Site icon HWCooling.net

ROG Swift OLED PG42UQ: Monitor „nabitý“ od A po Z

Detaily

Výhody OLED technológie oproti bežnému LCD sú známe už nejaký ten rôčik a na smartfónoch, ba dokonca aj notebookoch, dokazujú svoje kvality v špičkových, ale už aj mainstreamových modeloch. Čo však desktopové monitory? Tejto kategórie OLEDov sme sa nevedeli dočkať, no čakanie je na konci. Na trh sa dostalo niekoľko rôznych kúskov a jedným z nich je aj ROG Swift PG42UQ s masívnou 42-palcovou uhlopriečkou.

Základné parametre

ParametreROG
Swift OLED PG42UQ
Parametre27E1N5600HE
Displej41.5" OLED, 16:9, rovný, matný
Rozlíšenie3840 × 2160 px
Obnovovacia frekvencia120 Hz (138 Hz OC)
Panel10-bit
FreeSyncáno
Doba odozvy0.1 ms GTG
Jas450 nitov
Kontrast135000:1
Farebné režimysRGB: 133 %, NTSC: 98 %
Vstupy2× HDMI 2.1, 2× HDMI 2.0, 1× DisplayPort 1.4
USB hubáno, 2×
Audio vstup/výstupnie/áno
Reproduktoryáno, 2× 10W, 1× 15W
VESAáno (300 × 300)
Orientačná cena1620 €/38 600 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-2464" as a base selector for example: #supsystic-table-2464 { ... } #supsystic-table-2464 tbody { ... } #supsystic-table-2464 tbody tr { ... } */

Balenie a výbava

Kartónová škatuľa už tradične zobrazuje monitor s hernou tematikou ROG, ako je už pri výrobcovi zvykom. Vzhľadom na veľkú uhlopriečku je však otváranie škatule viac podobné televízorom, než bežným monitorom. Po odstránení plastových klipov sa vonkajšia časť krabice vytiahne nahor a sprístupní sa tak samotný monitor. Rovnakým princípom bola balená väčšina televízorov, ktoré sme doteraz testovali.

V balení nájdete dvojicu ramien stoja so stredovou trojuholníkovou základňou a taštičku so všetkým ostatným príslušenstvom.

Konkrétne ide o video káble vrátane jedného predlžovacieho, kábel USB na pripojenie k PC, napájací kábel, diaľkový ovládač, skrutky pre zmontovanie stojana a dokumentácia vrátane výsledkov kalibrácie.

Špeciálnu pozornosť si určite zaslúži diaľkový ovládač. Jednak z dôvodu, že pri monitoroch ich v drvivej väčšine nenájdeme v balení, ale aj preto, že ponúka všetko potrebné na pohodlné ovládanie menu OSD bez nutnosti sa načahovať za monitorom.

Štvorsmerový D-pad s piatym tlačidlom uprostred slúži na navigáciu a potvrdzovanie volieb, nechýba ani prepínanie vstupov a ovládanie hlasitosti, vrátane jej vypnutia. Ovládač tiež ponúka tlačidlá 1 a 2, ktoré si viete prispôsobiť a rýchlou voľbou tak vyvolať konkrétne nastavenie, napríklad jas či režim obrazu.

Na pripojenie nožičiek k trojuholníkovej základni budete potrebovať štyri menšie skrutky z balenia a imbusový kľúč.

Zadná strana má vrúbkovanú štruktúru a nie veľké logo ROG. Na moje prekvapenie tu nenájdeme žiadne RGB prvky, čo je pomerne netradičné, obzvlášť v tejto cenovej kategórii a pri histórii značky a jej predchádzajúcich modelov.

Pripojenie stojana k telu monitora je trochu zdĺhavejšie a vyžaduje si pripevnenie ďalších štyroch imbusových skrutiek do tela monitora. Pomerne neskoro som prišiel na to, že imbusový kľúč sa nachádza aj v balení a to konkrétne v plastovej krytke vstupných portov. V prípade kúpy tohto monitor tak budete múdrejší ako ja a nemusíte hľadať náhradný skrutkovač.

Čo ešte rozhodne stojí za zmienku pri rozbalení a inštalácii monitor je rozhodne jej náročnosť. Monitor je veľký, síce nie tak veľký ako televízory, ktoré sme testovali, no pre jedného človeka je to pomerne veľké sústo a odporúčam rozhodne si zohnať pomoc pri jeho vybaľovaní. Problém nie je ani tak vo veľkej uhlopriečke či hmotnosti (15 kg), no manipulácii. Monitor nie je poriadne za čo chytiť, nakoľko všetky okraje sú tvorené len tenkým rámčekom, ktorý je vlastne OLED panelom a ten má len pár mm. Nedá sa tak poriadne uchopiť a reže do ruky, pričom zvyšná časť zadnej strany je vždy odstúpená od okraja a nedá sa tak použiť na podopretie v ruke.

Ďalším problémom je vystupujúca konzola na spodku monitora, do ktorej sa pripája stojan, no obsahuje aj ovládacie tlačidlá, vrátane 5-smerového joysticku. Hoci v návode nájdete upozornenie, že monitor nesmiete položiť na spodnú stranu práve kvôli joysticku, monitor sa nám už dostal do rúk práve s touto závadou. Niekto si neprečítal návod alebo nebol dostatočne opatrný a joystick sa zlomil. Toto rozhodne ako zákazník riešiť nechcete a okrem nepozornej manipulácie je rozhodne na vine aj výrobca, že takéto riešenie vôbec navrhol a zimplementoval. Zaváňa to problémami pri preprave aj montáži a rozhodne na tento nedostatok výrobcu upozorníume, aby sa v budúcnosti takémuto riešeniu vyvaroval. Našťastie je v balení diaľkový ovládač a tak v našom prípade so zlomeným joystickom sme neprišli o možnosť ovládania nastavení.

Keď už sme na zadnej strane je čas sa pozrieť na konektivitu. Tá sa delí na dve časti. Spodná ponúka dvojicu portov HDMI 2.1 a jeden DisplayPort 1.4, USB typu B pre pripojenie k PC a dvojicu portov USB-A na pripojenie príslušenstva. Zboku je potom dvojica portov HDMI 2.0 a 3,5 mm audio konektor.

   

Tam to ale nekončí. Na spodnej strane monitor vedľa ovládacieho panela je ďalšie porty USB a audio jack.

A ani to ešte nie je všetko. Na hornej strane monitora je ešte jeden port USB, ktorý slúži na pripojenie kamery.

Pre kameru si dokonca výrobca prichystal aj závit na jej uchytenie. To je naozaj zaujímavá vychytávku, akú sme ešte nikde inde nevideli.

Po postavení monitora na nohy ho konečne môžeme vidieť v plnej kráse. Trojuholníkový stojan má pomerne dlhé nožičky, ktorý vystupujú pred monitor aj do strán.

   

Pri pohľade z boku je konštrukcia stojana ešte očividnejšia. Všimnite si aj aký tenký je OLED panel a ako vystupuje hlavne v hornej časti ale aj dole. Potom vám bude jasné na čo som upozorňoval pri montáži.

Zvlášťnosťou je umiestnenie napájacie konektoru, ktorý je zboku aj aj samotný kábel má koncovku v tvare L. Kábel tiež nie je veľmi kde schovať, určite by sa dalo nájsť estetickejšie riešenie ako toto.

Po zapnutí obrazovky vás ohromí veľká užitočná plocha, ktorá siaha takmer od kraja po kraj, nakoľko rámčeky sú naozaj minimálne.

Polohovanie monitora je len minimálne a to možnosť jeho naklonenia od -4 až +5 stupňov. Výškové nastavenie či otáčanie do strán nie je možné.

PG42UQ nie je vhodný len ako PC monitor ale nebudete mať problém k nemu pripojiť ani next-gen konzoly. Podobne ako pri testoch televízorov sme vyskúšali pripojiť PS5, ktorá fungovala bez problémov. Podporované sú všetky formy výstupov aj technológii ako VRR, ALLM či 120 Hz.

Takisto sa môžete spoľahnúť na podporu HDR. Za zmienku tiež stoja Harman Kardon reproduktory, ktoré pozostávajú z dvojice 10 W stereo-reproduktorov a 15 W basového reproduktora. S čistým svedomím môžem povedať, že ide o najlepšie reproduktory, aké som doteraz na monitore počul a sú viac než použiteľné.

   

Pri porovnaní s mojím OLED televízorom (LG OLED77B1) mali o niečo menšiu hlasitosť a hĺbku no v porovnaní s bežnými monitormi sú na míle ďaleko. Takže pri hraní úplne nevyhnutne nemusíte používať headset, čo tiež oceníte napríklad pri pozeraní filmov a seriálov.

Za zmienku stojí aj automatická podpora HDR pričom na výber máte z trojice HDR režimov či dokonca možnosť upravenie jasu, ktorá býva väčšinou pri HDR režimoch na monitoroch vypnutá. Počítačová kompatibilita je zaručená s vďaka G-Sync compatible, ktorý fungoval bez problémov.

Výbornú podporu HDR zabezpečuje samozrejme samotný princíp fungovania OLED panelu, teda jednotlivo podsvietené pixely. Tie majú okrem špičkového HDR na svedomí aj neprekonateľnú čiernu, čo môžete vidieť na obrázkoch dole. Žiaden backlight bleed ani blooming pri prechode jednotlivých zón na aký sme zvyknutý pri IPS paneloch tu nenájdete. Ten drobný glow okolo ROG loga na obrázku vpravo je spôsobený expozíciu fotografie, naživo viditeľný nebol. Na OLEDoch je čierna jednoducho čierna a do doby, než budú dostupné microLED displeje, nič lepšie nenájdete. Takže bez vyčítkov môžem prehlásiť, že ide o najlepší výsledok, aký sme doteraz videli, čo ale nie je veľkým prekvapením. Uniformitu a ďalšie parametre panelu si v nasledujúcej kapitole premeriame aj kolorimetrickou sondou.

   

Než však prejdeme k ďalšej časti testu pokladám za dôležité vypichnúť isté funkcie, ktoré odlišujú PG42UQ od „bežného“ OLED TV, napríklad LG OLED C2. Sám som dlhoročným používateľom OLED televízorov LG, ktoré prevádzkujem ako primárny monitor a používanie TV ako monitora má svoje úskalia. Na to však Asus myslel a PG42UQ tak disponuje viacerými vychytávkami, ktoré televízory neponúkajú.

Hneď prvým, ktorý by vás možno ani nenapadol, lebo pri monitorch ste naň zvyknutí, je prebudenie displeja pri zobudení PC. Toto žiaľ pri TV nefunguje, resp. nie tak ako pri monitoroch a PG42UQ to má pokryté. Za zmienku tiež stojí matné prevedenie povrchu obrazovky, zatiaľ čo televízory takmer výlučne ponúkajú lesklé povrchy.

Ďalšou výhodou ROG implementácie je použitie heatsinku na odvod tepla z panela, vďaka čomu bude panel možné dlhšie používať pri vyššom jase či HDR obsah bude ponúkať vyššiu kvalitu. Pri prehriatí OLED panelov je obranným mechanizmom zníženie jasu a heatsink v PG42UQ tak ponúkne stabilnejšie výsledky.

Ešte dôležitejšou funkciou je ale Uniform brightness alebo rovnomerný jas/podsvietenie. Jednou z mála nevýhod (okrem burn-in), ktorými OLED trpia je zmena jasu podľa toho akú veľkú časť obrazovky tvorí biele okno (browser, priečinok súborov atď). Pri malom okienku je jas vysoký a vypaľuje vám oči, no keď prejdete na fullscreen jas sa dramaticky prepadne. Na svedomí to má APL krivka, ktorá podľa výrobcu určuje že pri 10 % okne ponúka monitor 500 nitov, zatiaľ čo pri 100 % okne je to už len 130 nitov. A práve takéto preblikávanie a náhodné zmeny jasu sú to čo ma najviac obťažuje pri používaní OLED televízora, ktorý nie je stavaný na použitie ako monitor. Asus tento problém vyriešil práve spomínanou funkciou Uniform brightness, ktorá limituje maximálny jas na 180 nitov, vďaka čomu je limitovaný rozdiel medzi maximom a minimom na znesiteľnú úroveň. Video hore ukazuje túto funkciu a celkovo opisovaný problém v praxi. Za mňa len môžem potvrdiť že tento problém naozaj existuje a stretávam sa s ním denne na mojej OLED TV a preto výrobcu za podobné riešenie chválim, hoci áno, ide na úkor maximálneho jasu, ktorý ale pri desktop používaní nepotrebujete, teda pokiaľ nechcete oslepnúť. Pri hrách a filmoch by som ale túto funkciu určite vypol, inak sa ochudobníte o kvalitný HDR zážitok. Poďme sa ďalej pozrieť na ďalšie funkcie monitora.



Výhody OLED technológie oproti bežnému LCD sú známe už nejaký ten rôčik a na smartfónoch, ba dokonca aj notebookoch, dokazujú svoje kvality v špičkových, ale už aj mainstreamových modeloch. Čo však desktopové monitory? Tejto kategórie OLEDov sme sa nevedeli dočkať, no čakanie je na konci. Na trh sa dostalo niekoľko rôznych kúskov a jedným z nich je aj ROG Swift PG42UQ s masívnou 42-palcovou uhlopriečkou.

Možnosti nastavení

Na ovládanie menu OSD slúži jednak 5-smerový joystick na spodnej strane monitora uprostred, ale aj pribalený diaľkový ovládač. Vzhľadom na to, že testovaný kúsok monitora mal zlomený joystick, museli sme si vystačiť s ovládačom, čo však nepredstavovalo žiaden problém.

Rýchle akcie umožňujú prepnúť video vstup, zmeniť režim obrazu, hlasitosť, zapnúť herné funkcie a pod. Zároveň si viete rýchle akcie prispôsobiť podľa seba, čo rozhodne chválim.

Prvou položkou v menu herného monitora je neprekvapivo položka s hernými nastaveniami ako pretakovanie, Adaptive-Sync či rôzne vylepšenia ako GamePlus a GameVisual či Shadow Boost, ktoré vám majú pomôcť pri hraní. Môžete si tak vybrať s dedikovaný režimov obrazu pre konkrétne typy hier, zapnúť mieridlo či priblíženie uprostred obrazovky, zobraziť FPS či zapnúť časovač a pod.

Ďalej nechýbajú ani nastavenia jasu, kontrastu, HDR či filter modrého svetla a už aj spomínaný Uniform brightness.

Nastavenie farieb ponúka voľbu farebného priestoru, teploty či prispôsobenie farieb v 6 osiach a samozrejme aj režimy gamy.

Ako už bolo vyššie spomenuté, jednotlivé rýchle skratky nastavení si viete prispôsobiť a vybrať čo chcete ovládať napríklad stlačením šípky nahor. Nastavenia si viete tiež uložiť a znova načítať podľa potreby, pričom ma mierne ma pobavil preklad slovíčka Load ako „zatížení“ :).

Nastaviť si tiež môžete ďalšie veci ako jazyk, hlasitosť, správanie sa USB portov či indikátora nabíjania.

Rovnako sa dá prispôsobiť zobrazenie samotného menu OSD, či už jeho čas, pozícia, priehľadnosť a pod.

Špecifické nastavenia pre ochranu OLED panelu pred burn-in tiež nesmú chýbať a monitor vás tiež vie vyzvať na čistenie pixelov v prípade že už bežal v kuse 8 hodín.

Na záver máte ešte možnosti zobraziť informácie o vstupe či ovládať nastavenia pre DisplayPort a HDMI či zresetovať nastavenia.

Samostatnou kapitolou sú režimy Picture by Picture a Picture in Picture, ktoré pri takto veľkej obrazovke dávajú veľký zmysel.

Režim PiP tradične zobrazuje miniatúru jedného zdroja, a to v troch veľkostiach. Aj najväčší rozmer je však pomerne malý a privítal by som možnosť individuálnej veľkosti.

Okno tiež môžete umiestniť do hociktorého zo štyroch rohov. A samozrejme prepnúť medzi hlavným a sekundárnym oknom.

Dostupný režim PbP pre na zobrazuje zase dva obrazy vedľa seba s možnosťou ich výmeny.

Zaujímavosťou je rozhodne režim Aspect Control, ktorý vám umožní zobraziť 24, 27 a 34 palcový obraz na ploche 42 palcovej obrazovky a navyše si môžete prispôsobiť aj jeho umiestnenie.

Vzhľadom na to, že nepoužívané pixely sú vypnuté a úplne čierne dáva takéto použitie zmysel napríklad pri kompetitívnom hraní pri ktorom by veľká obrazovka bola nevýhodou. Navyše na rozdiel od LCD obrazovky nebudete rušený sivým pozadím či bloomingom okolo hrán zobrazovanej plochy.



Výhody OLED technológie oproti bežnému LCD sú známe už nejaký ten rôčik a na smartfónoch, ba dokonca aj notebookoch, dokazujú svoje kvality v špičkových, ale už aj mainstreamových modeloch. Čo však desktopové monitory? Tejto kategórie OLEDov sme sa nevedeli dočkať, no čakanie je na konci. Na trh sa dostalo niekoľko rôznych kúskov a jedným z nich je aj ROG Swift PG42UQ s masívnou 42-palcovou uhlopriečkou.

Obrazové vlastnosti

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej má matricu OLED s uhlopriečkou 41,5″ a tradičným pomerom strán 16:9, rozlíšenie má 3840 × 2160 px, antireflexnú úpravu a rovnomerné rámčeky zo všetkých štyroch strán. Panel ponúka pretaktovanie zo 120 Hz až na 138 Hz a nechýba ani podpora Adaptive-Sync s overeným G-Sync compatible režimom. Typický jas má byť 450 nitov, zobrazuje 1.7 mld farieb vďaka 10 bitovému panelu a kontrast dosahuje skvelých 135 000 : 1 a pri HDR dokonca 1 500 000 : 1. Nechýba ani ultrarýchla 0.1 ms odozva či podpora HDR10.

Kvalitu zobrazenia sme porovnali v základnom režime, teda takom, v akom bude monitor hneď po rozbalení. Sondou sme namerali 100 % sRGB, 89 % AdobeRGB, 100 % DCI-P3 a 87 % NTSC, čo sú veľmi dobré výsledky. Maximálny jas bol 182 nitov, čo je výrazne menej ako udáva výrobca. Keď sa však pozrieme na merania farebných režimov, tam je ešte nižšie číslo, len 135 nitov a toto bol reálny 100 % window, keďže v „štandardnom“ teste merania jasu je zobrazená šachovnica. Ďalšiu hodnotu jasu vidíme pri uniformite, kedy je zobrazená len 1/9 obrazovky a tam už jas bol na úrovni 350 nitov, keďže zobrazenie bielej farby bolo len na malej časti displeja. V praxi tak môžete vidieť ako sa OLED správa a ako APL krivka ovplyvňuje jas obrazovky. Výrobca udáva, že pri 3 % okne a HDR obsahu by panel mal dosiahnuť až 900 nitov. Keď sa pozrieme na kontrast tak asi prvýkrát vidíme výrobcom udávanú hodnotu v tomto parametri a teda 135 110 : 1, čo je malý zázrak. Pri LCD obrazovkách som ešte nikdy nevidel kontrast podľa parametrov. Unifomita podsvietenia je perfektná, farebná je máličko horšia, no nejde o nič strašné. Zvláštne hodnoty sodna namaerala pri game aj priemernej farebnej odchýlke Delta E, preto by som tieto hodnoty bral s rezervou.

Input Lag a Response Time

Na monitore sme odmerali aj input lag a to vo viacerých režimoch obrazu no nijako zásadne sa nelíšil. Monitor neponúka žiadne režimy Overdrive a pod, takže hodnoty sú naprieč režimami takmer zhodné.

Input lag sa však správal mierne zvláštne nakoľko pomaličky rástol až k 23 ms a následne sa vrátil na 21 čo opakoval dokolečka.

Na stránke výrobcu nájdete informáciu o 0.1 ms response time v GTG. Pri teste UFO som mal problém voľným okom zbadať nejakú formu ghostingu a kamerou sa mi podarilo zachytiť len maličký ghosting pre zmene stavu pixelov, ktoré je ale naozaj minimálny. OLEDy sú všeobecne známe svojou veľmi rýchlou dobou odozvy a sú tak výborné pre kompetitívne hranie. Vďaka možnosti zmenšiť zobrazenie na 24″ sa tak môžete venovať aj súťažnému hraniu.



Výhody OLED technológie oproti bežnému LCD sú známe už nejaký ten rôčik a na smartfónoch, ba dokonca aj notebookoch, dokazujú svoje kvality v špičkových, ale už aj mainstreamových modeloch. Čo však desktopové monitory? Tejto kategórie OLEDov sme sa nevedeli dočkať, no čakanie je na konci. Na trh sa dostalo niekoľko rôznych kúskov a jedným z nich je aj ROG Swift PG42UQ s masívnou 42-palcovou uhlopriečkou.

Prevádzková spotreba

Spotrebu meriame za pomoci multimetra UNI-T UT71E, podobne ako pri metodike na monitory. Pri televízoroch sa zameriame predovšetkým na spotrebu pri HDR obsahu, na čo sme vybrali dvojicu videí: Costa Rica a 2020 LG OLED. Videá ponúkajú rozmanitý obsah, ktorý preverí energetickú náročnosť pri sýtych farbách, ale aj zobrazení čiernej.

Vďaka meraniam televízorovou touto metodikou si môžeme porovnať spotrebu s testovaným monitorom, ktorý vo bšetkých ohľadoch ponúka nižšiu hodnoty ako väčšie 65″ televízory, čo je tak trochu aj očakávané. Výrobca udáva že by monitor mal mať spotrebu do 300 W a to pri 200 nitoch a žiadnom pripojenom príslušenstve. Na stránke je uvedená ešte nižšia hodnota a to do 220 W. V praxi sme ledva atakovali 100 W a to tiež len pri HDR obsahu alebo zobrazení bielej farby a v šachovnicov teste kolorimetrickej sondy. Ďalšie testy monitorov nám umožnia sa pozrieť na spotrebu v trochu podrobnejšom svetle, nakoľko takéto porovnanie s televízormi nie je úplne presné a spravodlivé.



Výhody OLED technológie oproti bežnému LCD sú známe už nejaký ten rôčik a na smartfónoch, ba dokonca aj notebookoch, dokazujú svoje kvality v špičkových, ale už aj mainstreamových modeloch. Čo však desktopové monitory? Tejto kategórie OLEDov sme sa nevedeli dočkať, no čakanie je na konci. Na trh sa dostalo niekoľko rôznych kúskov a jedným z nich je aj ROG Swift PG42UQ s masívnou 42-palcovou uhlopriečkou.

Záver

Asus PG42UQ je rozhodne veľmi zaujímavý a všestranný monitor, ktorý použijete či už s PC, konzolou, ale aj na filmy či seriály. Vďaka veľkej, no stále dobre použiteľnej 42″ uhlopriečke vám monitor ponúkne množstvo plochy na prácu a vtiahne vás do deja v single player hrách, zatiaľ čo pri kompetetívnom hraní si viete ľahko zmenšiť zobrazovanú plochu na menší rozmer od 24 do 34 palcov.

Kvalita zobrazenia je skvelá, výbornú čiernu a excelentný kontrast asi netreba spomínať, no rozhodne treba povedať že ide o jeden z mála monitor, kde HDR obsah, či už hry alebo filmy, dáva zmysel a nejde len o nálepku na krabici. Žiaden blooming ani halo efekt ako pri LCD s FALD tu nenájdete a pri jasných prvkoch v HDR obsahu budete potrebovať slnečné okuliare, presne ako to má byť.

Veľké množstvo režimov PiP a PbP zase rozšíri možnosti multitaskingu a hráčov zase potešia vychytávky GamePlus a GameVisual. Je to tiež azda prvýkrát, kedy budem na monitore chváliť reproduktory, ktoré sú naozaj použiteľné pri pozeraní videí, seriálov či filmov, ale aj pri konzolovom hraní.

Chyby na paneli ako takom veľmi nenájdete, 120 až 138 Hz obnovovacia frekvencia v 4K potrápi aj silnejšie grafiky, preblikávanie jasu ako na OLED TV rieši funkcia Uniform brightness a celkový zážitok z používania je ako pri akomkoľvek inom monitore, čo sa o LG OLED TV nedá povedať.

Nie je však všetko perfektné a isté negatíva sa rozhodne nájdu. Hneď pri rozbaľovaní narazíte na ťažkú manipuláciu kvôli ostrým a veľmi tenkým hranám panelu, ktorý pomaly nie je za čo chytiť a nešťastné umiestennie joysticku hrozí poškodením monitora ešte pred prvý spustením. To by mal výrobca rozhodne čím skôr prehodnotiť a opraviť. Portová výbava je solídna, chválim najmä veľa portov HDMI a USB vrátane inovatívnych umiestneným zospodu či zvrchu monitora vrátane závitu pre statív na kameru. Menej ma už potešila absencia konektoru USB-C a nabíjania notebookov.

Azda najväčším problémom je ale vyššia cena, ktorá sa pri 42″ palcovom modeli pohybuje aktuálne do 1600 eur nahor a v prípade 48″ palcového modelu si ešte stovku priplatíte. Monitor rozhodne ponúka viacero extra funkcií a niektorých veľmi podstatných, no 42″ LG OLED TV kúpite už pod 1000 eur a 48″ modely tiež nie sú výrazne drahšie. Ba čo viac, herný monitor LG 48GQ900 sa predáva tiež len tesne nad 1000 eur a ten pritom ponúkne rovnaký panel a funkcie ako modely od ROG. Tu už závisí naozaj len od toho, či vám funkcie ROG a tematika sedia za ten príplatok, ktorý sa pohybuje v stovkách eur.

ROG Swift OLED PG42UQ
+ Výborný OLED panel v matnej úprave vhodný na hranie aj prácu
+ Konečne plnohodnotné HDR
+ Veľa herných aj iných užitočných funkcií – GamePlus, Uniform brightness atď.
+ Solídna portová výbava s extra USB pre kameru aj závitom pre statív
- Vysoká cena v porovnaní s OLED TV aj LG OLED monitorom
- Náročná manipulácia pri inštalácii a riziko zlomenia joysticku
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-2465" as a base selector for example: #supsystic-table-2465 { ... } #supsystic-table-2465 tbody { ... } #supsystic-table-2465 tbody tr { ... } */