Site icon HWCooling.net

Tipy HWCooling na zefektívnenie Noctua NF-A12x25

Úpravy, ktoré by u ventilátora Noctua NF-A12x25 stáli za zváženie

Ventilátor Noctua NF-A12x25 má síce zo 120-milimetrových ventilátorov najbližšie k dokonalosti, ale aj najlepšie veci majú svoje slabé stránky. Ani toto nebude výnimka a aj v prípade NF-A12x25 existujú elementy, na ktorých ma zmysel pracovať. A že to tak naozaj je, Noctua skôr či neskôr dokáže v nasledujúcej generácii 120 mm ventilátorov. Na tému, čo konkrétne by sa doladiť, spraviť elegantnejšie, sa pobavíme ale už teraz.

Prv, než zaostríme na konkrétne „medzery“, kde vidíme potenciál na zlepšenie, treba zdôrazniť jednu podstatnú vec. Nič z toho, čo budeme v nasledujúcom texte navrhovať, nemusí zlepšiť vlastnosti ventilátora Noctua NF-A12x25. Minimálne nie z pohľadu celku. To, že sa o 3 % zlepší jedna vec na úkor toho, že iná sa zhorší o 12 % predstavuje, samozrejme, horšie riešenie.

Nad mnohými konštrukčnými detailmi Noctua bádala už v čase vývoja NF-A12x25 a zrejme i vedia, že niektoré veci nefungujú tak dobre, ako sa môže zdať. To napríklad podľa jednoduchých pozorovaní niektorých konštrukčných nuáns na iných ventilátoroch. A to už sa dostávame k prvému tipu alebo skôr bodu. Naozaj si netrúfame to viesť v duchu „toto keď aplikujete, tak dostanete lepší výsledok“, na to máme k aerodynamike až príliš veľký rešpekt.

Menšie medzery medzi lopatkami

Vzduchové medzery medzi lopatkami Noctua NF-A12x25 tvoria pomerne veľkú časť z celkového prierezu. Jedná sa, prirodzene, o priestor, ktorým môže vzduch neefektívne unikať pôsobením spätného tlaku. Cez prekážku, napríklad radiátor chladiča, tak nemusí pretiecť toľko vzduchu, koľko by mohlo v prípade dokonalejšej konštrukcie. Na druhej strane medzery medzi lopatkami nemôžu byť príliš malé, aby vôbec mohol rotorom pretekať nejaký vzduch. Všetko je to o súhre viacerých prvkov, ako je vyuhlovanie lopatiek, rádiusy ich zakrivenia, hrúbka lopatiek, ich pevnosť a podobne.

Typicky novšie ventilátory s podobnou geometriou majú medzi lopatkami menšie medzery. Či sa už jedná o MSI MEG Silent Gale P12 alebo 120 mm BeQuiet! Silent Wings (Pro) 4. Tento ventilátor BeQuiet! má prierezové medzery výrazne menšie. Až tak, že sú nábežné hrany lopatiek začínajú prakticky nad miestom, kde končí odtoková hrana predchádzajúcej lopatky.

Treba však poznamenať i to, že Silent Wings (Pro) 4 má podstatne tenšie lopatky a „hĺbkové“ medzery sú tak o trochu väčšie než u NF-A12x25. A tie sú z pohľadu čerpania vzduchu takisto dôležité. Tenšie lopatky sú však pružnejšie, vibrujú, a podnecujú k rezonančným frekvenciám. To sa, bohužiaľ, deje aj u SWP4 a je to jeho najväčšia slabina. Napriek tomu sme presvedčení, že s použitím LCP (namiesto PBT spevneného sklenými vláknami) by bol Silent Wings Pro 4 pre väčšinu scenárov efektívnejší ventilátor než Noctua NF-A12x25. Dosahoval by vyšší prietok pri nižšej hlučnosti.

   

Väčšia plocha na jeden list

S menšími medzerami medzi lopatkami by prišla aj väčšia plocha na jeden list. Tým pádom by pri rovnakej hlučnosti mohol byť dosahovaný vyšší prietok. Existuje zopár ventilátorov, ktoré v určitých hladinách hluku dosahujú vyšší prietok ako Noctua NF-A12x25. Typicky je to ale iba v nereštriktívnom prostredí, kde ventilátor neprekonáva žiadnu prekážku.

V momente, keď už prekážka v ceste je, NF-12×25 už nepozná premožiteľa. Je to z dôvodu vyššej pevnosti lopatiek, čo je pre čo najmenší úbytok prietoku vplyvom prekážky, kľúčové. V kombinácii väčšej plochy lopatiek pri zachovaní ich pevnosti, by však konštrukcia NF-A12x25 mohla byť pomerne výrazne prekonaná. Otázka však je, ako by sa takéto úpravy odzrkadlili v zvukovom spektre z pohľadu tónových špičiek.

Striedanie sklonu/tvaru lopatiek

Frekvenčné špičky sa dajú stačiť, respektíve rozložiť cez viac oktáv aj tak, ako to Noctua robila už pri ventilátore NF-F12, a síce rôznymi sklonmi lopatiek rotora. Každá lopatka generuje trochu iný zvuk a vo finále žiadny tón nepreniká tak, aby bol nepríjemný.

Je pravda, že NF-A12x25 výrazné frekvenčné špičky netrápia, ale možno by malo cenu sa vrátiť aj k týmto prvkom. Napríklad pre potlačenie hluku na najkritickejších 269 Hz. Pokiaľ by to však malo byť za cenu zníženia aerodynamickej efektivity ako u SilverStone AP123, tak sa takéto úpravy veľmi neoplatia.

Na SilverStone AP123 sú za rovnakým účelom použité dokonca lopatky s výrazne odlišným tvarovaním, kde každý tretí list tlačí na trochu iné frekvencie. Vo výsledku je tak tento ventilátor síce tichý a nerušivý, ale oproti Noctua NF-12×25 má pri nižších hladinách hluku iba tretinový prietokPri vyšších rýchlostiach je prietok AP123 zo „sterroxovej“ Noctuy dvojtretinový, teda stále podstatne nižší.

Vŕubky

Členitý, zdrsnený povrch lopatiek je charakteristický prvok ventilátorov BeQuiet! Vrúbky a rôzne iné kanáliky sa však objavili už aj na iných ventilátoroch. Vlastne ich má aj Noctua NF-A12x25. To však len z jednej strany a na pomerne malej ploche. Reč je o trojici výstupkov na elimináciu vstupných mikroturbulencií.

Takéto a podobné kanáliky po celej ploche lopatiek, z jednej aj z druhej strany, však bojujú aj s odstredivou silou.  Zatiaľ čo na hladkých povrchoch sa prúdnice vzduchu vplyvom nízkeho trenia neefektívne po dĺžke lopatiek skĺzavajú k ich špičkám, tak na zdrsnených povrchoch sa tento jav do nejakej miery potláča. Ako užitočný takýto povrch s vyšším trením je, by ukázali až testy, v ktorých by sa porovnávali až na (ne)prítomnosť vrúbkov inak rovnaké ventilátory.

Tesnenie ako súčasť rámčeka

Nakoniec je tu ešte jedna vec, ktorej aplikácia by snáď ničomu neškodila. Noctua v príslušenstve dodáva silikónový plášť, ktorý kombinuje antivibračné podložky s tesnením. To v okolí rotora upcháva medzery, ktoré malým odsadením rohov obvykle vznikajú napríklad medzi rámčekom a radiátorom. Tesnenie, ktoré po celom obvode vyrovnáva výškové rozdiely (a tým trochu zvyšuje statický tlak), si môžete nainštalovať na každý ventilátor NF-A12x25, ale šlo by to aj pohodlnejšie. Toto tesnenie je mäkké, rôzne sa pretáča a síce si ho môžete po inštalácii prilepiť, ale tak, na poriadok, by to už mohlo odchádzať z tovární. Nevybavíme si totiž situáciu, v ktorej by napevno predinštalované tesnenie bolo nepraktické.

Tak toľko naše nápady a uvidíme, či sa niektorý z nich pretaví i v rámci novej generácie 140 mm ventilátorov Noctua, ktoré majú tesne pred vydaním.