Site icon HWCooling.net

Testy SAM na RX 6800. AMD toho ladí viac, než prezrádza

Red Dead Redemption 2 (Vulkan)

Smart Access Memory má k dokonalosti ďaleko. A hoci z celkového pohľadu ide o užitočnú technológiu, takisto sa ukazuje, že i veľmi nestabilnú. To, čo platilo dnes nemusí zajtra a z hĺbkového rozboru vidieť všetky tie záplaty. Jednak tie, ktoré odstraňujú najväčšie problémy, ktorými sa nikto nechváli, a jednak tie, ktoré po malých krôčikoch dvíhajú priemerný výkon.

Herné testy

Najväčšia vzorka testov je z hier. Vzhľadom na to, že sa prevažne budú testovať GeForce a Radeony, teda grafiky primárne určené na herné použitie, je to vcelku prirodzené.

Testovacie hry sme vybrali v prvom rade s ohľadom na to, aby bola rovnováha medzi titulmi lepšie optimalizovanými na GPU jedného (AMD) či druhého výrobcu (Nvidia). Zohľadňovali sme ale takisto popularitu titulov, aby ste si v grafoch našli „tie svoje“ výsledky. Dôraz bol kladený aj na žánrovú pestrosť. Zastúpené sú tak hry typu RTS, FPS, TPS, automobilové závody ako i letecký simulátor, tradičné RPG a športovú zástavu dvíha najhrávanejší futbal. Zoznam testovacích hier nájdete v knižnici kapitol (9–32) s tým, že každá hra má na čo najlepšiu prehľadnosť tú svoju, niekedy i dve (kapitoly), čo má ale svoj dobrý dôvod, o ktorý sa s vami v ďalšom texte podelíme.

Skôr, než sa pustíme do herných testov, tak na zahorenie so zahriatím na prevádzkovú teplotu každá grafická karta prejde testami v 3DMarku. To je na začiatok taká dobrá syntetika.

Výkon v hrách testujeme naprieč troma rozlíšeniami s pomerom strán 16:9 – FHD (1920 × 1080 px), QHD (2560 × 1440 px) a UHD (3840 × 2160 px) a vždy s najvyšším profilom grafických detailov, ktorý je možné nastaviť rovnako na všetkých aktuálnych grafických kartách GeForce a Radeon . Proprietárne detaily na objektívnosť záverov vypíname a nastavenia s ray-tracingovou grafikou sú testované zvlášť, keďže ich nižšia trieda GPU nepodporuje. Ich výsledky nájdete v doplňujúcich kapitolách. Okrem natívneho ray tracingu aj po nasadení Nvidia DLSS (2.0) a AMD FidelityFX CAS.

Ak má hra vstavaný benchmark, tak používane ten (výnimka je iba Forza Horizon 4, kde pre jeho nestabilitu – sem-tam zvykne štrajkovať – jazdíme po svojej trati), v ostatných prípadoch merania prebiehajú na vlastných scénach. Z tých cez OCAT zachytávame časy za sebou idúcich snímok do tabuliek (CSV), ktoré do zrozumiteľnej reči fps interpretuje FLAT. Obe tieto aplikácie sú z dielne kolegov z magazínu gpureport.cz. Okrem priemernej snímkovej frekvencie do grafov zapisujeme aj minimálnu. Tá sa na celkovom zážitku z hrania podieľa významnou mierou. Na čo najvyššiu presnosť sú všetky merania opakované trikrát a konečné výsledky tvoria ich priemernú hodnotu.

Testy s aktívnym AMD Smart Access Memory nebudú zatiaľ súčasť štandardnej metodiky. SAM sa samozrejme budeme venovať, ale na lepšiu orientáciu tieto testy budeme orientovať do samostatného článku. Ale to len dočasne, kým nebudú mať podporu aj grafiky GeForce. Potom prejdeme na opačný model a všetky karty budú testované so zapnutým SAM. Dovtedy však bude SAM v rámci štandardných testov vypnuté a výkonnostný nárast jeho vplyvom budeme publikovať zvlášť. Nikto tak nebude o nič ukrátený (ani tí, čo majú v skrinke čistokrvné AMD a ani majitelia platforiem Intel) a pekne sa zachová i prehľadnosť výsledkov. Predsa len dávať viac režimov jednej karty do rovnakého grafu (alebo mať namiesto 300 grafov 500 na článok) by už nerobilo dobrotu.

V pláne máme ešte jednu vec – raz kvartálne premeriavať dosah rôznych aktualizácií (ovládačov, OS, hier, BIOSu) na výkon. Z toho vypadnú percentuálne nárasty či poklesy výkonu, s ktorými môžete pracovať pri študovaní starších testov. Je to síce trochu kompromis, ale určite lepšia možnosť, než vydávať nové testy s neaktualizovaným softvérom. Ideálne by bolo samozrejme pred vydaním každého nového testu všetky predošlé karty pretestovať, ale to je nereálne. Ale veríme, že oceníte i priebežné premeriavanie s jednou grafikou GeForce a jednou Radeon a uvádzanie príslušného koeficientu v kritériách interaktívnych grafov.

Výpočtové testy

Otestovať grafickú kartu komplexne aj z pohľadu výpočtového výkonu je zložitejšie, než urobiť závery z herného prostredia. Už len z toho dôvodu, že sa takéto testy obvykle viažu na drahý softvér, ktorý si „len tak do redakcie“ nekúpite. Na druhej strane sme našli spôsoby, ako vám ten dostupný výpočtový výkon priblížiť. Jednak vďaka dobre stavaným benchmarkom, jednak sú tu aj nejaké voľne dostupné a pritom relevantné aplikácie a do tretice sme i niečo investovali do tých platených.

Testy zahajuje CompuBench, ktorý počíta rôzne simulácie (mimo iné aj z hernej grafiky).  Potom prechádzame na populárny benchmark SPECviewperf (2020) , ktorý integruje čiastkové operácie z populárnych 2D a 3D aplikácií, medzi ktorými je 3Ds max či SolidWorks. Detaily o tomto testovacom balíčku nájdete na webe spec.org. Od rovnakého tímu je i SPECworkstation 3, kde je GPU akcelerácia v testoch Caffe a Folding@Home. V grafoch nájdete aj výsledky 3D renderu LuxMark 3.1 a pozoruhodný teoretický test GPGPU obsahuje aj AIDA64 s meraniami FLOPS, IOPS a rýchlostí pamätí.

Najväčšiu porciu testov si z pochopiteľných dôvodov ukrojilo 3D renderovanie. To napríklad aj v rámci praktických testov Blendery (2.91). Okrem Cycles grafiky potrápime aj renderermi Eevee a radeon ProRender (nech má nejaký spriaznený test aj AMD, keď už je väčšina  optimalizovaná na karty Nvidie s proprietárnymi frameworkami CUDA a OptiX). Zaujímavý by bol isteže aj add-on pre V-ray, na ten však momentálne redakčná kasa nestačí, ale možno sa nám podarí časom získať nejakú „press“ licenciu, uvidíme. Aplikačné testy chceme do budúcna  rozvíjať. Výhľadovo určite nejakým pokročilým testovaním AI (zatiaľ sme neprišli na rozumný spôsob) vrátane odšumovania (tam by už nejaké nápady boli, ale pre časovú tieseň sme ich zatiaľ nezapracovali).

Grafické karty sa dajú dobre uchopiť aj pri úpravách fotografií. Na získanie predstavy o výkone v populárnom Photoshope používame naskriptovaný Pugetbench, ktorý simuluje reálnu prácu z rôznymi filtrami. Medzi nimi sú i také, ktoré používajú GPU akceleráciu. Komplexný benchmark napovedajúci o výkone rastrovej a vektorovej grafiky je potom i v alternatívnom Affinity Photo. V Lightroome sú zase pozoruhodné farebné korekcie (Enhance Details) surových nekomprimovaných fotiek. Tie aplikujeme dávkovo na 1 GB archív. Všetky tieto úlohy vedia akcelerovať tak GeForce ako i Radeony.

Zase z iného cesta sú potom testy dešifrovania v Hashcate s výberom šifier AES, MD5, NTLMv2, SHA1, SHA2-256/512 a WPA-EAPOL-PBKDF2. Nakoniec ešte v broadcastových aplikáciách OBS a Xsplit meriame, o koľko sa zníži herný výkon počas nahrávania. To už neobstarávajú shadre, ale kodéri (AMD VCE a Nvidia Nvenc). Tieto testy poukazujú na to, akú má ktorá karta približne rezervu typicky na online streamovanie.

Možnosti hardvérovej akcelerácií je, samozrejme, viac, typicky pre strih a prevody videa. To je už však čisto v réžii kodérov, ktoré sú v rámci jednej generácie kariet jedného výrobcu vždy rovnaké, takže nemá zmysel ich testovať na každej grafike. Naprieč generáciami je to už iné a testy tohto typu sa skôr či neskôr objavia. Už len doladiť metriku, kde bude na výstupe vždy rovnaký bitrate a zhoda pixelov. To je na objektívne porovnávania dôležité, pretože kodér jednej firmy/karty síce môže byť v konkrétnom profile s rovnakými nastaveniami rýchlejší, ale na úkor nižšej kvality, ktorú má (ale i nemusí mať, to je len príklad) iný kodér.



Smart Access Memory má k dokonalosti ďaleko. A hoci z celkového pohľadu ide o užitočnú technológiu, takisto sa ukazuje, že i veľmi nestabilnú. To, čo platilo dnes nemusí zajtra a z hĺbkového rozboru vidieť všetky tie záplaty. Jednak tie, ktoré odstraňujú najväčšie problémy, ktorými sa nikto nechváli, a jednak tie, ktoré po malých krôčikoch dvíhajú priemerný výkon.

Metodika: ako meriame spotrebu

Spôsob merania spotreby sme ladili pomerne dlho a ešte nejaký čas ho ladiť budeme. Ale už teraz máme k dispozícii prípravky, s ktorými môžeme spokojne fungovať.

Aby ste dostali presnú hodnotu celkovej spotreby grafickej karty je treba mapovať interný odber na slote PCI Express a externý na prídavnom napájaní. Na analýzu slotu PCIe bolo treba zostrojiť medzikartu, na ktorej meranie spotreby prebieha. Jej základ sú odpory kalibrované na presnú hodnotu (0,1 Ω) a podľa výšky úbytku napätia na nich vieme vypočítať prúd. Ten následne dosadzujeme do vzorca k zodpovedajúcej hodnote výstupného napätia ~ 12 V a ~ 3,3 V. Úbytok napätia je pritom natoľko nízky, že VRM grafickej karty nijako nerozhodí a na výstupe je stále viac než 12/3,3 V.

Spotrebu meriame na karte medzi grafikou a slotom PCI Express. O návrh a realizáciu sa ochotne postaral Rado Kopera (ďakujeme!)

Na podobnom prípravku pracujeme aj pre externé napájanie. Pri ňom sú však dosahované podstatne vyššie prúdy, je nevyhnutná aj dlhšia kabeláž a viacero priechodov medzi konektormi, čo znamená, že úbytok napätia bude treba odčítavať na ešte menšom odpore 0,01 Ω, súčasný stav (s 0,1 Ω) máme zatiaľ nestabilný. Dokým to poriadne vyladíme budeme na merania na kábloch používať prúdové kliešte Prova 15, ktoré takisto merajú s peknou presnosťou, akurát majú rozsah do 30 A. To ale stačí aj na OC verziu RTX 3090 Gaming X Trio. V prípade, že by bola nejaká karta cez rozsah, je vždy možnosť realizovať meranie spotreby na dvakrát (najprv na jednej a potom na druhej polovici 12 V vodičov).

A prečo sa vôbec trápime s takýmito prípravkami, keď má Nvidia analyzátor spotreby PCAT? Pre úplnú kontrolu nad meraniami. Zatiaľ čo naše zariadenia sú transparentné, tak to od Nvidie používa procesor ktoré môže (ale samozrejme i nemusí) merania rôzne prifarbovať. Po testovaní grafiky AMD na meracom prístroji Nvidia by sme asi pokojne nezaspávali.

Na čítanie a záznam meraní používame riadne skalibrovaný multimeter UNI-T UT71E, ktorý vzorky posiela do XLS. Z neho získavame priemernú hodnotu a dosadením do vzorca s presnou hodnotou výstupných napätí na vetve získavame podklady do grafov.

   

Čiarové grafy s priebehmi budeme rozoberať pre každú časť napájania zvlášť. Aj keď podiel na 3,3 V je obvykle zanedbateľný, monitorovať ju treba. Ťažko povedať, čo táto vetva presne napája, ale obvykle je odber na nej konštantný a keď tak sa mení iba s ohľadom na to, či sa vykresľuje statický alebo dynamický obraz. Spotrebu meriame v dvoch náročnejších hrách (F1 2020 a Shadow of the Tomb Raider) a jednej menej náročnej (CS:GO) s nastavením najvyšších grafických detailov a rozlíšenia UHD (3840 × 2560 px). Potom v pri 3D renderingu v Blenderi s použitím renderera Cycles na známej scéne Classroom. Okrem testov s vysokou záťažou je však dôležité mať prehlaď i odbere vo webovom prehliadači (tým je v našom prípade akcelerovaný Google Chrome), kde trávime tiež dosť času. Jednak teda pri sledovaní videa alebo pri prechádzaní stránkami. Obvyklej priemernej záťaži tohto typu zodpovedá stránka FishIE Tank (HTML5) s 20 rybičkami a webové video v našich testoch spotreby zastupuje vzorka s kodekom VP9, dátovým tokom 17,4 mb/s a 60 fps. Naproti tomu testujeme spotrebu videa i offline, v prehrávači VLC. To na 45 vzorke HEVC (45,7 mb/s, 50 fps). A nakoniec ešte odber grafickej karty zaznamenávame aj  na pracovnej ploche nečinných Windows 10. S jedným i s dvoma aktívnymi monitormi UHD@60 Hz.



Smart Access Memory má k dokonalosti ďaleko. A hoci z celkového pohľadu ide o užitočnú technológiu, takisto sa ukazuje, že i veľmi nestabilnú. To, čo platilo dnes nemusí zajtra a z hĺbkového rozboru vidieť všetky tie záplaty. Jednak tie, ktoré odstraňujú najväčšie problémy, ktorými sa nikto nechváli, a jednak tie, ktoré po malých krôčikoch dvíhajú priemerný výkon.

Merania hluku…

Hlučnosť, tak ako aj ostatné prevádzkové vlastnosti, ktorým, sa budeme ďalej venovať, meriame v rovnakých režimoch ako spotrebu, aby sa jednotlivé veličiny pekne prekrývali. Zaznamenávame v nich okrem hladiny produkovaného hluku aj frekvenčnú charakteristiku zvuku, vývoj frekvencií GPU a jeho zahrievanie.

V tejto časti opisu metodiky si uvedieme niečo k spôsobu merania hlučnosti. Používame Hlukomer Reed R8080, ktorý priebežne kalibrujeme skalibrovaným kalibrátorom Voltcraft SLC-100. Malý prídavok na hlukomeri je goliér v tvare paraboly, ktorý má dve funkcie. Zvyšuje citlivosť, aby bolo možné rozlíšiť produkovaný zvuk aj pri veľmi nízkych otáčkach. Je tak možné medzi sebou lepšie porovnávať aj veľmi tiché karty s čo najväčším pomerovým rozdielom. V opačnom prípade (bez tejto úpravy) by sa mohlo jednoducho stať, že nameriame naprieč viacerými grafickými kartami rovnakú hladinu hluku i napriek tomu, že je v skutočnosti trochu iná. Tento parabolický štít dáva význam ešte i z toho dôvodu, že z vonkajšej vypuklej strany (od chrbta) odráža všetky parazitné zvuky, s ktorými počas testovania bojuje každý, kto to s presnosťou meraní myslí aspoň trochu vážne. Ide o rôzne praskania tela či predmetov v miestnosti pri bežnej ľudskej aktivite.

Na zaistenie vždy rovnakých podmienok pri meraní hladiny hluku (a neskôr aj zvuku) používame okolo bench-wallu akustické panely s penovou plochou. To z dôvodu, aby sa zvuk do snímača hlukomera odrážal vždy rovnako bez ohľadu na momentálnu situáciu predmetov v testroome. Tieto panely sú z troch strán (zvrchu, sprava a zľava) a ich účelom odzvučniť priestor, v ktorom hlučnosť grafických kariet meriame. Odzvučniť znamená zamedziť rôznym odrazom zvuku a kmitaniu vĺn medzi plochými stenami. Nemýľte si to s odhlučnením, to máme v testlabe dlhodobo vyriešené dobre.

Snímač hlukomera je počas meraní umiestnený na statíve vždy pod rovnakým uhlom a v rovnakej vzdialenosti (35 cm) od slotu PCI Express, v ktorom je nainštalovaná grafická karta. Ku karte samotnej je to samozrejme vždy bližšie, záleží od jej hĺbky. Naznačený referenčný bod aj uhly snímača sú nemenné. Okrem „aerodynamickej hlučnosti“ chladičov meriame aj hladinu hluku pískajúcich cievok. Vtedy na moment ventilátory zastavíme. A na úplnosť treba dodať, že pri zvukových meraniach vypíname takisto ventilátor v zdroji ako aj na chladiči CPU. Meraná je tak vždy čisto grafická karta bez akýchkoľvek skreslení inými komponentmi.

… a frekvenčnej charakteristiky zvuku

Z rovnakého miesta meriame aj to, aká je frekvencia produkovaného zvuku. Jedna vec je hladina hluku (alebo úroveň akustického tlaku v decibeloch) a druhá vec jeho frekvenčná charakteristika, zafarbenie.

Podľa údaju o hladine hluku sa síce viete rýchlo zorientovať, či je grafická karta tichšia lebo hlučnejšia, respektíve kde sa na škále nachádza, no stále ide o mix rôznych frekvencií. Nehovorí teda o tom, či je produkovaný zvuk skôr dunivý (s nižšou frekvenciou) alebo piskľavý (s vysokou). Rovnakých 35 dBA vám tak za istých okolností môže byť prijemných, ale i nepríjemných – záleží na každom individuálne, ako vníma rôzne frekvencie. Z toho dôvodu okrem hladiny hluku budeme v aplikácii TrueRTA pri grafických kartách merať aj frekvenčnú charakteristiku zvuku. Výsledky budú interpretované jednak formou spektrografu s rozlíšením 1/24 oktávy a na lepšie porovnanie s ostatnými grafickými kartami do štandardných pruhových grafov vytiahneme dominantnú frekvenciu nižšieho (20–200 Hz), stredného (201–2000 Hz) a vyššieho (2001–20 000 Hz) spektra tónov. Na merania používame skalibrovaný mikrofón miniDSP UMIK-1, ktorým presne kopíruje polohu hlukomeru s tým, že takisto má límček, a to i s rovnakou ohniskovou vzdialenosťou.

Na záver tejto kapitoly treba poznamenať, že merania hluku a frekvenčnej charakteristiky zvuku budú na väčšine kariet prebiehať iba v záťažových testoch, keďže mimo záťaž a pri nižšom zaťažení (vrátane dekódovania videa) je prevádzka obvykle pasívna s odstavenými ventilátormi. Na druhej strane musíme byť pripravení aj na výnimky s aktívnou prevádzkou v idle alebo grafické karty s duálnym BIOSom, z ktorých ten výkonnejší ventilátory nikdy nevypína a tie sa točia aspoň na minimálnych otáčkach. Nakoniec rovnako ako pri meraní hladiny hluku v jednom z testov zaznamenávame aj frekvenčnú charakteristiku pískajúcich cievok. Nejaké dramatické rozdiely tu však neočakávajte. Obvykle pôjde o jednu a tú istú frekvenciu a cieľom je skôr odhaliť nejakú prípadnú anomáliu. Zvuk pískajúcich cievok je samozrejme vzhľadom na scénu premenlivý, no my však meriame vždy na rovnakej (v CS:GO@1080p).



Smart Access Memory má k dokonalosti ďaleko. A hoci z celkového pohľadu ide o užitočnú technológiu, takisto sa ukazuje, že i veľmi nestabilnú. To, čo platilo dnes nemusí zajtra a z hĺbkového rozboru vidieť všetky tie záplaty. Jednak tie, ktoré odstraňujú najväčšie problémy, ktorými sa nikto nechváli, a jednak tie, ktoré po malých krôčikoch dvíhajú priemerný výkon.

Metodika: testy zahrievania

Ochudobnení nebudete ani o testy zahrievania. Ste predsa na webe HWCooling. Aby ale malo vôbec zmysel monitorovať teploty na kritických súčastiach nielen grafickej karty, ale čohokoľvek v počítači, je dôležité nasimulovať reálne prostredie počítačovej skrinky so zdravou cirkuláciou vzduchu. Od tej sa potom odvíja aj celkové správanie grafickej karty ako takej. Otvorený bench-table je v mnohých prípadoch nevhodný a výsledky z neho môžu byť skresľujúce. Preto počas všetkých testov nielen zahrievania, ale i merania spotreby či vývoju frekvencií grafického jadra používame veterný tunel s rovnovážnym prúdením.

Dva ventilátory Noctua NF-S12A sú na vstupe a rovnaký počet ich je aj na výduchu. Pri testovaní rôznych konfigurácií systémového chladenia sa nám to ukázalo ako najefektívnejšie riešenie. Ventilátory sú pritom vždy nastavené na 5 V a rýchlosť zodpovedajú približne 550 ot./min. Stálosť vzduchu na vstupe je počas testov riadne kontrolovaná, teplotne sa pohybuje v rozmedzí 21–21,3 °C pri vlhkosti ±40 %.

Zahrievanie odčítavame z interných snímačov cez GPU-Z. Táto malá jednoúčelová aplikácia umožňuje aj záznam vzoriek zo snímačov do tabuľky. Z nich je potom už jednoduché vytvoriť čiarové grafy s priebehmi či priemernú hodnotu do pruhových grafov. Termokameru tu veľmi nevyužijeme, keďže väčšina grafických kariet má backplate, ktorý znemožňuje meranie zahrievania PCB. Kľúčové pre grafy zahrievania bude tak odpočet teplôt internými snímačmi, podľa ktorých sa koniec koncov odvíja aj regulácia frekvencií GPU. Vždy to bude zahrievanie grafického jadra a pokiaľ budú snímače aj na VRAM a VRM, tak vytiahneme do článku aj tieto hodnoty.



Smart Access Memory má k dokonalosti ďaleko. A hoci z celkového pohľadu ide o užitočnú technológiu, takisto sa ukazuje, že i veľmi nestabilnú. To, čo platilo dnes nemusí zajtra a z hĺbkového rozboru vidieť všetky tie záplaty. Jednak tie, ktoré odstraňujú najväčšie problémy, ktorými sa nikto nechváli, a jednak tie, ktoré po malých krôčikoch dvíhajú priemerný výkon.

Testovacia zostava

Procesor AMD Ryzen 9 5900X
Chladič Noctua NH-U14S
Základná doska MSI MEG X570 Ace
Pamäte Patriot Blackout (4× 8 GB, 3600 MHz/CL18)
2× SSD Patriot Viper VPN100 (512 GB + 2 TB)
Napájací zdroj BeQuiet! Dark Power Pro 12 s 1200 W

Testovacia konfigurácia
ProcesorAMD Ryzen 9 5900X
Chladič CPUNoctua NH-U14S@12 V s NT-H2
Základná doskaMSI MEG X570 Ace
Pamäte (RAM)Patriot Blackout, 4× 8 GB, 3600 MHz/CL18
SSD2× Patriot Viper VPN100 (512 GB + 2 TB)
Napájací zdrojBeQuiet! Dark Power Pro 12 (1200 W)
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-724" as a base selector for example: #supsystic-table-724 { ... } #supsystic-table-724 tbody { ... } #supsystic-table-724 tbody tr { ... } */

Poznámka.: V čase testovania sú použité grafické ovládače AMD Adrenalin 21.2.2 a zostavenie OS Windows 10 Enterprise je 19042.



Smart Access Memory má k dokonalosti ďaleko. A hoci z celkového pohľadu ide o užitočnú technológiu, takisto sa ukazuje, že i veľmi nestabilnú. To, čo platilo dnes nemusí zajtra a z hĺbkového rozboru vidieť všetky tie záplaty. Jednak tie, ktoré odstraňujú najväčšie problémy, ktorými sa nikto nechváli, a jednak tie, ktoré po malých krôčikoch dvíhajú priemerný výkon.

3DMark

Na testy používame 3DMark Professional a z testov Night Raid (DirectX 12) vhodný na porovnanie slabších grafík, pre výkonnejšie je potom Fire Strike (DirectX 11) a Time Spy (DirectX 12).





Smart Access Memory má k dokonalosti ďaleko. A hoci z celkového pohľadu ide o užitočnú technológiu, takisto sa ukazuje, že i veľmi nestabilnú. To, čo platilo dnes nemusí zajtra a z hĺbkového rozboru vidieť všetky tie záplaty. Jednak tie, ktoré odstraňujú najväčšie problémy, ktorými sa nikto nechváli, a jednak tie, ktoré po malých krôčikoch dvíhajú priemerný výkon.

Age of Empires II: DE

Testovacia platforma benchmark, API DirectX 11; prednastavený grafický profil Ultra; extra nastavenia žiadne.








Smart Access Memory má k dokonalosti ďaleko. A hoci z celkového pohľadu ide o užitočnú technológiu, takisto sa ukazuje, že i veľmi nestabilnú. To, čo platilo dnes nemusí zajtra a z hĺbkového rozboru vidieť všetky tie záplaty. Jednak tie, ktoré odstraňujú najväčšie problémy, ktorými sa nikto nechváli, a jednak tie, ktoré po malých krôčikoch dvíhajú priemerný výkon.

Assassin’s Creed: Valhalla

Testovacia platforma benchmark; API DirectX 12; prednastavený grafický profil Ultra High; extra nastavenia žiadne.






   



Smart Access Memory má k dokonalosti ďaleko. A hoci z celkového pohľadu ide o užitočnú technológiu, takisto sa ukazuje, že i veľmi nestabilnú. To, čo platilo dnes nemusí zajtra a z hĺbkového rozboru vidieť všetky tie záplaty. Jednak tie, ktoré odstraňujú najväčšie problémy, ktorými sa nikto nechváli, a jednak tie, ktoré po malých krôčikoch dvíhajú priemerný výkon.

Battlefield V

Testovacia platforma vlastná scéna (War stories/Under no flag); API DirectX 12, prednastavený grafický profil Ultra; TAA high; extra nastavenia žiadne.






   



Smart Access Memory má k dokonalosti ďaleko. A hoci z celkového pohľadu ide o užitočnú technológiu, takisto sa ukazuje, že i veľmi nestabilnú. To, čo platilo dnes nemusí zajtra a z hĺbkového rozboru vidieť všetky tie záplaty. Jednak tie, ktoré odstraňujú najväčšie problémy, ktorými sa nikto nechváli, a jednak tie, ktoré po malých krôčikoch dvíhajú priemerný výkon.

Battlefield V s DXR

Testovacia platforma vlastná scéna (War stories/Under no flag); API DirectX 12, prednastavený grafický profil Ultra; TAA high; extra nastavenia DXR.







Poznámka: Hra podporuje aj DLSS, ale vzhľadom na to, že ide o starší titul a meraní je viac než dosť, sa tomuto nastaveniu v štandardných testoch venovať nebudeme. Nejaké to meranie na prianie však možné je, ak si oň napíšete.



Radeon RX 6800 je najlacnejšia grafika vybavená grafickým čipom Navi 21. Ten je v tejto karte prirodzene chudobnejší než na RX 6800 XT a RX 6900, ale za to RX 6800 ponúka z trojice jasne najatraktívnejší pomer cena/výkon. A oplatí sa vám pristaviť aj pri spotrebe, efektivita je tu pozoruhodne veľmi slušná i napriek veľkému, z časti deaktivovanému jadru. Nejaké tie „muchy“ sa však na referenčnej karte AMD nájdu.

Borderlands 3

Testovacia platforma benchmark; API DirectX 12, prednastavený grafický profil Ultra; TAA; extra nastavenia žiadne.






   



Radeon RX 6800 je najlacnejšia grafika vybavená grafickým čipom Navi 21. Ten je v tejto karte prirodzene chudobnejší než na RX 6800 XT a RX 6900, ale za to RX 6800 ponúka z trojice jasne najatraktívnejší pomer cena/výkon. A oplatí sa vám pristaviť aj pri spotrebe, efektivita je tu pozoruhodne veľmi slušná i napriek veľkému, z časti deaktivovanému jadru. Nejaké tie „muchy“ sa však na referenčnej karte AMD nájdu.

Control

Testovacia platforma vlastná scéna (kapitola Polaris); API DirectX 11, prednastavený grafický profil High; extra nastavenia žiadne.









Radeon RX 6800 je najlacnejšia grafika vybavená grafickým čipom Navi 21. Ten je v tejto karte prirodzene chudobnejší než na RX 6800 XT a RX 6900, ale za to RX 6800 ponúka z trojice jasne najatraktívnejší pomer cena/výkon. A oplatí sa vám pristaviť aj pri spotrebe, efektivita je tu pozoruhodne veľmi slušná i napriek veľkému, z časti deaktivovanému jadru. Nejaké tie „muchy“ sa však na referenčnej karte AMD nájdu.

Control s DXR

Testovacia platforma vlastná scéna (kapitola Polaris); API DirectX 12, prednastavený grafický profil High; extra nastavenia DXR a DLSS.

   

DXR (native)









Osemnásť výberových hier v rôznych rozlíšeniach a nastaveniach, meranie výkonu vo výpočtových aplikáciách, detailné analýzy spotreby či generovaného zvuku, pri ktorom ideme až na úroveň frekvenčných charakteristík. To vystihuje novú robustnú metodiku na testy grafických kariet. A hneď takto na úvod si to rozdajú populárne high-endové modely z oboch táborov.

Counter-Strike: GO

Testovacia platforma benchmark (prelet nad mapou Dust 2); API DirectX 9, prednastavený grafický profil High; 4× MSAA; extra nastavenia žiadne.






   




Radeon RX 6800 je najlacnejšia grafika vybavená grafickým čipom Navi 21. Ten je v tejto karte prirodzene chudobnejší než na RX 6800 XT a RX 6900, ale za to RX 6800 ponúka z trojice jasne najatraktívnejší pomer cena/výkon. A oplatí sa vám pristaviť aj pri spotrebe, efektivita je tu pozoruhodne veľmi slušná i napriek veľkému, z časti deaktivovanému jadru. Nejaké tie „muchy“ sa však na referenčnej karte AMD nájdu.

Cyberpunk 2077

Testovacia platforma vlastná scéna (Little China); API DirectX 12, prednastavený grafický profil Ultra; extra nastavenia žiadne.






   




Radeon RX 6800 je najlacnejšia grafika vybavená grafickým čipom Navi 21. Ten je v tejto karte prirodzene chudobnejší než na RX 6800 XT a RX 6900, ale za to RX 6800 ponúka z trojice jasne najatraktívnejší pomer cena/výkon. A oplatí sa vám pristaviť aj pri spotrebe, efektivita je tu pozoruhodne veľmi slušná i napriek veľkému, z časti deaktivovanému jadru. Nejaké tie „muchy“ sa však na referenčnej karte AMD nájdu.

Cyberpunk 2077 s FidelityFX CAS

Testovacia platforma vlastná scéna (Little China); API DirectX 12, prednastavený grafický profil Ultra; extra nastavenia FidelityFX CAS.

FidelityFX CAS (50 %)









Radeon RX 6800 je najlacnejšia grafika vybavená grafickým čipom Navi 21. Ten je v tejto karte prirodzene chudobnejší než na RX 6800 XT a RX 6900, ale za to RX 6800 ponúka z trojice jasne najatraktívnejší pomer cena/výkon. A oplatí sa vám pristaviť aj pri spotrebe, efektivita je tu pozoruhodne veľmi slušná i napriek veľkému, z časti deaktivovanému jadru. Nejaké tie „muchy“ sa však na referenčnej karte AMD nájdu.

DOOM Eternal

Testovacia platforma vlastná scéna; API Vulkan, prednastavený grafický profil Ultra Nightmare; extra nastavenia žiadne.






      




Radeon RX 6800 je najlacnejšia grafika vybavená grafickým čipom Navi 21. Ten je v tejto karte prirodzene chudobnejší než na RX 6800 XT a RX 6900, ale za to RX 6800 ponúka z trojice jasne najatraktívnejší pomer cena/výkon. A oplatí sa vám pristaviť aj pri spotrebe, efektivita je tu pozoruhodne veľmi slušná i napriek veľkému, z časti deaktivovanému jadru. Nejaké tie „muchy“ sa však na referenčnej karte AMD nájdu.

F1 2020

Testovacia platforma benchmark (Australia, Clear/Dry, Cycle); API DirectX 12, prednastavený grafický profil Ultra High; TAA; extra nastavenia Skidmarks blending off*.






   


*na grafických kartách GeForce je voľba Skidmarks blending vypnutá. Na grafických AMD táto možnosť totiž chýba. Celková kvalita Skidmarks je ale inak na GeForce aj AMD nastavená na High.
Poznámka: Hra podporuje aj DLSS 2.0 a FidelityFX (CAS) pre upscaling a sharpening, ale vzhľadom na relatívnu hardvérovú nenáročnosť v natívnych nastaveniach sa im v štandardných testoch venovať nebudeme. Nejaké to meranie na prianie však možné je, ak si oň napíšete.




Radeon RX 6800 je najlacnejšia grafika vybavená grafickým čipom Navi 21. Ten je v tejto karte prirodzene chudobnejší než na RX 6800 XT a RX 6900, ale za to RX 6800 ponúka z trojice jasne najatraktívnejší pomer cena/výkon. A oplatí sa vám pristaviť aj pri spotrebe, efektivita je tu pozoruhodne veľmi slušná i napriek veľkému, z časti deaktivovanému jadru. Nejaké tie „muchy“ sa však na referenčnej karte AMD nájdu.

FIFA 21

Testovacia platforma vlastná scéna (Autumn/Fall, Overcast, 9pm, Old Trafford); API DirectX 12, prednastavený grafický profil Ultra; extra nastavenia žiadne.









Radeon RX 6800 je najlacnejšia grafika vybavená grafickým čipom Navi 21. Ten je v tejto karte prirodzene chudobnejší než na RX 6800 XT a RX 6900, ale za to RX 6800 ponúka z trojice jasne najatraktívnejší pomer cena/výkon. A oplatí sa vám pristaviť aj pri spotrebe, efektivita je tu pozoruhodne veľmi slušná i napriek veľkému, z časti deaktivovanému jadru. Nejaké tie „muchy“ sa však na referenčnej karte AMD nájdu.

Forza Horizon 4

Testovacia platforma vlastná scéna; API DirectX 12, prednastavený grafický profil Ultra; 2× MSAA; extra nastavenia žiadne.






      




Radeon RX 6800 je najlacnejšia grafika vybavená grafickým čipom Navi 21. Ten je v tejto karte prirodzene chudobnejší než na RX 6800 XT a RX 6900, ale za to RX 6800 ponúka z trojice jasne najatraktívnejší pomer cena/výkon. A oplatí sa vám pristaviť aj pri spotrebe, efektivita je tu pozoruhodne veľmi slušná i napriek veľkému, z časti deaktivovanému jadru. Nejaké tie „muchy“ sa však na referenčnej karte AMD nájdu.

Mafia: DE

Testovacia platforma vlastná scéna (z parkoviska Salieryho baru k bráne nadzemnej trati); API DirectX 11, prednastavený grafický profil High; extra nastavenia žiadne.






   




Radeon RX 6800 je najlacnejšia grafika vybavená grafickým čipom Navi 21. Ten je v tejto karte prirodzene chudobnejší než na RX 6800 XT a RX 6900, ale za to RX 6800 ponúka z trojice jasne najatraktívnejší pomer cena/výkon. A oplatí sa vám pristaviť aj pri spotrebe, efektivita je tu pozoruhodne veľmi slušná i napriek veľkému, z časti deaktivovanému jadru. Nejaké tie „muchy“ sa však na referenčnej karte AMD nájdu.

Metro Exodus

Testovacia platforma benchmark; API DirectX 12, prednastavený grafický profil Extreme; extra nastavenia žiadne.









Radeon RX 6800 je najlacnejšia grafika vybavená grafickým čipom Navi 21. Ten je v tejto karte prirodzene chudobnejší než na RX 6800 XT a RX 6900, ale za to RX 6800 ponúka z trojice jasne najatraktívnejší pomer cena/výkon. A oplatí sa vám pristaviť aj pri spotrebe, efektivita je tu pozoruhodne veľmi slušná i napriek veľkému, z časti deaktivovanému jadru. Nejaké tie „muchy“ sa však na referenčnej karte AMD nájdu.

Metro Exodus s DXR

Testovacia platforma benchmark; API DirectX 12, prednastavený grafický profil Ultra; extra nastavenia DXR a DXR.

DXR (native)









Radeon RX 6800 je najlacnejšia grafika vybavená grafickým čipom Navi 21. Ten je v tejto karte prirodzene chudobnejší než na RX 6800 XT a RX 6900, ale za to RX 6800 ponúka z trojice jasne najatraktívnejší pomer cena/výkon. A oplatí sa vám pristaviť aj pri spotrebe, efektivita je tu pozoruhodne veľmi slušná i napriek veľkému, z časti deaktivovanému jadru. Nejaké tie „muchy“ sa však na referenčnej karte AMD nájdu.

Microsoft Flight Simulator

Testovacia platforma vlastná scéna (Paris-Charles de Gaulle, Air Traffic: AI, 14. február, 9:00) autopilot: od 1000 po náraz o terén; API DirectX 11, prednastavený grafický profil Ultra; TAA; extra nastavenia Motion Blur off.






   




Radeon RX 6800 je najlacnejšia grafika vybavená grafickým čipom Navi 21. Ten je v tejto karte prirodzene chudobnejší než na RX 6800 XT a RX 6900, ale za to RX 6800 ponúka z trojice jasne najatraktívnejší pomer cena/výkon. A oplatí sa vám pristaviť aj pri spotrebe, efektivita je tu pozoruhodne veľmi slušná i napriek veľkému, z časti deaktivovanému jadru. Nejaké tie „muchy“ sa však na referenčnej karte AMD nájdu.

Red Dead Redemption 2 (Vulkan)

Testovacia platforma vlastná scéna; API Vulkan, prednastavený grafický profil Favor Quality; extra nastavenia žiadne.






      




Radeon RX 6800 je najlacnejšia grafika vybavená grafickým čipom Navi 21. Ten je v tejto karte prirodzene chudobnejší než na RX 6800 XT a RX 6900, ale za to RX 6800 ponúka z trojice jasne najatraktívnejší pomer cena/výkon. A oplatí sa vám pristaviť aj pri spotrebe, efektivita je tu pozoruhodne veľmi slušná i napriek veľkému, z časti deaktivovanému jadru. Nejaké tie „muchy“ sa však na referenčnej karte AMD nájdu.

Red Dead Redemption 2 (Dx12)

Testovacia platforma vlastná scéna; API DirectX 12, prednastavený grafický profil Favor Quality; extra nastavenia žiadne.








Smart Access Memory má k dokonalosti ďaleko. A hoci z celkového pohľadu ide o užitočnú technológiu, takisto sa ukazuje, že i veľmi nestabilnú. To, čo platilo dnes nemusí zajtra a z hĺbkového rozboru vidieť všetky tie záplaty. Jednak tie, ktoré odstraňujú najväčšie problémy, ktorými sa nikto nechváli, a jednak tie, ktoré po malých krôčikoch dvíhajú priemerný výkon.

Shadow of the Tomb Raider

Testovacia platforma vlastná scéna; API DirectX 12, prednastavený grafický profil Highest; TAA; extra nastavenia žiadne.






   




Smart Access Memory má k dokonalosti ďaleko. A hoci z celkového pohľadu ide o užitočnú technológiu, takisto sa ukazuje, že i veľmi nestabilnú. To, čo platilo dnes nemusí zajtra a z hĺbkového rozboru vidieť všetky tie záplaty. Jednak tie, ktoré odstraňujú najväčšie problémy, ktorými sa nikto nechváli, a jednak tie, ktoré po malých krôčikoch dvíhajú priemerný výkon.

Shadow of the Tomb Raider s DXR

Testovacia platforma benchmark; API DirectX 12, prednastavený grafický profil Highest; extra nastavenia DXR.






Poznámka: Hra podporuje aj DLSS a FidelityFX CAS, ale vzhľadom na to, že ide o starší titul a meraní je viac než dosť, sa tomuto nastaveniu v štandardných testoch venovať nebudeme. Nejaké to meranie na prianie však možné je, ak si oň napíšete.




Smart Access Memory má k dokonalosti ďaleko. A hoci z celkového pohľadu ide o užitočnú technológiu, takisto sa ukazuje, že i veľmi nestabilnú. To, čo platilo dnes nemusí zajtra a z hĺbkového rozboru vidieť všetky tie záplaty. Jednak tie, ktoré odstraňujú najväčšie problémy, ktorými sa nikto nechváli, a jednak tie, ktoré po malých krôčikoch dvíhajú priemerný výkon.

Total War Saga: Troy

Testovacia platforma benchmark; API DirectX 11, prednastavený grafický profil Ultra; 4× AA, extra nastavenia žiadne.









Smart Access Memory má k dokonalosti ďaleko. A hoci z celkového pohľadu ide o užitočnú technológiu, takisto sa ukazuje, že i veľmi nestabilnú. To, čo platilo dnes nemusí zajtra a z hĺbkového rozboru vidieť všetky tie záplaty. Jednak tie, ktoré odstraňujú najväčšie problémy, ktorými sa nikto nechváli, a jednak tie, ktoré po malých krôčikoch dvíhajú priemerný výkon.

Wasteland 3

Testovacia platforma vlastná scéna; API DirectX 11, prednastavený grafický profil Ultra; extra nastavenia žiadne.






   




Smart Access Memory má k dokonalosti ďaleko. A hoci z celkového pohľadu ide o užitočnú technológiu, takisto sa ukazuje, že i veľmi nestabilnú. To, čo platilo dnes nemusí zajtra a z hĺbkového rozboru vidieť všetky tie záplaty. Jednak tie, ktoré odstraňujú najväčšie problémy, ktorými sa nikto nechváli, a jednak tie, ktoré po malých krôčikoch dvíhajú priemerný výkon.

Súhrnný herný výkon






Výkon za euro






Smart Access Memory má k dokonalosti ďaleko. A hoci z celkového pohľadu ide o užitočnú technológiu, takisto sa ukazuje, že i veľmi nestabilnú. To, čo platilo dnes nemusí zajtra a z hĺbkového rozboru vidieť všetky tie záplaty. Jednak tie, ktoré odstraňujú najväčšie problémy, ktorými sa nikto nechváli, a jednak tie, ktoré po malých krôčikoch dvíhajú priemerný výkon.

CompuBench 2.0 (OpenCL)

Testovacia platforma benchmark; API OpenCL; extra nastavenia žiadne.

Game Effects



Advanced Compute




High Quality Computer Generated Imagery and Rendering



Computer Vision




Smart Access Memory má k dokonalosti ďaleko. A hoci z celkového pohľadu ide o užitočnú technológiu, takisto sa ukazuje, že i veľmi nestabilnú. To, čo platilo dnes nemusí zajtra a z hĺbkového rozboru vidieť všetky tie záplaty. Jednak tie, ktoré odstraňujú najväčšie problémy, ktorými sa nikto nechváli, a jednak tie, ktoré po malých krôčikoch dvíhajú priemerný výkon.

SPECviewperf 2020

Testovacia platforma benchmark; API OpenGL a DirectX; extra nastavenia žiadne.








SPECworkstation 3




Smart Access Memory má k dokonalosti ďaleko. A hoci z celkového pohľadu ide o užitočnú technológiu, takisto sa ukazuje, že i veľmi nestabilnú. To, čo platilo dnes nemusí zajtra a z hĺbkového rozboru vidieť všetky tie záplaty. Jednak tie, ktoré odstraňujú najväčšie problémy, ktorými sa nikto nechváli, a jednak tie, ktoré po malých krôčikoch dvíhajú priemerný výkon.

Testy FLOPS, IOPS a rýchlosť pamätí

Testovacia platforma benchmark; verzia aplikácie 6.32.5600; extra nastavenia žiadne.













Smart Access Memory má k dokonalosti ďaleko. A hoci z celkového pohľadu ide o užitočnú technológiu, takisto sa ukazuje, že i veľmi nestabilnú. To, čo platilo dnes nemusí zajtra a z hĺbkového rozboru vidieť všetky tie záplaty. Jednak tie, ktoré odstraňujú najväčšie problémy, ktorými sa nikto nechváli, a jednak tie, ktoré po malých krôčikoch dvíhajú priemerný výkon.

LuxMark

Testovacia platforma benchmark; API OpenCL; extra nastavenia žiadne.



Blender@Cycles

Testovacia platforma render BMW a Classroom; renderer Cycles, 12 dlaždíc; extra nastavenia je OpenCL.





Smart Access Memory má k dokonalosti ďaleko. A hoci z celkového pohľadu ide o užitočnú technológiu, takisto sa ukazuje, že i veľmi nestabilnú. To, čo platilo dnes nemusí zajtra a z hĺbkového rozboru vidieť všetky tie záplaty. Jednak tie, ktoré odstraňujú najväčšie problémy, ktorými sa nikto nechváli, a jednak tie, ktoré po malých krôčikoch dvíhajú priemerný výkon.

Blender@Radeon ProRender

Testovacia platforma render BMW a Classroom; renderer Radeon ProRender, 1024 vzoriek; extra nastavenia žiadne. Extra nastavenie je OpenCL.


Blender@Eevee

Testovacia platforma render animácia Ember Forest; renderer Eevee, 350 obrázkov; extra nastavenia je OpenCL.

Render Ember Forest v Blender 2.92




Smart Access Memory má k dokonalosti ďaleko. A hoci z celkového pohľadu ide o užitočnú technológiu, takisto sa ukazuje, že i veľmi nestabilnú. To, čo platilo dnes nemusí zajtra a z hĺbkového rozboru vidieť všetky tie záplaty. Jednak tie, ktoré odstraňujú najväčšie problémy, ktorými sa nikto nechváli, a jednak tie, ktoré po malých krôčikoch dvíhajú priemerný výkon.

Úprava fotografií

Adobe Photoshop: Testovacia platforma Pugetbench; extra nastavenie žiadne.







Affinity Photo: Testovacia platforma vstavaný benchmark; extra nastavenie žiadne.


Adobe Lightroom: Testovacia platforma vlastný 1-gigabajtový archív 42 surových fotiek (CR2) z DSLR; extra nastavenie žiadne.




Smart Access Memory má k dokonalosti ďaleko. A hoci z celkového pohľadu ide o užitočnú technológiu, takisto sa ukazuje, že i veľmi nestabilnú. To, čo platilo dnes nemusí zajtra a z hĺbkového rozboru vidieť všetky tie záplaty. Jednak tie, ktoré odstraňujú najväčšie problémy, ktorými sa nikto nechváli, a jednak tie, ktoré po malých krôčikoch dvíhajú priemerný výkon.

Broadcasting

OBS Studio a XSplit: Testovacia platforma benchmark hry F1 2020; extra nastavenia sú povolenia kodérov AMD VCE/Nvidia Nvenc (AVC/H.264), výstupné rozlíšenie 2560 × 1440 px (60 fps), cieľový bitrate 19 700 kbps.







Smart Access Memory má k dokonalosti ďaleko. A hoci z celkového pohľadu ide o užitočnú technológiu, takisto sa ukazuje, že i veľmi nestabilnú. To, čo platilo dnes nemusí zajtra a z hĺbkového rozboru vidieť všetky tie záplaty. Jednak tie, ktoré odstraňujú najväčšie problémy, ktorými sa nikto nechváli, a jednak tie, ktoré po malých krôčikoch dvíhajú priemerný výkon.

Lámanie hesiel

Testovacia platforma Hashcat; extra nastavenia žiadny. Testy si môžete jednoducho i sami vyskúšať. Stačí si stiahnuť binárku a v príkazovom riadku zadať podľa číselného kódu šifru, ktorá vás zaujíma.











Smart Access Memory má k dokonalosti ďaleko. A hoci z celkového pohľadu ide o užitočnú technológiu, takisto sa ukazuje, že i veľmi nestabilnú. To, čo platilo dnes nemusí zajtra a z hĺbkového rozboru vidieť všetky tie záplaty. Jednak tie, ktoré odstraňujú najväčšie problémy, ktorými sa nikto nechváli, a jednak tie, ktoré po malých krôčikoch dvíhajú priemerný výkon.

Frekvencie GPU









Smart Access Memory má k dokonalosti ďaleko. A hoci z celkového pohľadu ide o užitočnú technológiu, takisto sa ukazuje, že i veľmi nestabilnú. To, čo platilo dnes nemusí zajtra a z hĺbkového rozboru vidieť všetky tie záplaty. Jednak tie, ktoré odstraňujú najväčšie problémy, ktorými sa nikto nechváli, a jednak tie, ktoré po malých krôčikoch dvíhajú priemerný výkon.

Zahrievanie GPU











Smart Access Memory má k dokonalosti ďaleko. A hoci z celkového pohľadu ide o užitočnú technológiu, takisto sa ukazuje, že i veľmi nestabilnú. To, čo platilo dnes nemusí zajtra a z hĺbkového rozboru vidieť všetky tie záplaty. Jednak tie, ktoré odstraňujú najväčšie problémy, ktorými sa nikto nechváli, a jednak tie, ktoré po malých krôčikoch dvíhajú priemerný výkon.

Čistá spotreba grafickej karty









Výkon na jednotku wattu






Smart Access Memory má k dokonalosti ďaleko. A hoci z celkového pohľadu ide o užitočnú technológiu, takisto sa ukazuje, že i veľmi nestabilnú. To, čo platilo dnes nemusí zajtra a z hĺbkového rozboru vidieť všetky tie záplaty. Jednak tie, ktoré odstraňujú najväčšie problémy, ktorými sa nikto nechváli, a jednak tie, ktoré po malých krôčikoch dvíhajú priemerný výkon.

Analýza napájania z 12 V vetvy (vyššia záťaž)






Smart Access Memory má k dokonalosti ďaleko. A hoci z celkového pohľadu ide o užitočnú technológiu, takisto sa ukazuje, že i veľmi nestabilnú. To, čo platilo dnes nemusí zajtra a z hĺbkového rozboru vidieť všetky tie záplaty. Jednak tie, ktoré odstraňujú najväčšie problémy, ktorými sa nikto nechváli, a jednak tie, ktoré po malých krôčikoch dvíhajú priemerný výkon.

Analýza napájania z 12 V vetvy (nižšia záťaž)













Smart Access Memory má k dokonalosti ďaleko. A hoci z celkového pohľadu ide o užitočnú technológiu, takisto sa ukazuje, že i veľmi nestabilnú. To, čo platilo dnes nemusí zajtra a z hĺbkového rozboru vidieť všetky tie záplaty. Jednak tie, ktoré odstraňujú najväčšie problémy, ktorými sa nikto nechváli, a jednak tie, ktoré po malých krôčikoch dvíhajú priemerný výkon.

Analýza napájania z 3,3 V vetvy

Pohľad na medzikartu na merania odberu zo slotu PCI Express. Strana pre 3,3 V vetvu












Smart Access Memory má k dokonalosti ďaleko. A hoci z celkového pohľadu ide o užitočnú technológiu, takisto sa ukazuje, že i veľmi nestabilnú. To, čo platilo dnes nemusí zajtra a z hĺbkového rozboru vidieť všetky tie záplaty. Jednak tie, ktoré odstraňujú najväčšie problémy, ktorými sa nikto nechváli, a jednak tie, ktoré po malých krôčikoch dvíhajú priemerný výkon.

Hladina hluku







Smart Access Memory má k dokonalosti ďaleko. A hoci z celkového pohľadu ide o užitočnú technológiu, takisto sa ukazuje, že i veľmi nestabilnú. To, čo platilo dnes nemusí zajtra a z hĺbkového rozboru vidieť všetky tie záplaty. Jednak tie, ktoré odstraňujú najväčšie problémy, ktorými sa nikto nechváli, a jednak tie, ktoré po malých krôčikoch dvíhajú priemerný výkon.

Frekvenčná charakteristika zvuku

Merania prebiehajú v aplikácii TrueRTA, ktorá zaznamenáva zvuk v škále 240 frekvencií v zaznamenávanom rozsahu 20–20 000 Hz. Pre možnosť porovnania naprieč článkami exportujeme do štandardných pruhových grafov dominantnú frekvenciu z nízkeho (20–200 Hz), stredného (201–2000 Hz) a vysokého (2001–20 000 Hz) spektra. Na ešte podrobnejšiu analýzu zvukového prejavu je však dôležité vnímať celkový tvar grafu a intenzitu všetkých frekvencií/tónov. Ak by ste v grafoch a tabuľkách nižšie niečomu nerozumeli, odpovede na všetky otázky nájdete v tomto článku. Ten vysvetľuje, ako správne čítať namerané údaje nižšie.

Mikrofón, ktorý používame na analýzu zvuku chladičov a cievok




Graphics cardDominant sound freq. and noise level in F1 2020@2160pNF-F12 PWMNF-A15 PWM
Low rangeMid rangeHigh range
Frequency [Hz]Noise level [dBu]Frequency [Hz]Noise level [-dBu]Frequency [Hz]Noise level [-dBu]
AMD Radeon RX 6800 (SAM on)100,794-71,0191076,347-66,4949665,273-81,252
AMD Radeon RX 6800 (SAM off)100,794-71,7591107,887-67,4162091,412-75,288
Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming100,794-76,0451107,887-77,8507034,643-74,423
AMD Radeon RX 6800 XT (SAM on)100,794-71,5891107,887-74,74210848,902-76,306
AMD Radeon RX 6800 XT (SAM off)100,794-72,9911107,887-74,72410848,902-76,519
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-770" as a base selector for example: #supsystic-table-770 { ... } #supsystic-table-770 tbody { ... } #supsystic-table-770 tbody tr { ... } */



Graphics cardDominant sound freq. and noise level in SOTTR@2160pNF-F12 PWMNF-A15 PWM
Low rangeMid rangeHigh range
Frequency [Hz]Noise level [dBu]Frequency [Hz]Noise level [-dBu]Frequency [Hz]Noise level [-dBu]
AMD Radeon RX 6800 (SAM on)100,794-71,7691140,350-66,1119948,487-81,293
AMD Radeon RX 6800 (SAM off)100,794-71,6031140,350-67,7659665,273-80,642
Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming100,794-75,4101076,347-72,3217240,773-74,199
AMD Radeon RX 6800 XT (SAM on)100,794-73,2221107,887-73,89210848,902-76,328
AMD Radeon RX 6800 XT (SAM off)100,794-73,1701107,887-75,26210848,902-75,397
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-771" as a base selector for example: #supsystic-table-771 { ... } #supsystic-table-771 tbody { ... } #supsystic-table-771 tbody tr { ... } */



/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-772" as a base selector for example: #supsystic-table-772 { ... } #supsystic-table-772 tbody { ... } #supsystic-table-772 tbody tr { ... } */



Graphics cardDominant sound freq. and noise level in Blender (Cycles), ClassroomNF-F12 PWMNF-A15 PWM
Low rangeMid rangeHigh range
Frequency [Hz]Noise level [dBu]Frequency [Hz]Noise level [-dBu]Frequency [Hz]Noise level [-dBu]
AMD Radeon RX 6800 (SAM on)100,794-71,913987,015-89,1907452,944-88,332
AMD Radeon RX 6800 (SAM off)100,794-71,136987,015-89,0417452,944-88,237
Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming106,787-81,5411659,995-80,5686834,380-77,967
AMD Radeon RX 6800 XT (SAM on)97,924-79,7631208,159-89,6257671,332-85,188
AMD Radeon RX 6800 XT (SAM off)100,794-72,9801243,561-95,2357671,332-84,980
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-773" as a base selector for example: #supsystic-table-773 { ... } #supsystic-table-773 tbody { ... } #supsystic-table-773 tbody tr { ... } */




Graphics cardDominant sound freq. and noise level in CS:GO@1080p (coils only)NF-F12 PWMNF-A15 PWM
Low rangeMid rangeHigh range
Frequency [Hz]Noise level [dBu]Frequency [Hz]Noise level [-dBu]Frequency [Hz]Noise level [-dBu]
AMD Radeon RX 6800 (SAM on)100,794-71,813987,015-87,6587452,944-80,420
AMD Radeon RX 6800 (SAM off)100,794-72,0131659,955-90,3548863,094-84,530
Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming100,794-75,5761140,350-81,7399948,487-78,734
AMD Radeon RX 6800 XT (SAM on)100,794-73,5931659,955-79,7667452,944-73,997
AMD Radeon RX 6800 XT (SAM off)100,794-73,2721659,955-83,3277452,944-76,372
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-774" as a base selector for example: #supsystic-table-774 { ... } #supsystic-table-774 tbody { ... } #supsystic-table-774 tbody tr { ... } */


Smart Access Memory má k dokonalosti ďaleko. A hoci z celkového pohľadu ide o užitočnú technológiu, takisto sa ukazuje, že i veľmi nestabilnú. To, čo platilo dnes nemusí zajtra a z hĺbkového rozboru vidieť všetky tie záplaty. Jednak tie, ktoré odstraňujú najväčšie problémy, ktorými sa nikto nechváli, a jednak tie, ktoré po malých krôčikoch dvíhajú priemerný výkon.

Záver

Model správania sa SAM je veľmi premenlivý, potvrdzuje to viacero testov. Na výsledkoch 3DMarku to ešte nevidieť, ale v hrách a praktických aplikáciách už áno. Keď to zoberieme zvrchu, po kapitolách, tak za veľmi krátky čas vplyvom nejakej (de)optimalizácie už AOE II: DE zo zapnutého SAM neprofituje (a veruže ten nárast výkonu spred mesiaca nebol nízky). Rozdiel (SAM on/off) sa už tejto hry každopádne netýka. Assassin’s Creed: Valhalla si ale drží svojich 10–15 %, ktoré Smart Access Memory na RX 6800 pridáva. To percentuálny nárast v Battlefield V je už väčší (v QHD až 15 %), než sme namerali koncom januára na RX 6800 XT (+5 %). Controlu je SAM stále na príťaž a z výkonu skôr trošičku uberá.

Zvláštne veci sa dejú v Counter Strike: GO. So zapnutým SAM je nárast výkonu v závislosti od rozlíšenia 43–80 % (z pohľadu minimálnych FPS dokonca vo FHD až 94 %). Adekvátny je prirodzene i rozdiel v spotrebe. Z týchto výsledkov je však evidentné, že je niečo neporiadku. Výkon so SAM je konečne úžasný, ale bez tejto technológie CS:GO žmýka z karty iba 90 W, čo je žalostne málo. Pozoruhodné sú i výsledky v Cyberpunk 2077. V natívnom nastavení v tejto hre SAM zvyšovalo výkon aj predtým, ale situácia sa obracala s povoleným FidelityFX CAS, kde aktívne Smart Access Memory výkon naopak znižovalo (teda minimálne na RX 6800 XT, ale nie je dôvod, prečo by to malo byť na RX 6800 inak). To už teraz evidentne neplatí a i tu je nárast 10–17 % podobne ako bez SAM.

Pozitívny dosah SAM sa už ukazuje aj v DOOMe Eternal. Nejde síce o žiadne terno, ale namiesto mínusových jednotiek percent sú to už percentá (1–5 %) plusové. SAM tak, ako sme zvyknutí, pridáva slušný výkon aj vo Forza Horizon 4 či Red Dead Redemption 2, ale i tam je v porovnaní s RX 6800 XT o nejaké to percento vyšší. Otázka je, koľko z toho by bolo aj „za rovnakých podmienok“ a koľko z toho robia nové ovládače a koľko herné aktualizácie. Jedna taká väčšia na RDR2 práve nedávno vyšla.

Sú ale i hry, kde sa pomery (a percentuálne nárasty naprieč kartami RX 6800 XT a RX 6800) viac-menej nezmenili, teda minimálne nie tak, aby to hneď bilo do očí. Typicky ide o F1 2020, Shadow of the Tomb Raider, čo sú stále tituly, ktorým SAM pridáva vietor do plachiet. Na rozdiel od necitlivého leteckého simulátoru MS, Total War Saga: Troy či Wasteland 3, s ktorými SAM nič nerobí.

Z pohľadu aplikačného výkonu sa nič zásadné nemení a stále platí, že ho vie v niektorých prípadoch SAM degradovať. Špeciálne pri nahrávaní obrazu v Xsplite, kde je pokles FPS pri zázname výrazne vyšší než v OBS. Ale i tu je od posledného testovania SAM vidieť výrazné zlepšenie. A malé percentuálne nárasty sme zaznamenali aj v iných aplikáciách, vrátane testov lámajúcich rôzne šifry.

Čo záverom? Po 20 hodinách čistého testovania režimu so SAM sa neubránim frustrácii z toho, ako chovanie sa SAM fluktuuje. Je teda otázka, či sa vôbec v rámci štandardnej metodiky s touto technológiou trápiť. Pôvodný plán bol testovať SAM doplnkovo do doby, než začne tento prístup podporovať aj Nvidia. Ale zase… tam to z testu na test bude takisto sypať čísla, ktoré môžu byť v jednom grafe zavádzajúce. Isteže, výkon a tým pádom aj prevádzkové vlastnosti sa formujú v čase formovať vždy, ale mimo exkluzívne a proprietárne technológie, na ktorých si firmy zakladajú a ladia v nich, stále zostávame v rovine relevantných porovnaní. Na lepšiu orientáciu pri každom pruhu nájdete informáciu o dátume testovania a samozrejme i verzii grafického ovládača a zostavenia OS.

Nič, niečo vymyslíme. Kvartálne pretestovanie jednej karty každého výrobcu a vytvorenie akéhosi vývojového koeficientu by mohlo byť aspoň trochu nápomocné. Ale pre vás, používateľov, sú samozrejme ustavičné práce na SAM a jeho zefektívňovanie dobrá správa. Akurát pre nás je to  trápenie, nejako to rozumne otestovať a získať nejako tie vytúžené hodnotné výsledkové databázy kariet. No, bude to ešte boj a zdá sa, že s veternými mlynmi. 🙂

Za poskytnutie hier na testovanie ďakujeme Spacebaru