Site icon HWCooling.net

RGB LED: Čo nám dalo a čo vzalo? Názory redaktorov HWC

Základom musí byť vyváženosť

Na záver roka si trochu zafilozofujeme. To na tému neutíchajúceho trendu pestrofarebných svetielok, ktoré sa v počítačovom hardvéri držia ako kliešť už nejaký ten piatok. Spoločne sme sa pozastavili a zamysleli nad tým, o čo nás táto estetická paráda ochudobňuje a v čom je naopak prospešná. Budeme radi, keď aj vy prispejete svojim názorom. Ako to máte nastavené?

Kto a čo vás čaká

Pravideľní čitatelia HWCoolingu súčasnú redakciu dobre poznajú. Najmä v poslednom roku sa rozrástla na päťčlennú posádku, čo je akúratny počet na to, aby sme vás mohli zásobovať zaujímavými článkami na dennej báze. Pre tých z vás, čo nás navštevujete iba sporadicky (alebo ste na týchto stránkach snáď prvý raz) je nižšie uvedený menný zoznam autorov s krátkym predstavením, odkazom na svoje články a v usporiadaní zodpovedajúcom číslo kapitoly, v ktorých prezentujú svoj príspevok.

Treba poznamenať, že každý z nás sa v stanovenom rozsahu vyjadroval sám za seba bez kolegiálneho vplyvu. Preto aby to bolo čo najzaujímavejšie a najpestrejšie, čiastkové príspevky sme ukladali na dohodnuté miesto a článok z nich sa kompletizoval až v čase, keď mali všetci dopísané. Viac to už asi okecávať netreba. Do nového roka 2020 vám ale ešte chceme popriať veľa krásnych chvíľ s hardvérom i bez neho a poďakovať za doterajšiu priazeň. Ale už prejdime k jadru veci!

Po kapitolách:

  1. Jan Olšan, novinkár, ktorému len tak niečo neunikne
  2. Ľubomír Samák, zakladateľ HWCooling.net
  3. Tomáš Brestovanský, dievča pre všetko: autor testov procesorov, grafických kariet, SSD, ale i hotových PC či notebookov
  4. Pavel Sekerka, nadšenec nielen do chladiaceho hardvéru, ale i fototechniky
  5. Martin Bednár, recenzent počítačových skriniek a fajnšmeker do systémového chladenia


Na záver roka si trochu zafilozofujeme. To na tému neutíchajúceho trendu pestrofarebných svetielok, ktoré sa v počítačovom hardvéri držia ako kliešť už nejaký ten piatok. Spoločne sme sa pozastavili a zamysleli nad tým, o čo nás táto estetická paráda ochudobňuje a v čom je naopak prospešná. Budeme radi, keď aj vy prispejete svojim názorom. Ako to máte nastavené?

Na toto téma asi budu hlavně hanit, následující text bude samá negativita. Je mi jasné, že na světlech v počítači něco je – minimálně nějakou chvilku to může vypadat zajímavě a co si budeme podívat, svítící kontrolky nás asi všechny od dětského věku fascinovaly. A co třeba jak jsme 25 let zpátky šíleli z červených světýlek v masce KITTa (každá generace má holt svoji ikonu). Ale RGB LED už jsou v počítačích všude a jejich příliš moc, to je asi ten hlavní problém.

Spousta součástek, kabelů, elektřiny navíc

V tom množství, v jakém se RGB výzdoba v herním hardwaru teď objevuje, mi to přijde jako dost plýtvavá blbost. Stojí to hodně součástek navíc, kromě samotných svítidel komponent často vyžaduje i nějaký mikrořadič navíc, PCB, další kabely navíc (ventilátory mají kromě klasického přívodu další šlauch pro zapojení do RGB headerů). A vývody, které kvůli  RGB LED na deskách jsou, také v lepším světě mohly být využité pro něco jiného. Dnešní čipsety mají typicky spoustu nevyužitých možností, takže na vaší základovce mohl být místo přípojky pro kolotoče třeba výstup S/PDIF, další porty USB nebo něco dalšího s reálnou funkcí.

No a samozřejmě je tu pak ještě ten aspekt, že všechna ta svítidla žerou proud. Na jednom ventilátoru to typicky může být třeba 1,5 W příkonu, což se s dalším posčítá a celkem zbytečně máte vyšší spotřebu. Ono tedy ta RGB paráda zvyšuje i cenu, kterou zaplatíte při pořízení hardwaru, což souvisí s předchozím. Zvlášť když to pak máte ve všem od desky přes chladiče po skříň, klávesnici, sluchátka a podložku pod myš (taky svítící).

Mimochodem, pokud máte bohatě vyiluminovanou sestavu, nesvádí vás to ji používat potmě? Já si nemůžu pomoct, ale rozhodně preferuju mít při práci/blbnutí s PC rozsvícené světlo, koukat na LCD je pak mnohem příjemnější. Svítící počítače ale tak nějak jdou ruku v ruce s tím, abyste je nechali zářit z temnoty, což mi přijde poněkud nepříjemné prostředí na trávení delšího času. Další věc, co se mi na tom nelíbí.

Design hardwaru kvůli RGB mánii upadnul

Jinak i když se omezíme jenom na to, že RGB iluminace je prostě pro vzhled a nic jiného, tak jsou určité vedlejší účinky, které tato móda přinesla, i v této čistě estetické rovině. Není to moc nápadné, ale trochu nám znudněl vzhled hardwaru, právě kvůli RGB LED. Ještě 2–3 roky zpátky byla u herních desek nejpopulárnějším designem kombinování červené a černé, ať už jde o potisk PCB, konektory/sloty, pasivy a tak podobně. Toto se pak opakovalo i v ladění hráčských klávesnic, myší, monitorů a tak dále. Bylo to tehdy podobně nadužívané jako dnes duhová světla, ale zpětně vzato to není ta nejhorší barevná kombinace. Vzácněji existovaly ale i jiné barevné kombinace, například levnější desky často mívaly kombinaci bílých a modrých slotů s černou nebo jiným odstínem modré na PCB. Tyto různé odstíny součástek spolu s neskrýváním drah a dalších komponent na PCB měly svůj vlastní hardwarový styl, který sice nebyl tak prvoplánově cool jako dnešní „gaming design“, ale měl svůj industriálně-funkční půvab. Reálné součástky vypadají zajímavě a dekorativně samy o sobě, ostatně si toho všimli někteří umělci, kteří z nich vyráběli různé objekty.

Ještě ve starších dobách bývaly barevné kombinace o dost divočejší, sloty mívaly žluté, zelené, oranžové odstíny, PCB byla červená, modrá, zelená, fialová. Z tohoto barevného „slohu“ také vychází třeba notoricky známé speciální barevné schéma ventilátorů Noctua (krémová/kakaová kombinace). Před pár lety už z toho ale zbývala s výjimkou nejlevnějších desek, kde se barvičky stále drží, už hlavně jen ta černá a červená. Ovšem i tato červeno-černá móda zhruba před dvěma lety najednou zmizela.

Když se podíváte dnes, jsou prakticky všechny desky mimo lowend černé, sem tam se objeví nějaké bílé prvky (typicky jenom doplňkově), nebo plasty v různých odstínech šedé.

A toto má myslím jednoduché vysvětlení: deska, nebo jiný hardware s výraznými barevnými prvky by nemusela sedět s určitými barvami světla, které by uživatelé s RGB posvícením mohli nastavit, a podobně nemusí výrazné barvy dobře hrát s duhovými/vícebarevnými efekty. Černá/šedá/bílá jsou naproti tomu neutrální a nějak už sednou ke všemu, co si RGB iluminace může vymyslet. A proto se design komponent – nejen desek, ale i grafik a ostatního – takto přizpůsobil. RGB LED za to můžou.

Nedá se úplně říct, že by šedá a černá byly nevkusné, ale přece jenom to působí trochu fádně. Kromě toho mám podezření, že právě kvůli tomu, že v černém vypadají všechny desky podobně, se začaly jako mor šířit škaredé kryty všude možně, plastové krabice v místě zadních portů a podobný balast. Když totiž kvůli tmavému nátěru všeho nelze zaujmout „grafickou úpravou“ samotné desky, musí se na ní vytvořit umělé ozdoby, které toto nahradí a budou tvořit jakési výrazné rysy. Bohužel myslím, že málokdy snaha o vytvoření takových dominant dopadá moc dobře. Tyhle různé „armory“ jednoduše nemám moc rád, takže jestli je to opravdu druhá stránka mince dnešní RGB epochy, tak tím hůř. No, já s tímhle asi nikdy kamarádit nebudu.

— Jan Olšan


Na záver roka si trochu zafilozofujeme. To na tému neutíchajúceho trendu pestrofarebných svetielok, ktoré sa v počítačovom hardvéri držia ako kliešť už nejaký ten piatok. Spoločne sme sa pozastavili a zamysleli nad tým, o čo nás táto estetická paráda ochudobňuje a v čom je naopak prospešná. Budeme radi, keď aj vy prispejete svojim názorom. Ako to máte nastavené?

Aby som sa niekedy nedostal do situácie, kde budem pôsobiť sfizofrénne, musím uviesť, že vyhotovenie počítačov vnímam v dvoch rovinách. V súkromnej a dá sa povedať „verejnej“ rovine. Vysvetlím.

Môj vysnívaný počítač by na oko nemal javiť žiadne známky aktivity, čo znamená, že má byť bezhlučný a bez akejkoľvek svetelnej indikácie. Nepriateľmi sú teda aj stavové LED na skrinke (tie pre vlastné použitie nezapájam už roky) a plná musí byť aj bočnica, aby z dosky neprenikalo žiadne svetlo, ktoré periférne ruší. Nakoniec si potrpím ešte na tom, aby skrinka rozmerovo neprerastala potreby Ryzen 5 3400G (s využitím iGPU) a terabajtového SSD M.2, ktoré je už kapacitne skoro plytvaním.

Základná doska je teda jasná – Mini ITX – ale… kde sú skrinky vhodné na takéto zostavy? No nebudem presmradený a poľavím, zaobídem sa teda aj s doskou micro ATX a trochu ušetrím (predsa len Mini-ITX v podobnej kvalite vychádzaju drahšie), ale aj ten extrémne obmedzený výber medzi mini-towermi vie dostane do depresií. Skúste nájsť v tomto formáte čo i len trochu solídnejšiu skrinku s milimetrovými plechmi, ktorá je bez okna… alebo efektívny pasívny chladič na procesor, ktorý tichučkom systémovom chladení zvládne aspoň 100 W. Nemožné, Zalman FX70 sa už nepredáva, asi ho nikto nekupoval napriek tomu, že išlo podľa môjho názoru o historicky najlepší chladič, aký tá firma vydala.

Skrátka, s masívnym nástupom RGB LED sa priority výrobcov presunuli k inému snaženiu. Chladiče, skrinky a dosky už netlačia na najefektívnejšie, ale čo najefektnejšie návrhy. Verím, že väčšinu návšetvníkov nášho magazínu to neteší, ale taká je, žiaľ, realita. Vzhľad predáva. Ale chápem, že v čase, keď drvivá väčšina bežných používateľov považuje notebooky za praktickejšie ako desktopy, je to asi nevyhnutný krok k udržaniu sa na trhu. Nájdu sa i firmy, čo RGB LED neriešia (pozdravujem do Shuttlu, ste frajeri!), ale tie obvykle veľkú časť produkcie smerujú do podnikového prostredia. Takže čo nám RGB LED vzalo? Funkčne poriadne skrinky a chladiče, vrátane tých na základných doskách. K degresu v podstate nedošlo len pri grafických kartách.

Jediné čo môžem je tieto súčasné trendy ofrflať tu, medzi nami, čo tomu rozumieme a vieme, ako sa veci majú. V praxi som sa už však s týmito estetickými prídavkami naučil žiť a asi i tu platí, že všetko zlé je na niečo dobré. Keď na mňa natrafíte na nejakej verejnej počítačovej akcii, tak hádajme v obklopení čoho? Správne, v obklopení hardvéru s LED RGB. Vždy ale v nejakom znesitelnom stvárnení bez duhových či stroboskopických efektov.

Bezhlučné, malé a nijako sa neprejavujúce počítače na takýchto miestach nikoho nezaujímajú a všetci bežia za svetielkami. Možno už teda tušíte, čo nám z tohto pohľadu RGB LED dalo. Dokáže k sebe prilákať aj takých ľudí, čo sa dovtedy o počítače nezaujímali. Tí si k ním cestu nájdu práve až cez tie svietiace návnady, ktorým mnoho oldschoolových používateľov v lepšom prípade nerozumie a v horšom ich nemôže vystáť. Napríklad keď RGB LED negatívne príliš prehovára do funkčných vlastností. Špeciálne Adata dokáže v tomto smere zázraky. Nebyť nepomeru medzi svetlovodom a fakt biednym heatsinkom, tak ich SSD XPG Spectrix S40G mohlo byť termálne odolnejšie a chladiaci dizajn XPG Stormu zjavne ani neprešiel výstupnou kontrolou s podrobným testovaním. Alebo má niekto zmysluplné vysvetlenie pre to, ako môže ísť do predaja s chladičom, ktorý má aktívnom režime chladiaci výkon ako po odobratí tunela s ventilátorčekom a LED RGB, pri rýdzo pasívnej prevádzke?

— Ľubomír Samák

Na záver roka si trochu zafilozofujeme. To na tému neutíchajúceho trendu pestrofarebných svetielok, ktoré sa v počítačovom hardvéri držia ako kliešť už nejaký ten piatok. Spoločne sme sa pozastavili a zamysleli nad tým, o čo nás táto estetická paráda ochudobňuje a v čom je naopak prospešná. Budeme radi, keď aj vy prispejete svojim názorom. Ako to máte nastavené?

Pojem RGB ste už určite počuli, ak sa čo i len trochu zaujímate o počítače. Začalo to ako nevinný trend farebných klávesníc a myší, no prerástlo to do gigantického a občas až nezmyselného trendu na štýl vianočného stromčeka. Ale úprimne, na čo je komu podsvietený zdroj?

Aby som uviedol veci na správnu mieru, nie som hater RGB a rád postavím zostavu, ktorá je nejako farebne zladená. Sám používam veľa príslušenstva a komponentov, ktoré majú RGB a dávajú zmysel. Trend RGB sa však tak rozšíril, až sa mi nad tým občas zastavuje rozum. Výrobcovia tlačia RGB aj do takých vecí, ktoré ho vôbec nepotrebujú a žiadnu hodnotu neprinášajú. Zrejme jediné reálne využitie všetkých komponentov a príslušenstva  s RGB nájdete na herných výstavách, kde takéto zostavy potešia na srdci, ale to je tak všetko.

Plne schvaľujem RGB klávesnice, myši, ale aj základné dosky, grafiky, chladiče a pod. Potom však prichádzajú veci s RGB, ktoré mi vôbec nedávajú význam. Ide napríklad už o spomínaný zdroj, ktorý v drvivej väčšine skríň nemáte možnosť vidieť. Ďalej napríklad RGB stolička alebo slúchadlá. Keď na stoličke sedíte a slúchadlá máte na hlave, ani jednu vec nemáte na očiach. Aký úžitok potom z RGB máte? Posledným trendom sú asi RGB SSD či napájacie káble a tu už nastáva naozaj otázka prečo? Ale budiš, možno chcete postaviť zostavu, ktorou sa budete chváliť pred kamarátmi a na internete a chcete naozaj ísť až na hranu možností.

Čo mne osobne na RGB prekáža najviac je kompatibilita. Pomaly každý výrobca ponúka vlastné RGB riešenie či už formou aplikácie na synchronizáciu alebo dokonca vlastné konektory. Neexistuje jednotný štandard a pokiaľ nekúpite komponenty od toho istého výrobcu, rovno zabudnite, že sa vám podarí synchronizovať všetko. To vidím ako momentálne najväčšiu slabinu celého tohto trednu.

Menšie komponenty ako ramky, SSD, ventilátory či skrine väčšinou podporujú viacero štandardov a aplikácií, no kľúčové komponenty ako dosky a grafiky si každý výrobca uzamkne do svojho ekosystému a pokiaľ nemáte tieto komponenty od toho istého výrobcu, výsledok je katastrofálny. V počítači budete mať päť rôznych aplikácií na ovládanie RGB a vaše sny o synchronizovanom podsvietení sa rozplynú ako tie o snehu na Vianoce tento rok. Každá aplikácia ponúka iné efekty, takže nájsť jeden vo všetkých bude náročné, najmä ak sa nechcete uspokojiť s klasickým dýchaním či statickou farbou. Ale ani to dýchanie sa vám nepodarí nastaviť tak, aby ho všetky komponenty robili súčasne, takže sa nakoniec uspojíte s dvomi možnosťami. Buď nastavíte statickú farbu alebo zvolíte úplnú RGB anarchiu a zostava bude blikať ako vianočný stromček. Ani jedno nie je ideálne, ale bohužiaľ, taká je realita. Stretol som sa s týmto už veľakrát. Používatelia totiž v drvivej väčšine uprednostnia lepšie a kvalitnejšie komponenty pred RGB, čo je chvalabohu stále správne rozhodnutie. Grafiku tak majú od iného výrobcu ako základnú dosku, ventilátory od tretieho, skriňu od štvrtého a atď. A sen o synchronizovanom RGB je tak stále len snom.

— Tomáš Brestovanský


Na záver roka si trochu zafilozofujeme. To na tému neutíchajúceho trendu pestrofarebných svetielok, ktoré sa v počítačovom hardvéri držia ako kliešť už nejaký ten piatok. Spoločne sme sa pozastavili a zamysleli nad tým, o čo nás táto estetická paráda ochudobňuje a v čom je naopak prospešná. Budeme radi, keď aj vy prispejete svojim názorom. Ako to máte nastavené?

Jako se spoustou věcí, tak i u RGB podsvícení platí, že je to dobrý sluha, ale velmi zlý pán. Všichni samozřejmě víme, že čím víc RGB světel ve svém počítači máme, tím víc fps to přináší (ironie). Problém s RGB LED není v jejich samotné existenci, ale obvykle spíše v přepáleném provedení a v jeho všudypřítomnosti. Samozřejmě na tom nesou vinu i současné trendy.

Když se podíváme do showroomů velkých veletrhů jako jsou CES nebo Computex, tak všude je k vidění spousta skla a hliníku. Tyto lesklé povrchy se všechny blyští téměř sedmnácti miliony odstínů celého RGB spektra od všudypřítomných LED na každém kousku hardware. Zejména mladší populace na toto slyší, takže je pak v poradnách a v obchodech záplava požadavků na RGB PC, které svítí víc než diskotéka na steroidech. Samozřejmě nejlépe v režimu „Rainbow Wave“ a na 100% nastavení jasu. Teď to možná zní, že jsem militantní anti-RGBista, ale není to tak. Sám mám RGB rád, pokud se provede s rozumem. Moje periferie (Corsair Ironclaw RGB Wirless a Corsair K70 Mk.2 MX Brown) mají RGB podsvícení a rád toho využívám, protože se obvykle dostanu k PC až ve večerních hodinách. Ale mám vše nastavené na nízkou úroveň jasu, takže to nepůsobí rušivě. Můj PC sice umí svítit jako celý les vánočních stromečků, ale mám skříň bez bočnice z tvrzeného skla. Takže si to může pro mě za mě svítit jako supernova a je mi to jedno.

Jedním z velkých problémů jsou různé standardy, odlišné konfigurace pinů dle výrobců nebo problematická synchronizace mezi různými výrobci hardware. Máte základní desku od ASUS, grafickou kartu EVGA, AIO chladič od NZXT a k tomu operační paměti s RGB LED? Hodně štěstí při synchronizaci barev a efektů. V poslední době se také víc a víc rozšiřuje digitální RGB (D-RGB), které nahrazuje klasické RGB bez individuálně adresovatelných LED. To také přináší další problémy se synchronizací s běžnými RGB LED. Navíc se nesmí konektory přehodit, aby nedošlo k poškození LED vysokým napětím. Jinak platí, že pokud máte možnost vzít D-RGB, tak jej rozhodně upřednostněte před klasickým RGB. Přechody barev i efekty jsou daleko hezčí na pohled. Kabeláž je problematická sama o sobě. Přál bych si, aby bylo možné RGB hardware pospojovat do série a neřešit žádné rozbočky, redukce, spojky a hromadu kabelů.

Pokud se klade důraz na RGB, tak je pochopitelně nutné, aby bylo nasvícení vůbec vidět. To obvykle vede k přítomnosti skleněných panelů na počítačových skříních. To nepředstavuje problém, pokud se jedná o boční panely. Ale přední a horní panely ze skla, zejména u levnějších a méně promyšlených skříní, vedou k dramatickému zhoršení toku vzduchu. To logicky vede k vysokým teplotám a k vyššímu hluku z chladičů. Věci s RGB má smysl kupovat pouze pokud to zbytečně nezhoršuje provozní vlastnosti. A také, pokud příplatek za RGB neznamená zbytečně velký zásah do rozpočtu a musí se kupovat méně výkonný hardware, aby zbylo i na blikátka. K různým RGB kabelům nebo snad (Apage Satanas!) RGB fitinkám a trubicím se raději vůbec nebudu vyjadřovat, protože by to stejně neprošlo filtrem pro vulgarizmy 🙂

Osobně si potrpím na kvalitní difuzi světla, mám rád hlavně nepřímé a rozptýlené nasvícení. Nemám rád hotspoty a viditelné body zdrojů světla. V poslední době mě v tomto ohledu velice příjemně překvapily LED pásky od Phanteks, řada Neon. Jedná se o různě dlouhé LED pásky s D-RGB a s integrovaným difuzorem. Pásky jsou dost ohebné, takže jdou tvarovat například okolo ventilátorů nebo základní desky i v ostrých úhlech. Efekt je skutečně moc pěkný.

Co říct na závěr této novoroční úvahy? RGB se asi v dohledné době nezbavíme, takže když už to musí být, ať je to aspoň vkusné a nerušivé. Také doufám, že se brzy opět nezmění standardy zapojení. Chtělo by to prostě jednotný konektor napříč všemi výrobci, příklon k D-RGB provedení a k integrovaným difuzorům pro prevenci hotspotů. Také by bylo fajn mít možnost zapojit RGB kabely do série pro eliminaci nadbytečné kabeláže. Kdo někdy zapojoval 360mm AIO chladič s RGB ventilátory, ten ví, jaké je to peklo. Šest kabelů pro ventilátory a další dva kabely od bloku/pumpy, to je prostě noční můra pro vedení a vyvazování kabelů. Závěrem vám přeji všem co nejlepší vstup do nového roku. Nechť jsou vaše fps co nejvyšší a teploty vašeho hardware nízké.

— Pavel Sekerka


Na záver roka si trochu zafilozofujeme. To na tému neutíchajúceho trendu pestrofarebných svetielok, ktoré sa v počítačovom hardvéri držia ako kliešť už nejaký ten piatok. Spoločne sme sa pozastavili a zamysleli nad tým, o čo nás táto estetická paráda ochudobňuje a v čom je naopak prospešná. Budeme radi, keď aj vy prispejete svojim názorom. Ako to máte nastavené?

Pamätám si časy, keď spolužiaci na strednej škole upravovali svoj herný stroj pomocou LED pásikov, aby ich skrinka vyzerala viac „cool“. V tej dobe som len sníval o kvalitnom RGB podsvietení, kedže sa nachádzalo primárne iba v high-end konfiguráciach a ja ako študent som nemal príležitosť sa k nemu dostať, tak som si musel vystačiť len s klasickou uzavretou skrinkou bez dodatočného osvetlenia.

Dnes je už celkom normálne nájsť RGB LED podsvietenie aj v mid-endových, cenovo prístupných konfiguráciach hardvéru. V skrinkách, na ventilátoroch, pamäťových moduloch, základnej doske a na mnohých ďalších perifériách. Ak sa pozriem na plusy RGB LED, tak určite ako prvé uvidím jeho rozmanitosť a možnosť prispôsobiť si svoju počítačovú zostavu podla svojich preferencií. Celý komplet osvetlenia potom pôsobí hlavne reprezentatívne. Aj obyčajné LED podsvietenie môže taktiež vyzerať veľmi elegantne aj bez možností prispôsobenia ako v prípade skrinky CR500 od značky Riotoro. Výrobca to na môj vkus neprehnal, čo sa nedá povedať pri niektorých konkurenčných, no udržal si aj kvalitu a aj skvelé prúdenie vzduchu.

Keďže sa RGB LED tlačí čím ďalej tým viac do popredia, kde sa to z veľkej časti dotýka skriniek, tak sa zastavím pri tomto konkrétnom komponente. Bohužiaľ som sa už viackrát stretol so skrinkami, ktoré boli preplnené RGB LED osvetlením, no keď sa výrobca chcel zmestiť do určitej výrobnej ceny, tak musel šetriť na použitých materiáloch a taktiež to mohlo mať aj negatívny dopad pre systémové chladenie, ktoré malo za následok vyšších teplôt pri ostatnom hardvéri v skrinke. Áno, uznávam, že nie každý potrebuje skvelý air-flow v skrinke, keď nevykonáva náročnú prácu s hardvérom, ktorý by sa zahrieval do extrémov, tak mu stačí aj pekný vzhľad skrinky. S tým mi prichádza do rany ďalšia negatívna vlastnosť. Všeobecné osvetlenie komponentov a periférií môže v určitých podmienkach, väčšinou v tmavom prostredí, spôsobiť takzvané „ťahanie očí“, za ktorým sa môže skrývať bolesť alebo ich únava, čo určite nie je pri dlhodobom používaní počítaču príjemná záležitosť.

Osobne sa prikláňam k variante, kde sú komponenty radšej kvalitatívne na vyššej úrovni alebo s možnosťou nejakého dodatočného rozšírenia, ako ku komponentnom s RGB LED osvetlením, ktoré by boli o nejaké lepšie prevedenie ochudobnené, v rovnakej cenovej kategórii. Ak má produkt oboje  (vysokú kvalitu i RGB LED), tak je to výhoda, z ktorej môžete len získať.

— Martin Bednár