RGB LED: Čo nám dalo a čo vzalo? Názory redaktorov HWC

Základom musí byť vyváženosť

Na záver roka si trochu zafilozofujeme. To na tému neutíchajúceho trendu pestrofarebných svetielok, ktoré sa v počítačovom hardvéri držia ako kliešť už nejaký ten piatok. Spoločne sme sa pozastavili a zamysleli nad tým, o čo nás táto estetická paráda ochudobňuje a v čom je naopak prospešná. Budeme radi, keď aj vy prispejete svojim názorom. Ako to máte nastavené?

Pamätám si časy, keď spolužiaci na strednej škole upravovali svoj herný stroj pomocou LED pásikov, aby ich skrinka vyzerala viac „cool“. V tej dobe som len sníval o kvalitnom RGB podsvietení, kedže sa nachádzalo primárne iba v high-end konfiguráciach a ja ako študent som nemal príležitosť sa k nemu dostať, tak som si musel vystačiť len s klasickou uzavretou skrinkou bez dodatočného osvetlenia.

Dnes je už celkom normálne nájsť RGB LED podsvietenie aj v mid-endových, cenovo prístupných konfiguráciach hardvéru. V skrinkách, na ventilátoroch, pamäťových moduloch, základnej doske a na mnohých ďalších perifériách. Ak sa pozriem na plusy RGB LED, tak určite ako prvé uvidím jeho rozmanitosť a možnosť prispôsobiť si svoju počítačovú zostavu podla svojich preferencií. Celý komplet osvetlenia potom pôsobí hlavne reprezentatívne. Aj obyčajné LED podsvietenie môže taktiež vyzerať veľmi elegantne aj bez možností prispôsobenia ako v prípade skrinky CR500 od značky Riotoro. Výrobca to na môj vkus neprehnal, čo sa nedá povedať pri niektorých konkurenčných, no udržal si aj kvalitu a aj skvelé prúdenie vzduchu.

Keďže sa RGB LED tlačí čím ďalej tým viac do popredia, kde sa to z veľkej časti dotýka skriniek, tak sa zastavím pri tomto konkrétnom komponente. Bohužiaľ som sa už viackrát stretol so skrinkami, ktoré boli preplnené RGB LED osvetlením, no keď sa výrobca chcel zmestiť do určitej výrobnej ceny, tak musel šetriť na použitých materiáloch a taktiež to mohlo mať aj negatívny dopad pre systémové chladenie, ktoré malo za následok vyšších teplôt pri ostatnom hardvéri v skrinke. Áno, uznávam, že nie každý potrebuje skvelý air-flow v skrinke, keď nevykonáva náročnú prácu s hardvérom, ktorý by sa zahrieval do extrémov, tak mu stačí aj pekný vzhľad skrinky. S tým mi prichádza do rany ďalšia negatívna vlastnosť. Všeobecné osvetlenie komponentov a periférií môže v určitých podmienkach, väčšinou v tmavom prostredí, spôsobiť takzvané „ťahanie očí“, za ktorým sa môže skrývať bolesť alebo ich únava, čo určite nie je pri dlhodobom používaní počítaču príjemná záležitosť.

Osobne sa prikláňam k variante, kde sú komponenty radšej kvalitatívne na vyššej úrovni alebo s možnosťou nejakého dodatočného rozšírenia, ako ku komponentnom s RGB LED osvetlením, ktoré by boli o nejaké lepšie prevedenie ochudobnené, v rovnakej cenovej kategórii. Ak má produkt oboje  (vysokú kvalitu i RGB LED), tak je to výhoda, z ktorej môžete len získať.

— Martin Bednár


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

RGB LED mohou zářením poškodit grafické karty a další hardware

Kuriózní „skandálek“ se teď vynořil na internetu: Zdá se, že pokud máte v počítači ozdobnou iluminaci z RGB LED, jejich svícení nemusí být čistě kosmetickým efektem, který nemá na hardware žádný vliv. Uživatelé na sociálních sítích si všimli, že iluminace se může nevratně takříkajíc podepsat na vašem hardwaru, například na grafické kartě, kterou máte vedle RGB pamětí. Jestli to může mít i nějaké dopady na uživatele, to těžko říct. Celý článok „RGB LED mohou zářením poškodit grafické karty a další hardware“ »

  •  
  •  
  •  

Viete, aký má asi odber RGB LED na grafike? Najprv si tipnite

Vypínate alebo nechávate svietiť? Možno ste sa už pozastavili nad tým, aký podiel spotreby má na grafickej karte jej osvetlenie. Táto otázka padla aj v redakcii, tak sme to teda odmerali. Predtým, než budete čítať ďalej, skúste si spraviť odhad toho, aký by mohol byť rozdiel medzi RGB LED on/off na MSI Tri Frozr 2. Či ste sa trafili a s akou toleranciou nám môžete dať vedieť v komentároch pod článkom. Celý článok „Viete, aký má asi odber RGB LED na grafike? Najprv si tipnite“ »

  •  
  •  
  •  

Asus má Wi-fi 6 routery kompatibilní s PlayStation 5

Next-gen konzole, které vycházejí tento týden, by měly být možná největší skok v poslední době a čeká se o ně rekordní zájem. Nová generace ale stejně jako hry obecně bude asi také čím dál víc o internetu (a hry už asi většinou budete stahovat). Připojení tak bude čím dál důležitější. Asus teď proto přišel s nabídkou Wi-Fi 6 routerů, u nichž slibuje, že budou ideálně fungovat se Sony PlayStation 5. Celý článok „Asus má Wi-fi 6 routery kompatibilní s PlayStation 5“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Takže celá zdravice je o lidské blbosti. Děkuji,ale já se s tím nesmířím, mohu si to „dovolit“ a nazvu to, s „Vaším laskavým svolením“, pravým jménem : Kdo je blbý a neumí, používá světýlka (+ učí?!). A celé se to jmenuje po cimmrmanovsku „Marná Snaha“, protože troubu NEJDE předělat. Rád se seznámím s dotyčným, který to dokáže. Opravdu ho rád uvidím. Pro ty chytřejší, hodně zdraví a trpělivosti, budete oboe potřebovat.
    BoMan

  2. Předně vám díky za práci v uplynulém roce a i čtenářům šťastný nový rok.
    Nemám chuť se obšírně filozoficky rozepisovat, takže ve zkratce. Decentní LED indikující stav beru. Samoúčelné LED (významem samy o sobě) jsou nežádoucí, budu rejt, protože stav je do nebe volající (příklady s diskem Lubo, JTC). Beru plnou bočnici bez okna a perforací (hluk, estetika), do ostatních nereju, nějaký smysl mají.

  3. V prvom rade prajem redakcii HWC v novom roku všetko dobré, redaktorom veľa zdravia a chuti do práce, aby nás mohli zásobovať kvalitnými článkami a webu ako takému stále stúpajúce čísla návštevnosti. A nám ako čitateľom veľa zaujímavého obsahu na čítanie a snáď časom aj články zamerané viac na hard-core komunitu chladiacich a stišovacích fanatikov, aby web naplnil poslanie vyplývajúce už z jeho názvu. 🙂 Viem, že to nie je ľahká úloha, ale snáď sa k tomu časom dopracujeme.

    Čo sa týka RGB, osobne tomu nefandím, ale pokiaľ ma to ako uživateľa neobmedzuje (možnosť kompletného vypnutia), tak mi to nevadí. Ak chce mať niekto v skrinke diskotéku, je to jeho voľba. Čo mi už vadí viac je keď kvôli RGB absentujú na trhu skrine s plnými bočnicami, čo je v mainstreame čoraz častejší trend.

  4. taktiez sa pripajam k prianiam.

    co sa tyka rgb podsvietenia pokial je to urobene decentne a nieje to ziadna „kolotocarina“ nevidim v tom problem, no podla mna je to len na taky „chvilkovy“ efekt, totiz ked si prezeram socialnne siete kazda znacka / uzivatel sa akoby predhana ako co najviac „vysvieti“ svoj hw len preto aby sa co najviac zviditelnil/i a neverim ze to tym ludom v reale pri case stravenom za pc nevadi – vysvietena case z oknom rovno vedla/pri monitore to musi fajn „tahat“ oci. Ano, da sa to vypnut/prenastavit ale kde su tie „oldschool“ casy kedy parametre / funkcnost vyhravali nad designom – napr. vyrobca teraz radsej pouzije diody na pekne podsvietenie ako lepsi chladic vrm / chipsetu / radica na ssd a prave toto mi na dnesnej „cool“ svetielkujucej dobe naozaj vadi. Aj ked noctua a mozno par dalsich uspesne tomuto trendu zatial odolavaju no to asi dlho nepotrva ak sa budu chciet viac dostat do mainstreamu 🙂 .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *