Site icon HWCooling.net

Asus ROG Strix Flare II Animate: Ktoré spínače? Kde aké potrebujete

Detaily

Vymeniteľné mechanické spínače, ktoré môžete i rôzne kombinovať, a LED diplej s možnosťou personalizácie textu robia z ROG Strix Flare II Animate pomerene výnimočnú klávesnicu. Podobne ako väčšina drahších modelov má i táto poriadnu (a pohodlnú) opierku pod zápästia. Celkovo sa tu príliš nešetrilo, vyhotovenie je robustné a aj v rámci tejto klávesnice Asus obišiel spínače tretích strán a použil svoje vlastné.

Základné parametre

ParametreAsus
ROG Strix Flare II Animate
Parametre
Typ klávesnicemechanická
Počet rozširujúcich klávesov0
RozloženieUS
Počet tlačidiel112
RolloverN-Key
Materiályhliník, plast , guma
Rozmery klávesnice (D × V × Š)165 × 38–51 × 435 mm
Hmotnosť1157
Pripojeniekáblové (2 m)
Obslužná aplikáciaArmoury Crate
Osvetlenie RGB LEDáno
Orientačná cena190 eur
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1501" as a base selector for example: #supsystic-table-1501 { ... } #supsystic-table-1501 tbody { ... } #supsystic-table-1501 tbody tr { ... } */

Detaily

Obsah je zabalený v štandardnej kartónovej škatuli, potlačenou základnými informáciami o klávesnici. V príslušenstve nájdete návod, samolepky s logom Asus ROG, podperu pre zápästie a dvoje kliešte  Tie sú určené pre demontáž čiapoček tlačidiel a spínače.

Na výber je iba jeden typ rozloženia klávesov, a to americký. Pre toto rozloženie je typický jednoriadkový Enter s predĺženým ľavým Shiftom. Klávesnicu Flare II Animate s európskym rozložením Asus v ponuke nemá. No nie je vylúčené, že sa to zmení ako v prípade klávesnice ROG Strix Scope RX. K dispozícii je 112 klávesov, z toho je šesť multimediálnych a dva so špecifickou funkciou. Pod klávesami je hliníkový plát, ktorý spevňuje telo klávesnice tak, že pri hraní ani písaní nejaví žiadne náznaky prehýbania. K prehnutiu je treba vynaložiť značne veľkú silu. 

Vrchná časť tlačidla (keycap) je z dvojitého plastu PBT, ktorý je odolný aj pri intenzívnom používaní. Kvôli použitému materiálu sú keycapy na dotyk drsné, vďaka čomu sa prsty nešmýkajú a vám to dodá istotu správneho stlačenia. Popisy kláves sú vypálené laserom, no bez českých alebo slovenských znakov. Ak by vám ale niečo zo spomenutého nevyhovovalo, tak s kliešťami určenými pre keycapy ich viete jednoducho a bez boja vymeniť.

   

Všetky väčšie klávesy ako Backspace, Enter, Shift alebo Space sú kvôli stabilite osadené trojbodovým spôsobom. V strede je spínač a na oboch stranách podpera. Čiže ak stlačíte klávesu kdekoľvek, reaguje rovnako presne ako by ste ju stláčali priamo v strede.

Pod keycapmi sa nachádza jedna z najhlavnejších častí klávesnice, spínače. Tie Asus použil svoje s označením ROG NX Red. Tie sú oproti radu s označením RX čisto mechanické, nie opto-mechanické. Spínače sú lineárne a teda sú pre herné použitie najvhodnejšie. K aktivácii je nutné prekonať odpor 40 gramov (1,8 mm) ale k stlačeniu na doraz (4 mm) je potreba vyvinúť silu rovnajúcej sa 55 g. Modularita klávesnice ROG Strix Flare II vám dovolí vymeniť všetky, alebo len konkrétne spínače. S pribalenými kliešťami dokážete spínače vybrať a môžete osadiť tie, ktoré vám viac vyhovujú. Tie si ale musíte kúpiť zvlášť. Pasujú tam všetky spínače kompatibilné so značkou Cherry MX. Je skvelé mať možnosť vymeniť spínače, no za všetko sa niečím platí. Toto obralo klávesnicu o vodeodolnosť.

   

Vo vnútri pod hliníkovým plátom je umiestnená pena tlmiaca zvuky, ktorá by mala podľa výrobcu vylepšovať akustiku pri používaní klávesnice.

Veľkým lákadlom pre mnohých môže byť integrovaný displej LED, nazvaný AniMe Matrix. Pozostáva z 312 programovateľných LED, cez ktoré môžete zobrazovať rôzne animácie, vlastné obrázky, texty, alebo si pri počúvani hudby môžete nastaviť audio vizualizáciu. Taktiež je možné nahrať vlastný obrázok cez obslúžnu aplikáciu, ako napríklad aj vlastnú fotku. No nájsť tu správnu aby na displeji vyzerala rozoznatelne, môže byť už ťažšie. Mimo týchto vecí zobrazuje aj aktuálne dianie. Napríklad zmenu hlasitosti, jasu ale aj samého režimu podsvietenia. K tým praktickejším veciam, ktoré dokáže zobraziť patrí zobrazenie notifikácie e-mailu, kapacity batérie na notebooku alebo zobrazovanie aktuálneho času a dátumu.

      

Tak ako pravej vrchnej časti klávesnice patrí displej, tak ľavú stranu obsadili primárne multimediálne klávesy. Okrem nich sú tu aj tlačidlá pre zmenu intenzity podsvietenia klávesnice a tlačidlo na blokovanie klávesu Windows. Multimediálne klávesy sú vyvýšené a začínajú otočným valčekom pre zmenu hlasitosti. Ak ho stlačíte, môžete kompletne stlmiť všetky zvuky a následným stlačením vrátiť do pôvodného stavu. Musím ale povedať, že jeho stlačenie je dosť neisté. Pri pokuse intuitívne stlmiť zvuky sa mi skôr podarí hlasitosť zvýšiť, pretože ako tlačidlo je dosť tuhé a skôr sa pretočí. A to teda s reproduktormi v noci sranda nebýva. Vľavo od valčeka je páčka na prepínanie medzi skladbami. Síce reaguje už pri prejdenej krátkej dráhe, no odpor kladie primeraný na to, aby ste o tom vedeli, že prepínate. Z boku páčky je tlačidlo pre zastavenie alebo spustenie hudby či videa.

   

Pri klávesách s dvoma funkciami je zvykom, že sekundárna funkcia je označená na bočnej časti keycapu. Inak to nie je ani pri Flare II. Tá ich síce nemá také množstvo ako recenzovaná klávesnica ROG Strix Scope RX, no ani ich vďaka pridaniu multimediálnych kláves toľko nepotrebuje. Nanešťastie Asus označenia pre druhotnú funkciu na keycapoch ochudobnil o podsvietenie. Ich rozmiestnenie po klávesnici je ale intuitívne. Prvá várka kláves so sekundárnymi funkciami sa nachádza pod multimediálnymi. K tlačidlám jedna až šesť sú priradené profily klávesnice. Všetky je možné prispôsobiť k rôznym účelom využívania. Tie sa následne uložia na internú pamäť klávesnice a zostanú s vami aj pri použití v inom zariadení než ste ich nastavili. Cez kláves Escape jednoducho a rýchlo zresetujete všetky profily do pôvodného nastavenia. 

Druhá funkcia ľavého Altu je vytváranie makier aj bez pomoci obslužnej aplikácie.

Cez klávesy ľavej a pravej šípky si viete meniť režim pre aktuálne podsvietenie klávesnice. Pri statickom podsvietení nie je možné meniť farby na priamo, ale je potrebné použiť obslužnú aplikáciu. Nastavenie ale zostane uložené v klávesnici a viete ho tak použiť aj inde ako na počítači, kde je nainštalovaný softvér. Šípky ukazujúce smer hore a dole slúžia k pridaniu alebo ubratiu jasu pre displej AniMe Matrix. Viac by sa mi ale páčilo, keby menili jas podsvietenia klávesnice, nie displeja.

Okrem podsvietených kláves dostanete podsvietenú aj bočnú stranu smerom k používateľovi. Na plynulé rozptýlenie svetla z LED je tu odnímateľný (pomocou magnetov) difúzny pásik. Vytiahnuť sa dá z dôvodu, ak by ste chceli využiť podperu pre zápästia. Tá sa ľahko cez magnety pripne ku klávesnici a drží dostatočne silno. Ak by ste mali obavy pri použití podpery, že prídete o bočné podsvietenie tak nemusíte. Cez svetelný tunel v podpere prenikne podsvietenie až na jej bočnú stranu. Vrchná časť podpery je pravdepodobne z umelej kože, na dotyk príjemná a mäkká pre zápästie. Jediné, čo mi na nej prvé dni prekážalo, bol vygravírovaný nápis „REPUBLIC OF GAMERS“. Mal som stále pocit, že medzi rukou a podperou niečo je.

      

Sklon klávesnice bez nožičiek je 5,50 stupňa, čo je pre vaše zápästia z ergonomického hľadiska dobré, aby ste ich pri používaní nemali prilíš vykrútené. 

Ani pri tomto modeli Asus nezabudol na spodnú stranu po výzorovej stránke. Lemuje ju vygravírované logo ROG spolu s desiatkami, možno až stovkami malých drážok. Stabilitu na stole drží päť protišmykových gumičiek. Kladú dostatočne veľký odpor aby sa po povrchu nešmýkali ani keď ste v zápale z hrania. 

Výklopné nožičky vám zdvihnú zadnú časť klávesnice presne o 13mm. Taktiež majú na sebe protišmykové gumičky. Tie sú ale menej poddajné a nebrzdia až tak dobre ako gumičky, ktoré klávesnica využíva pri sklopených nožičkách. Pravdepodobne to spôsobuje ich samotná hrúbka, ktorá je pri nožičkách výrazne menšia.

   

Kábel má celkovú dĺžku dva metre. Na hrúbku má niečo málo pod sedem milimetrov čo z neho nerobí najflexibilnejší kábel ale vďaka opletu nie je ani veľmi tuhý. Vstup kábla do klávesnice je pogumovaný. Tuhosť na tomto mieste je v poriadku, kvôli zamedzeniu veľkým pohybom vo vnútri klávesnice. Na konci kábla sú dva porty USB typu A. Jeden slúži k napájaniu klávesnice, druhý je pre rozbočovač portu USB na klávesnici. Takto budete mať vždy jeden port USB zozadu základnej dosky hneď poruke, aj keď sa jedná iba o pomalší štandard USB 2.0.

      

Vymeniteľné mechanické spínače, ktoré môžete i rôzne kombinovať, a LED diplej s možnosťou personalizácie textu robia z ROG Strix Flare II Animate pomerene výnimočnú klávesnicu. Podobne ako väčšina drahších modelov má i táto poriadnu (a pohodlnú) opierku pod zápästia. Celkovo sa tu príliš nešetrilo, vyhotovenie je robustné a aj v rámci tejto klávesnice Asus obišiel spínače tretích strán a použil svoje vlastné.

Obslužná aplikácia

Konfiguráciu klávesnice si viete podrobne prispôsobiť v aplikácii Armoury Crate. Zo začiatku je mierne nepriehľadná, no s odstupom času sa budete vedieť svižne preklikávať presne na vami potrebné nastavenia. Prechody medzi nastaveniami v hardvéru sprevádzajú polsekundové až sekundové zdržania pri načítaní. No najhoršie je, že vám nedovolí meniť nastavenia klávesnice ak nemáte aktualizovaný hardvér. Prečo by som sa s tým mal zdržiavať, keď potrebujem niečo upraviť a aktualizáciu môžem spraviť neskôr?!

Premapované klávesy si môžete uložiť až v šiestich rôznych profiloch klávesnice
Môžete si vybrať desať rôznych režimov podsvietenia
Klávesnica má obnovovaciu frekvenciu snímania (pooling rate) až 8000 Hz. Doba odozvy má byť pritom podľa Asusu iba 0,125 ms
Je k dispozícii nový firmware? Aktualizujte
Rozšírené nastavenie displeja je na samostatnej karte
Systémové možnosti, ktoré vám zobrazí displej
Pre milovníkov hudby ponuka aj audiovizuálne vylepšenie
Samostatná karta pre manažovanie a tvorbu makier



Vymeniteľné mechanické spínače, ktoré môžete i rôzne kombinovať, a LED diplej s možnosťou personalizácie textu robia z ROG Strix Flare II Animate pomerene výnimočnú klávesnicu. Podobne ako väčšina drahších modelov má i táto poriadnu (a pohodlnú) opierku pod zápästia. Celkovo sa tu príliš nešetrilo, vyhotovenie je robustné a aj v rámci tejto klávesnice Asus obišiel spínače tretích strán a použil svoje vlastné.

Metodika testovania

Otestovať kľúčové parametre klávesníc, ako napríklad reakčné časy tlačidiel, input lag či mechanický odpor klávesov, je pomerne zložité. Vieme, ako by sa tieto veci dali otestovať, ale testy klávesníc nebudeme robiť zase až tak často, aby dával vývoj náročnej metodiky zmysel. Čo sa však dá otestovať veľmi jednoducho, je hlučnosť klávesov. Na to používame hlukomer Voltcraft SL-100, ktorý je od testovaných klávesov vzdialený vždy zhruba 30 cm.

Hladinu hluku meriame pri najpoužívanejších klávesoch. Jednak teda pri medzerníku, ktorý pre svoju dĺžku a typ použitých spôn znie inak ako ostatné klávesy a je často hlučnejší. Zvlášť meriame aj klávesy Enter a Backspace, ktoré sa svojim tvarom od väčšiny klávesov takisto odlišujú. A nakoniec štvorlístok „herných“ WASD. Pri meraní hladiny hluku je snaha stláčať klávesy vždy rovnakou priemernou silou aj rýchlosťou. K zisteniu koľko klávesov je možné stlačiť súčasne používame aplikáciu AquaKey.

Z merateľných vecí zaznamenávame aj spotrebu. Nejde síce o nič zásadné, ale vďaka externej karte USB nazývanej Sonnet Allegro a power metru PCIe vlastnej výroby vieme tento údaj odmerať veľmi rýchlo a presne. Pre výpočet čistej spotreby klávesnice samozrejme zohľadňujeme aj spotrebu samotnej karty USB, ktorú odčítavame. Pri analýze spotreby je zaujímavé, aký podiel z celkovej spotreby má klávesnica ako taká a koľko spotrebujú samotné LED pri polovičnom a maximálnom jase.

Okrem spotreby podsvietenia LED meriame v rovnakých režimoch (s intenzitou na 50 a 100 %) aj jeho jas. To v truhlici, ktorej všetky vnútorné steny sú polepené zrkadlovou fóliou. To pre vyššiu citlivosť a dosiahnutie vyššieho rozlíšenia. Svetlo sa nakoniec vyodráža do stropného otvoru so snímačom luxmetra. Ten používame UNI-T UT383S. Z týchto meraní sa dá ľahko zistiť efektivita podsvietenia – spotrebu na jednotku luxu. Tento pomer sa výrazne odvíja aj od spôsobu, akým sú LED tienené, a to či už konštrukciou spínača (či jeho puzdra) alebo svetlovodivým popisom klávesy.

   

Nakoniec digitálnym sklonomerom meriame aj sklon klávesnice. Ten je takisto zapisovaný do grafov. Nie preto, že by ho nebolo možné uvádzať aj do úvodnej tabuľky so špecifikáciami, ale preto, aby sa naprieč testami dali jednoducho porovnávať sklony jednotlivých klávesníc.



Vymeniteľné mechanické spínače, ktoré môžete i rôzne kombinovať, a LED diplej s možnosťou personalizácie textu robia z ROG Strix Flare II Animate pomerene výnimočnú klávesnicu. Podobne ako väčšina drahších modelov má i táto poriadnu (a pohodlnú) opierku pod zápästia. Celkovo sa tu príliš nešetrilo, vyhotovenie je robustné a aj v rámci tejto klávesnice Asus obišiel spínače tretích strán a použil svoje vlastné.

Vymeniteľné mechanické spínače, ktoré môžete i rôzne kombinovať, a LED diplej s možnosťou personalizácie textu robia z ROG Strix Flare II Animate pomerene výnimočnú klávesnicu. Podobne ako väčšina drahších modelov má i táto poriadnu (a pohodlnú) opierku pod zápästia. Celkovo sa tu príliš nešetrilo, vyhotovenie je robustné a aj v rámci tejto klávesnice Asus obišiel spínače tretích strán a použil svoje vlastné.

Hlučnosť a sklon klávesnice









Vymeniteľné mechanické spínače, ktoré môžete i rôzne kombinovať, a LED diplej s možnosťou personalizácie textu robia z ROG Strix Flare II Animate pomerene výnimočnú klávesnicu. Podobne ako väčšina drahších modelov má i táto poriadnu (a pohodlnú) opierku pod zápästia. Celkovo sa tu príliš nešetrilo, vyhotovenie je robustné a aj v rámci tejto klávesnice Asus obišiel spínače tretích strán a použil svoje vlastné.

Spotreba klávesnice a jas podsvietenia







Vymeniteľné mechanické spínače, ktoré môžete i rôzne kombinovať, a LED diplej s možnosťou personalizácie textu robia z ROG Strix Flare II Animate pomerene výnimočnú klávesnicu. Podobne ako väčšina drahších modelov má i táto poriadnu (a pohodlnú) opierku pod zápästia. Celkovo sa tu príliš nešetrilo, vyhotovenie je robustné a aj v rámci tejto klávesnice Asus obišiel spínače tretích strán a použil svoje vlastné.

Záver

Štandardný vzhľad klávesnice obohacuje displej AniMe Matrix. Pridáva k zovňajšku animácie štylizované do osembitovej grafiky alebo aj praktické funkcie ako aktuálny čas, či e-mailové notifikácie. Osobne som pri testovaní volil praktickejšie funkcie. Opačná strana klávesnice disponuje šiestimi multimediálnymi klávesami, ktoré podávajú skvelú hmatovú odozvu pri používaní.

Konštrukciu spevňuje hliníkový plát, ktorý znesie aj agresívnejšie zaobchádzanie. Hráči môžu v pokoji podľahnúť hraniu, a nemusia sa báť o to, či by mohli hrubším zaobchádzaním vážne poškodiť klávesnicu. Všetko sa dá samozrejme pokaziť, takže to treba brať s rezervou. Výrazne pohodlnešie sa klávesnica používa s podperou pod zápästia. Pena v nej (pravdepodobne pamäťová) spríjemní používanie, výrazne odľahčí zápästiam a aj vzdialenejšie klávesy sú zrazu bližšie. Jediné možné riziko na podpere môže byť použitá umelá koža a jej životnosť. Dvojmetrový kábel s opletom a možnosťou vytiahnuť jeden port USB zo základnej dosky je už len čerešnička na torte.

Vďaka vnútornej pamäti si môžete už nastavenú klávesnicu brať so sebou kamkoľvek. Ponúka šesť profilov, kde každý z nich môže obsahovať odlišné makrá alebo premapované klávesy. Toto všetko a viac, ako napríklad to čo vám bude displej zobrazovať si dokážete presne prispôsobiť v obslúžnej aplikácii Armoury Crate. Jediná vec, ktorá sa mi na softvéri pre klávesnicu nepáčila je, že nie je možná úprava nastavení ak neaktualizujete na najnovšiu verziu samotný hardvér. A to sa mi stalo dvakrát v priebehu dvoch týždňov.

Takmer dvestoeurová klávesnica a nie je vodeodolná? Odpoveď je áno. To je cena za vymeniteľné spínače, ktoré robia z Flare II schopného transforméra. Klávesnica je dodávaná s Asus spínačmi ROG NX Red. Oproti známym Cherry MX Red majú o 0,2mm kratšiu dráhu pre aktiváciu a taktiež je k tomu potrebné vyvinúť nižšiu váhu o päť gramov, konkrétne 40. Ak by vám nevyhovovali, môžete použiť hnedé alebo modré spínače z ponuky Asusu, poprípade ich vymeniť za Cherry MX spínače. Zvuk vychádzajúci z klávesnice upravuje pena osadená v jej vnútri. Tá eliminuje „cinkajúce“ zvuky pri používaní.

Flare II, je klávesnica s veľkou škálou využitia a rýchlou odozvou 8000 Hz, ktorá sa prispôsobí všetkým vaším potrebám. Či sa jedná o displej alebo o spínače, vždy máte na výber. Síce je cena klávesnice vyššia ale dostanete to, za čo si zaplatíte. Chýbajúca vodeodolnosť je najväčšia slabina klávesnice Asus ROG Strix Flare II Animate a preto si odnáša ocenenie „Approved“.

Asus ROG Flare II Animate
+ Vysoká kvalita dielenského vyhotovenia
+ Vnútorná pamäť
+ Vymeniteľné spínače
+ Osembitový LED displej
+ Pohodlná opierka zápästí
- Bez odolnosti proti vode/kvapalinám
- Pre prácu v aplikácii nutnosť aktualizovaného hardvéru
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1502" as a base selector for example: #supsystic-table-1502 { ... } #supsystic-table-1502 tbody { ... } #supsystic-table-1502 tbody tr { ... } */