Site icon HWCooling.net

Test skrinky Fractal Design Meshify 2 Compact Lite RGB

Testy chladenia základnej dosky

V zmenšovaní skriniek nepoľavuje a pokračuje. Teraz Fractal Design zapracoval na jednoduchšej verzii Meshify 2 Compact, ktorej sme dávnejšie udelili vzácne redakčné ocenenie. Kostra skrinky zostala rovnaká, takisto sa nemenili použité materiály, niekde sa ale predsa len škrtalo. A niekde sa zase pridávalo, vylepšovalo – napríklad, čo sa týka použitých ventilátorov. V rozbore sme sa venovali skrinke vo variante Lite RGB.

Základné parametre

ParametreFractal Design
Meshify 2 Compact Lite RGB
Parametre
PodporaMini-ITX, mATX, ATX
Pozícia na zdrojATX
Chladič CPUdo 169 mm
Grafická kartado 345 mm
Ventilátor7× 120 mm (4× predinštalované)/4× 140 mm
Montáž radiátorov1× do 360 mm + 1× do 240 mm + 2× do 120mm
2,5" pozície2 + 2 zdieľané (dokopy 4) + 4 volitelné
3,5" pozície2 zdieľané
DVD/BR0
Rozmery [V/D/Š] (a objem)475 × 424 × 210 mm (42,3 l)
Hmotnosť8,1 kg
Materiályoceľ + plast + temperované sklo
Konektivita2× USB 3.2 gen. 1 + 2× 3,5mm jack
Orientačná cena144 eur/3560 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1819" as a base selector for example: #supsystic-table-1819 { ... } #supsystic-table-1819 tbody { ... } #supsystic-table-1819 tbody tr { ... } */

Exteriér

Po vytiahnutí skrinky z kartónovej škatule sa dopracujete k príslušenstvu, ktoré je pri niektorých modeloch pestré ale verzie skriniek Lite k nim nepatria. Tvorené je prevažne z rôznych druhov skrutiek a jednorazových sťahovacích pások. Dodatočnou výbavou sú prídavné držiaky pre uchytenie radiátora vodného chladenia a utierka s logom Fractal na sklo. Nechýba ani manuál s obrázkami pre najjednoduchšie vysvetlenie všetkých možností skrinky.

Ľavá bočnica je z temperovaného skla o hrúbke 2,85 mm. Ako aj pôvodná verzia skrinky bez prívlastku Lite, tak aj verzie Lite dostali pre obe bočnice beznástrojový západkový mechanizmus úchytu. Vďaka tomu sa ľahko a rýchlo dostanete dovnútra skrinky aj bez nutnosti s ňou manipulovať. Zozadu stačí potiahnuť za výstupy z panela a jednoducho vám ostane v ruke.

   

Perforovaný predný panel má „pokrčený“ vzhľad, čo je typické pre sériu skriniek Meshify. Zospodu je umiestnené logo firmy, ktoré slúži aj ako madlo pre otváranie perforovanej časti. To drží k druhej časti predného panela pomocou nacvakávacích pántov, vďaka čomu je čistenie perforácie a ventilátorov od prachu jednoduchšie. Keďže sa jedná o okresanú verziu skrinky s ohľadom na cenu, tak za panelom chýba jemný nylonový prachový filter. Otvory ktoré sú tu majú veľkosť približne jedného milimetra, čo je ako prachová filtrácia neefektívne.

   

Druhá časť predného panela – rám sa dá vybrať taktiež. Získate tak jednoduchší prístup k trom ventilátorom Aspect 12 RGB. Tie sú podľa výrobcu o niečo menej výkonné ako verzie s PMW, na ktoré robil už Ľubo podrobný rozborAk by ste chceli pôvodné 120 mm ventilátory vymeniť, možete tak urobiť za dva 140 mm alebo za radiátor vodného chladenia do veľkosti 360 mm.

Dva porty USB typu A sú dostupné hneď po vybalení zo škatule, no ak by vám chýbal na vrchnom paneli I/O aj USB typu C, tak sa dá dokúpiť za zhruba 13 eur/320 Kč pod označením Model E. To je jedno z ďalších šetrení oproti plnohodnotnej verzii skrinky Meshify 2 Compact. Ostatnú časť panela tvoria dva krát 3,5 mm jack pre slúchadlá a mikrofón, tlačidlo vypnutia a jedno pre zmenu podsvietenia. Variant vám skrinka poskytne viac než dosť, presne 49.

Otvorenú časť skrinky na vrchu chráni pred prachom sito s rovnakými otvormi ako sú použité vpredu. Na vrchu to ako negatívum nevidím, hlavne keď sa táto časť používa skôr pre výduch ako k nasávaniu. K tomu môžete použiť dva 120 alebo 140 mm ventilátory alebo aj radiátor vodného chladenia s veľkosťou do 240 mm. Treba ale dávať pozor na veľkosť modulov RAM pri použití radiátora. Nemali by presiahnuť 35 mm. Okrem toho je možné pomocou univerzálneho držiaku, ktorý je predávaný separátne, využiť tieto pozície aj pre 2,5″ alebo 3,5″ úložiská. S označením „Universal Multibracket – Type A“ sa v balení predávajú dva za cenu okolo 13 eur/320 Kč.

Zadná strana skrinky je štandardná, zospodu je umiestnený vstup pre zdroj spolu s rámčekom. Nad ním je sedem krytiek otvorov pre rozširujúce karty PCI Express, otvor pre I/O panel základnej dosky a vedľa pozícia pre výduch 120 mm ventilátora. Ten je osadený rovnakým modelom ako sú tri vpredu – Aspect 12 RGB.

Spodná časť skrinky patrí jemnému nylónovému filtru, ktorý bude pred prachom chrániť najmä zdroj. Okrem toho sú tu štyri nožičky s protišmykovými podložkami. Tie držia skrinku pevne na povrchu.



V zmenšovaní skriniek nepoľavuje a pokračuje. Teraz Fractal Design zapracoval na jednoduchšej verzii Meshify 2 Compact, ktorej sme dávnejšie udelili vzácne redakčné ocenenie. Kostra skrinky zostala rovnaká, takisto sa nemenili použité materiály, niekde sa ale predsa len škrtalo. A niekde sa zase pridávalo, vylepšovalo – napríklad, čo sa týka použitých ventilátorov. V rozbore sme sa venovali skrinke vo variante Lite RGB.

Interiér

Skrinka je určená pre základné dosky formátoov ITX, M-ATX a ATX. Pozície na montáž (dosky) sú riadne označené. Prekvapivo sú aj na rovnakom šasi zmeny v maximálnom možnom umiestnení pre grafickú kartu. Pri verzii Lite je možné osadiť grafickú kartu s maximálnou dĺžkou 345 mm kde sa oproti plnohodnotnom Compacte polepšila o štyri milimetre. Najväčšia možná veľkosť pre vežovitý chladič procesora sa zo 169 mm (maximálna výška) nezmenila. Zníženie nákladov sa prejavilo aj na konštrukčnom vyhotovení. Krytky priechodiek kabeláže sú iba vertikálne po boku. Vrchná ani spodná priechodka ich nemá, no to nie je niečo, čo by skrinke ublížilo. Najviac mi chýbal rozoberateľný strop, ktorý výrazne uľahčil inštaláciu hardvéra do skrinky. Aj keď je od dosky k stropu 40 mm, tak pripojenie káblov na napájanie procesora je zložitejšie ako s demontovaným stropom.

Na perforovanú časť tunela je možné alternatívne uložiť dve 2,5″ úložiská cez držiaky. Možno sa budem opakovať ale prečo nevyužiť aj túto časť ako dodatočné pozície pre ventilátory pod grafickú kartu? Pri ventilátoroch sú dve plastové krytky. Tie vám umožnia získať priestor buď pre radiátor vodného chladenia alebo otvoria priestor pre ventilátor, ktorý sa umiestni na spodok tunela.

Jediná vec, o ktorú je zadná strana oproti plnohodnotnému Compactu ochudobnená, sú tri kusy sťahovacích pások na suchý zips. Lite má tri sťahovačky vertikálne umiestnené v hlavnom žľabe pre káble. V ňom je 28 mm priestoru pre ne. Ostatných 13 pozícií je pripravených k uchyteniu káblov, napríklad cez jednorázové pásky v príslušenstve. Po zadnej strane sa ťahá väčšinou iba jeden hrubší kábel, konkrétne ten pre napájanie procesora. Tomu stačí vyčlenených 18 mm. Podnos okrem správy kabeláže drží na sebe aj dva držiaky pre 2,5″ úložiská. To sú tie, ktoré je možné umiestniť aj na hornú časť tunela.

Vovnútri tunelu je cez skrutky umiestnený priečinok s dvoma hybridnými šuplíkmi pre 2,5 alebo 3,5″ úložiská. Konštrukcia sa dá ak je treba posúvať alebo úplne vybrať a namiesto nej umiestniť jeden 120 mm ventilátor. S priečinkom má zdroj 220 mm priestoru pre telo a káble, bez neho 360 mm.

Celú konštrukciu a všetky komponenty držia pokope plechy o hrúbke 0,85 – 0,90 mm, záleží od miesta merania. Tie sú pevné ako tomu bolo aj pri iných modeloch z tejto rady. O prehýbaní nemôže byť reč.

Samotná inštalácia komponentov bola relatívne jednoduchá a intuitívna. Najviac času pritom strávite so správou kabeláže. Z každého ventilátora idú dva káble, jeden pre napájanie motora a druhý pre podsvietenie. Tie sa medzi sebou nadpájajú aby vznikol iba jeden prívod. Pamätám si skladanie pôvodnej skrinky Meshify 2 Compact, tam bolo „upratovanie“ káblov rýchle a jednoduché.

   



V zmenšovaní skriniek nepoľavuje a pokračuje. Teraz Fractal Design zapracoval na jednoduchšej verzii Meshify 2 Compact, ktorej sme dávnejšie udelili vzácne redakčné ocenenie. Kostra skrinky zostala rovnaká, takisto sa nemenili použité materiály, niekde sa ale predsa len škrtalo. A niekde sa zase pridávalo, vylepšovalo – napríklad, čo sa týka použitých ventilátorov. V rozbore sme sa venovali skrinke vo variante Lite RGB.

Metodika testovania

V skrinke s označením Lite RGB sú oproti pôvodnej verzí použité tri 120 mm ventilátory na nasávaní zo série Aspect namiesto dvoch 140 mm Dynamic. Taktiež pri Lite verzii chýba prekážka vo forme jemného prachového filtra, čo môže skrinke pomôcť v chladení oproti Meshify 2 Compact. Ako to ale dopadne si ukážeme v grafoch po vykonaných testoch.

Pre účely testovania nechávame ventilátory vždy na pôvodných pozíciách.

Testovanie beží v domácich podmienkach, kde sa snažím o čo najpresnejšie výsledky. V miestnosti je počas testovania teplota vzduchu pred skrinkou 23 stupňov Celzia a minimálna hlučnosť, ktorú viem merať hlukomerom Voltcraft SL-100, je 32,4 dBA. Snímač hlukomera je zarovnaným na stred vrchnej strany skrinky vo vzdialenosti 10 cm, pre čo najlepšie meranie rozdielu rýchlosti ventilátorov, ktoré mením pomocou základnej dosky. K jednoduchému porovnaniu k ostatným skrinkám sú vždy regulované na fixné úrovne hluku. 

Jednotlivé komponenty sú zahrievané po dobu 10 minút v syntetických záťažových testoch FurMark a súbežne s Prime95 (vlastné nastavenia). Táto doba je dostatočne dlhá, aby sa všetky komponenty dostatočne zahriali. Medzi testami sú potom 15-minútové chladiace prestávky, počas ktorých sa teploty komponentov (a i teplota vzduchu v skrinke) dostanú na východiskovú úroveň.

Hlučnosti režimov:

Testovacia konfigurácia
ProcesorAMD Ryzen 7 3700X
Základná doskaASRock X570 Taichi
Chladič procesoraScythe Fuma rev. 2 (single fan)
Teplovodivá pastaNoctua NT-H2
Grafická kartaAsus RTX 2060 Super Dual
RAMPatriot, 2× 8GB, 3600 MHz/CL17
SSDWestern Digital Blue 500GB (2280)
Napájací zdrojCorsair RM750X
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1456" as a base selector for example: #supsystic-table-1456 { ... } #supsystic-table-1456 tbody { ... } #supsystic-table-1456 tbody tr { ... } */




V zmenšovaní skriniek nepoľavuje a pokračuje. Teraz Fractal Design zapracoval na jednoduchšej verzii Meshify 2 Compact, ktorej sme dávnejšie udelili vzácne redakčné ocenenie. Kostra skrinky zostala rovnaká, takisto sa nemenili použité materiály, niekde sa ale predsa len škrtalo. A niekde sa zase pridávalo, vylepšovalo – napríklad, čo sa týka použitých ventilátorov. V rozbore sme sa venovali skrinke vo variante Lite RGB.

Testy chladenia CPU a GPU








V zmenšovaní skriniek nepoľavuje a pokračuje. Teraz Fractal Design zapracoval na jednoduchšej verzii Meshify 2 Compact, ktorej sme dávnejšie udelili vzácne redakčné ocenenie. Kostra skrinky zostala rovnaká, takisto sa nemenili použité materiály, niekde sa ale predsa len škrtalo. A niekde sa zase pridávalo, vylepšovalo – napríklad, čo sa týka použitých ventilátorov. V rozbore sme sa venovali skrinke vo variante Lite RGB.

Testy chladenia základnej dosky











V zmenšovaní skriniek nepoľavuje a pokračuje. Teraz Fractal Design zapracoval na jednoduchšej verzii Meshify 2 Compact, ktorej sme dávnejšie udelili vzácne redakčné ocenenie. Kostra skrinky zostala rovnaká, takisto sa nemenili použité materiály, niekde sa ale predsa len škrtalo. A niekde sa zase pridávalo, vylepšovalo – napríklad, čo sa týka použitých ventilátorov. V rozbore sme sa venovali skrinke vo variante Lite RGB.

Testy chladenia SSD




Zahrievanie vzduchu pod stropom





V zmenšovaní skriniek nepoľavuje a pokračuje. Teraz Fractal Design zapracoval na jednoduchšej verzii Meshify 2 Compact, ktorej sme dávnejšie udelili vzácne redakčné ocenenie. Kostra skrinky zostala rovnaká, takisto sa nemenili použité materiály, niekde sa ale predsa len škrtalo. A niekde sa zase pridávalo, vylepšovalo – napríklad, čo sa týka použitých ventilátorov. V rozbore sme sa venovali skrinke vo variante Lite RGB.

Záver

V chladení si skrinka viedla skvelo na všetkych frontoch. Dokonca boli výsledky takmer totožné s chladením pôvodnej skrinky Meshify 2 Compact. Jediná vec, kde menšia skrinka zaostávala, bolo ochladzovanie vzduchu pod stropom. Treba ale dodať, že Lite nemala pred ventilátormi jemný nylónový prachový filter, ktorý by mohol tvoriť prekážku a znížiť efektivitu ventilátorov ako tomu bolo pri plnohodnotnej skrinke.

Konštrukcia je tvorená z hrubých plechov, ktoré držia celú skrinku pokope. Beznástrojový mechanizmus, ktorý vám dovolí rýchlo a ľahko vyberať bočnice z konštrukcie si dozaista obľúbite. V prípade nečakaných ale aj tých čakaných zásahov do skrinky je to skvelý pomocník. Bohužiaľ bol skrinke odobratý rozoberateľný strop, ktorý pri manipulácii s komponentami taktiež výrazne pomohol. No s ním by skrinka takmer nepotrebovala prívlastok Lite.

Inštalácia hardvéru bola trochu pomalšia. Hlavný dôvod toho sú napájacie káble z ventilátorov a ich následné uloženie do správy kabeláže. Inak išlo všetko bez väčších ťažkostí.

Ceny v Rakúsku a Nemecku začínaju pri Meshify 2 Compact Lite RGB na 144 eurách/3560 Kč. Ak by sme k tejto cene prirátali aj port USB typu C za približne 13 eur/320 Kč, ktorý je ako volitelné príslušenstvo, tak sa cenou približujeme k plnohodnotnému Compactu s RGB. A ten je výbavou o triedu vyšie aj keď bez podsvietenia. Skrinka má sama o sebe iba malé nedostatky, no s cenou ktorú má stanovenú, nemôže odísť s iným hodnotením ako „Approved“.

Tí z vás, ktorí by chceli ušetriť ale stále mať prémiovú skrinku, určite odporučím poobzerať sa po verziách Compact Lite ale bez prívlastku RGB.

Fractal Design Meshify 2 Compact Lite RGB
+ Skvelé chladenie komponentov
+ Až osem pozícií pre úložiská
+ Dostatok priestoru pre väčšinu hardvéru
+ Beznástrojová (de)montáž bočníc
+ Spracovanie na vysokej úrovni
- Vyššia cena
- Chýba jemný prachový filter na nasávaní
- Port USB typu C iba ako doplnková výbava
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1820" as a base selector for example: #supsystic-table-1820 { ... } #supsystic-table-1820 tbody { ... } #supsystic-table-1820 tbody tr { ... } */