Test Thermalright HR-10 2280, prvotriedneho chladiča SSD

Záver

Jeden z najvýkonnejších chladičov SSD trochu pripomína éru masívne rebrovaných pasívov, ktoré kedysi bývali na základných doskách. Thermalright je pritom dobre známy produkciou malých chladičov s veľkým počtom rebier. Takáto koncepcia v podobe chladiča HR-10 2280 má bodovať aj na SSD. A veruže sa jej darí aj vo veľkom porovnaní s takmer 60 konkurenčnými riešeniami.

Záver

Chladič Thermalright HR-10 2280 patrí výkonnostne medzi úplnú špičku. Z celkového pohľadu v našich testoch za Axagon CLR-M2XL trochu zaostáva (radič SSD v testoch našou metodikou chladí rovnako, ale pamäte už horšie), avšak treba poznamenať jednu dôležitú vec. Testy pasívnych chladičov sú veľmi náročné na objektívne hodnotenie. Do rebríčka s umiestnením výrazne zasahuje aj intenzita prietoku vzduchu testovaného prostredia. My testujeme pri nejakej, ale pri inej sa môže poradie zmeniť.

Pre veľkú plochu rebier, ale zároveň s veľmi malými medzerami, má Thermalright HR-10 2280 oproti iným chladičom predpoklady najviac vynikať (a porážať všetko ostatné) v systémoch s vyšším prietokom vzduchu. Skvelý môže byť napríklad v serverových systémoch (na výšku to vychádza aj do skriniek 1U), v ktorých s na prevádzkovú hlučnosť zase až tak nehľadí.

Atraktívny je Thermalright HR-10 2280 ale aj do výkonných pracovných zostáv, kde vám už záleží na tom, aby boli čo najtichšie (a práve pre to sa zaujímate o pasívny aj na chladič SSD). V tejto disciplíne bude už ale približne na úrovni spomínaného Axagon CLR-M2XL a o tom, ktorá voľba dáva väčší zmysel, rozhodnú detaily. A síce detaily typu, ku ktorému chladiču sa dostanete lacnejšie. Priemerná maloobchodná cena je u obidvoch podobná. Chladič Thermalright je ale niekde výrazne lacnejší (na Amazon.com je v čase písania článku dokonca v akcii za 7,99 USD) a v mnohých prípadoch môže rozhodnúť aj lepšia dostupnosť v obchodoch.

Pokiaľ by práve vo vašom obľúbenom nebol a súčasne o tento chladič máte záujem, tak o jeden si môžete zasúťažiť. Stačí na e-mail info@hwcooling.net napísať správu s predmetom „Thermalright HR-10 2280 sa mi hodí“, do ktorej tela uveďte podrobnosti o tom, na akom SSD a v akom systéme (model použitej skrinky, konfigurácia a rýchlosti systémových ventilátorov) by fungoval. Prvému, kto dodá podrobnosti o konfigurácii, tento chladič SSD pošleme. Nový, nepoužitý. Pokiaľ pod týmto textom vidíte boxík so zašifrovaným identifikátorom výhercu, znamená to, že vás niekto predbehol a Thermalright HR-10 2280 už má svojho majiteľa.

Kto vyhral: Účastník s e-mailovou adresou s*r*i*.*i*d@seznam.cz, ktorý použije chladič Thermalright HR-10 2280 v blízkej dobe, v novej zostave po vydaní APU pre platformu AMD AM5. Skrinka bude pravdepodobne vlastnej výroby. Schéma systémových ventilátorov a ich nastavenie bude vecou ladenia s ohľadom na optimálny výsledok. Tak snáď sa podarí všetko podľa predstáv a prispeje k tomu aj tento chladič SSD.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Axagon CLR-M2XT. So 40 rebrami na výkonné SSD

Jeden z najrebrovanejších chladičov SSD vôbec. Axagon pri modeli CLR-M2XT pristúpil k priečnemu uloženiu rebier, čim sa tento chladič líši od všetkých ostatných (v rámci Axagonu). Rebrá sú prirodzene kratšie a na jedno pripadá menšia plocha, ale zase je ich viac a pre dosiahnutie čo najvyššieho chladiaceho výkonu sa konštruktéri snažili dobre pracovať aj s výškou. Ale zase tak, aby bola zachovaná pokiaľ možno čo najlepšia kompatibilita. Celý článok „Axagon CLR-M2XT. So 40 rebrami na výkonné SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Detailná analýza: Ako veľmi chladiče SSD znižujú teploty

Do databázy chladičov SSD konečne pribúdajú výsledky zahrievania SSD bez chladiča. Tie ukazujú, do akej miery je ktorý chladič prospešný, respektíve o koľko zrazí teploty radiča a pamätí. Niektoré naozaj výrazne, u iných je to horšie. Dôvodov k tomu je viac, dôležité je mať ale kontrolu, čo a za akých okolností sa deje. Možno nakoniec dospejete k záveru, že namiesto chladiča základnej dosky použijete nejaký alternatívny. Celý článok „Detailná analýza: Ako veľmi chladiče SSD znižujú teploty“ »

  •  
  •  
  •  

Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?

Asus má medzi grafickými kartami RTX 4060 Ti multifunkčné vyhotovenia so slotom M.2 pre SSD NVMe. Tie na rozdiel od iných modelov nemrhajú tak výrazne potenciálom rozhrania PCI Express ×16. Na posúdenie tohto návrhu sa teraz náramne hodia čiastkové výsledky z testov základných dosiek. Tie výsledky, ktoré odkazujú na rýchlosti slotov M.2 a efektivitu chladičov SSD. V oboch disciplínach totiž súťaží aj Asus Dual RTX 4060 Ti SSD. Celý článok „Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (6) Pridať komentár

    1. Doplníme. Výsledkom chladenia bez chladiča chýba zámerne. Z dôvodu, aby pri pohľade na to, ze bez chladiča môžu byť dosahované aj lepšie výsledky (s nižším zahrievaním SSD) v malej databáze ľudia nespochybňovali presnosť meraní. Teraz, keď je tam tých chladičov viac a nebude to ojedinelý jav, tam už režim bez chladiča doplniť môžeme a bude to atraktívna téma i na samostatný článok. Ukáže sa z nej mimo iné i to, ktoré chladiče na akých doskách radšej nepoužívať.

      Vo viacerých prípadoch aj vplyvom veľmi nízkeho či dokonca žiadneho prítlaku sa stáva, že chladič viac škodí (a funguje svojim spôsobom ako tepelný izolant) ako prospieva. Dobrá ukážka toho je aj veľký zdieľaný chladič zo základnej dosky Gigabyte Z790 Aorus Pro X. Montáž síce rýchla, cvak cvak a hotovo, ale konštrukčne je tento systém na úkor chladiaceho výkonu. Tým, ako v zadnej časti aj relatívne vysokého SSD Samsung 980 Pro nedochádza k žiadnemu kontaktu a jediné čo, tak ten pasív bráni prietoku vzduchu (systémového chladenia) okolo pamätí a z tohto dôvodu sú s ním dosahované horšie výsledky ako bez neho.

      1. Právě, jestli není přínos chladiče jen malý a nejde to provozovat i bez něj. Obecně jsem zaslechl, že chladič je nutný u NVMe PCIe4, že je tam výkon, který už generuje podstatné ztráty.

        Věc související je, jak se vypořádat s bráněním v používání chladičů ze strany výrobců. Já znám výrobce SSD tři (rozuměj měl jsem ty NVMe SSD fyzicky v ruce, protože jsem je někam montoval) a to WD, Kingston a A-Data a bohužel nedokážu říct, u kterého z nich jsem riskoval nemožnost reklamace tím, že jsem z SSD strhnul nálepku „warranty void if removed“. Byla umístěná tak, že bránila odvodu tepla, potažmo vytvářela dokonalou izolaci mezi SSD a chladičem. :-/

        1. V typickej hernej alebo multimediálnej zostave chladič SSD nemá žiadny zmysel. V týchto scenároch sa SSD len tak k maximálnemu výkonu nedostávajú a už vôbec nie dlhodobo. Na nejaký 1–2 W chladič na SSD fakt netreba. Aj k tomuto mám už dlho poznačený test na spracovanie, ktorý bude rôzne typy záťaží spájať s konkrétnou spotrebou a vo finále aj s tým, kde je tá hranica, kedy má zmysel o chladiči SSD vôbec uvažovať.

          — u kterého z nich jsem riskoval nemožnost reklamace tím, že jsem z SSD strhnul nálepku „warranty void if removed“. Byla umístěná tak, že bránila odvodu tepla, potažmo vytvářela dokonalou izolaci mezi SSD a chladičem

          Tomuto sme sa už venovali a teória vyzerá hrozivejšie než je to praxi naozaj. 🙂
          https://www.hwcooling.net/treba-pred-montazou-chladica-z-ssd-odstranit-nalepku/

  1. Ddokud teplo zkracuje životnost NAND, má jakýkoliv chladič smysl. Záleží, jak dlouho ten disk budete mít. Stav buněk po x letech s a bez chladiče bude různý. Pominu záležitost mezi kusy/batchy, studií ohledně dopadu teploty na NAND je dosti.
    tldr; chladič chceme, ikdyž nutný není

    1. Hmm, napríklad tento materiál na electronics.stackexchange.com odkazuje na to, že príliš nízka teplota NAND môže byť dokonca škodlivá.

      Každopádne áno, „chladič SSD nemá žiadny zmysel“ je odvážne tvrdenie, súhlasím. Myslel som to ale tak, že pokiaľ je piri zahrievaní na nižšie desiatky stupňov Celzia rozdiel teplôt taký malý, že v praxi predĺži životnosť SSD z 20 rokov (pri ideálnom chladení) na 25, tak je to prakticky jedno, keďže je to už na úrovni, pri ktorej bude to SSD dávno zastarané, za horizontom použiteľnosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *