Site icon HWCooling.net

Aorus 15 BSF (2023): Lacnejší z výkonných notebookov

Parametre a detaily

Trvalo to dlhšie, než som plánoval, no konečne sa nám do redakcie dostal herný notebook Aorus. Konkrétne 15-palcový model určený pre rok 2023 s procesorom Raptor Lake Core i7 a grafickou kartou Ada Lovelace RTX 4070. Táto konfigurácia môže zaujať pomerne atraktívnou cenou. Ale v tvrdej konkurencii modelov ROG, MSI a Legion to Aorus 15 BSF nebude mať zase až také ľahké.

Základné parametre

ParametreAorus 15 BSF-73EE754SH
Rozmery360 × 272 × 20,9 mm
Hmotnosť2408 g
Displej15,6", 16:9 QHD 2560 × 1440 px, IPS, 165 Hz, 100 % DCI-P3, matný
ProcesorIntel Core i7-13700H, 14C/20T, 45 W, 7nm
Grafická kartaNvidia GeForce RTX 4070 8 GB GDDR6 (140 W) / Intel UHD 13th gen, integrovaná
Operačná pamäťPriepustnosť zbernice16 GB DDR5 SODIMM (4800 MHz), vymeniteľné, až 64 GB
Úložiská1× 1 TB SSD M.2 PCIe Gen 4.0 NVMe, 1× M.2 voľný
Porty1× USB-C Thunderbolt 4,
1× USB 3.2 Gen 2 10 Gb/s typ C,
2× USB 3.2 Gen 2 10 Gb/s typ A,
1× USB 3.2 Gen 1 5 Gb/s typ A,
1× HDMI 2.1,
1× RJ-45 2.5G Ethernet,
1× 3,5mm jack
Kapacita batérie99 Wh
Rozlíšenie kamery1080p + Windows Hello
Reproduktory2× 2W
Orientačná cena1800 €/43 500 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-2624" as a base selector for example: #supsystic-table-2624 { ... } #supsystic-table-2624 tbody { ... } #supsystic-table-2624 tbody tr { ... } */

Detaily

Notebook Aorus je zabalený v dvojitom balení. Už prvá kartónová škatuľa nesie logá a heslá značky. Vnútorná škatuľa má potom menej vyzývavý, tzv. under the radar, dizajn s lesklou čiernou potlačou na matnom čiernom podklade.

   

Pre otvorenie vnútornej škatule musíte prelomiť bezpečnostnú pečať, čo znamená, že nám do redakcie dorazil úplne nový kus, čo sa stáva len výnimočne.

Vnútri nájdete notebook zabalený v textilnom púzdre a s dostatočnou penovou výplňou v jeho okolí, aby sa predišlo poškodeniu pri preprave.

V balení je naozaj len to nevyhnutné, a teda notebook, napájací adaptér a krátku dokumentáciu. V tejto cenovej kategórii je minimálne balenie úplne bežné.

Dizajn Aorus 15 pre rok 2023 je v prinajmenšom konzervatívny, no v dobrom slova zmysle. Žiadne dizajnové výstrelky či RGB kolotoče tu nehľadajte. Podobne ako škatuľa aj samotný notebook sa nesie skôr v štýle stealth než aby bol ako päsť na oko. Okrem konzervatívneho dizajnu je aj konštrukcia až prekvapivo tradičná, klasický 16:9 displej obklopujú pomerne veľké rámčeky. Ak hľadáte herný notebook, s ktorým zapadnete aj na firemnej porade medzi morom Thinkpadov a MacBookov, Aorus 15 bude dobrá voľba.

   

Novinka dostala najnovšiu výbavu z modrého a zeleného tímu a to procesory Intel 13. generácie a grafiky série RTX 4000. Konkrétne máte na výber z Core i7-13700H a i5-13500H, no v našich končinách som našiel v ponuke len modely s i7. Procesor dopĺňa RTX 4070 s 8 GB pamäte a maximálnym výkonom 140 W. Pamäťová výbava je, podobne ako dizajn, konzervatívna s 16 GB operačnou pamäťou a 1 TB úložiskom, pričom oba typy pamätí si môžete svojpomocne rozšíriť. Na to sa samozrejme neskôr pozrieme. Čo je trochu zmätočné je, že existuje aj Aorus 15X, ktorý má mierne odlišné telo a ponúka aj dvojicu Core i9, no stále len maximálne s RTX 4070. A aby toho nebolo málo, výrobca má aj Aorus 16, ktorý má rovnakú výbavu ako náš testovaný Aorus 15, no v modernejšom tele. Ten som ale v našich obchodoch nenašiel. Testovaná konfigurácia sa pohybuje okolo 1800 eur, čo je výrazne menej, než konkurencia v podobe ROG, MSI či Legion.

   

Ako som už spomenul, Aorus 15 ponúka konzervatívny dizajn na to, že ide o herný notebook. Ponúka len jeden pásik RGB pod displejom a zopár nápisov Aorus a typické logo na veku displeja. Inak ide o všedný čierny notebook, ktorý ničím nevyčnieva, čo môže byť pre niekoho výhodou. Napriek tradičnému telu aj normálnemu displeju sa hmotnosť na váhe zastavila až na čísle 2408 hramov, čo na 15-palcový notebook nie je málo. Uvidíme, či vyššia hmotnosť bude mať pozitívny vplyv na chladenie.

Medzi silné stránky notebooku možno pokladať portovú výbavu aj jej rozmiestnenie. Po stranách nájdeme len porty USB, konkrétne vpravo dvojicu 10 Gb USB typu A a jedno 10 Gb „céčko“. Vľavo je potom ďalšie „áčko“, tentokrát ale už len 5 Gb a pri ňom je aj 3,5 audio konektor. Zvyšok portovej výbavy je vzadu, kde je HDMI 2.1 aj mini DisplayPort 1.4, USB-C Thunderbolt 4, napájací konektor a v neposlednom rade aj RJ-45 ethernet port pre 2.5 Gb sieťové pripojenie. Azda jediné čo konektivite chýba, je čítačka SD kariet, ktorú by ľudia pracujúci s videami a fotografiami určite ocenili.

Veko displeja zobrazuje logo výrobcu a v spodnom rohu je aj nápis Aorus, čo sme si už povedali. Spodná strana má gumové nožičky zo všetkých strán a dvojicu otvorov pre nasávanie vzduchu.

   

Odnímanie spodného krytu je pomerne jednoduché, budete však potrebovať skrutkovač s torx T6, čo mierne sťažuje situáciu oproti klasickému krížovému skrutkovaču, no nejde o nič netradičné medzi notebookmi. Odpojenie krtyu od tela potom už ide ľahko a nemusíte sa báť žiadnych RGB káblov pripojených k spodku, ako sme mohli v minulosti vidieť pri konkurencii.

Po odobraní spodného krytu sa dostávate ku komponentom. Rozloženie je tradičné s dvojicou ventilátorov v hornej časti, pamäťovými slotmi uprostred a batériou v spodnej časti.

Chladiaci systém Windforce Infinity ponúka päticu heatpipe, ktoré odvádzajú teplo z CPU, GPU a VRAM vďaka dvojici 12 V ventilátorov so 72 kusmi 0.2 mm tenkými lopatkami. Štvorica heatsinkov ponúka 205 rebier o hrúbke 0.15 m s celkovou plochou 107 400 mm², čo je nárast o 39 % oproti predchádzajúcemu modelu.

V nie úplne férovom porovnaní si môžeme povedať, že Scar 18 s chladičom na celej zadne strane má až 414 rebier s hrúbkou len 0,1 mm a celkovou plochou 195 509 mm², čiže zhruba dvakrát toľko ako testovaný Aorus 15. Samozrejme ide o výrazne výkonnejší model s väčšou uhlopriečkou, no aspoň pre ilustráciu mi prišlo zaujímavé porovnanie týchto čísel.

Prejdime k možnostiam rozšírenia. Uprostred vidíme dvojicu slotov SO-DIMM. V našom prípade sú obsadené dvojicou 8 GB DDR5-4800 modulov, teda k dispozícii je 16 GB operačnej pamäte. V prípade potreby si viete spraviť upgrade až na 64 GB.

Po oboch stranách základnej dosky sú M.2 sloty pre SSD NCMe s podporou PCIe ×4.0 , pričom jeden je obsadený diskom AG470S1TB-SI B10 vlastnej výroby, ktorý má blízko ku Aorus Gen4 7000s SSD.

Úplne vľavo sa ukrýva aj karta WiFi, konkrétne Intel WiFi AX211NGW, ktorá podporuje aj WiFi 6E a v budúcnosti si ju ľahko vymeníte za WiFi 7 kartu, keď budú dostupné.

   

Ako už bolo spomenuté, notebook ponúka len minimálne RGB podsvietenie pod displejom, ktoré sa navyše dá vypnúť. Pre niekoho toto môže byť veľkou výhodou, nakoľko herné notebooky na pracovných stretnutiach zvyknú pôsobiť pomerne komicky. Nie však v prípade Aorus 15.

Otvorenie veka je možné len do tupého uhla, priamy nie je možný vzhľadom na konštrukciu chladenia.

Klávesnica ponúka podobné rozloženie starším testovaným kúskom ako ROG Zephyrus M15ROG Scar III či Xiaomi Mi Gaming Laptop. Čaká vás teda klávesnica bez numerickej časti a Home, End a Page Up/Down na pravom okraji. Osobne nie som veľmi fanúšik tohto rozloženia, nakoľko intuitívne hľadám enter na samom okraji klávesnice, kde je teraz Page Down. Takisto viac preferujem dvojriadkový enter z EN international, resp. CZ/SK rozloženia. Notebook však prišiel s US verziou, kde je jednoriadkový, čo je ale nie je také netradičné a je to skôr sila zvyku a osobnej preferencie. Čo už ale zvláštne je, je umiestnenie Delete a prázdne miesto v pravom hornom okraji. Dalo by sa tam očakávať tlačidlo napájania, ktoré je však samostatne umiestnené nad klávesnicou. Čo sa týka samotnej klávesnice, ponúka individuálne podsvietenie klávesov a priemernú odozvu, nič netradičné alebo špeciálne, ako sme mohli vidieť napríklad pri mechanických klávesniciach v top modeloch.

Veľký sklenený touchpad ponúka gestá a príjemný povrch s dobrým sledovaním pohybu prstov. Stláča sa dobre ale len v spodnej polovici, v horných rohoch ho nestlačíte vôbec a celkové dojmy sú opäť len dobré, priemerné.

Čo už nadštandardné na pomery herných notebookov je, je Full HD kamera s podporou Windows Hello. Za toto výrobcu rozhodne chválim a kvalitnejšiu kameru s biometriou by som privítal vo viacerých herných modeloch. Bravo Aorus.

Notebook je vybavený 99 Wh batériou, čo je maximum, ktoré povoľuje legálny limit pre prítomnosť na palube lietadla. Vyššiu hmotnosť bude mať z časti na svedomí práve aj batéria.

K notebooku dostanete 240 W nabíjačku s hmotnosťou 710 gramov. Reálne tak na cestách budete nosiť v batohu vyše 3 kg, čo nie je také zlé. Alternatívou je nabíjanie cez konektor USB-C, ktoré je možné, ale len do 100 W. Opäť pochvala pre výrobcu, málokedy v herných notebookoch vidíme USB-C nabíjanie, aj ked Thunderbolt vo výbave je.

Nabíjanie trvalo presne hodinu a pol, čo vôbec nie je zlé a rýchlosťou Aorus 15 konkuruje aj modelom s menšou kapacitou batérie. Po 30 minútach batéria ukazovala 51 %, po hodine už 78 %. Výdrž v našom náročnom YouTube teste je prekvapivo dobrá, Aorus 15 dosiahol niečo vyše 6 a pol hodiny pri automatickom výbere GPU (teda použití integrovanej grafiky). Ide o nadpriemerný výsledok pri herných notebookoch, no na úplnú špičku to nemá.


Trvalo to dlhšie, než som plánoval, no konečne sa nám do redakcie dostal herný notebook Aorus. Konkrétne 15-palcový model určený pre rok 2023 s procesorom Raptor Lake Core i7 a grafickou kartou Ada Lovelace RTX 4070. Táto konfigurácia môže zaujať pomerne atraktívnou cenou. Ale v tvrdej konkurencii modelov ROG, MSI a Legion to Aorus 15 BSF nebude mať zase až také ľahké.

Metodika testovania

Notebook sme testovali v domácom, nie laboratórnom prostredí. Napriek tomu bola snaha o čo najpresnejšie výsledky. Tie sú preto priemerom nameraných hodnôt z opakovaných testov.

Testy zahŕňajú syntetické benchmarky na porovnanie výkonu procesora aj grafickej karty. Meriame tiež rýchlosť úložísk, výdrž batérie, rýchlosť nabíjania a výkon v hrách. Cieľom je tak otestovať notebooky a desktopy v rôznych scenároch a spraviť si komplexný prehľad o ich výkone a prevádzkových vlastnostiach.


Trvalo to dlhšie, než som plánoval, no konečne sa nám do redakcie dostal herný notebook Aorus. Konkrétne 15-palcový model určený pre rok 2023 s procesorom Raptor Lake Core i7 a grafickou kartou Ada Lovelace RTX 4070. Táto konfigurácia môže zaujať pomerne atraktívnou cenou. Ale v tvrdej konkurencii modelov ROG, MSI a Legion to Aorus 15 BSF nebude mať zase až také ľahké.

Gamut, jas a odchýlka

Aorus 15 sa pri výbere panelu rozhodol ísť zlatou strednou cestou a tešiť sa tak môžete na QHD rozlíšenie so 165 Hz. Rozlíšenie je vzhľadom na hardvérovú výbavu dobrým krokom, 4K už by bola prílišná záťaž v hernom použití. Na iných trhoch je v ponuke aj 360 Hz Full HD panel, ktorý už ale bude menej vhodný na grafickú prácu. Okrem rozlíšenia výrobca udáva ešte informáciu 100 % pokrytí DCI-P3 a certifikácii TÜV Rheinland Certified. Na jas či iné parametre je však už výrobca skúpy.

Sondou sme namerali 100 % sRGB, 90 % AdobeRGB, 100 % DCI-P3 a 88 % NTSC, čo sú naozaj veľmi dobré hodnoty. Gamma je na úrovni 2,2 s minimálnou odchýlkou a jas 251 nitov je drobným sklamaním v dobe 400-500 nitových panelov. Veľmi dobrá je aj priemerná farebná odchýlka Delta E na úrovni 1,73.

Panel testovaného kusu ponúka aj nadštandardne dobrú uniformitu len s minimálnymi odchýlkami. Celkovo tak displej hodnotím veľmi pozitívne, rozhodne ide medzi prednosti notebooku.


Trvalo to dlhšie, než som plánoval, no konečne sa nám do redakcie dostal herný notebook Aorus. Konkrétne 15-palcový model určený pre rok 2023 s procesorom Raptor Lake Core i7 a grafickou kartou Ada Lovelace RTX 4070. Táto konfigurácia môže zaujať pomerne atraktívnou cenou. Ale v tvrdej konkurencii modelov ROG, MSI a Legion to Aorus 15 BSF nebude mať zase až také ľahké.

Rendering, Geekbench



















Trvalo to dlhšie, než som plánoval, no konečne sa nám do redakcie dostal herný notebook Aorus. Konkrétne 15-palcový model určený pre rok 2023 s procesorom Raptor Lake Core i7 a grafickou kartou Ada Lovelace RTX 4070. Táto konfigurácia môže zaujať pomerne atraktívnou cenou. Ale v tvrdej konkurencii modelov ROG, MSI a Legion to Aorus 15 BSF nebude mať zase až také ľahké.

3D/PC Mark a Unigine Heaven/Superposition


















Trvalo to dlhšie, než som plánoval, no konečne sa nám do redakcie dostal herný notebook Aorus. Konkrétne 15-palcový model určený pre rok 2023 s procesorom Raptor Lake Core i7 a grafickou kartou Ada Lovelace RTX 4070. Táto konfigurácia môže zaujať pomerne atraktívnou cenou. Ale v tvrdej konkurencii modelov ROG, MSI a Legion to Aorus 15 BSF nebude mať zase až také ľahké.

Herné testy – dedikovaná grafika


























Trvalo to dlhšie, než som plánoval, no konečne sa nám do redakcie dostal herný notebook Aorus. Konkrétne 15-palcový model určený pre rok 2023 s procesorom Raptor Lake Core i7 a grafickou kartou Ada Lovelace RTX 4070. Táto konfigurácia môže zaujať pomerne atraktívnou cenou. Ale v tvrdej konkurencii modelov ROG, MSI a Legion to Aorus 15 BSF nebude mať zase až také ľahké.

Šifrovanie, kódovanie






Trvalo to dlhšie, než som plánoval, no konečne sa nám do redakcie dostal herný notebook Aorus. Konkrétne 15-palcový model určený pre rok 2023 s procesorom Raptor Lake Core i7 a grafickou kartou Ada Lovelace RTX 4070. Táto konfigurácia môže zaujať pomerne atraktívnou cenou. Ale v tvrdej konkurencii modelov ROG, MSI a Legion to Aorus 15 BSF nebude mať zase až také ľahké.

Testy pamätí a disku








Trvalo to dlhšie, než som plánoval, no konečne sa nám do redakcie dostal herný notebook Aorus. Konkrétne 15-palcový model určený pre rok 2023 s procesorom Raptor Lake Core i7 a grafickou kartou Ada Lovelace RTX 4070. Táto konfigurácia môže zaujať pomerne atraktívnou cenou. Ale v tvrdej konkurencii modelov ROG, MSI a Legion to Aorus 15 BSF nebude mať zase až také ľahké.

Zahrievanie a výdrž na batériu





Trvalo to dlhšie, než som plánoval, no konečne sa nám do redakcie dostal herný notebook Aorus. Konkrétne 15-palcový model určený pre rok 2023 s procesorom Raptor Lake Core i7 a grafickou kartou Ada Lovelace RTX 4070. Táto konfigurácia môže zaujať pomerne atraktívnou cenou. Ale v tvrdej konkurencii modelov ROG, MSI a Legion to Aorus 15 BSF nebude mať zase až také ľahké.

Blender – porovnanie CPU a GPU

Zavádzame nový typ testu, v ktorom vám chceme ukázať rozdiely medzi renderom na CPU a GPU a zároveň sa bližšie pozrieť na termálny manažment, takty a spotrebu v praxi a nie len maximálne či priemerné hodnoty ako v predchádzajúcich stránkach.

Porovnávame teda priebeh testu BMW v najnovšej verzii Blenderu, kde okrem klasického CPU a GPU renderu za použitia CUDA máme možnosť použiť aj novinku Nvidia OptiX, ktorá využíva nové hardvérové prostriedky grafických kariet RTX. Zatiaľ, čo CUDA pracuje so shadermi, tak OptiX na urýchľovanie používa aj RT jadrá a jadrá tensor. Takéto komplexnejšie zapojenie výpočtových jednotiek prináša vyšší výkon a aj efektivita je na lepšej úrovni. Aplikačná podpora je pritom už pomerne slušná a obsiahla. Prehľad editorov, ktoré API Optix podporuje, si môžete pozrieť na stránkach Nvidie. Nvidia to s týmto rozhraním myslí vážne a už nejaký čas vyvíja popri herných ovládačoch aj „štúdiové“, ktoré sú lepšie a rýchlejšie optimalizované pre zmeny v podporovaných aplikáciách.

V prvom grafe sa pozeráte na vývoj taktov procesora v priebehu renderu. Klasický režim CPU postupne klesá zo 4 na 3,1 GHz. Pri kombinovanej záťaži v CUDA režime vidíme rovnú líniu okolo 3,6 GHz a dve špičky. Pri OptiX takty po krátkom čase výrazne klesnú, ale v tomto režim procesor ani nie je využívaný, takže tento výsledok nás nemusí trápiť.

Spotreba CPU Package ukazuje, že CPU režim v plnom zaťažení si dokáže zobrať vyše 100 W, táto hodnota však klesá pod úroveň 80 W v priebehu testu. CUDA tiež dosiahne podobnú hranicu no následne veľmi rýchlo padne vzhľadom na krátke trvanie testu. OptiX sa pohybuje na úrovni 30 W.

Veľmi dôležitý je graf teploty procesora. Kombinovaná záťaž tentokrát vyšvihla teploty nad 90 °C, zatiaľ čo samostatný CPU test sa z úvodných 83 stupňov dostal niekde na úroveň tesne nad 70°C. OptiX poskakuje okolo 65 stupňov, čo je len vedľajší efekt prepojeného chladenia s grafikou.

Zaťaženie grafiky v režime CPU je prakticky minimálne, naopak v CUDA aj OptiX môžete vidieť plné vyťaženie. Všimnite si, že plné využitie v CUDA je len polovičné oproti OptiX, reálne bolo teda využitie grafiky len na krátku chvíľu.

Takty  GPU v CPU režime sú samozrejme na minime, keďže sa dedikovaná grafika nevyužíva. Pri OptiX zase vidíme rovnú čiaru na hodnote 2400, CUDA sa tiež dostane na túto hranicu, ale len na kratšiu chvíľu. Graf OptiX nám ukazuje výbornú stabilitu pri vysokých taktoch grafiky.

Zaujímavé rozdiely vidíme v spotrebe grafiky, kde OptiX sa hýbe okolo 53 W a CUDA má maximum 76 W. V režime CPU je spotreba prakticky nulová. Ani v jednom prípade sme však nevideli udávaných 140 W, ktoré by mal teoreticky notebook ponúkať.

Na záver pohľad na teploty GPU. Pri CPU je viditeľná stúpajúca čiara k 43 °C. V OptiX pracuje veľká časť čipu, napriek tomu teplota atakuje len 46 stupňov Celzia. V kombinovanom režime CUDA bolo maximum 57°C.

Tak ako vždy, aj teraz môžeme pozorovať rozdiely medzi jednotlivými režimami renderovania v Blenderi. Začneme najpomalším, čo je režim CPU. Nameraná hodnota je lepšia ako staršie testované kúsky SCAR 17 a Legion 7, ktoré mali obe tesna nad 200 sekúnd, no na GT77 Titan a SCAR 18 s Core i9 a časmi 84, respektíve 115 sekúnd už Aorus nemá. CUDA je ale prekvapivo podobná s časom 33 sekúnd a Titan je len o 2 sekundy lepší, napriek násobne vyššej cenovke. V OptiX dokonca Aorus Titan aj poráža a to o 3 sekundy.


Trvalo to dlhšie, než som plánoval, no konečne sa nám do redakcie dostal herný notebook Aorus. Konkrétne 15-palcový model určený pre rok 2023 s procesorom Raptor Lake Core i7 a grafickou kartou Ada Lovelace RTX 4070. Táto konfigurácia môže zaujať pomerne atraktívnou cenou. Ale v tvrdej konkurencii modelov ROG, MSI a Legion to Aorus 15 BSF nebude mať zase až také ľahké.

Režimy výkonu

Notebook ponúka v aplikácii Gigabyte Control center možnosť vybrať si z režimov výkonu Creator, Turbo, Gaming a Meeting, Silent (Power saver), či dokonca nechať ovládanie na Ai Boost. Testovali sme všetky dustpné režimy, teda šesť typov.

Všetky doterajšie testy boli robené v režime Turbo, no stojí za to sa pozrieť, aké rozdiely jednotlivé režimy ponúkajú. Porovnávame preto priebehy výkonu v kombinovanej záťaži pomocou 3DMarku v benchmarku Fire Strike.

Takty procesora počas testu ukazujú, že Turbo ponúka vyššie takty v testnom závese s Gaming a Creator. Naopak Silent a Meeting sú viditeľne pomalšie. Ai je prekvapivo niekde medzi, bližšie však k výkonnejším režimom.

Spotreba nám rozdiely medzi režimami ukazuje ešte podrobnejšie. Turbo má zjavne vyššie špičky ako Gaming a Creator, naopak Ai v týchto bodoch výrazne zaostáva. Silent a Meeting sú takmer totožné s takpovediac rovnou krivkou spotreby.

Turbo ukazuje svoju silu v nižších teplotách ako majú Gaming a Creator, čomu vďačí ventilátorom bežiacim na maximum. Najnižšie teploty má Meeting, ktorá spolu so Silent mala nižšie takty a spotrebu, výsledok sa teda dal očakávať.

Ako je na tom grafika? Prekvapivo všetky režimu sú čo sa týka záťaže takmer zhodné, len na konci grafu vidieť prepad Silent a Meeting režimov oproti zvyšku.

Takty grafiky sú na rozdiel od vyťaženia úplne zhodné a bez prepadov, tu sú jednotlivé režimy na nerozoznanie.

Prekvapivo aj spotreba GPU je medzi režimami takmer zhodná, hoci aj tu je na konci prepad ako pri záťaži pri Meeting a Silent. Podobne ako v Blenderi, ani tu však nevidíme avizovaných 140 W a otázne teda je, či nastavenia neboli optimálne alebo je chyba niekde ide a notebook nedosahuje avizovaných parametrov výkonu na papieri.

Pri teplotách grafiky je vidieť maximálny chladiaci účinok režimu Turbo s najnižšími teplotami, vyrovnané režimy Gaming, Creator a Ai a naopak najvyššie teploty pri Meeting a Silent, kde ventilátory bežia na výrazne nižšie otáčky, čo ovplyvňuje aj chladiaci výkon.

Očakávania podľa priebehu grafov sú nasledovné: rozdiel medzi Turbo by malo byť najlepšie a v tesnom závese s minimálnym rozdielom budú Creator a Gaming. Ai bude o niečo menej a najslabšie budú Silent a Meeting. Predpoklady sa takmer potvrdili, avšak s tým rozdielom, že víťazom je prekvapivo Creator a nie Turbo, čo bolo pre mňa prekvapením. Rozdiel je však len 3 % a prakticky tri režimy zo šesť majú rovnaké hodnoty a sú tým pádom redundantné. Ai režim stráca 7-10 % na top tri na chvoste sú podľa očakávaní Silent a Meeting s rozostupom len jedného percenta. Na horné tri však strácajú až 40 %, čiže na hranie a prácu sa naozaj nehodia.


Trvalo to dlhšie, než som plánoval, no konečne sa nám do redakcie dostal herný notebook Aorus. Konkrétne 15-palcový model určený pre rok 2023 s procesorom Raptor Lake Core i7 a grafickou kartou Ada Lovelace RTX 4070. Táto konfigurácia môže zaujať pomerne atraktívnou cenou. Ale v tvrdej konkurencii modelov ROG, MSI a Legion to Aorus 15 BSF nebude mať zase až také ľahké.

Gigabyte Control Center

Gigabyte produkty už tradične vieme ovládať pomocou aplikácie Control Center.

Nechýba Dashboard s prehľadom aktuálneho stavu zariadenia, všeobecné nastavenia s ponukou režimov, ktoré sme si pred chvíľou testovali, či možnosti nastavenia chladiacich kriviek.

Samozrejmosťou je aj nastavenia podsvietenia klávesnice či synchronizácia s ďalším príslušenstvom.

V neposlednom rade je tu aj možnosť aktualizácie ovládačov a aplikácií.


Trvalo to dlhšie, než som plánoval, no konečne sa nám do redakcie dostal herný notebook Aorus. Konkrétne 15-palcový model určený pre rok 2023 s procesorom Raptor Lake Core i7 a grafickou kartou Ada Lovelace RTX 4070. Táto konfigurácia môže zaujať pomerne atraktívnou cenou. Ale v tvrdej konkurencii modelov ROG, MSI a Legion to Aorus 15 BSF nebude mať zase až také ľahké.

Hodnotenie

Aorus 15 2023 BSF je trochu netradičným herným notebookom v tom zmysle, že sa na herný notebook takmer nepodobá. Štandardné čierne telo s klasickými rámčekmi okolo displeja, len mierne podsvietenie pod displejom, ktoré si viete navyše vypnúť. Jednoducho nič nenapovedá tomu, že ide o herný notebook, teda pokiaľ nespoznáte logo Aorus na veku displeja. Pre niekoho toto môže byť veľkou výhodou, najmä v pracovnom prostredí, kde človek musí aspoň trochu reprezentovať a s uvrieskaným RGB kolotočom, akým sú bežné herné notebooky, teda asi na pracovnom stretnutí veľmi nezapadne. Aorus 15 je teda taká šedá myška, ktorá ukrýva svoj výkon za veľmi nevýrazný vzhľad.

Azda najzaujímavejším aspektom notebooku je jeho cenová politika, kde za približne 1800 eur s daňou dostanete novú Core i7 v kombinácii s RTX 4070, čo je vyšší mainstream. Medzi hernými notebookmi za 3–4 tisíc eur, aké sme v ostatnom čase testovali, ide o príjemné spestrenie. V porovnaní s podobne vybavenou konkurenciou je Aorus navyše o niekoľko sto eur lacnejší, čo rozhodne poteší mladšie ročníky a študentov, ktorý nemajú hlboko do vačku, no stále chcú čo najvýkonnejší hardvér.

Veľmi dobre obstál 165 Hz QHD displej v testoch presnosti, takže nebude problém používať notebook ani na grafickú prácu, škoda len toho nižšieho jasu. V rederoch je nová i7 v porovnaní so starším AERO 15 od rovnakého výrobcu aj o 55 % rýchlejšia, na modely HX však ako mainstreamový kús nedosiahne. V grafických testoch je vidieť prínos najmä v DLSS, rastrový výkon oproti RTX 3070 v AERO je vyšší niekedy iba v jednotkách percent, v desiatkach (percent) skôr výnimočne.

Najdôležitejšie sú ale herné testy a tu sa Aorus dorovnal minuloročnému Raideru GE77 s objektívne rýchlejším procesorom, čo sme videl v renderingoch, a neraz ho ja porazil. To je vzhľadom na cenový rozdiel medzi cenami v čase uvedenia na trh naozaj chvályhodné. Pochvalu si zaslúži aj vyše 6,5-hodinová výdrž batérie a rýchle nabíjanie. Príjemným dodatkom je aj možnosť nabíjania cez konektor USB-C, ktoré tiež ešte nebýva samozrejmosťou.

Potešila ma aj Full HD kamera s biometrickým zabezpečením, ktoré je stále skôr výnimkou v herných notebookoch a hanbiť sa nemusí ani portová výbava, hoci čítačka SD kariet by sa hodila pre kreatívcov. Klávesnica a touchpad ničím nezaujali. Priemerná až slabšia je aj obslužná aplikácia a šestica výkonnostných režimov je podľa výsledkov testov zbytočnosť, úplne by stačili len tri, nakoľko namerané rozdiely sú minimálne.

Summa summarum, príchod Aorus modelov na náš trh rozhodne vítam, hoci v Európe boli dostupné už dlhšie, u nás priama distribúcia nebola. To sa konečne zmenilo a Aorus 15 si môže získať hlavne cenovo orientovaných zákazníkov vďaka dobrému pomeru ceny a výkonu.

Aorus 15 BSF-73EE754SH
+ Dobrý pomer ceny a výkonu, lacnejší než porovnatelná konkurencia
+ Nenápadný dizajn bez RGB excesov môže byť výhodou v pracovnom prostredí
+ Solídna výdrž na batériu
+ Veľmi dobrá portová konektivita, absentuje len čítačka kariet
+ Full HD kamera s biometrickým zabezpečením
- Zastaraný dizajn a konštrukcia, notebook nevyzerá aktuálne pre rok 2023
- Priveľa režimov výkonu bez badateľných rozdielov
- Obslužná aplikácia patrí medzi tie slabšie spomedzi výrobcov
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-2625" as a base selector for example: #supsystic-table-2625 { ... } #supsystic-table-2625 tbody { ... } #supsystic-table-2625 tbody tr { ... } */