Site icon HWCooling.net

Zdá sa, že chladič RTX 3090 FE bude vskutku obrovský

Unikátny chladič Nvidia Ampere v trojslotovom vyhotovení RTX 3090

Oficiálne predstavenie grafík Nvidia Ampere sa nezadržateľne blíži a po ceste k 1. septembru sa objavujú nové detaily toho, ako by mohli tieto karty vyzerať. Unikli fotografie, na ktorých je top model s trojslotovou záslepkou PCI Express. Ten predošlý dizajn „Founders Edition“ výrazne presahuje aj v ostatných osiach. Vyzerá to, že RTX 3090 môže mať na dĺžku až ohromujúcich 340 mm.

Nech júnové správy o unikátnych chladičoch pre grafické karty RTX 3000 pôsobili akokoľvek čudne a nereálne, tieto predpovede sa pravdepodobne naplnia. Výraznejší odklon od typických referenčných chladičov Nvidia odštartovala na súčasných a stále aktuálnych GPU Turing. Namiesto jedného radiálneho ventilátora vzadu vzduch naprieč pasívom po kratšej strane rebrovania už dva axiálne. Podobným spôsobom, ako je to už roky zaužívané na nereferenčných chladičoch. Jedným dychom však treba dodať, že i napriek tomu majú takto inovované chladiče na RTX 2000 nejaké rezervy. To napríklad v podobe absencie polo-pasívneho fungovania ventilátorov. A veruže najnižšia rýchlosť 1500 ot./min mimo záťaž je trochu prestrelená (navyše s ohľadom na mohutný) a používatelia si nepochvaľovali ani hlučnejšie cievky, než tomu bolo u slušnejších kariet tretích strán.

S grafickými kartami Ampere by sa však kvality chladičov „Founders Edition“ mohli výrazne posunúť k lepšiemu. Napovedá tomu nielen ich netradičný dizajn, ale aj celkové rozmery. Leaker James@GarnetSunset na svojom Twittri zverejnil dve fotografie, na ktorých je v celej svojej kráse údajná GeForce RTX 3090 FE – spredu i zozadu. S odstupom času, po viac než dvoch mesiacoch, to potvrdzuje pôvodné špekulácie o netradičnej konštrukcii chladiča. Jeho dva veľké ventilátory sú atypicky situované z dvoch strán okolo GPU. Jeden ventilátor je nad ním (a tlačí do pasívu) a druhý pod ním (a teplo odsáva). To je už zrejme z dôvodu vysokého zahrievania pamätí GDDR6X (vysoký nárast teplôt sme zaznamenali už i na GDDR5 GTX 1080 FE).

Údajna podoba RTX 3090 FE (hore) v porovnaní s RTX 2080 Ti FE (dolu): zadná strana (zdroj: twitter.com/Garnet)

Trochu to pripomína jednovežové chladiče CPU s dvoma ventilátormi. Na grafických kartách sa takáto konštrukcia objaví prvýkrát. Takéto obojstranné uloženie ventilátorov však znamená aj väčšie nároky na hrúbku chladiča. A hoci sú vstavané (120 mm?) ventilátory nízkoprofilové, v kombinácii s mohutnejším pasívom to priestorovo vychádza na výšku troch slotov. Aj keď možno nie úplne a bude to niečo podobné ako „trojslotová“ EVGA RTX 2080 Ti XC Ultra Gaming, ale tak či onak bude tretí slot chladičom spoľahlivo zablokovaný. Prvé dostupné snímky údajných grafických kariet Ampere boli užšie, ale potlač RTX 3080 a hlavne štítok „Config 1“ napovedá, že dvojslotové môžu byť nižšie modely a RTX 3090 bude tučnejšia.

Atraktívne na najčerstvejších fotografiách je i porovnanie RTX 3090 s RTX 2080 Ti. Oproti staršej karte pôsobí najvýkonnejší návrh Ampere naozaj giganticky. A to máme k dispozícii len čelný pohľad, z ktorého sa výška zase až tak neukáže. RTX 3090 FE má byť výrazne vyššia. Orientačne by to mohlo byť až nejakých 70 mm, s ktorým to vychádza na 340 mm, čím by dĺžkou dosiahla napríklad na MSI RTX 2080 Ti Lightning Z. Nvidia to však nehrá na remízu a RTX 3090 FE sa javí odhadom celkovo väčšia –  širšia.

Zaujímavá bude potom aj hmotnosť, keď zoberiete do úvahy fakt, že s RTX 2080 Ti FE naváži 1,5 kg. Táto karta je však na stredne veľkú a iba dvojslotovú kartu nadmerne ťažká a okrem mimoriadne zhusteného rebrovania snáď v kryte používa aj nejaké oceľové prvky namiesto hliníkových. RTX 3090 FE je už od pohľadu vzdušnejšia a rozumne pracuje s objemom materiálu. Rebrovanie v strede karty, kde by nemali byť žiadne kritické súčiastky je redšie a zase k zadnej časti s napájacou kaskádou sa hustota lamiel zvyšuje. Tu sa vynára otázka, ako pri takto výkonnej karte bude fungovať ono pasívne chladenie VRM.

Údajna podoba RTX 3090 FE (hore) v porovnaní s RTX 2080 Ti FE (dolu): predná strana (zdroj: twitter.com/Garnet)

Je však vidieť, že v súlade s prirodzením prietokom vzduchu v skrinke je zhotovený rozumne aj tvar rebier a nezostáva než dúfať, že v kombinácii s 20-fázovou kaskádou bude všetko dostatočne naddimenzované i do letného nečasu.