Site icon HWCooling.net

AOC U28P2A: 28″ gymnasta so 4K a bohatou konektivitou

Detaily

Nedávno sme sa pozreli na 32″ 4K monitor od AOC, ktorý ponúkal veľa zaujímavých vlastností, solídnu konektivitu či pokročilé možnosti polohovania. Treaz testovaný U28P2A by podľa názvu mal byť len zmenšenou verziu spomínaného modelu, no nie je tomu celkom tak. Najviac pozoruhodná je rozdielna kvalita panelov, nakoľko U28P2A na rozdiel od väčšieho modelu AOC U32P2 (s panelom VA) používa matricu IPS.

Základné parametre

ParametreAOC
U28P2A
ParametreAlfa Gamer Pro 60S
Displej28" IPS, 16:9
Rozlíšenie3840 × 2160 px
Obnovovacia frekvencia60 Hz
Panel10-bit (8+FRC)
Adaptive-Syncáno
Doba odozvy4 ms (GTG)
Jas300 nitov
Kontrast1000:1
Farebné režimysRGB: 120 %, AdobeRGB: 89 %, NTSC: 85 %
Výstupy2× HDMI 2.0b, 1× DisplayPort 1.2
USB hubáno
Audio vstup/výstupnie/áno
Reproduktoryáno, 2× 3W
VESAáno (100 × 100)
Orientačná cena340 €/8300 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1366" as a base selector for example: #supsystic-table-1366 { ... } #supsystic-table-1366 tbody { ... } #supsystic-table-1366 tbody tr { ... } */

Balenie a výbava

Balenie U28PA je takmer zhodné so spomínaným U32P2, avšak s tým rozdielom, že tu už výrobca opravil označenie 4K z nesprávneho QHD na správne UHD. Pribudlo tiež logo IPS wide view, ktoré sme pri VA panelo U32P2 nemali, naopak zmizla ikona nastaviteľného stojanu, hoci U28P2A nastaviteľný stojan má.

Obsah balenia je zhodný s väčším súrodencom, teda napájací kábel, dokumentácia, kábel HDMI a dokument s výsledkami kalibrácie panelu. Kábel USB-B na rozbočovač portov USB-A žiaľ aj tu chýba. Optický nosič (CD) s aplikáciou je už prežitok a výrobca by ich podľa môjho názoru mal prestať dodávať a myslieť viac ekologicky aj ekonomicky.

Štvorcový stojan s matnou úpravou sa líši len inými úchytmi pre druhú časť stojana.

Druhá časť stojanu je v matnej čiernej farbe a ponúka výškové nastavenie, hoci to na balení spomenuté nie je. Má tiež otvor na manažment kabeláže.

Spojenie týchto dvoch častí stojana je jednoduché a rýchle, nakoľko obe časti stojana len zasadíte do seba a dotiahnete skrutku prstami, bez nutnosti použitia skrutkovača.

Zaujímavosťou spodnej časti je tiež možnosť rotácie celej základne a to o polkruh do každej strany, prakticky teda o celý kruh. Otočenie o 360 stupňov jedným smerom ale nie je možné.

Azda najväčší dizajnový rozdiel medzi U32P2 a U28P2A nájdete na zadnej strane, ktorá je úplne iná. Viac než väčšieho súrodenca zozadu pripomína herné modely AOC, napríklad taký Q27G2U. U28P2A mu zozadu akoby z oka vypadol, teda až na absentujúce červené linky, ktoré sú tu čierne.

Na zadnej strane je úchyt VESA 100 × 100, ktorý slúži aj na montáž stojana k telu monitora. Stačí stojan len zasunúť do dvojice otvorov a zakliknúť spodnú časť. Rýchlosť a jednoduchosť montáže je tu zvládnutá na jednotku, no nejde o nič výnimočné. Rovnaké riešenie ponúka väčšina konkurencie. Akonáhle je potrebné použiť nejaké nástroje alebo postup vyžaduje viacero krokov, bolo by to určite terčom mojej kritiky, nič také tu však nehrozí. Túto oblasť máva AOC vždy dobre zvládnutú a niektorí drahší výrobcovia by si rozhodne mohli brať príklad.

Po zložení sa môžeme pozrieť na prednú stranu. Tej dominuje displej s bezrámikovým dizajnom na troch stranách, prakticky je teda viditeľný rámček na spodku v podobe brady s logom.

Zadnú stranu sme si už opísali vyššie, po aplikácii stojana vyzerá pomerne nenápadne a decentne.

Prejdime ku konektivite, ktorá sa nachádza na spodnej strane. Uprostred máme dvojicu vstupov HDMI 2.0, jeden DisplayPort 1.2 a 3,5 audio jack pre slúchadlá, nechýba ani napájací konektor.

Na rozdiel od väčšieho U32P2 tu nenájdeme žiadne USB porty na boku monitora, všetky sú na spodnej strane pod uhlom. Je tu teda jeden USB typu B pre pripojenie k PC a štvorica  5 Gb portov USB na príslušenstvo, z ktorých jeden podporuje rýchle nabíjanie. Tieto porty sú podobne ako video konektory odhalené až ku kovovému rámu, čo je na stránke výrobcu efektne zakryté čiernou farbou. Takisto stránka výrobcu zobrazuje ergonómiu monitora s portami USB naboku, čo nie je pravda pre tento model.

Po zapnutí monitora vidieť „bezrámčekový“ dizajn v praxi, U28P2A ničím nezaostáva za zvyškom monitorov na trhu čo sa týka vzhľadu.

Väčšina lacných 4K monitorov v 27″ formáte neponúka pokročilé polohovanie, čo bol aj prípad dostupného U27V4EA. Testovaný U28P2A túto situáciu využíva vo svoj prospech a ponúka pokročilé možnosti nastavenia výšky, náklonu, pivotu, otáčania okolo svojej osi a pod.

Základným je výškové nastavenie a nastavenie sklonu. Displej si viete naklopiť v rozsahu -5 až +35 stupňov. Pozitívna hodnota je výrazne vyššia, než býva tradičných 21–22 stupňov.

Výškové nastavenie je v rozsahu 125 mm. V najnižšom bode je 43 mm od podložky spodnou hranou a 410 mm vrchnou hranou. V najvyššej polohe je vo výške 168 mm a 535 mm pre vrch displeja.

Monitor tiež ponúka možnosť zmeny orientácie na výšku, tzv. pivot. Rotácia je však možná len v smere hodinových ručičiek. Backlight bleed testovaného kúsku vidieť hlavne na okrajoch, sú tu 4 oblasti kde je efekt pomerne viditeľný.

Samozrejme ako vždy platí, že každý panel je iný a váš kus môže byť lepší, ale aj horší. Uniformitu si v nasledujúcej kapitole premeriame aj kolorimetrickou sondou.




Nedávno sme sa pozreli na 32″ 4K monitor od AOC, ktorý ponúkal veľa zaujímavých vlastností, solídnu konektivitu či pokročilé možnosti polohovania. Treaz testovaný U28P2A by podľa názvu mal byť len zmenšenou verziu spomínaného modelu, no nie je tomu celkom tak. Najviac pozoruhodná je rozdielna kvalita panelov, nakoľko U28P2A na rozdiel od väčšieho modelu AOC U32P2 (s panelom VA) používa matricu IPS.

Možnosti nastavení

Ďalší rozdiel oproti väčšiemu U32P2 je v ovládaní menu OSD. Kým väčší súrodenec mal tlačidlá z prednej strany brady, vďaka čomu boli jednoduchšie dostupné a hlavne bolo ľahšie spojiť fyzické tlačidlo s piktogramom, U28P2A ostal pôvodný systém s tlačidlami odspodu, ktorý zvyknem kritizovať.

Ani tentokrát tomu nebude inak. Pri testovaní som sa zase stretol s tým, že som nechtiac stlačil iné tlačidlo, ako som chcel, ba aj neúmyselne monitor vypol. Naozaj by som ocenil, keby výrobca od tohto ovládania navždy upustil, obzvlásť keď máme na vlastnej koži odskúšané, že ho vedia spraviť aj výrazne lepšie.

Menu OSD je klasické, na aké sme pri AOC zvyknutí. Už pri teste U27V4EA som spomínal, že by sa zišiel grafický update, aby monitory pôsobili o čosi modernejšie, hlavne pri tom, čo ponúka konkurencia. Opäť ide o oblasť, v ktorej vieme, že výrobca vie docieliť lepší výsledok, napríklad pri herných monitoroch. Bolo by viac než vítané, aby sa tieto výsledky dostali aj do modelov akým je U28P2A.

Na rozdiel od spomínaného U27V4EA nájdete v ponuke menu OSD aj režimy PiP a PbP, ktorých využiteľnosť pri 27″ uhlopriečke je stále otázna. Osobne si myslím, že väčší zmysel majú tieto režimy od 32″ nahor.

Režim PiP zobrazí miniatúru jedného zdroja a to v troch veľkostiach.

Okno tiež môžete umiestniť do hociktorého zo štyroch rohov.

PbP ponúka zobrazenie dvoch obrazov vedľa seba s možnosťou ich výmeny.

Pokiaľ potrebujete zobrazovať video z dvoch zdrojov naraz, U28P2A vám ponúka široké možnosti realizácie.




Nedávno sme sa pozreli na 32″ 4K monitor od AOC, ktorý ponúkal veľa zaujímavých vlastností, solídnu konektivitu či pokročilé možnosti polohovania. Treaz testovaný U28P2A by podľa názvu mal byť len zmenšenou verziu spomínaného modelu, no nie je tomu celkom tak. Najviac pozoruhodná je rozdielna kvalita panelov, nakoľko U28P2A na rozdiel od väčšieho modelu AOC U32P2 (s panelom VA) používa matricu IPS.

Obrazové vlastnosti

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Hlavným rozdielom medzi U32P2 a U28P2A je ako už názov napovedá rozdiel v uhlopriečke displeja. Tam to však nekončí, nakoľko testovaný U28P2A ponúka aj inú matricu a to IPS. S 28″ uhlopriečkou a klasickým pomerom strán 16:9, rozlíšením 3840 × 2160 px, ponúka lepšie PPI ako väčší súrodenec, no za cenu nutnosti používať vyššieho škálovania pri zobrazení. Nechýba antireflexná úprava a minimálne rámčeky z troch strán. Na stránke výrobcu nájdeme informácie o 4 ms GtG odozve, 300 nit jase, ktorý je o niečo nižší než udávaných 350 nitov pri U32P2. Rovnako aj kontrast išiel dole z 3000:1 na 1000:1, zachovaná bola 60 Hz obnovovacia frekvencia a podpora Adaptive Sync. Môžem potvrdiť, že pri pripojení Nvidia grafiky je možné aktivovať G-Sync, hoci monitor nepatrí medzi oficiálne G-Sync Compatible displeje. Porovnávané monitory majú ešte jednu odlišnosť a to v počete obrazených farieb. Panel IPS je scjopný zobraziť až 1,07 miliardy farieb, čo znamená že používa 8 bit + FRC, na rozdiel od 8 bitového U32P2 so 16,7 miliónmi.

Kvalitu zobrazenia sme porovnali v základnom režime, teda takom, v akom bude monitor hneď po rozbalení. Výrobca udáva 120 % pokrytie sRGB, 89 % AdobeRGB, 85 % NTSC, čo je o mierne viac, ako bolo udávané pre U32P2 – 119 % sRGB, 88 % AdobeRGB, 72 % NTSC. Nám sonda ukázala 100 % sRGB, 84 % AdobeRGB, 89 % DCI-P3 a 80 % NTSC. Papierové hodnoty sa teda viac menej potvrdili a rozdiely oproti väčšiemu súrodencovi sú tiež len v jednotkách percenta. U28P2A ponúka o niečo lepšiu priemernú farebnú odchýlku Delta E s hodnotou 3,22 oproti 3,92 pri U32P2. Monitor ponúka tri režimy Gamma – 1,2 a 3. Namerané hodnoty zodpovedajú číslam 2,1, 1,9 a 2,3 s prakticky zhodnými odchýlkami o hodnote 0,04. Maximálny jas dosiahol 284 nitov, čo je len o máličko menej ako uvádzaných 300. Vďaka antireflexnému povrchu by to nemalo predstavovať výrazný problém, no neočakávajte žiaden nadštandard, ako vidíme pri monitorch určených pre HDR obsah. Uniformita ukazuje viaceré odchýlky, čo sme spomínali už pri pohľade na čierne pozadie.

Input Lag a Response Time

Na monitore sme odmerali aj input lag a to vo viacerých režimoch Overdrive.

Základné nastavenie s vypnutým Low input lag režimom a bez Overdrive dosahuje dobu odozvy 38,1 – 27,2 ms. Po zapnutú Low input lag režimu odozva dramaticky klesne na 10,2 ms. Overdrive následne dokáže túto hodnotu znížiť tromi stupňami, a to Weak, Medium a Strong. Nameraná hodnota potom klesá na 10,1 až 9,8 ms. Zapnutie Low input lag režimu je teda viac než odporúčané, ktorý z režimov Overdrive vybrať nám lepšie povie ďalší obrázok.

Na stránke výrobcu nájdete informáciu o 4 ms response time GTG, teda rýchlosti obnovy pixelov. Overdrive ponúka tri možnosti popri jeho deaktivácii. Pri slabom nastavení je rozdiel veľmi minimálny, stredné nastavenie výraznejšie redukuje duchov, a zatiaľ aj bez náznakov inverse ghostingu. Pri nastavení silné je už inverse ghosting značne viditeľný. Z dostupných režimov sa stredný zdá ako najvhodnejší pre najnižší input lag aj minimalizáciu ghostingu bez nežiadúceho inverse ghostingu.

Spotrebu som žiaľ pre časovú tieseň nestihol odmerať, za čo sa čitateľom ospravedlňujem, do budúceho testu sa pokúsim polepšiť.




Nedávno sme sa pozreli na 32″ 4K monitor od AOC, ktorý ponúkal veľa zaujímavých vlastností, solídnu konektivitu či pokročilé možnosti polohovania. Treaz testovaný U28P2A by podľa názvu mal byť len zmenšenou verziu spomínaného modelu, no nie je tomu celkom tak. Najviac pozoruhodná je rozdielna kvalita panelov, nakoľko U28P2A na rozdiel od väčšieho modelu AOC U32P2 (s panelom VA) používa matricu IPS.

Záver

AOC U28P2A sa na prvý pohľad môže zdať ako zmenšenou verziou AOC U32P2, no v teste sme si ukázali, že je to trochu inak Líši sa dizajnom zadnej časti, ovládacími tlačidlami a predovšetkým technológiou panela. Výsledky testov dopadli dobre a monitor bude určite zaujímavou voľbou v prípade, že 32″ vám nevyhovuje alebo sa nezmestí na stôl. V porovnaní s U27V4EA je veľkou výhodou lepšia konektivita, ale predovšetkým polohovanie stojana.

U28P2A má však jeden problém a nie je to priamo fakt, že nie je zmenšenou verziou U32P2. Problémom je, že zmenšená verzia U32P2 existuje a volá sa U27P2. Monitory sú pritom takmer zhodné, U27P2 má však o 50 nitov vyšší jas a výhody lepšieho ovládania a rozloženia portov na štýl U32P2. Okrem jasu to vyzerá tak, že tieto monitory budú ponúkať podobnú kvalitu zobrazenia, existencia oboch modelov naraz preto nedáva veľmi zmysel. A aby toho nebolo málo, výrobca ešte vydal aktualizované verzie U32P2 aj U27P2 s prívlastkom CA, teda U32P2CA a U27P2CA, čo sú opäť zhodné modely s pridaným USB-C portom, ktorý mi práve na U32P2 chýbal a nemal ho ani U28P2A.

V menšej triede tak máme trojicu monitorov, ktoré sa líšia len v jednom porte a dizajne zadnej strany a ovládania, čo nedáva veľmi zmysel. Tento gordický uzol nepomáha rozseknút ani cena, nakoľko U27P2 je aktuálne o pár desiatok eur lacnejší ako testovaný U28P2A (320 vs 340 eur) a naopak keď si trochu priplatíte, môžete už dostať aj U27P2CA okolo 360 eur.

Sedliacky rozum tak káže siahnuť práve po U27P2CA pre lepšie ovládanie, dizajn aj dodatočný port pre pripojenie k notebookom pomocou jedného kábla. Nateraz je to však vo veľmi teoretickej rovine, nakoľko túto teóriu budem môcť overiť až keď sa mi novinka s USB-C dostane do rúk.

AOC U28P2A
+ dobré podanie farieb zodpovedajúce špecifikáciám
+ prítomnosť rozbočovača portov USB
+ široké možnosti polohovania
+ nízky input lag v LIL režime
+ dostupná cena
- otázna existencia modelu popri U27P2 a U27P2CA
- zastarané ovládanie a dizajn menu OSD
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1367" as a base selector for example: #supsystic-table-1367 { ... } #supsystic-table-1367 tbody { ... } #supsystic-table-1367 tbody tr { ... } */