   

Ak považujete poškodenie alebo zlomenie poistky na slote PCI Express ×16 za vrchol nešikovnosti, tak vás budeme musieť vyviesť z omylu. Niektorí ľudia poistky vôbec neriešia. Koľko tak asi treba vyvinúť na to, aby ste rozširujúcu kartu pri demontáži vytrhli spolu so slotom? Asi len ťažko si ten proces dokážete predstaviť, ale deje sa to. Dosky bez slotov PCIe do servisu chodia. Takéto opravy sú ale pomerne rýchle. Nožičky na slotoch sa cínujú hromadne cez pec s výlevom naformátovaným na mieru.

Aby pri ohreve nedošlo k nežiaducemu topeniu cínu i na okolitých miestach, tie sa pri všetkej jednoduchosti izolujú maliarskou lepiacou páskou, ktorá dobre plní úlohu izolantu a zráža teplotu pod tavný bod. Pozoruhodné je, že pri výmene akejkoľvek súčiastky sa testujú aj všetky ostatné, zdanlivo nesúvisiace veci. A síce, či po zásahu fungujú súčasne všetky porty SATA, USB alebo konektory na ventilátory.

Nad čím som sa pozastavil je to, že sa na testovanie používajú pomerne slabé procesory (Ryzen 5 3200G) a i po výmene slotov DIMM pamäte s podstatne nižšou priepustnosťou, než môže použiť majiteľ dosky. Skrátka, so záťažou sa rozhodne nechodí na doraz. Je to dané tým, že AMD, Intel a ani výrobcovia RAM servis vzorkami nepodporujú a všetko sa kupuje z vlastných zdrojov. Napriek tomu je percento druhých opráv iba 5 %, takže to zase nezohráva až takú úlohu.

Rýchlosť opráv je do dvoch, max. troch dní ododňa doručenia. V ojedinelých prípadoch, keď je dĺžka opravy dlhšia, zákazník dostáva dočasnú ponuku na poskytnutie náhradného produktu. Servisáci priznali, že hoci majú 92% úspešnosť reklamácií, úplne stopercentní nie sú. Nevyriešené percento tvoria vzácne prípady, keď je oprava nerentabilná, prípadne sa vzácne vyskytne porucha, ktorá vyžaduje detailnú röntgenovú expertízu na Taipei alebo skrátka chýba súčiastka. Najproblematickejšie na dostupnosť majú byť tie z okolia slotov DIMM a PCIe.

Cena všetkých pozáručných opráv komponentov je zatiaľ fixná – 30 eur. Lacnejšie opravy vykrývajú tie drahšie a naopak. Výhľadovo je však v pláne úprava cien s zohľadňujúca finančnú náročnosť opráv. Zatiaľ sa za tieto peniaze zmestíte aj v prípadoch, keď treba predrôtovať zryté cesty medzi päticou a napájaním (typicky, keď pri montáži chladiča CPU šmyknete s hrotom skrutkovača po PCB) v kombinácii s výmenou spálených napäťových meničov (keď sa po tejto nešikovnosti ešte skúša, či to predsa len nebude fungovať).

Pozáručný servis je možný aj u starších dosiek. Avšak po po zhruba siedmich rokoch už schémy v PCB navigátore zanikajú a možnosti opravy sú už pomerne obmedzené. S výmenou BIOSu by ale nemal byť problém ani na doskách, ktoré pamätajú C2D.


Viete, čo sa v rámci opráv najčastejšie vymieňa na grafických kartách a základných doskách? Schválne, tipnite si ešte predtým, než sa pustíte do čítania tohto článku. Z návštevy opravovne Asusu sme vydolovali veľa atraktívnych informácií, o ktoré nemôže byť ochudobnení. Okrem reakcií na nepríjemné otázky sa dozviete i to, akými spôsobmi sa poruchy na hardvéri bežne detegujú a odstraňujú.

Významnú časť produktového portfólia Asusu tvoria i notebooky. K nim sme sa dostali až na záver návštevy, už v trochu nešťastnom čase, ku koncu zmeny. To človek pre ne na slovo vzatý bol už na ceste domov, no i napriek tomu sa na väčšinu dotazov našla uspokojivá odpoveď.

Po redakčnej dohode sme vybrali ako najzaujímavejšie otázky smerujúce k integrovaným pamätiam a k tomu, ako sa s dátami nakladá v prípade poruchy SSD. Čo sa týka integrovaných RAM, tak tam sa dotknutá súčiastka vymieňa rovnako ako čokoľvek iné na základnej, ktorej je Asusu výrobcom. Technici majú dostupné schémy zapojenia v PCB navigátore a skladom i náhradné súčiastky.

S SSD je to už ale horšie, tie Asus už nevyrába a necháva si ich dodávať od výrobcov tretích strán. To znamená, že v servise nemajú prístup k schémam ich zapojenia, ani k náhradným súčiastkam a jediné, čo je v takomto prípade možné, je výmena SSD za nové. Dostať sa k dátam vám Asus nepomôže. Staré SSD si však môžete odkúpiť a obsah riešiť priamo s jeho výrobcom alebo s firmou, ktorá sa záchranou dát zaoberá.

Displeje LCD/OLED/AMOLED sa tu neopravujú. Na ich opravu Asus takisto nemá technológie, keďže ich nevyrába. Na úrovni PCB sa neriešia ani moduly s klávesnicou a takisto sa rovno osadzujú nové. Ak si trúfate a notebook už máte po záruke, môžete si klávesnicu zo servisu objednať a preinštalovať aj svojpomocne. Pokiaľ vám na klávesnici chýba len nejaký kláves, určite stojí za pokus sa o ňu uchádzať. Možno pochodíte.

Keďže prístup k vymeniteľným komponentom cez spodný kryt je na väčšine notebookov triviálny, zaujímali ma používateľské možnosti rozšírenia RAM a SSD počas doby záruky. To, či môžete alebo nemôžete zasahovať za týmto účelom do interiéru by malo byť uvedené v manuáli. Ak to tam nenájdete, tak sa môžete poradiť ešte na technickej podpore. Každopádne nie vždy je možné do notebooku zasahovať v súlade so zárukou. To, že na skrutkách nie je plomba ešte neznamená, že máte zelenú.

Na diagnostiku batérií a testovanie toho, či cykly vybíjania, respektíve nabíjania zodpovedajú očakávaným hodnotám, má Asus vlastný softvér.

Náhradné súčiastky sa objednávajú tradične z Číny, kde logistiku spomaľujú komplikácie súvisiace s nepríjemným vírusovým ochorením COVID-19. Štandardnú rýchlosť opráv to však doposiaľ nespomalilo. Dielov všetkého druhu je zatiaľ interne na sklade dostatok, ale odzneli obavy do budúcnosti. Tá je predsa len neistá, no veríme, že všetko i naďalej pôjde rýchlom tempe. Notebookov sa mesačne opraví 1200 – 1500, smartfónov 300 – 400.

Mimochodom, servis serverov a počítačov AIO už teraz funguje aj pre zahraničné trhy, barebony VivoPC sa tu robia dokonca pre celú Európu a kapacity sa stále rozširujú. Na programe nasledujúcich dní je expanzia a servis smartfónov z Francúzka. Takéto ambície sú neskôr aj pre notebooky.

Tak držíme palce, nech všetko vychádza podľa predstáv a ďakujeme za pozvanie! 🙂