Site icon HWCooling.net

Test monitora AOC CU34P2C. Vo výbave konečne aj USB-C

Možnosti nastavení

V poslednej dobe sme otestovali dvojicu monitorov AOC zo série P2, ktoré zaujali dobrým pomerom ceny a výkonu. Chýbala im však jedna vec a tou je USB-C. V závere testu U28P2A sme ale spomenuli, že výrobca začal ponúkať aj verzie s absentujúcim konektorom a dnes sa preto pozrieme na jeden z nich. Konkrétne ide o novinku CU34P2C s 34″ zahnutým panelom LCD.

Základné parametre

ParametreAOC
CU34P2C
ParametreAlfa Gamer Pro 60S
Displej34" VA, 21:9
Rozlíšenie3440 × 1440 px
Obnovovacia frekvencia100 Hz
Panel8-bit
Adaptive-Syncáno
Doba odozvy4 ms (GTG)
Jas300 nitov
Kontrast3000:1
Farebné režimysRGB: 120 %, AdobeRGB: 89 %, NTSC: 85 %
Výstupy1× HDMI 2.0b, 1× DisplayPort 1.2, 1× USB-C
USB hubáno
Audio vstup/výstupnie/áno
Reproduktoryáno, 2× 3W
VESAáno (100 × 100)
Orientačná cena550 €/13 590 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1470" as a base selector for example: #supsystic-table-1470 { ... } #supsystic-table-1470 tbody { ... } #supsystic-table-1470 tbody tr { ... } */

Balenie a výbava

Balenie CU34P2C sa zhoduje so všetkými posledne testovanými monitormi. Kartónová škatuľa tak ponúka rýchly pohľad na výbavu, vrátane veľkosti uhlopriečky, zahnutia panelu, rozlíšenia aj prítomosti konektora USB-C.

Obsah balenia sa veľmi nezmenil, nájdete v ňom napájací kábel, dokumentáciu, káble HDMI a DisplayPort ako aj dokument s výsledkami kalibrácie panelu. Novinka je kábel USB-C, pričom na jednom z koncov je aj integrovaná redukcia na klasické USB-A. Prvýkrát tu tiež nenájdete optický nosič (CD) s aplikáciou, ktorý pokladám už za prežitok, a okrem ušetrených nákladov pre výrobcu bude aj menej zaťažené životné prostredie.

Štvorcový stojan s matnou úpravou už verne poznáme z predošlých testov.

Rovnako aj druhá časť stojanu je zhodná s ostatnými modelmi zo série P2.

Spojenie týchto dvoch častí stojana je jednoduché a rýchle, nakoľko obe časti stojana len zasadíte do seba a dotiahnete skrutku prstami, bez nutnosti použitia skrutkovača. Zaujímavosť spodnej časti je tiež možnosť rotácie celej základne, a to o polkruh do každej strany, prakticky teda o celý kruh. Otočenie o 360 stupňov jedným smerom však stojan neumožňuje.

Podobnosť s ostatnými modelmi s označením P2 pokračuje aj pri pohľade na zadnú stranu, ktorá má rovnakú matnú čiernu úpravu, otvory pre vetranie a logo výrobcu v hornej časti. Žiadne prekvapenie sa teda nekoná.

Na zadnej strane je úchyt VESA 100 × 100, ktorý slúži aj na montáž stojana k telu monitora. Stačí stojan len zasunúť do dvojice otvorov a zakliknúť spodnú časť. Rýchlosť a jednoduchosť montáže je tu zvládnutá na jednotku, no nejde o nič výnimočné. Rovnaké riešenie ponúka väčšina konkurencie. Akonáhle je potrebné použiť nejaké nástroje alebo postup vyžaduje viacero krokov, bolo by to určite terčom mojej kritiky, nič také tu však nehrozí. Túto oblasť máva AOC vždy dobre zvládnutú a niektorí drahší výrobcovia by si rozhodne mohli brať príklad.

Po zložení sa môžeme pozrieť na prednú stranu. Opäť sa stretávame s bezrámikovým dizajnom na troch stranách, a pomerne tenkou spodnou bradou s logom výrobcu.

Zadnú stranu sme si už opísali vyššie, po aplikácii stojana vyzerá pomerne nenápadne a jedným prvkom, ktorý udrie do očí, je otvor pre bočné porty USB.

Prejdime ku konektivite, ktorá sa nachádza na spodnej strane. Vľavo je len konektor pre napájanie spolu s vypínacím tlačidlom.

Na pravej strane sa nachádzajú všetky dôležité porty a síce HDMI 2.0, DisplayPort 1.2 ako aj nový USB-C. Ten okrem prenosu videa podporuje aj Power Delivery, teda nabíjanie (s výkonom až 65 W).

Ďalej konektivita pokračuje s rozbočovačom USB, teda jedným portom typu B a dvojicou klasických tyou A zospodu a druhou dvojicou na boku monitora. Posledným konektorom vo výbave je audio jack.

Dvojica USB na boku monitora je skvelý nápad, nakoľko porty sú ľahšie dostupnejšie ako tie zo spodnej strany.

Po zapnutí monitora vidieť „bezrámčekový“ dizajn v praxi, CU34P2A ničím nezaostáva za zvyškom monitorov na trhu čo sa týka vzhľadu.

Monitor môžeme pochváliť aj za pomerne veľký rozsah výškového nastavenia, ktorý je až 15 cm, čo je rozhodne nadpriemerná hodnota. V najnižšom bode je 93 mm od podložky spodnou hranou a 458 mm vrchnou hranou. V najvyššej polohe je vo výške 238 mm a 603 mm pre vrch displeja.

Displej si viete naklopiť v rozsahu -5 až +23 stupňov. Pivot, teda možnosť zmeny orientácie na výšku,  tu nenájdeme, čo je však bežná prax pri širokouhlých monitoroch, nakoľko by ani veľmi nedávala zmysel. Možnosť otáčania okolo osi stojana sme si už spomínali, ide teda o 180 stupňov v aj proti smeru hodinových ručičiek.

Backlight bleed býva pri zahnutých obrazovkách vždy o niečo horší ako pri rovných paneloch, testovaný kúsok okrem zopár nedokonalostí na spodnej a vrchnej hrane ponúka pomerne dobrú uniformitu. Samozrejme ako vždy platí, že každý panel je iný a váš kus môže byť lepší, ale aj horší. Uniformitu si v nasledujúcej kapitole premeriame aj kolorimetrickou sondou.




V poslednej dobe sme otestovali dvojicu monitorov AOC zo série P2, ktoré zaujali dobrým pomerom ceny a výkonu. Chýbala im však jedna vec a tou je USB-C. V závere testu U28P2A sme ale spomenuli, že výrobca začal ponúkať aj verzie s absentujúcim konektorom a dnes sa preto pozrieme na jeden z nich. Konkrétne ide o novinku CU34P2C s 34″ zahnutým panelom LCD.

Možnosti nastavení

Nevyužitou príležitosťou je opäť umiestnenie tlačidiel menu OSD na spodnej strane monitora, pričom už sme videli lepšie riešenie v podaní U32P2, ktorý mal tlačidlá na prednej strane brady pod displejom. Neostáva mi asi teda nič iné, len dúfať, že nová generácia monitorov bude konečne používať joystick alebo nejaké iné rozumné ovládanie namiesto toho súčasného.

Menu OSD je klasické, na aké sme pri AOC zvyknutí. Už pri teste U27V4EA som spomínal, že by sa zišiel grafický update, aby monitory pôsobili o čosi modernejšie, hlavne pri tom, čo ponúka konkurencia. Opäť ide o oblasť, v ktorej vieme, že výrobca vie docieliť lepší výsledok, napríklad pri herných monitoroch.

Jednou z oblastí, ktorou AOC nezklame je ale podpora režimov PiP a PbP, ktorú ponúkajú takmer všade. Navyše pri veľkom širokom monitore, akým je CU34P2C, dávajú rozhodne význam a použiteľnosť je tiež určite lepšia ako pri 27″ 4K modeloch.

Režim PiP zobrazí miniatúru jedného zdroja a to v troch veľkostiach.

Okno tiež môžete umiestniť do hociktorého zo štyroch rohov. Zaujímavosťou je, že na šírku a výšku nejde o delenie na polovicu, a to ani v tom najväčšom možnom okne.

PbP ponúka zobrazenie dvoch obrazov vedľa seba s možnosťou ich výmeny.

Pokiaľ potrebujete zobrazovať video z dvoch zdrojov naraz, CU34P2C vám ponúka široké možnosti realizácie.




V poslednej dobe sme otestovali dvojicu monitorov AOC zo série P2, ktoré zaujali dobrým pomerom ceny a výkonu. Chýbala im však jedna vec a tou je USB-C. V závere testu U28P2A sme ale spomenuli, že výrobca začal ponúkať aj verzie s absentujúcim konektorom a dnes sa preto pozrieme na jeden z nich. Konkrétne ide o novinku CU34P2C s 34″ zahnutým panelom LCD.

Obrazové vlastnosti

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. 34″ obrazovka s VA matricou dostala klasické širokouhlé QHD rozlíšenie, teda 3440 × 1440 px. Výrobca udáva, že displej má ponúknuť 300 nitov jas, kontrast 3000:1 a podporovať 100 Hz obnovovaciu frekvenciu. Zobrazovať má 16,7 milióna farieb, čo znamená použitie 8 bitového panelu. Nechýba podpora Adaptive Sync, pričom kompatibilitu s G-Sync som overil na Pendullum deme.

Kvalitu zobrazenia sme porovnali v základnom režime, teda takom, v akom bude monitor hneď po rozbalení. Výrobca udáva 120 % pokrytie sRGB, 89 % AdobeRGB, 85 % NTSC, čo sa presne zhoduje s U28P2A. Sonda nám tieto hodnoty potvrdila s nameranými číslami 100 % sRGB, 86 % AdobeRGB, 95 % DCI-P3 a 84 % NTSC, čo sú vo výsledku lepšie hodnoty aké mal menší súrodenec. Výrazne lepšia je aj priemerná farebná odchýlka Delta E s hodnotou 2,31, proti 3,22 pri U28P2A a 3,92 pri U32P2. Monitor ponúka tri režimy Gamma – 1,2 a 3. Namerané hodnoty zodpovedajú číslam 2,1, 1,9 a 2,2 s minimálnymi odchýlkami. Maximálny jas dosiahol 327 nitov, čo je o máličko viacej ako uvádzaných 300. Vďaka antireflexnému povrchu by to nemalo predstavovať výrazný problém, no neočakávajte žiaden nadštandard, ako vidíme pri monitorch určených pre HDR obsah. Pre nižší jas absentuje akákoľvek certifikácia VESA HDR ale napriek tomu monitor ponúka viacero HDR režimov. V nastaveniach OS sa však jasne dočítate, že HDR monitorom nie je podporované a nebudete mať možnosť ho ani aktivovať. Uniformita ponúka pomerne dobré výsledky, tu kritika nie je na mieste.

Input Lag a Response Time

Na monitore sme odmerali aj input lag a to vo viacerých režimoch Overdrive.

Základné nastavenie s vypnutým Low input lag režimom a bez Overdrive dosahuje dobu odozvy 41,5–40,7 ms. Po zapnutú Low input lag režimu odozva dramaticky klesne na 12,5 ms. Overdrive následne dokáže túto hodnotu znížiť tromi stupňami, a to Weak, Medium a Strong. Nameraná hodnota potom klesá na 12,1 až 11,4 ms. Zapnutie Low input lag režimu je teda viac než odporúčané, ktorý z režimov Overdrive vybrať nám lepšie povie ďalší obrázok.

Na stránke výrobcu nájdete informáciu o 4 ms response time GTG, teda rýchlosti obnovy pixelov. Overdrive ponúka tri možnosti popri jeho deaktivácii. Pri slabom nastavení je vidieť mierne zlepšenie, stredné nastavenie už začína produkovať mierny inverse ghosting. Pri nastavení silné je už inverse ghosting značne viditeľný. Z dostupných režimov sa slabý zdá ako najvhodnejší pre najnižší input lag aj minimalizáciu ghostingu bez nežiadúceho inverse ghostingu.

Spotreba

Spotrebu meriame novou metodikou za pomoci multimetra UNI-T UT71E. Monitor pri 0 % jase a zobrazení bielej farby má spotrebu 20,8 W, pri 100 % jase je to presne dvojnásobok, konkrétne 41,6 W. Pre porovnanie sme namerali aj čiernu farbu, pri ktorej sa hodnoty líšia od bielej len minimálne – 0 % = 20,2 W, 100 % = 41,5 W, takže takmer vôbec. HDR test vzhľadom na absenciu podpory nebolo možné vykonať.

Na spotrebu monitora má vplyv samozrejme aj nabíjanie cez USB-C. Pri zobrazení bielej farby a 100 % jase narástla spotreba po pripojení MacBook Pro 14 s M1 Max procesorom na 115,2 W a po chvílke mierne klesla na 113,9 W.  Toto bude pravdepodobne maximálna spotreba pri najväčšom vyťažení monitora, aké je možné. Dobrou správou je, že MacBook v systémových informáciách uvádzal správnych 65 W, ktorý by mal monitor podľa parametrov vedieť dodávať.

Postupne budeme zbierať výsledky z dalších monitorov a hodnoty premietneme do grafov, ako býva u nás zvykom.




V poslednej dobe sme otestovali dvojicu monitorov AOC zo série P2, ktoré zaujali dobrým pomerom ceny a výkonu. Chýbala im však jedna vec a tou je USB-C. V závere testu U28P2A sme ale spomenuli, že výrobca začal ponúkať aj verzie s absentujúcim konektorom a dnes sa preto pozrieme na jeden z nich. Konkrétne ide o novinku CU34P2C s 34″ zahnutým panelom LCD.

Záver

AOC CU34P2C je prvým z dostupných AOC monitorov s USB-C, ktorý sa nám dostal do rúk na test. Ako veľký prívrženec nápadu pripojenia jedným káblom k notebooku som na tento moment pomerne dlho čakal, no dočkal som sa a výsledky sú viac než priaznivé. Implementácia USB-C v CU34P2C je veľmi dobrá a umožňuje pripojenie notebooku jedným káblom vrátane nabíjania až 65 W. Jednoduché pripojenie monitora k notebookom sa teda dostalo už aj k lacným modelom AOC a okrem testovaného CU34P2C nájdete nový konektor aj v ďalších modeloch ako U32P2CA a U27P2CA.

Ostatné aspekty monitora sú rovnako dobré ako pri AOC býva zvykom. Napreik tomu trochu prekvapila kvalita zobrazenia, ktorá bola lepšia než pri naposledy testovanom U28P2A, no viac menej sa AOC monitory podobajú ako vajce vajcu, najmä keď ide o P2 sériu. Po USB-C by to chcelo konečne zmeniť menu OSD a ovládanie, minimálne ako sme videli pri U32P2, aj keď oveľa radšej by som videli použitý joystick. Dúfam, že nová generácia (P3?) prinesie zlepšenia aj v týchto oblastiach a mne už neostane nič iné, len slová chvály.

AOC CU34P2C
+ prvýkrát USB-C v sérii P2
+ dobré podanie farieb zodpovedajúce špecifikáciám
+ prítomnosť rozbočovača portov USB
+ široké možnosti polohovania
+ nízky input lag v LIL režime
- zastarané ovládanie a dizajn menu OSD
- režimy HDR bez reálnej podpory HDR
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1471" as a base selector for example: #supsystic-table-1471 { ... } #supsystic-table-1471 tbody { ... } #supsystic-table-1471 tbody tr { ... } */