Site icon HWCooling.net

Test skrinky Antec P82 Silent: Tiché pokračovanie

Metodika testovania

Antec nedávno rozšíril svoju mini sériu skriniek P82 modelom Silent. Tá má byť tichšia alternatíva k P82 Flow s prioritou v čo najlepšom chladení. To bude pri modeli Silent zrejme slabšie, ale odmena by mohla prísť v podobe nízkej hlučnosti. Ako sa tento návrh podaril, sa môžete pozrieť v nasledujúcom teste. Ukážeme vám svetlé ale i tienisté miesta skrinky P82 Silent. A to nielen, čo sa týka chladenia.

Základné parametre

ParametreAntec
P82 Silent
Parametre
PodporaMini-ITX, mATX, ATX
Pozícia na zdrojATX
Chladič CPUdo 178 mm
Grafická kartado 380 mm
Ventilátor4× 120 mm
Montáž radiátorov1× do 360 mm + 1× do 140 mm
2,5" pozície2 + 2 zdieľané
3,5" pozície2 zdieľané
DVD/BRnemá
Rozmery [V/D/Š] (a objem)480 × 454 × 215 mm (47 l)
Hmotnosť7 kg
Materiályoceľ + plast
Konektivita2× USB 3.2 gen. 1 + 2× 3,5mm jack
Odporúčaná cena80 eur
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-901" as a base selector for example: #supsystic-table-901 { ... } #supsystic-table-901 tbody { ... } #supsystic-table-901 tbody tr { ... } */

Elegán na stôl

Obsah balenia je bežný ako pri väčšine skriniek na trhu. Zopár sťahovacích pások, všetky potrebné skrutky aj s gumami na odvibrovanie mechanických diskov a stručný návod.

Celá skrinka na mňa pôsobí jednoducho, ale zároveň aj decentne. Dnešným trendom sú temperované sklá, no to by ste tu hľadali zbytočne. Celý exteriér je tvorený z SPCC plechu a kúskom plastu. Obe bočnice sú vystlané mäkkou vložkou, ktorá slúži na tlmenie hluku vnútra skrinky. Hrúbka plechov je 0,5 mm, čo sa výrazne odráža na ich ohybnosti. Tie sú tak niekde na polceste k poriadnej stabilite. Ale pri cene 80 eur je to prijateľné. Uchytenie bočníc je cez starý známy systém dvoch skrutiek, nič špeciálne.

   

Na ľavej strane exteriéru je umiestnený I/O panel skrinky, jeho rámček je z lesklého plastu. Nakoľko mám počítač položený na stole, tak toto smerovanie schvaľujem a všetko mám poruke. Tlačidla na zapnutie a reštart sa stláčajú veľmi pohodlne. Ani nie ťažko a hlboko, ani nie ľahko a plytko. Ďalšou súčasťou sú 2× pomalšie USB a 2× 3,5mm jack pre slúchadlá s mikrofónom.

Trochu nižšie od klasických prvkov panela sa nachádza prepínač, ktorý upravuje rýchlosti ventilátorov. V ňom je hlavný rozdiel oproti prvému modelu Flow. Na výber máte tri varianty režimov. Prvý nastaví otáčky na nízke, pre menej náročnú prácu, kde sa pri mojom meraní hlučnosť hýbe na 35,8 dBA. Pri druhom (poloha uprostred) sú ventilátory úplne vypnuté. Posledný je výkonný režim, pri ňom som nameral hlučnosť skrinky na úrovni 38,9 dBA.

Rebrovaná perforácia predného panela na nasávanie chladného vzduchu je relatívne veľká. Zospodu i zvrchu je cez celú šírku predného panela a tiahne sa ešte aj sprava po celej výške skrinky. Čelo skrinky je pritom vcelku šikovné. Ľavá strana ostáva pre lepšie vyniknutie I/O panela zakrytá. Logo Antec nekazí uhladený dojem skrinky. Čerešnička na torte je svetlovod so stavovou LED, ktorý je v tvare poslednej rebriny na vrchu skrinky. Intenzita svietenia je pomerne nízka a oči nevypaľuje ani v noci.

   

Jedna z nevýhod predného panela sú káble. Tie držia o skrinku a pri odnímaní masky si tak treba si dávať pozor. Prachový filter je ale umiestnený na hlavnej konštrukcii. Držia ho len magnety, takže k jeho odňatiu nie je potrebné manipulovať s predným panelom. Je škoda, že na nasávanie Antec nepoužil jemnejšie sito, takto veľká časť prachu do vnútra prenikne.

Za sitom sú umiestnené pre nasávanie dva 120 milimetrové ventilátory s neznámymi špecifikáciami. V prípade potreby ich viete vymeniť až za 3× 140mm alebo radiátor vodného chladenia do veľkosti 360 mm. Na výduchu je predinštalovaný totožný ventilátor.

Zadok z radu nijako nevybočuje, obsahuje klasický otvor pre I/O panel základnej dosky, otvor pre 120 alebo 140 mm ventilátor (predinštalovaný je, ako už sme spomenuli, 120 mm). Pozícii PCI Express na rozširujúce karty má skrinka sedem. Záslepky pre ne určené sú odnímateľné, nejde teda o vylamovacie jednorazovky. Plech vedľa kartových záslepok je deravý, čo je zároveň jedna z mála perforácií na tejto skrinke. Pozícia pre zdroj je tradične na spodku. Tá je štandardná, zdroj sa skrutkuje priamo ku kostre skrinky (žiadne rámčeky, adaptéry, ani nič podobné). Podporovaný formát zdrojov je ATX.

Celý exteriér zakončí spodná časť skrinky so štyrmi pogumovanými nožičkami a odnímateľným jemným prachovým filtrom pod pozíciou zdroja. Len poznamenám, že pogumovaná časť nezanecháva žiadne šmuhy na parketách.

Antec nedávno rozšíril svoju mini sériu skriniek P82 modelom Silent. Tá má byť tichšia alternatíva k P82 Flow s prioritou v čo najlepšom chladení. To bude pri modeli Silent zrejme slabšie, ale odmena by mohla prísť v podobe nízkej hlučnosti. Ako sa tento návrh podaril, sa môžete pozrieť v nasledujúcom teste. Ukážeme vám svetlé ale i tienisté miesta skrinky P82 Silent. A to nielen, čo sa týka chladenia.

Slušný interiér s malými nedokonalosťami

Rozloženie jednotlivých prvkov v skrinke je obyčajné, ale moderné. Na spodku je tunel (na zdroj a HDD) oddelený od zvyšku a montáž 2,5″ HDD/SSD je vertikálna, vedľa základnej dosky. Tie nainštalujete od formátu Mini-ITX až po ATX. Pred montážou dosky formátu ATX bude však treba doplniť zopár dištančných stĺpikov. Tie sú, samozrejme, v balení, no nie každý z vás má doma kľúč alebo hlavicu s rozmerom 5,5mm pre ich dotiahnutie. Áno, dajú sa použiť aj kombinačky. Toto je jedna z vecí, ktorú by som vedel vytknúť viacerým výrobcom, nie iba Antecu.

Vežovité chladiče na procesor sa zmestia do výšky 178 mm, teda prakticky všetky.  Dostatok priestoru je aj pre výkonnú grafickú kartu, tá môže mať na dĺžku teoreticky až 380 mm. Priechodky na kabeláž sú bez pogumovania. Chvályhodné však je, že vrchná priechodka na napájací kábel (EPS) procesora je dostatočne veľká a inštalácia je v tomto smere pohodlná.

Horšie je to s bočnými priechodkami na 24-pin či 6+2-pin PCIe, sú len o málinko širšie, než je šírka samotných konektorov. Tie treba viesť s väčšou trpezlivosťou, vždy priamo, prestrkávaním konektora z uhla neuspejete. Širšie priechodky by v tomto mieste ale mohli znamenať kolíziu držiaka na SSD (k tomu sa hneď dostaneme podrobnejšie) so 140 mm ventilátormi.

Zadná strana ponúka uchytenie SSD/HDD v kombinácii 4× 2,5″ alebo 2× 2,5″ + 2× 3,5″. Šuplík uložený v tuneli je hybridný s dvoma pozíciami pre 3,5″ HDD alebo 2,5″ SSD/HDD, aj keď to tak na prvý pohľad nemusí vyzerať. Prvá pozícia je v rámčeku, kde sa 3,5″ disk uchytí a zasunie dovnútra. Druhá je menej používaná (pre 2,5″ SSD alebo eventuálne HDD), priamo na vrchu konštrukcie rámčeka. Ďalšie dve miesta výhradne pre 2,5″ úložiská sú na vertikálnej stene (spoločnej s podnosom pre základnú dosku) a inštalujú sa cez prídavný držiak. Ten je zaujímavý tým, že ho môžete osadiť spredu ale i zozadu podľa toho, kde uznáte za vhodnejšie. 

Čo sa týka spodnej komory, tak je v nej ešte priestor na zdroj ATX, ktorý môže mať prakticky ľubovoľnú dĺžku, zmestil by sa aj 220 mm. Pre prípad, že by ste potrebovali na káble viac miesta a HDD nepoužívate, tak je možné diskovú klietku odskrutkovať.

K napájaniu regulátora ventilátorov je potrebné vyloviť z balenia zdroja káblik so starším typom 4-pinového molexu. V súčasnej dobe by bolo asi elegantnejšie použiť kábel SATA. Inštalácia by bola pohodlnejšia, konektor je celkovo menší (a až tak neprekáža pri dovieraní bočnice), ale niekto by mohol argumentovať aj opačne, že je molex vhodnejší, keďže ho na nič iné nepoužije a konektor SATA by mohol niekde chýbať (čítačke kariet napríklad).

Priestor na vedenie kabeláže za bočnicou sa pohybuje v rozpätí od 1 do 2 až 3 cm. Skrinku aj napriek bočnici s výplňou nebolo problém zavrieť.



Antec nedávno rozšíril svoju mini sériu skriniek P82 modelom Silent. Tá má byť tichšia alternatíva k P82 Flow s prioritou v čo najlepšom chladení. To bude pri modeli Silent zrejme slabšie, ale odmena by mohla prísť v podobe nízkej hlučnosti. Ako sa tento návrh podaril, sa môžete pozrieť v nasledujúcom teste. Ukážeme vám svetlé ale i tienisté miesta skrinky P82 Silent. A to nielen, čo sa týka chladenia.

Metodika testovania

Všetky tri ventilátory sú medzi sebou poprepájané, aby mohli byť synchrónne menené otáčky pomocou prepínača na prednom paneli. Namerané hodnoty hlučnosti pri nižších a vyšších predvolených otáčkach sa takmer zhodujú s aktuálne používanými hodnotami pre testovanie. Rozhodol som sa, že rozdiel 0,2 dBA pri nižšej hlučnosti a 0,1 dBA pri vyššej zaokrúhlim a porovnám výsledky merania s už vykonanými testami na hlučnostiach 36 a 39 dBA. Hlavne kvôli orientačnej predstave chladiaceho výkonu skrinky.

Testovanie beží v domácich podmienkach, kde sa snažím o čo najpresnejšie výsledky. V miestnosti je počas testovania teplota vzduchu pred skrinkou 23 stupňov Celzia a minimálna hlučnosť, ktorú viem merať hlukomerom Voltcraft SL-100, je 32,4 dBA. Snímač hlukomera je zarovnaným na stred vrchnej strany skrinky vo vzdialenosti 10 cm, pre čo najlepšie meranie rozdielu rýchlosti ventilátorov, ktoré mením pomocou základnej dosky. K jednoduchému porovnaniu k ostatným skrinkám sú vždy regulované na fixné úrovne hluku. 

Jednotlivé komponenty sú zahrievané po dobu 10 minút v syntetických záťažových testoch FurMark a súbežne s Prime95 (vlastné nastavenia). Táto doba je dostatočne dlhá, aby sa všetky komponenty dostatočne zahriali. Medzi testami sú potom 15-minútové chladiace prestávky, počas ktorých sa teploty komponentov (a i teplota vzduchu v skrinke) dostanú na východiskovú úroveň.

Hlučnosti režimov:

Testovacia konfigurácia
ProcesorAMD Ryzen 7 3700X
Základná doskaASRock X570 Taichi
Chladič procesoraScythe Fuma rev. 2 (single fan)
Teplovodivá pastaNoctua NT-H2
Grafická kartaASUS RTX 2060 Super Dual
RAMPatriot, 2× 8GB, 3600 MHz/CL17
M.2 SATA SSDCrucial MX500 1TB (2280)
Napájací zdrojCorsair RM750X
SkrinkaAntec P82 Silent
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-904" as a base selector for example: #supsystic-table-904 { ... } #supsystic-table-904 tbody { ... } #supsystic-table-904 tbody tr { ... } */



Antec nedávno rozšíril svoju mini sériu skriniek P82 modelom Silent. Tá má byť tichšia alternatíva k P82 Flow s prioritou v čo najlepšom chladení. To bude pri modeli Silent zrejme slabšie, ale odmena by mohla prísť v podobe nízkej hlučnosti. Ako sa tento návrh podaril, sa môžete pozrieť v nasledujúcom teste. Ukážeme vám svetlé ale i tienisté miesta skrinky P82 Silent. A to nielen, čo sa týka chladenia.

Testy chladenia CPU a GPU







Antec nedávno rozšíril svoju mini sériu skriniek P82 modelom Silent. Tá má byť tichšia alternatíva k P82 Flow s prioritou v čo najlepšom chladení. To bude pri modeli Silent zrejme slabšie, ale odmena by mohla prísť v podobe nízkej hlučnosti. Ako sa tento návrh podaril, sa môžete pozrieť v nasledujúcom teste. Ukážeme vám svetlé ale i tienisté miesta skrinky P82 Silent. A to nielen, čo sa týka chladenia.

Testy chladenia základnej dosky








Antec nedávno rozšíril svoju mini sériu skriniek P82 modelom Silent. Tá má byť tichšia alternatíva k P82 Flow s prioritou v čo najlepšom chladení. To bude pri modeli Silent zrejme slabšie, ale odmena by mohla prísť v podobe nízkej hlučnosti. Ako sa tento návrh podaril, sa môžete pozrieť v nasledujúcom teste. Ukážeme vám svetlé ale i tienisté miesta skrinky P82 Silent. A to nielen, čo sa týka chladenia.

Testy chladenia SSD a zahrievanie pod stropom


Air temperature under the top wall of the case




Antec nedávno rozšíril svoju mini sériu skriniek P82 modelom Silent. Tá má byť tichšia alternatíva k P82 Flow s prioritou v čo najlepšom chladení. To bude pri modeli Silent zrejme slabšie, ale odmena by mohla prísť v podobe nízkej hlučnosti. Ako sa tento návrh podaril, sa môžete pozrieť v nasledujúcom teste. Ukážeme vám svetlé ale i tienisté miesta skrinky P82 Silent. A to nielen, čo sa týka chladenia.

Záver

Teplotné testy dopadli horšie a P82 Silent za všetkým ostatnými (otestovanými) zaostáva. To sa dalo ale i čakať. Tieto rozdiely sú však pomerne malé, ale každý stupeň sa počíta.

Najhoršie je na tom chladenie grafiky, kde sa karta pomaly približuje k svojmu teplotnému limitu. V lete tie čísla stúpnu ešte vyššie. Pretože skrinka svoje vnútro uchladí v rámci normy, skôr by som sa zameral na výhodu prepínania rôznych rýchlostných režimov ventilátorov. Jednoduchým mechanickým prepnutím režimu rýchlosti ventilátora si viete skrinku prispôsobiť k aktuálnemu používaniu. To sa môže zísť v kancelárii, ale aj na doma. Nemusíte softvérovo nastavovať ich rýchlosti, čo trvá výrazne dlhšie, hlavne ak už máte rozbehnutú nejakú náročnejšiu činnosť (renderovanie napríklad).

Za vzhľad P82 Silent sa Antec hanbiť nemusí. Je to decentná skrinka s priemerným vyhotovením vhodná aj k vystaveniu na stôl. K tomu vás nabáda aj samotný I/O panel zboku skrinky. Interiér je až na nejaké drobnosti navrhnutý dobre. Tými drobnosťami myslíme užšie priechodky (špeciálne tú na 24-pinový konektor ATX) či používanie starého 4-pinového molexu na napájanie regulátora ventilátorov. Ale to zase až tak nevadí.

P82 Silent je už jedna z mála skriniek s plnými, nepriehľadnými bočnicami, a niekto si tak môže pochvaľovať že sa s kabelážou nemusí extra zapodievať. A že priestoru na poriadny chumáč káblov je to dosť. Uvidíme za akú sumu sa bude skrinka reálne predávať v e-shopoch. Ak cena klesne pod odporúčaných 80 eur, tak sa skrinka pre svoju elegantnosť, tichší chod s možnosťou rýchlej regulácie ventilátorov priamo z čelného panela, oplatí.

Antec P82 Silent
+ elegantný vzhľad
+ výkonnostné režimy ventilátorov
+ poloha I/O panela
+ relatívne pohodlná inštalácia
+ dobrý káblový manažment
- úzke bočné priechodky káblov
- slabšie chladenie
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-903" as a base selector for example: #supsystic-table-903 { ... } #supsystic-table-903 tbody { ... } #supsystic-table-903 tbody tr { ... } */