Site icon HWCooling.net

Test Thermalright HR-10 2280, prvotriedneho chladiča SSD

Detaily chladiča Thermalright HR-10 2280

Jeden z najvýkonnejších chladičov SSD trochu pripomína éru masívne rebrovaných pasívov, ktoré kedysi bývali na základných doskách. Thermalright je pritom dobre známy produkciou malých chladičov s veľkým počtom rebier. Takáto koncepcia v podobe chladiča HR-10 2280 má bodovať aj na SSD. A veruže sa jej darí aj vo veľkom porovnaní s takmer 60 konkurenčnými riešeniami.

Detaily chladiča Thermalright HR-10 2280

V priebehu ostatných rokov sa predstava väčšiny výrobcov o pasívnych chladičoch na súčiastky s nižšími nárokmi na ochladzovanie zmenila. Namiesto radiátorov, kde sa na heatpipe stohuje jedno rebro za druhým, sú často uprednostňované konštrukcie, ktoré vznikli ofrézovaním monolitických hrúd hliníka. Tie mávajú pri porovnateľných rozmeroch a hmotnosti menšiu plochu rebier, ale zase sú na výrobu lacnejšie. Ako to môže stret týchto koncepcií vyzerať v praxi dobre ilustruje rozbor chladiča Thermalright HR-10 2280. Konštrukcia „zo starej školy“ ešte nepovedala posledné slovo.

Po skúsenostiach so samostatnými chladičmi na VRM grafických kariet alebo s chladičmi čipsetov základných dosiek sa Thermalright do konfrontácie s ostatnými pustil aj na poli chladičov SSD. Chladič s modelovým označením HR-10 2280 je napohľad naozaj pôsobivý. Konštrukčne sa predsa len jedná o zložitejšiu stavbu, s akými sa stretávate bežne. Je na rovnakej báze ako výkonnejších chladičov CPU. To znamená, že k medenému bloku je pripojená heatpipe, ktorá odvádza teplo tenších rebier.

Rebier (z hliníku) je až 44, pričom na jedno pripadá plocha približne 660 mm². Hrúbka rebra je 0,3 mm a vzájomné rozstupy sú 1 mm. Teda napríklad oproti konkurenčnému chladiču Axagon CLR-M2XL výrazne menšie, ale pokiaľ ide o celkovú plochu, tak Thermalright HR-10 2280 má jednoznačne navrch. Menšie rozstupy medzi rebrami sú však voči obtekajúcemu vzduchu reštriktívnejšie a pre vyťaženie maximálneho TDP je tak potrebný vyšší tlak systémového chladenia.

Plocha rebier chladiča je perforovaná, čo môže prispievať k lepším výsledkom najmä v situáciách, keď je chladič orientovaný na výšku a zároveň je okolo neho slabší prietok.

Okrem pasívu je súčasťou balenia aj backplate. Ten je dôležitý hlavne pre montáž (SSD je zovreté medzi rebrovaným pasívom a backplate), ale takisto je kovový, vybavený thermalpadom a do určitej miery sa tak podieľa aj na chladení. Thermalpad na backplate má polovičnú hrúbku (0,5 mm) oproti milimetrovému thermaladu na základni pasívu.

Povrch teplovodivých vložiek je pre čo najlepší kontakt (na čo najväčšej ploche) charakteristický jemným vzorom. Pevnosť vložiek je pomerne nízka a pri demontáži majú tendenciu sa roztrhnúť (najmä tenšia vložka v backplate), preto postupujte buď veľmi opatrne alebo pri opätovnej montáži počítajte s tým, že budete možno potrebovať nové teplovodivé vložky.

Podporované sú iba SSD M.2 s dĺžkou 80 mm. Kratšie by nepresahovali základňu, čo znemožňuje inštaláciu do slotu, a dlhšie ju zase presahujú, takže nebude na všetkých miestach zabezpečený optimálny kontakt. Ako je to s podporou hrubších obojstranných SSD, ktoré majú pamäťové moduly aj zospodu, sme sa v materiáloch Thermalright nedopátrali a pokúsime sa ešte dostať k nejakému oficiálnemu vyjadreniu.

Montážne diery v backplate však nekopírujú závit skrutky presne, sú obdĺžnikové, a nejaká flexibilita s ohľadom na rôznu výšku SSD tu je. Otázka je, či dostatočne veľká na to, aby všetko vychádzalo aj s najhrubšími SSD.

Vysoký prítlak je síce z hľadiska efektivity prestupu tepla prospešný, ale ani v toto smere by sa to nemalo preháňať. V dôsledku nadmerného prítlaku zase môže dochádzať k deformácii PCB, ktorá SSD už nemusí vyhovovať a minimálne do momentu, kým nedôjde k náprave (vyrovnaním), už nemusí fungovať. V tejto veci budeme ešte kontaktovať Thermalright a pokiaľ sa podarí získať jasné informácie ku kompatibilite, tak tento text v súlade s nimi vhodne upravíme.

Celková hmotnosť chladiča bez SSD je 90 gramov, z ktorých 77 g má samotný pasív. Vyhotovenie Thermalright HR-10 2280 pôsobí aj pre poniklovanie povrchu luxusne. Na dielenské nedostatky sme nenarazili, konštrukčné vyhotovenie je aj v detailoch naozaj precízne.

Pri montáži chladiča na SSD si je treba dať pozor na to, aby backplate nekolidoval s výrezom v PCB, ktoré je určené na upevnenie SSD k stĺpiku, a na druhej strane ani s puzdrom slotu M.2. A zároveň treba všetko napasovať tak, aby bol v kontakte so všetkými čipmi, ktoré je treba ochladzovať. Teda hlavne s radičom a pamäťami. VRM sa u SSD obvykle výrazne nezahrieva, keďže pracuje s relatívne malým elektrickým prúdom.

Z pohľadu kompatibility s okolitými komponentmi je dôležitý ešte jeden parameter/rozmer – výška. Thermalright uvádza 43,8 mm, čo je však súčet pasívu s backplate. Odsadenie od samotného SSD je menšie, „iba“ 41,6 mm. Inštalácia do slotu pod nejakú kartu tak samozrejme nepripadá do úvahy, ale inak (v slote, ktorý zvrchu nič nezakrýva) je tento chladič stále dostatočne nízky na to, aby sa zmestil aj do skriniek formátu 1U.

Metodika

Testy prebiehajú vo veternom tuneli, ktorý nahrádza štandardnú počítačovú skrinku. Na systémové chladenie sú použité štyri ventilátory Noctua NF-S12A PWM@550 ot./min v rovnovážnom pomere dvoch vstupných k dvom výstupným. Vstupná teplota vzduchu je prísne kontrolovaná a pre čo najvyššiu presnosť sa pohybuje v úzkom rozmedzí 21–21,3 °C.

V súlade so zisteniami z meraní vplyvu rôznych pozícií na efektivitu chladenia, testujeme samostatné chladiče SSD v prvom slote, nad grafickou kartou. Z testov dosiek máme prirodzene veľa výsledkov chladičov (označované ako chladič 1 a chladič 2) aj z iných pozícií, tam je to ale dané ich fixnou polohou.

Na testovanie používame SSD Samsung 980 Pro (1 TB). Záťaž prebieha po dobu 10 minút (čo je vo veternom tuneli dostatočný čas na ustálenie teplôt) v CrystalDiskMarku – cykly sekvenčného čítania a zápisu. Dosahovaná spotreba je vtedy približne 6 W, čo je vrchná hranica toho, čo SSD M.2 mávajú a meniť by to nemali ani modely s podporou rozhrania PCIe 5.0.



Jeden z najvýkonnejších chladičov SSD trochu pripomína éru masívne rebrovaných pasívov, ktoré kedysi bývali na základných doskách. Thermalright je pritom dobre známy produkciou malých chladičov s veľkým počtom rebier. Takáto koncepcia v podobe chladiča HR-10 2280 má bodovať aj na SSD. A veruže sa jej darí aj vo veľkom porovnaní s takmer 60 konkurenčnými riešeniami.

Výsledky: Zahrievanie SSD





Jeden z najvýkonnejších chladičov SSD trochu pripomína éru masívne rebrovaných pasívov, ktoré kedysi bývali na základných doskách. Thermalright je pritom dobre známy produkciou malých chladičov s veľkým počtom rebier. Takáto koncepcia v podobe chladiča HR-10 2280 má bodovať aj na SSD. A veruže sa jej darí aj vo veľkom porovnaní s takmer 60 konkurenčnými riešeniami.

Záver

Chladič Thermalright HR-10 2280 patrí výkonnostne medzi úplnú špičku. Z celkového pohľadu v našich testoch za Axagon CLR-M2XL trochu zaostáva (radič SSD v testoch našou metodikou chladí rovnako, ale pamäte už horšie), avšak treba poznamenať jednu dôležitú vec. Testy pasívnych chladičov sú veľmi náročné na objektívne hodnotenie. Do rebríčka s umiestnením výrazne zasahuje aj intenzita prietoku vzduchu testovaného prostredia. My testujeme pri nejakej, ale pri inej sa môže poradie zmeniť.

Pre veľkú plochu rebier, ale zároveň s veľmi malými medzerami, má Thermalright HR-10 2280 oproti iným chladičom predpoklady najviac vynikať (a porážať všetko ostatné) v systémoch s vyšším prietokom vzduchu. Skvelý môže byť napríklad v serverových systémoch (na výšku to vychádza aj do skriniek 1U), v ktorých s na prevádzkovú hlučnosť zase až tak nehľadí.

Atraktívny je Thermalright HR-10 2280 ale aj do výkonných pracovných zostáv, kde vám už záleží na tom, aby boli čo najtichšie (a práve pre to sa zaujímate o pasívny aj na chladič SSD). V tejto disciplíne bude už ale približne na úrovni spomínaného Axagon CLR-M2XL a o tom, ktorá voľba dáva väčší zmysel, rozhodnú detaily. A síce detaily typu, ku ktorému chladiču sa dostanete lacnejšie. Priemerná maloobchodná cena je u obidvoch podobná. Chladič Thermalright je ale niekde výrazne lacnejší (na Amazon.com je v čase písania článku dokonca v akcii za 7,99 USD) a v mnohých prípadoch môže rozhodnúť aj lepšia dostupnosť v obchodoch.

Pokiaľ by práve vo vašom obľúbenom nebol a súčasne o tento chladič máte záujem, tak o jeden si môžete zasúťažiť. Stačí na e-mail info@hwcooling.net napísať správu s predmetom „Thermalright HR-10 2280 sa mi hodí“, do ktorej tela uveďte podrobnosti o tom, na akom SSD a v akom systéme (model použitej skrinky, konfigurácia a rýchlosti systémových ventilátorov) by fungoval. Prvému, kto dodá podrobnosti o konfigurácii, tento chladič SSD pošleme. Nový, nepoužitý. Pokiaľ pod týmto textom vidíte boxík so zašifrovaným identifikátorom výhercu, znamená to, že vás niekto predbehol a Thermalright HR-10 2280 už má svojho majiteľa.

Kto vyhral: Účastník s e-mailovou adresou s*r*i*.*i*d@seznam.cz, ktorý použije chladič Thermalright HR-10 2280 v blízkej dobe, v novej zostave po vydaní APU pre platformu AMD AM5. Skrinka bude pravdepodobne vlastnej výroby. Schéma systémových ventilátorov a ich nastavenie bude vecou ladenia s ohľadom na optimálny výsledok. Tak snáď sa podarí všetko podľa predstáv a prispeje k tomu aj tento chladič SSD.

Thermalright HR-10 2280
+ Extrémny chladiaci výkon
+ Naozaj efektívny návrh. Vzhľadom k hmotnosti veľmi vysoké TDP
+ Obzvlášť vhodný do systémov s vyšším prietokom
+ Atraktívny pomer cena/výkon
+ Robustná konštrukcia. Vďaka backplate sa SSD nikdy neprehýba
- Horšia kompatibilita pre nadštandardnú výšku
Orientačná koncová cena: 14 eur/346 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-2809" as a base selector for example: #supsystic-table-2809 { ... } #supsystic-table-2809 tbody { ... } #supsystic-table-2809 tbody tr { ... } */