Site icon HWCooling.net

Taký väčší (XL) midi-tower… Test Endorfy Arx 700 Air

Exteriér

Úplne nový modelový rad skriniek Arx si práve odbil premiéru. Prvý model 700 Air zároveň predstavuje najväčšsiu skrinku v ponuke Endorfy. Táto skrinka je vybavená až piatimi 140-milimetrovými ventilátormi, ktoré v kombinácii s priedušným predným panelom vytvárajú veľký potenciál na naozaj výkonné alebo veľmi efektívne (tzn. pri nižších otáčkach na jednotku prietoku i nadštandardne tiché) systémové chladenie.

Základné parametre

ParametreEndorfy
Arx 700 Air
Parametre
PodporaMini-ITX, mATX, ATX
Pozícia na zdrojATX
Chladič CPUdo 179 mm
Grafická kartado 410 mm
Ventilátor8× 120 mm/6× 140 mm (5× predinštalované)
Montáž radiátorov2× do 280/360 mm
2,5" pozície6 + 1 zdieľané
3,5" pozície1 zdieľané
DVD/BR0
Rozmery [V/D/Š] (a objem)486 × 472 × 228 mm (52 l)
Hmotnosť8,7 kg
Materiályoceľ + plast + temperované sklo
Konektivita2× USB 3.2 gen. 1 typ A + 1× USB 3.2 gen. 2 typ C + 2× 3,5mm jack
Orientačná cena109 eur/2569 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-2397" as a base selector for example: #supsystic-table-2397 { ... } #supsystic-table-2397 tbody { ... } #supsystic-table-2397 tbody tr { ... } */

Exteriér

Okrem bezpečne zabalenej skrinky v kartónovej škatuli dostanete aj potrebné základné príslušenstvo. To znamená rôzne skrutky, gumové podložky pre uchytenie úložísk, jednorázové sťahovacie pásky a nechýba ani obrázkový manuál. 

Už na prvý pohľad je skrinka väčšia ako séria Regnum. Novinka pôsobí veľmi decentne, bez nejakých výstrelkov vo vzhľade. Ľavá bočnica je z veľkej časti tvorená temperovaným sklom o hrúbke štyroch milimetrov. Čierné rámčeky okolo skla sú o trochu hrubšie ale primerané k rozmerom skrinky. Dokonca ako prvá (od Endorfy) nepoužívá pre úchyt bočnice so sklom skrutky v rohoch. Vpredu konštrukcie sú otvory, do ktorých sa zasúva. Následne sa vzadu jednoducho zaistí dvoma skrutkami.

Za mňa je veľkým plusom, že sú použité skrutky s dvojitým závitom na oboch bočniciach. Aj po odistení na nich zostávajú bočnice stále zaistené a tak vám odpadá starosť o dalšie skrutky.

   

Predný panel sa skladá z dvoch častí. Predná časť je ľahko vyberateľná vďaka magnetom na jej zadnej strane. Efektívne sa tak dá vybrať, vyčistiť a naspäť nasadiť. Nakoľko sa vpredu nenachádza jemný nylonový filter, tak jej hlavnou úlohou je ho nahradiť. Bohužiaľ sú otvory o veľkosti 1,5 milimetra, takže o efektívnej ochrane proti malému prachu nemôže byť reč. Pri používaní predný panel zachytil nečistoty a musel som ho čistiť, no tie menšie prešli, čo bolo po troch týždňoch používania vidieť už aj na ventilátoroch.

   

Druhou časťou je rám, ktorý na sebe drží prachové sito a zároveň ho aj mierne odďaľuje od samotných ventilátorov. Tie tu výrobca osadil tri jeho najnovšie, Stratus 140 PWM. Ich odhadovaná životnosť výrobcom je 80 000 hodín. Na samostatne zakúpené ventilátory je aj päť-ročná záruka. To naznačuje, že ventilátorom Endorfy po kvalitatívnej stránke verí. Bohužiaľ na skrinku je záruka iba troj-ročná, aj vrátane ventilátorov. Osadené sú na bočných rámoch, ktoré držia všetky ventilátory priamo na sebe. To výrazne uľahčuje manipuláciu, aj keď už máte celý hardvér vo vnútri. Rámy s ventilátormi demontojete uvolnením šiestich skrutiek. Ak by ste chceli ventilátory vymeniť za menší formát, tak by rámčeky museli byť umiestnené na sekundárnu pozíciu – bližšie k sebe. Nevýhodu vidím v tom, že kvôli tomu nie je možné kombinovať 120 so 140 mm ventilátormi.

Samozrejme sem môžete umiestniť aj radiátor kvapalinového chladiča do veľkostí 280/360 mm. Otočením rámov dostanete šesť milimetrov priestoru vo vnútri naviac, napríklad pre hrubší radiátor alebo dlhšiu grafickú kartu.

   

Vrchný panel I/O je netradične umiestnený pozdĺž pravého boku, čo môže znížiť prístup ku konektorom v menších priestoroch. Konektivita skrinky z davu nevyčnieva, ale s troma konektormi USB dokáže pokryť väčšinu uživateľských potrieb. Hlavne keď je jeden z nich aj typu C. Pre káblové slúchadlá máte k dispozícii dva 3,5 mm jacky, separátne na zvuk a mikrofón. Tlačidlo na reštart je menšie a zapustené o niečo viac do konštrukcie. Kvôli tomu sa stláča horšie, no je to prevencia proti nechcenému stlačeniu. Tlačidlo zapnutia je o poznanie príjemnejšie na stláčanie. Dokonca vám dá aj hmatovú odozvu pri použití. Medzi týmito dvoma tlačidlami sú dve stavové LED. Jedna svieti pri zapnutí a druhá deteguje aktivitu diskov. 

Skrinka dostala na zvyšok vrchnej časti kus pevného plechu s perforáciou na lepšie odvádzanie odpadového tepla. Vďaka skrutke a západkám drží ku konštrukcii ako prikované. Tento spôsob perforácie sa mne osobne páči viac než obyčajné sito s magnetom, ktoré ani nemusí vždy lícovať so zvyškom vrchu. Výhoda oproti obyčajnému ohybnému situ je aj možnosť osadiť ventilátory s protivibračnými úchytmi. Napríklad ventilátory Silent Wings 3 od Be Quiet! majú vydutú hlavičku a tá krehké sito s magnetom môže vytláčať. Jeden 140 mm Stratus 140 PWM orientovaný na vysávanie vzduchu zo skrinky osadil výrobca aj tu na strope. K nemu sa zmestí ešte jeden ventilátor v tomto veľkostnom formáte  alebo tri 120 mm. Alebo môžete využiť túto plochu pre uchytenie radiátora kvapalinového chladiča do formátu 280/360 mm.

Okrem piatich skrutiek bočníc a vrchného sita sú na zadnej strane skrinky ďalšie štyri z držiaka pre napájací zdroj. Ten prezrádza polohu zdroja a taktiež aj jeho spôsob osadenia cez zadnú časť skrinky. Nad ním sa nachádza sedem krytiek na rozširujúce karty PCI Express. Všetkých sedem skrutiek na tejto pozícii elegantne zahaľuje ďalšia krytka. Osadená je na na pánte a v kombinácii magnetu namiesto skrutky vám dáva rýchlu možnosť manipulovať so skrutkami. 

Vďaka väčšej šírke je navrchu osadený ďalší ventilátor Stratus 140 PWM formátu 140 mm. Samozrejme sa nezabudlo ani na možnosť osadiť menší, 120-milimetrový. Vrchnú časť už štandardne dopĺňa otvor pre panel I/O základnej dosky.

   

Štyri nožičky s mäkkou podložkou, držia skrinku 22 mm nad zemou. Musíte ale rátať s tým, že nemajú protišmykový povrch. Sito proti prachu sa ťahá od zadnej časti až po predné nožičky, pozdĺž celej perforácie. Bohužiaľ aj tu chýba jemný nylonový filter. Otvory na site sú ale menšie oproti prednej čast. Veľkostne sú na úrovni jedného milimetra.



Úplne nový modelový rad skriniek Arx si práve odbil premiéru. Prvý model 700 Air zároveň predstavuje najväčšsiu skrinku v ponuke Endorfy. Táto skrinka je vybavená až piatimi 140-milimetrovými ventilátormi, ktoré v kombinácii s priedušným predným panelom vytvárajú veľký potenciál na naozaj výkonné alebo veľmi efektívne (tzn. pri nižších otáčkach na jednotku prietoku i nadštandardne tiché) systémové chladenie.

Interiér

S väčším objemom vo vnútri je skrinka pripravená takmer na všetky komponenty, základné dosky sú podporované do formátu ATX. Širšie (E-ATX) sú už s Endorfy Arx 700 Air nekompatibilné. Pri výbere vežového chladiča procesora sa nebudete musieť obmedzovať. Preňho máte (smerom k bočnici) až 179 mm. Ani vo výbere grafickej karty nemusíte robiť žiadne kompromisy, tá môže byť dlhá až 410 mm. 

Jediné obmedzenie skrinky je osadenie dvoch 360 mm radiátorov kvapalinového chladiča naraz. Ale aj to len v prípade, ak sú hrubšie ako 30 mm. Do tejto hrúbky je možné do skrinky osadiť na prednú aj vrchnú časť oba radiátory vo formáte 360 mm.

Všetky priechodky kabeláže umiestnené na podnose majú gumené krytky pre čistejší vzhľad. Hrúbka ich otvorov je 24 mm, čo je dostatočné aj na prevlečenie širších zväzkov káblov. Vďaka tomu sa krytky otvorov nevyvliekajú a držia na svojom mieste tak, ako majú. Vedľa vertikálnych priechodiek je aj deväť otvorov na uchytenie expanznej nádoby.

Na tuneli priamo pod základnou doskou sú dve širšie priechodky, než štandardne v skrinkách býva. Ich veľkosť uľahčuje zapájanie káblov do konektorov hneď nad nimi. Napríklad pre kábel zvuku, ktorý ide až z vrchného panela I/O. Vedľa otvorov sú na tuneli dve pozície pre 2,5” úložiská. Tie tu jednoducho nasuniete vďaka skrutkám a podložkám z príslušenstva. Druhá polovica tunela patrí pozícii, aj keď iba jednej, pre 120 mm ventilátor a priechodke kábla na napájanie grafickej karty. 

Výrez od predného panela až k tunelu má veľkosť niečo málo cez 70 mm, čiže si nemusíte robiť starosti pri výbere radiátora kvapalinového chladiča.

   

   

Pod stropom dominujú dva 140 mm ventilátory Stratus 140 PWM. Oba sú orientované na vysávanie teplého vzduchu zo skrinky. Aby z nich káble neviseli do priestoru skrinky, tak sem rozumne umiestnili hák k ich držaniu. Toto sa mi veľmi páči, pretože som veľakrát musel káble z nich motať kade-tade, aby nepadali.

   

Z druhej strany podnosu máte k dispozícii šesť sťahovacích pások na suchý zips pre správu kabeláže. Pre jednorázové sťahovacie pásky z príslušenstva môžete využiť ďalších 22 pozícií. Spolu to je veľa možností, kade môžete ťahať kabeláž. Miesta pre ňu je v zadnej časti skrinky 22 mm a vpredu až 40 mm. Priechodky sú umiestnené v bode, kde sa podnos ohýba do opačnej strany. Hneď vedľa vedenia hlavného zväzku káblov, čo by malo prácu s nimi výrazne uľahčiť.

Hrúbka plechov sa pohybuje na úrovni 0,75 mm, čo dodáva skrinke potrebnú stabilitu aj pre tie rozmernejšie a zároveň ťažšie komponenty. Plechy sú pevné a neohýbajú sa.

Alternatívne umiestnenie hlavného zväzku káblov do väčšieho priestoru priamo za predným panelom

   

Priamo za základnou doskou na podnose sú dve pozície pre 2,5” úložisko. Uchytenie je rovnaké ako vpredu na tuneli. Jednoducho naň osadíte potrebné skrutky s podložkami a zasuniete ho do otvorov.

   

Zahnutá časť plechu na konci skrinky je efektívne prerobená na ďalšie dve pozície pre 2,5” úložiská. Síce je držaný iba na dvoch skrutkách, no ťažkosti by s ním nemali mať. Páči sa mi ako spravili zo štandardne nevyužitého priestoru miesto s pridanou hodnotou.

Pre všetkých päť ventilátorov osadených v skrinke je na podnose rozbočovač. Vďaka nemu nemusí základná doska obsahovať toľko 4-pinových konektorov, stačí jeden. Rozbočovač má konektorov ale iba päť. To pre všetkých osem pozícií, ktoré môžete do skrinky nainštalovať ale nestačí.

Dno tunela je tvorené z otvorov v tvare včelích plastov, takže aj odtial môžu čerpať komponenty vzduch. Napríklad taký ventilátor na tuneli alebo napájací zdroj umiestnený v ňom. Okrem zdroja sem môžete umiestniť aj jedno dátové úložisko. Jedine táto pozícia zo všetkých siedmich je okrem 2,5 tak aj pre 3,5” SSD/HDD. 

Celý tunel je priechodný a to umožňuje ľahšiu manipuláciu s káblami zo zdroja. Na neho a jeho káble máte 340 mm priestoru.

   

Inštalácia hardvéru prebehla rýchlo. V skrinke je veľa miesta na manipuláciu či s komponentmi alebo s káblami, ktoré som mal hotové do piatich minút. A to aj vďaka vedeniu najhrubšieho zväzku káblov, ktorý nezasahoval do priechodiek. Nadbytočne dlhé káble sa dali schovať priamo v tuneli, keďže tam nie je priečinok pre úložiská. Aj zapojenie kábla pre napájanie procesora prebehlo hladko. Síce sa mi kabeláž na jednom mieste nakopila, no bočnicu som uzavrel bez ťažkostí.

   



Úplne nový modelový rad skriniek Arx si práve odbil premiéru. Prvý model 700 Air zároveň predstavuje najväčšsiu skrinku v ponuke Endorfy. Táto skrinka je vybavená až piatimi 140-milimetrovými ventilátormi, ktoré v kombinácii s priedušným predným panelom vytvárajú veľký potenciál na naozaj výkonné alebo veľmi efektívne (tzn. pri nižších otáčkach na jednotku prietoku i nadštandardne tiché) systémové chladenie.

Metodika testovania

Dokopy až päť ventilátorov Stratus 140 PWM sa stará o chladenie komponentov v skrinke. Tri sú osadené vpredu na nasávaní a dva vzadu pre vysávanie nadbytočného tepla v skrinke. V ideálnom prípade by takéto množstvo ventilátorov malo bez ťažkostí zvládnuť schladiť aj náročnejší hardvér s vyššou spotrebou.

Testovanie beží v domácich podmienkach, kde sa snažím o čo najpresnejšie výsledky. V miestnosti je počas testovania teplota vzduchu pred skrinkou 23 stupňov Celzia a minimálna hlučnosť, ktorú viem merať hlukomerom Voltcraft SL-100, je 32,4 dBA. Snímač hlukomera je zarovnaný na stred vrchnej strany skrinky vo vzdialenosti 10 cm, pre čo najlepšie meranie rozdielu rýchlosti ventilátorov, ktoré mením pomocou základnej dosky. K jednoduchému porovnaniu k ostatným skrinkám sú vždy regulované na fixné úrovne hluku. 

Jednotlivé komponenty sú zahrievané po dobu 10 minút v syntetických záťažových testoch FurMark a súbežne s Prime95 (vlastné nastavenia). Táto doba je dostatočne dlhá, aby sa všetky komponenty dostatočne zahriali. Medzi testami sú potom 15-minútové chladiace prestávky, počas ktorých sa teploty komponentov (a i teplota vzduchu v skrinke) dostanú na východiskovú úroveň.

Hlučnosti režimov:

Testovacia konfigurácia
ProcesorAMD Ryzen 7 3700X
Základná doskaASRock X570 Taichi
Chladič procesoraScythe Fuma rev. 2 (single fan)
Teplovodivá pastaNoctua NT-H2
Grafická kartaAsus RTX 2060 Super Dual
RAMPatriot, 2× 8GB, 3600 MHz/CL17
SSDWestern Digital Blue 500GB (2280)
Napájací zdrojCorsair RM750X
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1456" as a base selector for example: #supsystic-table-1456 { ... } #supsystic-table-1456 tbody { ... } #supsystic-table-1456 tbody tr { ... } */




Úplne nový modelový rad skriniek Arx si práve odbil premiéru. Prvý model 700 Air zároveň predstavuje najväčšsiu skrinku v ponuke Endorfy. Táto skrinka je vybavená až piatimi 140-milimetrovými ventilátormi, ktoré v kombinácii s priedušným predným panelom vytvárajú veľký potenciál na naozaj výkonné alebo veľmi efektívne (tzn. pri nižších otáčkach na jednotku prietoku i nadštandardne tiché) systémové chladenie.

Testy chladenia CPU a GPU








Úplne nový modelový rad skriniek Arx si práve odbil premiéru. Prvý model 700 Air zároveň predstavuje najväčšsiu skrinku v ponuke Endorfy. Táto skrinka je vybavená až piatimi 140-milimetrovými ventilátormi, ktoré v kombinácii s priedušným predným panelom vytvárajú veľký potenciál na naozaj výkonné alebo veľmi efektívne (tzn. pri nižších otáčkach na jednotku prietoku i nadštandardne tiché) systémové chladenie.

Testy chladenia základnej dosky











Úplne nový modelový rad skriniek Arx si práve odbil premiéru. Prvý model 700 Air zároveň predstavuje najväčšsiu skrinku v ponuke Endorfy. Táto skrinka je vybavená až piatimi 140-milimetrovými ventilátormi, ktoré v kombinácii s priedušným predným panelom vytvárajú veľký potenciál na naozaj výkonné alebo veľmi efektívne (tzn. pri nižších otáčkach na jednotku prietoku i nadštandardne tiché) systémové chladenie.

Testy chladenia SSD




Zahrievanie vzduchu pod stropom





Úplne nový modelový rad skriniek Arx si práve odbil premiéru. Prvý model 700 Air zároveň predstavuje najväčšsiu skrinku v ponuke Endorfy. Táto skrinka je vybavená až piatimi 140-milimetrovými ventilátormi, ktoré v kombinácii s priedušným predným panelom vytvárajú veľký potenciál na naozaj výkonné alebo veľmi efektívne (tzn. pri nižších otáčkach na jednotku prietoku i nadštandardne tiché) systémové chladenie.

Záver

V testoch si skrinka s piatimi 140 mm ventilátormi viedla dobre. Dokonca ako jediná dokázala stiahnuť doterajší dvojstupňový náskok skrinky Torrent na teplotách procesora (39 dBA) iba na jeden. Aj pri ostatných sledovaných komponentoch si skrinka dokázala udržať popredné priečky.

Skrinka má jeden jediný nedostatok a tým je všeobecná absencia jemného nylonového filtra. Keby bol umiestnený aspoň pod pozíciou zdroja, tak vpredu na nasávaní jej to odpustíme. Napriek tomuto prehrešku je zbytok konštrukcie dobre premyslený. Vďaka tomu máte možnosť umiestniť sem až sedem, zväčša 2,5″, úložísk. Myslelo sa aj na upevnenie expanznej nádoby pre vlastného vodníka a taktiež na mnoho ďalších drobností. Medzi ne patria určite skrutky s dvojitým závitom na vrchnom a bočných paneloch a aj držiak káblov pod stropom pre ventilátory. Dokonca sa nezabudlo ani na 10 Gb konektor USB typu C.

Objemný priestor vo vnútri poskytuje voľnú ruku vo výbere hardvéru a následne aj pri jeho osádzaní. Správa kabeláže je tu urobená lepšie, než ako tomu je pri sérii skriniek Regnum. Káble sa ľahko upevňovali na svoje pozície. K tomu pozitívne prispeli vertikálne priechodky, ktoré boli mimo hlavného zväzku káblov. Bod si pripisujú aj sťahovacie pásky na suchý zips, ktorých je až šesť.

Za cenu 109 eur ponúka Endorfy síce väčšiu, no zato skvelo vybavenú skrinku Arx 700 Air. Z výroby prichádza až s piatimi 140 mm ventilátormi Stratus 140 PWM, ktoré si poradia aj s náročnejším hardvérom na chladenie. Okrem absencie jemného nylonového filtra má skrinka iba pozitíva a zato si odnáša ocenenie „Smart buy!“

Endorfy Arx 700 Air
+ Chladenie komponentov na vysokej úrovni
+ Nainštalovaných až päť ventilátorov formátu 140 mm...
+ ... dokopy priestor na osem ventilátorov
+ Až sedem pozícií pre úložiská
+ Jednoduchá správa kabeláže
+ Konektor USB typu C
+ Kvalitné dielenské vyhotovenie
- Absencia jemného nylonového filtra
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-2398" as a base selector for example: #supsystic-table-2398 { ... } #supsystic-table-2398 tbody { ... } #supsystic-table-2398 tbody tr { ... } */