Site icon HWCooling.net

Scythe Fuma rev. B: prekvapenie s veľkým otáznikom

Parametre a detaily

Zefektívňovanie výroby jej zlacňovaním sa často deje bez ohľadu na to, či sa konkrétnemu produktu na trhu darí viac alebo menej. Chladič Fuma sa radí skôr do tej horšej skupiny, o čom svedčí i jeho nízka dostupnosť. Zdá sa, že na ustátie i slabšej, nevýhodnejšej sériovej produkcie, musel Scythe začať nenápadne šetriť. To nás nikdy nemrzelo viac než v tomto prípade, pôvodná Fuma totiž nepoznala konkurenciu.

Základné parametre

ParametreScythe Fuma rev. B
Kompatibilné päticeAMD AM4, AM3(+), AM2(+), FMx(+), Intel LGA 115x, 2066, 2011-x, 775
Rozmery (V/D/Š) spolu s ventilátorom149 × 130 × 138,5 mm
Hmotnosť pasívu/spolu s ventilátorom671/920 g
Počet a hrúbka heatpipe6× 6 mm
Hrúbka (a rozstupy) rebierVentilátor0,45 (1,77) mm
Od stredu základne za ventilátor (a kratšiu hranu rebier)*76,3 (68,1) mm
Eventuálne kolidujúce sloty RAM a výška stretu**1 – 3 (30 mm)
Ventilátor2× 120 mm
Štartovacie otáčky (a napätie)Minimálne štartovacie614 (4,85 V)
Maximálne otáčkyMaximálne (12 V)1395/1395
Ložiskáklzné
Orientačná cena50 eur
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-115" as a base selector for example: #supsystic-table-115 { ... } #supsystic-table-115 tbody { ... } #supsystic-table-115 tbody tr { ... } */
*Tieto vzdialenosti hovoria o miere priblížení sa chladiča k slotom RAM, resp. k najbližšiemu slotu PCIe ×16.
**Údaje zohľadňujú situáciu na doskách Mini-ITX, ktoré majú od stredu pätice k prvému slotu obvykle 50 mm. Ten môže byť pri formáte ATX ďalej až o 7 mm, čo znamená o jeden slot širšiu kompatibilitu, než uvádzame v tabuľke. Výškové obmedzenie meriame s ventilátormi zrovnanými v súlade s maximálnou špecifikovanou výškou chladičov.

Detaily

Konštrukcia pasívu sa napohľad nijako nezmenila a základný návrh pozostáva z dvoch veží. Tie sú pomerne úzke, čo je dobre. Užší je i Reeven Okeanos a za širšou NH-D15 pritom výrazne nezaostáva. Plocha širších veží je pri bežných centrovaných priechodoch heatpipe pri krajoch už evidentne pomerne neefektívna. Zhoršuje airflow a okrem toho absorbuje prirodzene i menej tepla.

Fuma je nielen užšia, ale aj nižšia. Odhliadnuc od NH-D9L (a podobných chladičov, ktoré sú optimalizovane vyložene do prostredia SFF), je najnižším twin-towerom. Inak ide vcelku o jednoduchý pasív spestrený iba používaním dvoch typov rebier. Striedajú sa rovné a zúbkaté lamely, ktoré rozbíjajú odpor vzduchu a mierne tlmia aerodynamický hluk.

Pevnosť a povrchová úprava pasívu je na priemernej úrovni. Tým nechceme povedať, že je niečo v neporiadku, ale len to, že Scythe kozmetiku nepovažoval za dôležitú a všetko investoval do funkčných vlastností. Medzi rebrami napríklad chýbajú typické zámočky na ich odsadenie. Pri preprave či nešetrnejšom používaní, nedajbože pri páde na zem, sa rebrá krútia ochotnejšie než obyčajne. Medené časti (základňa a heatpipe) sú poniklované, hliníkový zvyšok je už bez pokovenia a úprav, s výnimkou vrchných leštených rebier.

Ale prejdime na druhú stranu, k základni. Tá je pomerne zvláštna. V jednej osi je na lepší kontakt s jadrom konvexná (plocha špičky tohto vydutia je však pomerne malá) a v druhej prepadnutá. To v smere prechádzajúcich heatpipe (Mugen 5 rev. B to má naopak). Trubice sú k základni očividne spájkované, v niektorých miestach vidieť stopy po cíne.

   

Ventilátory sú pre Scythe typické – low-endové. Tento trend sa mení až s radmi Mugen a Kotetsu, tie už majú trvácnejšie guľôčkové. Pri Fume sa musíte zaobísť s obyčajnými klznými. Chod ventilátora je sprevádzaný jemným rapkaním. Charakteristika zvuku je ale konštantná a nepôsobí rozbitým dojmom, ako trebárs v prípade SPC Fera 3 v2.

Pracovný rozsah otáčok je nadpriemerný tak cez PWM ako i pevnú napäťovú reguláciu. Cez napätie je to tradične trochu zložitejšie. Spodná hranica je okolo 350 ot./min (3,93 V), ale najprv treba rotor trochu nakopnúť vyšším napätím. Z fixnej polohy sa roztočí až od 4,85 V (~ 615 ot./min).

  


Inštalačná súprava je po všetkých stránkach slušná. Dávno je preč tá doba, čo bola pre svoju komplikovanosť jednou z najväčších slabín chladičov Scythe. Montážny systém funguje na tradičnej osvedčenej báze backplate > dištančné stĺpiky > držiaky > priečna spona. Oproti prvej revízii pribudli na univerzálnych držiakoch diery na AM4 a vymenená je i spona. Táto má už skrutky zasadené napevno, ktoré sú dokonca odpružené, vďaka čomu by malo byť zabezpečené rovnomernejšie rozloženie tlaku. Hlavne je ale tento systém pohodlnejší na montáž, obzlášť v zhoršených podmienkach priamo v skrinke. Tam sa hodí, že je spona kompaktný celok a nevkladáte do nej skrutky zvlášť, po jednej, tak ako predtým. Čo Scythe nedotiahol, sú možnosti montáže na päticiach AMD. Ide to iba jedným smerom a aj to horizontálne, tzn. s airflow do stropu.

Chválime tri páry spôn na ventilátory, že je backplate kovový a takisto malú, ale slušnú termopastu. Súčasťou je mimochodom aj Y rozdvojka, tá na ilustračnej fotke s drobným príslušenstvom chýba. Sympatické je aj to, že Scythe stále myslí na majiteľov staručkých procesorov C2D (socket LGA 775).

Čo sa týka kompatibility s okolitými komponentmi, počítajte s tým, že vám krajný ventilátor zakryje prvé tri sloty na pamäte. Ak počítame so špecifikovanou výškou chladiča 149 mm, s drvivou väčšinou modulov sa nezmestíte. Privysoké budú už totiž i 32mm. S ventilátorom však môžete samozrejme hýbať – pripnúť ho vyššie podľa potreby. Po zarovnaní na priemernú výšku, okolo 160 mm, bude už problém s kompatibilitou menší.

   

Konflikt s grafickou kartou pravdepodobne riešiť nebudete. Všetko je v poriadku i v prípade našej testovacej dosky, ktorá má prvý PCIe ×16 pomerne nakrátko, iba 75 mm. A nebyť pretŕčajúcich spôn, tak je táto situácia ešte lepšia a manipulácia prístupnejšia.

Zefektívňovanie výroby jej zlacňovaním sa často deje bez ohľadu na to, či sa konkrétnemu produktu na trhu darí viac alebo menej. Chladič Fuma sa radí skôr do tej horšej skupiny, o čom svedčí i jeho nízka dostupnosť. Zdá sa, že na ustátie i slabšej, nevýhodnejšej sériovej produkcie, musel Scythe začať nenápadne šetriť. To nás nikdy nemrzelo viac než v tomto prípade, pôvodná Fuma totiž nepoznala konkurenciu.

Metodika testovania

Testovanie začíname analýzou ventilátora. Najprv pomocou laboratórneho zdroja Gophert CPS-3205 II a laserového otáčkomeru UNI-T UT372 zisťujeme, aká je jeho štartovacia rýchlosť. To znamená, pri akom minimálnom napätí sa rotor roztočí z pokojového stavu. Následne regulujeme otáčky po stovkách (od 400 ot./min po okrúhle maximum), čím získavame prvú časť údajov na vytvorenie krivky s priebehom hlučnosti v závislosti od otáčok. Aby boli výsledky čo najpresnejšie, vždy vychádzame z priemeru 30-sekundových meracích sekvencií a ventilátory regulujme po stotinách voltu dovtedy, kým od momentu nastavenia po pol minúte priemerovania tachometer neskončí na presných hodnotách, napríklad na 800 ot./min. Nakoniec odčítavame (a do tabuľky parametrov zapisujeme) maximálne otáčky.

   

Na priradenie konkrétnej hlučnosti ku konkrétnym otáčkam prenášame zodpovedajúce napätia spolu s chladičom do odhlučneného boxu, v ktorom meriame hlučnosť. To pomocou hlukomeru Reed R8080, ktorý pred každou sadou meraní rekalibrujeme. Vzájomná poloha polyetylénovej podložky, na ktorej sú chladiče upevnené, a snímaču hlukomeru je vždy rovnaká a snímač je od ventilátora, pre čo najjemnejšie rozlíšenie aj pri nízkom prietoku, vzdialený približne 25 cm. Každé z meraní prebieha v reálnom čase, kedy hlukomer do počítača posiela 30 vzoriek meraní, z ktorých do grafov zapisujeme priemernú hodnotu. Najdôležitejšou časťou je hľadanie a zarovnávanie nastavení ventilátora na fixné hladiny hluku. V tomto prípade je zvolená postupnosť 45, 42, 39, 36, 33 a 31 dBA, kde je s výnimkou posledného a predposledného režimu s každým ďalším znížením otáčok hladina hluku o polovicu nižšia. Na jednej strane je hlučných 45 dBA a na strane druhej takmer bezhlučných 31 dBA.

Ak v grafoch niektorý z režimov chýba, je to buď z dôvodu nedostatočného chladiaceho výkonu alebo preto, že nebolo možné ventilátor k požadovanej hlučnosti zregulovať. Každý z testov trvá 600 sekúnd. Záťaž simulujeme v IntelBurnTeste (7500 MB) a výsledkom je priemer maximálnych teplôt jadier procesora odčítaných z Core Tempu. V momente, ako niektoré z jadier dosiahne 95 °C, testy sú prerušené a vyhodnocujeme ich ako neúspešné.

Merania chladiaceho výkonu prebiehajú vo veternom tuneli z plexiskla so základnou doskou vo vertikálnej polohe, rovnako ako v bežnej skrinke typu tower. Schéma systémového chladenia je tradičná, rovnovážne prúdenie zabezpečuje štvorica ventilátorov Noctua NF-A12S PWM. Dva sú na vstupe a dva na výstupe, zregulované na 550 ot./min.

Priestory testlabu sú klimatizované a vstupná teplota vzduchu sa vždy pohybuje medzi 21 – 21,3 °C, takže môžeme veľmi presne merať takisto automatickú reguláciu PWM. Počas nej ako v jedinom prípade vraciame procesor s TDP 140 W do továrenských nastavení. Krivka profilu impulznej modulácie je s ohľadom na nízku hlučnosť nastavená na 20 % ≤ 20 °C – 30 % ≤ 40 °C – 40 % ≤ 60 °C – 100 % ≤ 90 °C.

Testovacia konfigurácia*
ProcesorIntel Core i7-5930K@4,2 GHz (1,15 V)
Teplovodivá pastaArctic MX-2
RAMG.Skill Flare X, 4× 8 GB, 3200 MHz/CL14
Základná doskaGigabyte GB-X99-UD4 (BIOS F23)
Grafická kartaMSI GeForce GTX 1060 Gaming X (6 GB)
SSDOCZ RevoDrive 400
Napájací zdrojSeaSonic Prime 650 W (80Plus Titanium)
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-5" as a base selector for example: #supsystic-table-5 { ... } #supsystic-table-5 tbody { ... } #supsystic-table-5 tbody tr { ... } */

*Bez pretaktovania je spotreba zostavy v záťaži IntelBurnTest okolo 170 W, po pretaktovaní 225 W (na procesor pripadá približne 180 W).


Zefektívňovanie výroby jej zlacňovaním sa často deje bez ohľadu na to, či sa konkrétnemu produktu na trhu darí viac alebo menej. Chladič Fuma sa radí skôr do tej horšej skupiny, o čom svedčí i jeho nízka dostupnosť. Zdá sa, že na ustátie i slabšej, nevýhodnejšej sériovej produkcie, musel Scythe začať nenápadne šetriť. To nás nikdy nemrzelo viac než v tomto prípade, pôvodná Fuma totiž nepoznala konkurenciu.

Automatická regulácia




ChladičRýchlosť ventilátora
ZáťažIdle
Arctic Freezer 331× 1119 ot./min0 ot./min
SilentiumPC Fera 3 v21× 746 ot./min1× 619 ot./min
Noctua NH-D152× 627 ot./min2× 468 ot./min
Reeven Okeanos2× (670 + ? ot./min)2× (439 + ? ot./min)
Scythe Fuma rev. B2× 594 ot./min2× 409 ot./min
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-116" as a base selector for example: #supsystic-table-116 { ... } #supsystic-table-116 tbody { ... } #supsystic-table-116 tbody tr { ... } */




Zefektívňovanie výroby jej zlacňovaním sa často deje bez ohľadu na to, či sa konkrétnemu produktu na trhu darí viac alebo menej. Chladič Fuma sa radí skôr do tej horšej skupiny, o čom svedčí i jeho nízka dostupnosť. Zdá sa, že na ustátie i slabšej, nevýhodnejšej sériovej produkcie, musel Scythe začať nenápadne šetriť. To nás nikdy nemrzelo viac než v tomto prípade, pôvodná Fuma totiž nepoznala konkurenciu.

Max. otáčky


ChladičRýchlosť ventilátora
Arctic Freezer 331× 1350 ot./min
SilentiumPC Fera 3 v21× 1679 ot./min
Noctua NH-D152× 1494 ot./min
Reeven Okeanos2× (1795 + ? ot./min)2× 1494 ot./min
Scythe Fuma rev. B2× 1395 ot./min
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-117" as a base selector for example: #supsystic-table-117 { ... } #supsystic-table-117 tbody { ... } #supsystic-table-117 tbody tr { ... } */




Zefektívňovanie výroby jej zlacňovaním sa často deje bez ohľadu na to, či sa konkrétnemu produktu na trhu darí viac alebo menej. Chladič Fuma sa radí skôr do tej horšej skupiny, o čom svedčí i jeho nízka dostupnosť. Zdá sa, že na ustátie i slabšej, nevýhodnejšej sériovej produkcie, musel Scythe začať nenápadne šetriť. To nás nikdy nemrzelo viac než v tomto prípade, pôvodná Fuma totiž nepoznala konkurenciu.

45 a 42 dBA


ChladičRýchlosť a napájanie ventilátora
45 dBA31 dBA42 dBA31 dBA
Arctic Freezer 33Arctic Freezer 331× 1272 ot./min10,65 V
SilentiumPC Fera 3 v2SilentiumPC Fera 3 v21× 1550 ot./min10,9 V
Noctua NH-D152× 1330 ot./min10,45 V2× 1200 ot./min9,24 V
Reeven Okeanos2× (1218 + ? ot./min)8,61 V2× (1132 + ? ot./min)8,15 V
Scythe Fuma rev. B2× 1139 ot./min9,24 V2× 1025 ot./min8,1 V
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-118" as a base selector for example: #supsystic-table-118 { ... } #supsystic-table-118 tbody { ... } #supsystic-table-118 tbody tr { ... } */




Zefektívňovanie výroby jej zlacňovaním sa často deje bez ohľadu na to, či sa konkrétnemu produktu na trhu darí viac alebo menej. Chladič Fuma sa radí skôr do tej horšej skupiny, o čom svedčí i jeho nízka dostupnosť. Zdá sa, že na ustátie i slabšej, nevýhodnejšej sériovej produkcie, musel Scythe začať nenápadne šetriť. To nás nikdy nemrzelo viac než v tomto prípade, pôvodná Fuma totiž nepoznala konkurenciu.

39 a 36 dBA


ChladičRýchlosť a napájanie ventilátora
39 dBA31 dBA36 dBA31 dBA
Arctic Freezer 33Arctic Freezer 331× 1157 ot./min9,1 V1× 1041 ot./min7,78 V
SilentiumPC Fera 3 v2SilentiumPC Fera 3 v21× 1409 ot./min9,52 V1× 1229 ot./min8,25 V
Noctua NH-D152× 1073 ot./min8,1 V2× 933 ot./min6,77 V
Reeven Okeanos2× (1044 + ? ot./min)7,77 V2× (933 + ? ot./min)7,69 V
Scythe Fuma rev. B2× 923 ot./min7,19 V2× 821 ot./min6,37 V
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-119" as a base selector for example: #supsystic-table-119 { ... } #supsystic-table-119 tbody { ... } #supsystic-table-119 tbody tr { ... } */




Zefektívňovanie výroby jej zlacňovaním sa často deje bez ohľadu na to, či sa konkrétnemu produktu na trhu darí viac alebo menej. Chladič Fuma sa radí skôr do tej horšej skupiny, o čom svedčí i jeho nízka dostupnosť. Zdá sa, že na ustátie i slabšej, nevýhodnejšej sériovej produkcie, musel Scythe začať nenápadne šetriť. To nás nikdy nemrzelo viac než v tomto prípade, pôvodná Fuma totiž nepoznala konkurenciu.

33 a 31 dBA


ChladičRýchlosť a napájanie ventilátora
33 dBA31 dBA31 dBA31 dBA
Arctic Freezer 33Arctic Freezer 331× 900 ot./min6,51 V1× 733 ot./min5,28 V
SilentiumPC Fera 3 v2SilentiumPC Fera 3 v21× 1000 ot./min6,79 V1× 828 ot./min5,7 V
Noctua NH-D152× 700 ot./min5,87 V
Reeven Okeanos2× (800 + ? ot./min)7,58 V2× (656 + ? ot./min)7,49 V
Scythe Fuma rev. B2× 700 ot./min5,46 V2× 575 ot./min4,67 V
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-120" as a base selector for example: #supsystic-table-120 { ... } #supsystic-table-120 tbody { ... } #supsystic-table-120 tbody tr { ... } */




Zefektívňovanie výroby jej zlacňovaním sa často deje bez ohľadu na to, či sa konkrétnemu produktu na trhu darí viac alebo menej. Chladič Fuma sa radí skôr do tej horšej skupiny, o čom svedčí i jeho nízka dostupnosť. Zdá sa, že na ustátie i slabšej, nevýhodnejšej sériovej produkcie, musel Scythe začať nenápadne šetriť. To nás nikdy nemrzelo viac než v tomto prípade, pôvodná Fuma totiž nepoznala konkurenciu.

Hodnotenie

Od aktualizovanej Fumy sme očakávali podstatne viac. Zatiaľ čo pôvodný chladič zospodu veľmi nepríjemne dobiehal NH-D15, „béčková“ revízia naberá na dvojzmyselnosti (naozaj pôsobí tak trochu ako 2. trieda). Má totiž iba mierny náskok nad o polovicu lacnejšou Fera 3 v2. A aj to iba v režimoch s nižšou hlučnosťou.

S narastajúcimi nárokmi na tepelný výkon evidentne nestíhajú trubice. Možno v dôsledku ich poddimenzovania a možno za to môže slabší prítlak (vplyv prítlaku na intenzitu prestupu tepla, resp. dopad na chladiaci výkon v dohľadnej dobe otestujeme).

Odtlačok termopasty nižšiu intenzitu prítlaku nevyvracia. Porovnajte si ho s tým z testu Nanášame termopastu: akou technikou a koľko?, kde bola použitá prvá Fuma. Kopček síce nie je úplne v strede základne, no pri oboch verziách je umiestnený rovnako. Akurát tá prvá tlačí na procesor o trochu viac, čo je vidieť jednak na tesnejšom kontakte pod konvexiou a takisto na väčšom množstve nahrnutej pasty za okrajmi IHS. A keď už je tá konvexia trochu mimo stred, pasív sme otočili o 180 stupňov a otestovali. Výsledok sa však podľa očakávaní nezmenil.

S procesorom na defaulte je odpich novej Fumy od Fera 3 v2 v prospech chladiča Scythe ešte pomerne výrazný, po pretaktovaní (s CPU okolo 180 W) sa už zužuje. Po správnosti by to malo byť presne naopak. Úplne vylúčiť sa nedá ani to, že ide o kus s výrobnou chybou. To si pri vhodnej príležitosti ešte možno overíme. Teda, za predpokladu, že sa k druhej vzorke vôbec dostaneme – skladom široko-ďaleko nikde nie je. A ani samotný Scythe tento chladič podľa dostupných recenzií príliš nesampluje. Okrem toho nášho je jediný test na TweakTowne. Tam ale testovali s úspornejším procesorom, na ktorom sa výkonnostný deficit ešte neprejavuje. Podobne, ako sa neprejavuje ani v prípade Arctic Freezer 33, ktorého chladiaci výkon sa výrazne prepadáva s až s vyššou tepelnou záťažou.

V prípade súčasnej Fumy buďte na pozore, už nemusí platiť, že sa oplatí striehnuť na tento chladič a zháňať ho z opačného konca sveta. Jedine, že by sa vám pošťastilo dostať sa k prvej revízii a k nej si od Scythe objednať súpravu na AM4, pokiaľ vlastníte Ryzen.

Scythe Fuma rev. B
+ vysoký chladiaci výkon
+ ani po výraznejšom spomalení ventilátorov výkon významne neklesá
+ veľmi tichá regulácia PWM v záťaži aj mimo záťaž
+ pohodlná montáž k základnej doske
+ široká kompatibilita, od staručkého soketu Intel LGA 775 všetko až po AMD AM4
+ solídne, masívne montážne príslušenstvo
+ nízka výška, tzn. nadštandardná kompatibilita so skrinkami
- slabší než predchodca (už nevyniká pomerom cena/účinnosť)
- s vysokým stratovým teplom (180 W+) iba na úrovni SPC Fera 3 v2
- na procesoroch AMD možnosť natočenia pasívu iba jedným smerom (horizontálne)
- v prvých troch slotoch koliduje s RAM už od 3 cm
- jemne rapkajúci ventilátor
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-121" as a base selector for example: #supsystic-table-121 { ... } #supsystic-table-121 tbody { ... } #supsystic-table-121 tbody tr { ... } */




Ak máte magazín HWCooling radi, podporte nás.
Iba vďaka vašej pomoci môžeme naďalej fungovať a vydávať časovo náročný obsah na pravideľnejšej báze.
Za každý jeden príspevok ďakujeme!