RGB LED: Čo nám dalo a čo vzalo? Názory redaktorov HWC

Treba dotiahnuť synchronizáciu

Na záver roka si trochu zafilozofujeme. To na tému neutíchajúceho trendu pestrofarebných svetielok, ktoré sa v počítačovom hardvéri držia ako kliešť už nejaký ten piatok. Spoločne sme sa pozastavili a zamysleli nad tým, o čo nás táto estetická paráda ochudobňuje a v čom je naopak prospešná. Budeme radi, keď aj vy prispejete svojim názorom. Ako to máte nastavené?

Pojem RGB ste už určite počuli, ak sa čo i len trochu zaujímate o počítače. Začalo to ako nevinný trend farebných klávesníc a myší, no prerástlo to do gigantického a občas až nezmyselného trendu na štýl vianočného stromčeka. Ale úprimne, na čo je komu podsvietený zdroj?

Aby som uviedol veci na správnu mieru, nie som hater RGB a rád postavím zostavu, ktorá je nejako farebne zladená. Sám používam veľa príslušenstva a komponentov, ktoré majú RGB a dávajú zmysel. Trend RGB sa však tak rozšíril, až sa mi nad tým občas zastavuje rozum. Výrobcovia tlačia RGB aj do takých vecí, ktoré ho vôbec nepotrebujú a žiadnu hodnotu neprinášajú. Zrejme jediné reálne využitie všetkých komponentov a príslušenstva  s RGB nájdete na herných výstavách, kde takéto zostavy potešia na srdci, ale to je tak všetko.

Plne schvaľujem RGB klávesnice, myši, ale aj základné dosky, grafiky, chladiče a pod. Potom však prichádzajú veci s RGB, ktoré mi vôbec nedávajú význam. Ide napríklad už o spomínaný zdroj, ktorý v drvivej väčšine skríň nemáte možnosť vidieť. Ďalej napríklad RGB stolička alebo slúchadlá. Keď na stoličke sedíte a slúchadlá máte na hlave, ani jednu vec nemáte na očiach. Aký úžitok potom z RGB máte? Posledným trendom sú asi RGB SSD či napájacie káble a tu už nastáva naozaj otázka prečo? Ale budiš, možno chcete postaviť zostavu, ktorou sa budete chváliť pred kamarátmi a na internete a chcete naozaj ísť až na hranu možností.

Čo mne osobne na RGB prekáža najviac je kompatibilita. Pomaly každý výrobca ponúka vlastné RGB riešenie či už formou aplikácie na synchronizáciu alebo dokonca vlastné konektory. Neexistuje jednotný štandard a pokiaľ nekúpite komponenty od toho istého výrobcu, rovno zabudnite, že sa vám podarí synchronizovať všetko. To vidím ako momentálne najväčšiu slabinu celého tohto trednu.

Menšie komponenty ako ramky, SSD, ventilátory či skrine väčšinou podporujú viacero štandardov a aplikácií, no kľúčové komponenty ako dosky a grafiky si každý výrobca uzamkne do svojho ekosystému a pokiaľ nemáte tieto komponenty od toho istého výrobcu, výsledok je katastrofálny. V počítači budete mať päť rôznych aplikácií na ovládanie RGB a vaše sny o synchronizovanom podsvietení sa rozplynú ako tie o snehu na Vianoce tento rok. Každá aplikácia ponúka iné efekty, takže nájsť jeden vo všetkých bude náročné, najmä ak sa nechcete uspokojiť s klasickým dýchaním či statickou farbou. Ale ani to dýchanie sa vám nepodarí nastaviť tak, aby ho všetky komponenty robili súčasne, takže sa nakoniec uspojíte s dvomi možnosťami. Buď nastavíte statickú farbu alebo zvolíte úplnú RGB anarchiu a zostava bude blikať ako vianočný stromček. Ani jedno nie je ideálne, ale bohužiaľ, taká je realita. Stretol som sa s týmto už veľakrát. Používatelia totiž v drvivej väčšine uprednostnia lepšie a kvalitnejšie komponenty pred RGB, čo je chvalabohu stále správne rozhodnutie. Grafiku tak majú od iného výrobcu ako základnú dosku, ventilátory od tretieho, skriňu od štvrtého a atď. A sen o synchronizovanom RGB je tak stále len snom.

— Tomáš Brestovanský


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

RGB LED mohou zářením poškodit grafické karty a další hardware

Kuriózní „skandálek“ se teď vynořil na internetu: Zdá se, že pokud máte v počítači ozdobnou iluminaci z RGB LED, jejich svícení nemusí být čistě kosmetickým efektem, který nemá na hardware žádný vliv. Uživatelé na sociálních sítích si všimli, že iluminace se může nevratně takříkajíc podepsat na vašem hardwaru, například na grafické kartě, kterou máte vedle RGB pamětí. Jestli to může mít i nějaké dopady na uživatele, to těžko říct. Celý článok „RGB LED mohou zářením poškodit grafické karty a další hardware“ »

  •  
  •  
  •  

Viete, aký má asi odber RGB LED na grafike? Najprv si tipnite

Vypínate alebo nechávate svietiť? Možno ste sa už pozastavili nad tým, aký podiel spotreby má na grafickej karte jej osvetlenie. Táto otázka padla aj v redakcii, tak sme to teda odmerali. Predtým, než budete čítať ďalej, skúste si spraviť odhad toho, aký by mohol byť rozdiel medzi RGB LED on/off na MSI Tri Frozr 2. Či ste sa trafili a s akou toleranciou nám môžete dať vedieť v komentároch pod článkom. Celý článok „Viete, aký má asi odber RGB LED na grafike? Najprv si tipnite“ »

  •  
  •  
  •  

Asus má Wi-fi 6 routery kompatibilní s PlayStation 5

Next-gen konzole, které vycházejí tento týden, by měly být možná největší skok v poslední době a čeká se o ně rekordní zájem. Nová generace ale stejně jako hry obecně bude asi také čím dál víc o internetu (a hry už asi většinou budete stahovat). Připojení tak bude čím dál důležitější. Asus teď proto přišel s nabídkou Wi-Fi 6 routerů, u nichž slibuje, že budou ideálně fungovat se Sony PlayStation 5. Celý článok „Asus má Wi-fi 6 routery kompatibilní s PlayStation 5“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Takže celá zdravice je o lidské blbosti. Děkuji,ale já se s tím nesmířím, mohu si to „dovolit“ a nazvu to, s „Vaším laskavým svolením“, pravým jménem : Kdo je blbý a neumí, používá světýlka (+ učí?!). A celé se to jmenuje po cimmrmanovsku „Marná Snaha“, protože troubu NEJDE předělat. Rád se seznámím s dotyčným, který to dokáže. Opravdu ho rád uvidím. Pro ty chytřejší, hodně zdraví a trpělivosti, budete oboe potřebovat.
    BoMan

  2. Předně vám díky za práci v uplynulém roce a i čtenářům šťastný nový rok.
    Nemám chuť se obšírně filozoficky rozepisovat, takže ve zkratce. Decentní LED indikující stav beru. Samoúčelné LED (významem samy o sobě) jsou nežádoucí, budu rejt, protože stav je do nebe volající (příklady s diskem Lubo, JTC). Beru plnou bočnici bez okna a perforací (hluk, estetika), do ostatních nereju, nějaký smysl mají.

  3. V prvom rade prajem redakcii HWC v novom roku všetko dobré, redaktorom veľa zdravia a chuti do práce, aby nás mohli zásobovať kvalitnými článkami a webu ako takému stále stúpajúce čísla návštevnosti. A nám ako čitateľom veľa zaujímavého obsahu na čítanie a snáď časom aj články zamerané viac na hard-core komunitu chladiacich a stišovacích fanatikov, aby web naplnil poslanie vyplývajúce už z jeho názvu. 🙂 Viem, že to nie je ľahká úloha, ale snáď sa k tomu časom dopracujeme.

    Čo sa týka RGB, osobne tomu nefandím, ale pokiaľ ma to ako uživateľa neobmedzuje (možnosť kompletného vypnutia), tak mi to nevadí. Ak chce mať niekto v skrinke diskotéku, je to jeho voľba. Čo mi už vadí viac je keď kvôli RGB absentujú na trhu skrine s plnými bočnicami, čo je v mainstreame čoraz častejší trend.

  4. taktiez sa pripajam k prianiam.

    co sa tyka rgb podsvietenia pokial je to urobene decentne a nieje to ziadna „kolotocarina“ nevidim v tom problem, no podla mna je to len na taky „chvilkovy“ efekt, totiz ked si prezeram socialnne siete kazda znacka / uzivatel sa akoby predhana ako co najviac „vysvieti“ svoj hw len preto aby sa co najviac zviditelnil/i a neverim ze to tym ludom v reale pri case stravenom za pc nevadi – vysvietena case z oknom rovno vedla/pri monitore to musi fajn „tahat“ oci. Ano, da sa to vypnut/prenastavit ale kde su tie „oldschool“ casy kedy parametre / funkcnost vyhravali nad designom – napr. vyrobca teraz radsej pouzije diody na pekne podsvietenie ako lepsi chladic vrm / chipsetu / radica na ssd a prave toto mi na dnesnej „cool“ svetielkujucej dobe naozaj vadi. Aj ked noctua a mozno par dalsich uspesne tomuto trendu zatial odolavaju no to asi dlho nepotrva ak sa budu chciet viac dostat do mainstreamu 🙂 .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *