Site icon HWCooling.net

Asus ROG Zephyrus Duo 15: dva displeje a maximálny výkon

Herné testy – dedikovaná grafika

Asus ROG Zephyrus je prémiový rad herných notebookov, ktorý spája maximálny výkon a unikátne dizajnové aj funkčné riešenia. Poznávacím znamením bolo vždy AAS, teda chladenie s výsuvnou spodnou časťou, ktorá o pár milimetrov nadvihla notebook. Na druhej strane portfólia sú pracovné ZenBooky, kde minulý rok zaujal Pro Duo s dvomi displejmi. Nová vlajková loď, ktorá spája to najlepšie, čo výrobca dokáže ponúknuť je tu.

Základné parametre

ParametreAsus ROG Zephyrus Duo 15 GX550LXS
Rozmery360 × 268 × 20,9 mm
Hmotnosť2517 g
Displej15,6", 16:9 4K 3840 × 2160 px, IPS, 60 Hz, matný, 100 % AdobeRGB, Pantone Validated, G-Sync
14,1", 32:9 4K 3840 × 1100 px, IPS, 60 Hz, matný, dotykový
ProcesorIntel Core i9-10980HK, 8C/16T, 45 W, 14nm
Grafická kartaNvidia GeForce RTX 2080 Max-Q 8 GB GDDR6, 90 W, boost clock 1330 MHz / Intel UHD 630, integrovaná
Operačná pamäťPriepustnosť zbernice32 GB DDR4 – 16 GB SODIMM (3200 MHz) replaceable, 16 GB onboard
Úložiská2× 1 TB SSD M.2 PCIe NVMe RAID 0, upgradeable
Porty1× USB-C Thunderbolt 3 40 Gb/s (DisplayPort 1.4, Power Delivery), 1× USB 3.2 Gen 2 10 Gb/s typ A, 2× USB 3.2 Gen 1 5 Gb/s typ A, 1× HDMI 2.0b, 1× RJ-45 Ethernet, 2× 3,5mm jack
Kapacita batérie90 Wh
Rozlíšenie kamery– / externá 1080p
Reproduktory2× 4 W speakers
Orientačná cena4539 eur
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-492" as a base selector for example: #supsystic-table-492 { ... } #supsystic-table-492 tbody { ... } #supsystic-table-492 tbody tr { ... } */

Detaily

Dvojité balenie nie je pri prémiových notebookoch nič výnimočné. V čiernej škatuli sa ukrýva menšia oceľová, kde je len notebook, dokumentácia a podložka pod zápästia. Nabíjačky sú v samostatnej krabici spolu s kamerou.

   

Áno, čítate správne. Nabíjačky a kamera. Hneď po vybalení Zephyrus Duo 15 zaujme netradične bohatým balením, aké sa len tak nevidí.

ROG Zephyrus Duo 15 je ako som už spomenul nová vlajková loď a maximum, čo si za svoje peniaze viete od Asus aktuálne kúpiť. Žiadnym prekvapením preto nemôže byť najvyššia Core i9-10980HK, nová RTX 2080 Super Max-Q v 90 W v prevedení s 1330 MHz boostom, 32 GB 3200 MHz RAM či dvojica 1 TB SSD, bohatá konektivita, veľká batéria a dvojica prémiových obrazoviek. Papierová výbava je naozaj špičková a pokiaľ nehovoríme o custom notebookoch s desktopovými komponentami, toto je najlepšie, čo momentálne na trhu nájdete. Možno budete oponovať, že nové Ryzeny Renoir sú lepšou voľbou CPU, čo nepopieram, no žiaľ zatiaľ na trhu nenájdete kombináciu Renoir + RTX 2080 Super. Takže ak chcete najvyšší grafický výkon, musíte siahnuť po Inteli.

   

Azda prvým prekvapením po vytiahnutí zo škatule je, že notebook je pomerne kompaktný a ľahký. Má taký viac štvorcový tvar, čo je vidieť na veku, aj prednej časti displeja s hrubšou spodnou bradou. Dôvodom je samozrejme displej za klávesnicou, ktorý sa musí niekde schovať. Späť k hmotnosti. Tá je 2,5 kg, čo naozaj nie je zlé na takýto výkonný notebook s dvomi displejmi. Očakával som aspoň 3 kg, takže som ostal príjemne prekvapený. Za nízkou hmotnosťou bude telo zo zliatiny horčíka a hliníka, ktoré je príjemné na dotyk a nijako výrazne sa nešpiní, čo si zaslúži pochvalu.

   

Spracovanie je na vysokej úrovni, nič nevŕzga ani sa neprehýba napriek tomu, že sú tu rôzne pohyblivé časti a o dva pánty viac ako v bežnom notebooku. Zephyrusy vždy trpeli na labilnú spodnú časť, ktorá tvorila základ nad ktorý sa dvíhal zvyšok notebooku. Táto spodná doska bývala veľmi tenká a keď ste si notebook položili na kolená, báli ste sa aby sa nezlomila. Nič také sa tu nedeje a spodok je pevný ako na iných tradičných notebookoch. Chladenie AAS sa presunulo hore, pod výklopný displej, ale o tom o chvíľu.

Správnemu hernému notebooku, ktorý má navyše ambície zaujať kreatívcov a streamerov nesmie chýbať poriadna portová výbava. Preto má Zephyrus Duo 15 trojicu portov USB-A, z čoho dva sú 5-gigabitové 3.2 Gen 1 na pravom boku a jeden 10-gigabitový 3.2 Gen 2 na zadnej strane. Nechýba ani Thunderbolt 3 s podporou DisplayPort 1.4 aj nabíjania cez Power Delivery 3.0. Škoda len že tri porty USB sú na pravom boku, kde budete s najväčšou pravdepodobnosťou hýbať myšou a príslušenstvo tak môže zavadzať. Na ľavom boku je dvojica 3,5 mm audio konektorov pre slúchadlá aj mikrofón. Je tu tiež napájací konektor, čo zase pre zmenu chválim. Lepšie ako by mal byť vpravo.

Vzadu nájdete konektor RJ-45 pre gigabitovýt eternet, už spomínané 10 Gb USB a HDMI 2.0b s podporou 4K pri 60 Hz. Portová výbava je teda veľmi solídna a absentuje snáď len čítačka pamäťových kariet, ktorú by kreatívci určite ocenili. Kedže je ale notebook primárne zameraný pre hráčov, dá sa absencia čítačky pochopiť.

Zaujímavosťou je trojica indikátorov pri zadných portoch, ktoré je vidieť keď je notebook zavretý, aj otvorený.

Chválim zárez na jednoduchšie otváranie veka displeja a to dokonca jednou rukou. Toto mi na Zephyrus G14 chýbalo a notebook sa tak ťažko otváral.

Pri pohľade zhora/zdola možno lepšie vidieť oproti bežným notebookom „štvorcovejší“ tvar.

   

Otvorenie spodnej časti je jednoduché a pomerne rýchle, až teda na vyšší počet skrutiek. Spodná časť možno na prekvapenie neponúka nejaké veľké perforovanie na chladenie, ako by sa mohlo očakávať.

Po odobraní spodného krytu sa dostávate ku komponentom. Vidieť môžete typickú červenú základnú dosku. Pozornosť si určite zaslúži chladenie, veľká batéria či dvojica diskov. Tak sa na to poďme spoločne pozrieť.

Testovaná konfigurácia ponúka najvyššiu možnú výbavu Zephyrusu Duo a teda procesor Intel Core i9-10980HK s 8 jadrami a taktom až 5,3 GHz pre 1 – 2 jadrá či 4,4 GHz pre all core turbo. Poteší 32 GB RAM o rýchlosti 3200 MHz, kde 16 GB je na doske a 16 GB vo formáte SO-DIMM. Druhých 16 GB by sa tak teoreticky malo dať vymeniť za 32 a teda rozšíriť kapacitu na 48 GB. Nechýba ani dvojica PCIe NVMe SSD diskov s 1 TB kapacitou v RAID 0 pre maximálnu rýchlosť.

Hlavnou hviezdou je ale grafická karta RTX 2080 Super v Max-Q prevedení. 90 W a 1330 MHz sú parametre, ktoré má a ešte zaujímavejší bude výkon, na ktorý sa pozrieme o chvíľu. Testovali sme viacero modelov s RTX 2080 Max-Q a sám som zvedavý, aký pokrok vynovená Super verzia prináša. Nižšie konfigurácie ponúkajú tiež 8-jadrový Core i7-10875H, ktorý však bude mať nižšie takty a neponúkne otvorený násobič. Nižší model bude mať 2070 Super tiež v 90 W Max-Q verzii s taktom 1390 MHz. Nižšia bude aj kapacita RAM či SSD.

   

Zaujímavým detailom je prevažne dvojica pántov ukrytá vo vnútri, ktoré jednak otvárajú veko displeja ale hlavne naddvihujú druhý displej. To na inom notebooku len tak neuvidíte. Dvojica reporoduktorov po oboch stranách má výkon 4W, čo je dvojnásobok bežnej hodnoty, na akú sme v notebookoch zvyknutí.

Hlavnou doménou notebooku je ale chladenie, ktoré výužíva sysém AAS Plus, teda Active Aerodynamic System, ktorý otvára 28,5 mm priestor pre chladenie za sekundárnym displejom a umožňuje tak lepšiu cirkuláciu vzduchu. Výrobca tvrdí že prietok vzduchu sa vďaka AAS zlepšil až o 30 %. Väčšia plocha chladenia tiež umožňuje tichší chod, čo pri ultra výkonných notebookoch zrovna zvykom nebýva. Zephyrus Duo 15 sa môže pochváliť použitím tekutého kovu Thermal Grizzly, ktorý znižuje teploty a zvyšuje výkon až o 10 percent. Aplikácia je samozrejme automatizovaná, aby sa použilo správne množstvo tekutého kovu a časom tak nevytiekol mimo dotykových plôch chladiča a die. Za pozornosť stojí aj fakt, že zadná časť notebooku je pomocou nožičiek viditeľne zdvihnutá od podložky.

 

Pri otváraní displeja môžete pekne vidieť ako sa zároveň vyklápa aj sekundárny displej. Osobne by som ocenil, keby sa druhý displej vysunul ešte viac, respektíve, keby mal ešte väčší sklon.

Pri detaile vidieť pánt, ktorý sme našli pri analýze vnútra notebooku.

Prehliadnuť sa nedajú ani ventilátory, ktoré sú prekryté mriežkou.

ROG Screen Pad Plus sa budeme venovať v samostatnej kapitole, pozrime sa teraz na klávesnicu.

Tá ponúka tradičný kompaktný dizajn na spodnej časti notebooku podobne ako prvý Zephyrus. Pre väčšinu hráčov je toto riešenie netradičné, no mne osobne sa veľmi páči. Ruky môžete mať položené na stole a vďaka tenkému profilu bez problémov dosiahnete na klávesy. Nechýba ani podsvietenie RGB všetkých klávesov a synchronizácia cez Aura Sync. Trochu som bol ale sklamaný z nekonzistentnosti podsvietenia jednotlivých klávesov, čo je aj vidieť na gife nižšie. Sekundárne znaky takmer vôbec nevidieť, čo môže pre niekoho predstavovať problém. Takisto testovaný kus mal klasický US layout, predpokladám že väčšina našincov by preferoval CZ/SK rozloženie. Ja naopak by som ocenil anglickú medzinárodnú verziu s dvojriadkovým Enterom.

V balení notebooku nájdete tiež podložku pod zápästia, ktorá ešte viac zvyšuje komfort používania. Viem si však predstaviť, že používanie na cestách bude nepraktické a podložku si necháte doma/v práci, kde notebook najčastejšie používate.

   

Podložka je gumová a nemá žiadne magnety ani nič podobné, aby sa k notebooku prichytila. Nevidím to však ako nejaký veľký problém, vďaka gumovému povrchu na stole dobre drží.

Netradične riešený je aj touchpad, ktorý je umiestnený vpravo od klávesnice. Pravé a ľavé tlačidlo myši má oddelené od dotykovej plochy. Jeho povrch je sklenený a veľmi hladký. Trackovanie je dobré, no menšie rozmery môžu byť pre niekoho prekážkou. Aj tak sa predpokladá, že k notebooku budete pripájať myš, čiže ide skôr o núdzové riešenie. Preto možno oceníte, že sa dá prepnúť do režimu numerickej klávesnice pomocou tlačidla v ľavom hornom rohu.

Notebook nemá prednú kameru, podobne ako Zephyrus G14. To môže v dnešnej dobe home office predstavovať istý problém. Takisto pokiaľ by ste chceli streamovať hry a byť videný na videu. Nič však nie je stratené, nakoľko v balení nájdete plnohodnotnú kameru, ktorú môžete použiť.

Môžete ju uchytiť o vrch displeja, alebo len tak položiť na stôl, prípadne poličku, vďaka kovovému držiaku. Pripája sa cez kábel USB a nič nemusíte nastavovať. Kvalita obrazu je vďaka 1080p a dokonca 60 fps na míle vzdialená všetkým bežným notebookovým 720p kamerám, ktorých obraz vyzerá rovnako azda posledných 10 rokov. Takže externá kamera prináša výhodu v podobe lepšieho obrazu ako v prípade vstavaných kúskov. Nevýhodou je však nutnosť ju zapájať a prípadne teda všade so sebou nosiť.

  

V notebooku nájdeme 90 Wh batériu, čo je naozaj dobrá hodnota. Sú síce aj väčšie, no 90 Wh je rozhodne nadpriemer. K notebooku je dodávaná hlavná 240 W nabíjačka, ktorá sa pripája k ľavému boku cez okrúhly konektor. Nabitie trvá dve hodiny, po hodine ste na 79 %, po hodine a pol na 98 %.

Ako ste mohli v úvode vidieť, v balení je aj 65 W nabíjačka USB-C, ktorou môžete notebook nabíjať cez port Thunderbolt 3 USB-C. Nabíjanie je samozrejme pomalšie, po hodine len 58 %. Takisto nemôžete počítať s plným výkonom pri použití tejto kompaktnej nabíjačky, no ako núdzové a kompaktné riešenie na cesty je to skvelý doplnok.

Ako je na tom výdrž? Testovaný kúsok máme so 4K displejom, čo nikdy nebýva dobré znamenie. Takisto podporuje aj G-Sync, čo často znamená len hodinovú výdrž, kedže dGPU musí stále bežať a nemôže sa prepnúť na iGPU. 90 Wh batéria je veľká no bez Optimus to aj tak bude bieda. Nezabúdajme tiež, že napájame o displej viac ako bežne. Výhliadky teda nie sú najlepšie, no tu opäť Zephyrus Duo 15 milo prekvapil. Vďaka prepínaču v Armoury Crate sa viete prepnúť do Optimus režimu, síce po reštarte, ale lepšie ako nič. V Optimus režime v našom teste YouTube notebook vydržal 3 hodiny a 18 minút, čo vôbec nie je zlá hodnota, keď berieme do úvahy všetky okolnosti. V dGPU + G-Sync režime je to zase len hodina, hodina a pol, čiže tak ako býva zvykom. Toto však nie je notebook zameraný na dlhú výdrž a prekvapenia ako pri Zephyrus G14 sa nekonajú. Napriek tomu je pozitívne vidieť, že batéria aj v našom náročnom teste vydrží vyše 3 hodín. Pri menej náročnej práci by tak 4-5 hodín nemuseli byť úplná utópia, hlavne ak znížite jas displeja.

Prejdime ku ScreenPad Plus a obslužnej aplikácii.

Asus ROG Zephyrus je prémiový rad herných notebookov, ktorý spája maximálny výkon a unikátne dizajnové aj funkčné riešenia. Poznávacím znamením bolo vždy AAS, teda chladenie s výsuvnou spodnou časťou, ktorá o pár milimetrov nadvihla notebook. Na druhej strane portfólia sú pracovné ZenBooky, kde minulý rok zaujal Pro Duo s dvomi displejmi. Nová vlajková loď, ktorá spája to najlepšie, čo výrobca dokáže ponúknuť je tu.

ROG ScreenPad Plus

Sekundárny displej ScreenPad Plus sme videli už pri ZenBook Pro Duo. Išlo o pomerne veľkú inováciu na poli noteookov, kedže druhé displeje boli buď maličké alebo ich notebooky vôbec neponúkali. Asus sa rozhodol využiť celú šírku notebooku a nad klávesnicu umiestniť plnohodnotný 4K displej s pomerom strán 32:9, ktorému navyše pribalil aj zaujímavé funkcie.

ROG verzia ScreenPad Plus ponúka herný dizajn, ale vo svojej podstate rovnakú funkcionalitu ako na ZenBooku. Displej je matný a dotykový, nemusíte sa preto báť odleskov pri pozeraní z uhla.

Využiť môžete niekoľko vstavaných funkcií ako numerickú klávesnicu, rýchle skratky či možnosť rýchlo upevňovať okná aplikácií na polovice či tretiny a tým si vytvoriť efektívne pracovné rozloženie.

Na hlavnon displeji tak môžete mať dve okná prehliadača a na ScreenPad tri ďalšie aplikácie. Takéto rozloženie si potom môžete uložiť do tzv. Task Group. Vďaka tomu budete môcť toto rozloženie vyvolať jednoduchým stlačeným na ScreenPade a vami vybrané aplikácie sa spustia a rozložia podľa vašich preferencií.

Už tradičnou funkciou ScreenPadu je možnosť rýchleho presunu aplikácie z hlavnej obrazovky na sekundárnu alebo naopak a takisto roztiahnutie na obe obrazovky naraz.

Nechýba ani možnosť rýchlo prehodiť obsah medzi displejmi pomocou jedného tlačidla v menu ScreenPadu.

ScreenPad prináša zaujímavé možnosti a funkcie, ktoré bezpochyby zvýšia vašu produktivitu. Ocenil by som však, keby displej ponúkal viac herných funkcií, povedzme ako mal HP Omen X 2S.

Asus ROG Zephyrus je prémiový rad herných notebookov, ktorý spája maximálny výkon a unikátne dizajnové aj funkčné riešenia. Poznávacím znamením bolo vždy AAS, teda chladenie s výsuvnou spodnou časťou, ktorá o pár milimetrov nadvihla notebook. Na druhej strane portfólia sú pracovné ZenBooky, kde minulý rok zaujal Pro Duo s dvomi displejmi. Nová vlajková loď, ktorá spája to najlepšie, čo výrobca dokáže ponúknuť je tu.

Metodika testovania

Notebook sme testovali v domácom, nie laboratórnom prostredí. Napriek tomu bola snaha o čo najpresnejšie výsledky. Tie sú preto priemerom nameraných hodnôt z opakovaných testov.

Testy zahŕňajú syntetické benchmarky na porovnanie výkonu procesora aj grafickej karty. Meriame tiež rýchlosť úložísk, výdrž batérie, rýchlosť nabíjania a výkon v hrách. Cieľom je tak otestovať notebooky a desktopy v rôznych scenároch a spraviť si komplexný prehľad o ich výkone a prevádzkových vlastnostiach.

Asus ROG Zephyrus je prémiový rad herných notebookov, ktorý spája maximálny výkon a unikátne dizajnové aj funkčné riešenia. Poznávacím znamením bolo vždy AAS, teda chladenie s výsuvnou spodnou časťou, ktorá o pár milimetrov nadvihla notebook. Na druhej strane portfólia sú pracovné ZenBooky, kde minulý rok zaujal Pro Duo s dvomi displejmi. Nová vlajková loď, ktorá spája to najlepšie, čo výrobca dokáže ponúknuť je tu.

Rendering, Geekbench

Zephyrus Duo 15 prichádza s najsilnejším mobilným Intelom Core i9-10980HK. Ide o priameho nástupcu minulej generácie 9980HK, ktorý sme videli napríklad v ROG Mothership a mierne slabší ekvivalent 9880H napríklad z HP Omen X 2S tiež nie je papierovo veľmi vzdialený. 8 jadier bol donedávna úplny vrchol mobilných procesorov, no ako iste viete, AMD s Ryzen 4000 Renoir osemjadrá v notebookoch donieslo aj do nižších cenových kategórií a najmä Zephyrus G14 s 4900HS podával v testoch skvelé výsledky. Bude teda zaujímavé pozorovať, či Intel dokázal ešte niečo vytlačiť z architektúry Skylake podobne ako pri desktopoch desiatej generácie.




Začnime tradične Cinebench R15 pre prvý pohľad na surový výkon procesora. Nová i9 v Zephyruse si v single-core drží náskok 10 – 13 % od minulej generácie v HP Omen X 2S alebo MSI GS75 Stealth. Takisto od 4900HS v Zephyrus G14. Dorovnala sa na desktopový 8700K. Ide tak o najvyšší single-core výkon v notebooku ak nerátame ROG Mothership, čo je však koncept zariadenia, ktoré sa normálne nepredáva. V multi-core má nová i9 náskok 11 % oproti Renoir a 30 – 40 % oproti Intelom 9. generácie. To je naozaj solídny nárast výkonu.

Novší R20 už ukazuje menšie rozdieli v single-core v porovnaní s Renoir procesormi. 4900HS je tak len o 4 % pomalší. Naopak Intely sú stále o 12 – 13 % pomalšie. Zaujímavosťou je utrabookový Acer Swift 3 s 4700U, ktorý stráca na vrcholnú i9 len 3 %. V multi-core je Zephyrus o 7 % rýchlejší ako súrodenec s AMD a až 37 % ako HP s i9 minulej generácie. Vyzerá to teda tak, že Intel v 10 generácií vytlačil z rovnakej architekútry pomerne značné nárasty výkonu.


Praktické testy Cinebench a POV-Ray ukazujú reálnu silu Zephyrusu a novej i9. V Blenderi je Ci9 o 19 % rýchlejšia ako 4900HS v G14 a až 25 % ako predchádzajúca i9 v HP. POV-Ray má prekvapivo len 5 % náskok oproti G14 s Renoir ale HP so starou i9 je až o 30 % pomalší.








Geekbench v 3 verziách opať trochu napovedá, aké sú rozdiely medzi jednotlivými procesormi v notebookoch. Zephyrus Duo 15 porovnáme s G14 a Omen X 2S. Proti súrodencovi s AMD má novinka s i9 bilanciu -1/14/10 % v single-core a 10/21/11 % v multi-core. Celkovo je tak silnejšia, no netreba zabúdať, že 4900HS je 35W procesor a porovnávame ho so 45W. Porovnanie s HP a minulou i9 je 5/6/10 % v single-core v prospech nového Zephyrus a 12/8/12 % v mutlicore, opäť v prospech novinky.

V Compute porovnáme výkon 2080 Max-Q v HP a novšej 2080 Super Max-Q v Zephyruse. Geekbench 4 je prakticky zhodný, s 2 % stratou pre Zephyrus, čo sa však dá prisúdiť chybe merania. Naopak novší Geekbench 5 už ukazuje 20 % vyšší výkon novšieho Super modelu.

Asus ROG Zephyrus je prémiový rad herných notebookov, ktorý spája maximálny výkon a unikátne dizajnové aj funkčné riešenia. Poznávacím znamením bolo vždy AAS, teda chladenie s výsuvnou spodnou časťou, ktorá o pár milimetrov nadvihla notebook. Na druhej strane portfólia sú pracovné ZenBooky, kde minulý rok zaujal Pro Duo s dvomi displejmi. Nová vlajková loď, ktorá spája to najlepšie, čo výrobca dokáže ponúknuť je tu.

3D/PC Mark a Unigine Heaven/Superposition

Kombinovaný test PC Mark 10 ukazuje prekvapivé víťazstvo HP o 9 % nad novým Zephyrusom a prakticky zhodné skóre s MSI so 6-jadrovým procesorom.




Herne orientované 3D Mark Firestrike a Time Spy však už ukazujú 15 a 17 % náskok novinky s RTX Super oproti konkurentovi od HP. Naopak Sky diver je o 33 % pomalší, čo je veľmi zvláštny výsledok.




Testy zamerané na funkcie RTX a DLSS ukazujú nárast o 24 – 26 % pre nový Zephyrus s RTX Super grafikou oproti HP, čo je veľmi solídny výsledok.



Herné Unigine Heaven testy opäť ukazujú rozdielne výsledky, kde vo Full HD je Zephyrus rýchlejší o 23 % ale naopak v 2K je pomalší o 4 %, čo je prinajmenšom zvláštne.



Posledné grafické testy Unigine Superposition sú už plne v rukách nového Zephyrus s 29 a 25 % náskokom vo Full HD a 4K oproti konkurenčnému HP.

Asus ROG Zephyrus je prémiový rad herných notebookov, ktorý spája maximálny výkon a unikátne dizajnové aj funkčné riešenia. Poznávacím znamením bolo vždy AAS, teda chladenie s výsuvnou spodnou časťou, ktorá o pár milimetrov nadvihla notebook. Na druhej strane portfólia sú pracovné ZenBooky, kde minulý rok zaujal Pro Duo s dvomi displejmi. Nová vlajková loď, ktorá spája to najlepšie, čo výrobca dokáže ponúknuť je tu.

Herné testy – dedikovaná grafika

V Herných testoch nás bude zaujímať hlavne nárast výkonu Super verzie RTX 2080 Max-Q oproti starším, nie Super modelom, ktoré sme skúšali v HP a MSI notebookoch. Zephyrus G14 v týchto testoch už výrazne zaostáva kvôli slabšej RTX 2060 Max-Q.



V GTA má Zephyrus výrazne vyššie fps ako HP a MSI a to až o 60 %, čo sa premieta do reálnych 50 fps v priemere. To rozhodne nie je zanedbateľný rozdiel.




Vo Far Cry naopak žiaden veľký rozdiel nie je vidieť, práve naopak. Zephyrus sa zaradil medzi HP a MSI so stratou 4 a náskokom 5 fps.




Odyssey už zase ukazuje očakávaný výsledok a to 10 – 13 % náskok oproti konkurencii.



SOTTR neukazuje takmer žiaden rozdiel medzi novšou a starou verziou RTX 2080 a Zephyrus má tak takmer navlas rovnaké skóre ako HP.




V Metre je novinka silnejšia o 21 – 25 % oproti HP a MSI. Poráža dokonca aj desktop s 2070.




Pri zapnutom RTX sa v Metre rozdiel znížil na 17 – 18 %, čo je stále značný rozdiel.

Asus ROG Zephyrus je prémiový rad herných notebookov, ktorý spája maximálny výkon a unikátne dizajnové aj funkčné riešenia. Poznávacím znamením bolo vždy AAS, teda chladenie s výsuvnou spodnou časťou, ktorá o pár milimetrov nadvihla notebook. Na druhej strane portfólia sú pracovné ZenBooky, kde minulý rok zaujal Pro Duo s dvomi displejmi. Nová vlajková loď, ktorá spája to najlepšie, čo výrobca dokáže ponúknuť je tu.

Záver 1. časti

Asus ROG Zephyrus Duo 15 GX550 sme v prvej časti testu podrobili testom výkonu ako herného tak aj pracovného. Vo väčšine prípadov je nový Zephyrus bezkonkurenčný a rozdiely oproti konkurencii bývajú aj v desiatkach percent. Portová výbava, spracovanie aj funkcie ROG ScreenPad Plus predurčujú notebook na skvelého spoločníka či by ste notebook využívali na hranie alebo prácu. Prekvapí aj jeho pomerne nízka hmotnosť, alebo teda aspoň ja som očakával, že bude výrazne ťažší či už z dôvodu sekundárneho displeja alebo nutnosti chladiť najvýkonnejšie dostupné komponenty.

V druhej časti sa pozrieme podrobnejšie na hlavný displej, zvyšné testy, ale porovnáme aj režimy výkonu, ktoré notebook ponúka. Samozrejme nebudú chýbať ani testy výdrže či teplôt a záverečné hodnotenie. A konečne si správíme aj nejaké celkové hodnotebnie s plusmi a mínusmi tohto netradičného zariadenia.