Site icon HWCooling.net

Asus VivoBook S15 S533F: Stabilný výkon a dlhá výdrž

Herné testy – integrovaná grafika

Asus z našich článkov poznáte predovšetkým ako herný ROG/Strix brand, prípadne ako výrobcu ultrabookov ZenBook. Vo svojom portfóliu však majú aj cenovo dostupnejšie VivoBooky, ktoré sú určené pre širšie publikum. Novinka s označením S15 sa snaží zaujať netradičnými farbami či množstvom portov a kovovým telom. Má však VivoBook S15 vôbec význam, keď nedávno testovaný ZenBook 14 UX425 je dobre cenovo postavený?

Základné parametre

ParametreAsus VivoBook S15 S533F
Rozmery360 × 234 × 16,1 mm
Hmotnosť1638 g
Displej15,6", 16:9 Full HD 1920 × 1080 px, IPS, 60 Hz, matný, 250 nit, 86 % BTS
ProcesorIntel Core i5-10210U, 4C/8T, 15W, 14nm
Grafická kartaIntel UHD 620
Operačná pamäťPriepustnosť zbernice8 GB DDR4 (2666 MHz)
Úložiská512 GB SSD PCIe 3.0 x4 NVMe
Porty1× 5 Gb USB-C, 1× 5 Gb USB 3.2 Gen 1 typ A, 2× USB 2.0 typ A, 1× HDMI 1.4, 1× microSD reader, 1× audio jack
Kapacita batérie50 Wh
Rozlíšenie kamery720p
Reproduktorystereofónne
Orientačná cena (czc.cz)20 990 Kč/780 €
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-583" as a base selector for example: #supsystic-table-583 { ... } #supsystic-table-583 tbody { ... } #supsystic-table-583 tbody tr { ... } */

Detaily

Vzhľadom na cenovú politiku série VivoBook je balenie obyčajnejšie než v prípade vyššej línie ZenBook, čo je viac než pochopiteľné.

Obsah balenia je tradične minimalistický. Kartónová škatuľa, dokumentácia a nabíjačka. V balení prekvapivo nájdete ešte jednu vec, ktorou sú nálepky na oživenie vzhľadu notebooku. Jasne je teda vidieť zameranie na mladšie publikum.

VivoBook je produktová línia zameraná na cenovú dostupnosť a širšie publikum než prémiové ultrabooky ZenBook. Môžete tak očakávať nižší výkon, skromnejšie spracovanie či menej funkcií. Cieľom VivoBook S15 je osloviť najmä mladých ľudí, predpokladám, že prevažne študentov. Tomu je prispôsobený vzhľad, ktorému dominuje farebné veko displeja v rôznych farbách. Náš testovací kúsok je červerný s názvom Resolute Red, no vybrať si môžete aj zelený či klasický biely a čierny. S15 sa chváli nízkou hrúbkou i hmotnosťou, konkrétne 16,1 mm a 1,8 kg. My sme navážili 1638 gramov, čo je na 15″ notebook veľmi dobré, no samozrejme, menšie notebooky ponúknu nižšiu hmotnosť, ak by to bola vaša priorita.

   

Mainstreamové zameranie VivoBooku je vidieť predovšetkým vo výbave, kde nájdete Comet Lake namiesto Ice Laku. V našom prípade ide o Core i5-10210U, 8 GB RAM a 512 GB SSD. Ak by vám táto konfigurácia nestačila, siahnuť môžete aj po i7. Prekvapivo je ale VivoBook čo sa týka konfigurácií veľmi flexibilný a keď si priplatíte, môžete dostať aj Ice Lake, alebo prípadne ak chcete ušetriť, môžete siahnuť aj po AMD Ryzen Renoir. V závislosti od zvolenej konfigurácie môžete mať v notebooku aj dedikovanú grafiku Nvidia MX330. Samozrejme, mení sa aj kapacita RAM a veľkosť SSD. Takúto flexibilitu chválim, len je potrebné si pri kúpe dávať pozor a podrobne sledovať špecifikácie, aby ste nekúpili niečo iné, ako ste pôvodne plánovali.

   

Spracovanie je na dobrej  úrovni vzhľadom na cenové zameranie notebooku. Chváli sa kovovým telom s brúsenými hranami, čím sa snaží odlíšiť od lacných plastových notebookov. Treba však poznamenať, že hoci je telo kovové, nepôsobí takým hodnotným dojmom ako ZenBook 14. Predpokladám, že je to spôsobené hrúbkou samotného kovu.

Portová výbava vyzerá na prvý pohľad veľmi dobrá, hlavne počtom a typom konektorov. Na ľavom boku je napájací adaptér, HDMI, USB typu A aj C a audio jack. Na druhej strane ďalšia dvojica USB a čítačka microSD kariet. Problémom však je, že nejde o najnovšie či najrýchlejšie porty. Pravé porty USB sú len štandardu 2.0, HDMI (1.4) nezobrazí 4K pri 60 Hz a USB-C je len 5 Gb bez podpory video výstupu či nabíjania. Dalo by sa teda povedať, že ide o minulú generáciu portov, čo je na novom notebooku naozaj škoda.

   

Predná aj zadná strana sú prázdne, bez ďalších portov či iných prvkov. Poteší ale zárez pre jednoduchšie otváranie notebooku, no otvorenie jednou rukou možné nie je.

   

Pohľad zhora ukazuje otvory na vetranie, mriežky reproduktorov a gumové nožičky. Veko okrem netradičnej červenej farby nesie aj logo výrobcu a modelového radu.

Spodné veko sa dá pomerne ľahko odmontovať, aby ste sa dostali ku komponentom. Stačí odskrutkovať zopár skrutiek a odobrať spodný panel.

Vnútri uvidíte tradičné rozloženie komponentov s batériou v spodnej časti, jedným ventilátorom hore, ktorý je spojený pomocou heatpipe s procesorom a vymeniteľné SSD a kartu WiFi.

Testovaná konfigurácia má 10. generáciu Intel v podobe procesoru Comet Lake Core i5-10210U. Výbavu dopĺňa 8 GB DDR4 2666 MHz RAM a 512 GB SSD. V tejto línii viete siahnuť aj po vyššom modeli s i7-10510U, kde môžete mať aj dedikovanú grafiku MX250. V rovnakom tele aj pod rovnakým názvom, ale s prívlastkom M533I máte zase na výber z procesorov AMD Ryzen Renoir 4000, konkrétne 4700U aj 4500U. Pozor si treba dať na VivoBook 15 (bez S), ktorý zase ponúka 10. generáciu Intel Ice Lake, podobne ako v ZenBook 14 UX425. Dá sa teda povedať, že séria VivoBook (S)15 ponúka prakticky všetky aktuálne možnosti a aby toho nebolo málo, na trhu sa začínajú objavovať aj modely VivoBook S15 S533EA s 11. generáciou Intel Tiger Lake. Na prvú testovačku „tigrieho jazera“ ešte čakáme, ale podľa prvých informácií by sa malo oplatiť počkať už na tieto nové modely, ak vôbec zvažujete model s Intelom a nie AMD.

Otváranie veka je úplne tradičné a nič zaujímavé ako zdvihnutie základne typu ErgoLift tu nenájdete. Otvorenie notebooku jednou rukou nie je možné, čo sme už spomínali. Takisto otvorenie ponúka tradičný uhol a nie otvorenie do rovnej polohy ako pri niektorých prémiovejších zariadeniach.

Klávesnica ponúka full size rozloženie s numerickou časťou napravo. Zaujímavé je farebné odlíšenie klávesu Enter, ktorý má zelený odtieň. Nechýba tu ani biele podsvietenie, ktoré oceníte pri práci vo večerných hodinách. Podobne ako pri ZenBook 14, aj tu je menej tradičný SK layout s rozložením na štýl US, teda len jednoriadkový Enter a kláves ň nad ním. Ja preferujem dvojriadkový Enter a teda medzinárodný anglický layout či bežný SK/CZ, kde je tiež Enter na dva riadky. Horný rad funkčných klávesov ponúka všetko potrebné, ako jw ovládanie hlasitosti, jasu, podsvietenia klávesnice, zdieľanie obrazovky, vypnutie touchpadu a kamery či snímku obrazovky a spustenie aplikácie Asus.

Jedným z hlavných rozdielov oproti drahším notebookom je aj touchpad. Ten má plastový, nie sklenený povrch a jeho používanie preto nie je také príjemné. Nakoľko ja som už veľmi dlho zvyknutý na kvalitné touchpady drahších zariadení, bol to pre mňa trochu kultúrny šok a určite aspekt, na ktorý treba upozorniť. Nehovorím, že by touchpad nefungoval ako by sa očakávalo, ale menej kvalitný povrch mi jednoducho prekážal.

Kamera s rozlíšením 720p predstavuje bežný štandard medzi notebookmi a kvalitou sa nijako nevymyká. Na núdzové videohovory to stačí, ale váš mobil má určite lepšiu prednú kameru. 3D IR kameru pre rozpoznanie tváre tu nenájdete a testovaná konfigurácia neponúka ani čítačku odtlačkov prstov. Tú ale môžete mať pri vyššom modeli.

Nový VivoBook ponúka 50 Wh batériu, čo je kapacita, ktorú zvyčajne nájdeme v menších 13 – 14″ notebookoch. Dalo by sa teda očakávať, že 15″ notebook by mala byť väčšia. V tomto prípade ide naozaj len o papierový údaj. Hlavnú úlohu v tejto rovnici zohráva procesor. Comet Lake Core i5 nie je žiaden veľký žrút a dá sa tak očakávať, že výdrž bude viac než dobrá.

Šetrenie nákladov sa odrazilo aj na nabíjaní, kde vidíme opäť akýsi kruhový konektor namiesto nabíjania cez USB-C, ako by sa v roku 2020 patrilo. Takisto aj nabíjačka s výkonom 45 W je podpriemer pri zvyčajných 65 W. Potešia aspoň jej kompaktné rozmery. Čo sa týka rýchlosti nabíjania, tu nie sú žiadne prekvapenia. Po hodine ste na 70 % a plná nabitie trvá ± 2 hodiny.

Priemerná veľkosť batérie, displej s nižším jasom a úsporný procesor sa postarali o nový rekord v našom teste YouTube. VivoBook S15 s hodnotou 9 hodín a 26 minút poráža ZenBook 14 o cca 20 minút a stáva sa novým kráľom. Reálna spotreba môže byť o niečo nižšia, keď budete zvyšovať jas, čo je logické. Napriek tomu je možné povedať, že S15 výdržou rozhodne nesklame.

Poďme sa pozrieť na výsledky testov.

Asus z našich článkov poznáte predovšetkým ako herný ROG/Strix brand, prípadne ako výrobcu ultrabookov ZenBook. Vo svojom portfóliu však majú aj cenovo dostupnejšie VivoBooky, ktoré sú určené pre širšie publikum. Novinka s označením S15 sa snaží zaujať netradičnými farbami či množstvom portov a kovovým telom. Má však VivoBook S15 vôbec význam, keď nedávno testovaný ZenBook 14 UX425 je dobre cenovo postavený?

Metodika testovania

Notebook sme testovali v domácom, nie laboratórnom prostredí. Napriek tomu bola snaha o čo najpresnejšie výsledky. Tie sú preto priemerom nameraných hodnôt z opakovaných testov.

Testy zahŕňajú syntetické benchmarky na porovnanie výkonu procesora aj grafickej karty. Meriame tiež rýchlosť úložísk, výdrž batérie, rýchlosť nabíjania a výkon v hrách. Cieľom je tak otestovať notebooky a desktopy v rôznych scenároch a spraviť si komplexný prehľad o ich výkone a prevádzkových vlastnostiach.

Asus z našich článkov poznáte predovšetkým ako herný ROG/Strix brand, prípadne ako výrobcu ultrabookov ZenBook. Vo svojom portfóliu však majú aj cenovo dostupnejšie VivoBooky, ktoré sú určené pre širšie publikum. Novinka s označením S15 sa snaží zaujať netradičnými farbami či množstvom portov a kovovým telom. Má však VivoBook S15 vôbec význam, keď nedávno testovaný ZenBook 14 UX425 je dobre cenovo postavený?

Gamut, jas a odchýlka

Obrazové vlastnosti displeja sme odmerali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Ide o 15,6″ displej IPS s rozlíšením Full HD v pomere strán 16:9 (1920 × 1080 px) a 60 Hz. Nakoľko nejde o herný notebook, nenachádza sa tu žiadna technológia pre eliminovanie trhania obrazu. Klasický širokouhlý pomer strán oceníte najmä pri videách, no na prácu z textom by sa viac hodil vyšší displej, napríklad 16:10. Okolo displeja je plastový rám, čo je opäť znamenie nižšej ceny notebooku. Prémiové zariadenia mávajú celý displej zakrytý sklom.

Na stránke výrobcu nájdete informáciu o 86 % vyplnení tela displejom, ale aj 45 % pokrytí NTSC, čo neveští nič dobré. Rovnako aj jas 250 nitov je už podpriemerná hodnota.

Udávané hodnoty sa pri meraní potvrdili a sú aj mierne lepšie. Maximálny odmeraný jas bol 253 nitov a pokrytie NTSC 49 %. K tomu ale treba pridať častejšie používané sRGB s hodnotou 65 %, AdobeRGB s 51 % a rovnakú hodnotu má aj pokrytie DCI-P3. Tieto hodnoty rozhodne nie sú niečo, čím by sa dalo chváliť. Delta E s hodnotou 3,19 je tiež už pomerne vzdialená optimálnym 2 a menej. Najhoršia je asi uniformita displeja, ktorá vykazuje veľké odchýlky farieb aj podsvietenia. Nízky jas ste už mohli vidieť pri fotografiách prednej strany z uhla, kde je vidieť, že je displej výrazne tmavší než pri pohľade priamo spredu. Displej teda nepatrí medzi silné stránky tohto notebooku a výrobca na ňom zjavne šetril.

Asus z našich článkov poznáte predovšetkým ako herný ROG/Strix brand, prípadne ako výrobcu ultrabookov ZenBook. Vo svojom portfóliu však majú aj cenovo dostupnejšie VivoBooky, ktoré sú určené pre širšie publikum. Novinka s označením S15 sa snaží zaujať netradičnými farbami či množstvom portov a kovovým telom. Má však VivoBook S15 vôbec význam, keď nedávno testovaný ZenBook 14 UX425 je dobre cenovo postavený?

Rendering, Geekbench

Comet Lake i5-10210U nie je žiadna novinka, už sme ho videli viackrát a VivoBook S15 budeme preto s týmito konkurentmi porovnávať. Ide o MSI Modern 14 A10M a ZenBook 14 UX431. Do porovnania pre zaujímavosť prihodíme aj nový ZenBook 14 UX425 s Ice Lake.




Začnime tradične Cinebench na prvý pohľad na surový výkon procesora. V R15 VivoBook dosiahol najlepší SC výsledok medzi modelmi 10210U, no logicky zaostáva za UX425 s Ice Lake o 6 %. Prekvapením je výsledok MC, kde S15 porazila nielen notebooky s rovnakým procesorom o 12 – 25 %, ale aj spomínaný ZenBook 14 s Ice Lake o 6 %. Dôvodom bude zrejme stabilnejší výkon pri dlhších testoch, čo bolo slabinou UX425. Novšia verzia R20 prekvapivo ukazuje opačný výsledok v single-core. Tu je S15 najhoršia, ale v multi-core je opäť na prvom mieste z porovnávaných modelov.


Cinebench naznačil, že dlhodobé zaťaženie nerobí VivoBook žiaden problém a to sa potvrdilo aj pri praktickom teste Blenderu. S15 je rýchlejšia o 22 – 47 %, čo je naozaj dobrý výsledok. Trochu menšie rozdiely možno vidieť v POV-Ray, ale stále ide o náskok 19 – 28 %.








Geekbench sú kratšie testy ako Blender a POV-Ray, dá sa preto očakávať, že VivoBook stratí výhodu oproti ZenBooku a to sa aj potvrdilo. UX425 vďaka procesoru Ice Lake suverénne víťazí v porovnaní s modelmi Comet Lake, čo nie je žiadne prekvapenie. Napriek tomu stále možno vidieť, že S15 dosahuje lepšie výsledky ako UX431 a A10M, čo je rozhodne zaujímavé zistenie.

Asus z našich článkov poznáte predovšetkým ako herný ROG/Strix brand, prípadne ako výrobcu ultrabookov ZenBook. Vo svojom portfóliu však majú aj cenovo dostupnejšie VivoBooky, ktoré sú určené pre širšie publikum. Novinka s označením S15 sa snaží zaujať netradičnými farbami či množstvom portov a kovovým telom. Má však VivoBook S15 vôbec význam, keď nedávno testovaný ZenBook 14 UX425 je dobre cenovo postavený?

3D/PC Mark a Unigine Heaven


PCMark testuje výkon CPU aj GPU. Ide pomerne o dlhý test, preto opäť vidíte víťazstvo S15 nad konkurenciou, čím sa potvrdil predpoklad z predchádzajúcich testov. Rozdiely sú ale aj naďalej v jednotkách percent. 3DMark je už iná liga a tam S15 ani zvyšné modely 10210U nestačia na UX425 s grafikou Ice Lake Iris Plus.

Unigine Heaven ako zástupca grafického herného testu nám prezentuje, že S15 podáva rovnaké výsledky ako iné 10210U notebooky a UX425 s Ice Lake je opäť výrazne výkonnejšia.

Asus z našich článkov poznáte predovšetkým ako herný ROG/Strix brand, prípadne ako výrobcu ultrabookov ZenBook. Vo svojom portfóliu však majú aj cenovo dostupnejšie VivoBooky, ktoré sú určené pre širšie publikum. Novinka s označením S15 sa snaží zaujať netradičnými farbami či množstvom portov a kovovým telom. Má však VivoBook S15 vôbec význam, keď nedávno testovaný ZenBook 14 UX425 je dobre cenovo postavený?

Herné testy – integrovaná grafika



Začneme CS:GO, ktoré patrí medzi najpopulárnejšie hry vôbec. Tu môžete vidieť, že 10210U sú na chvoste grafov, čo nie je žiadne prekvapenie. S15 mierne stráca na UX431 a to 5 – 6 %.



GTA V je jedna z najpopulárnejších hier na trhu a ponúka komplexnú a náročnú grafiku. Tu sa rozdiel medzi Asus zmenšil a MSI obsadzuje poslednú priečku. UX425 ponúka výrazne vyšší výkon vďaka silnejšej grafike.



Nič sa nemení ani v Dirt Rally.


Asus z našich článkov poznáte predovšetkým ako herný ROG/Strix brand, prípadne ako výrobcu ultrabookov ZenBook. Vo svojom portfóliu však majú aj cenovo dostupnejšie VivoBooky, ktoré sú určené pre širšie publikum. Novinka s označením S15 sa snaží zaujať netradičnými farbami či množstvom portov a kovovým telom. Má však VivoBook S15 vôbec význam, keď nedávno testovaný ZenBook 14 UX425 je dobre cenovo postavený?

Šifrovanie, enkódovanie


Šifrovanie a dešifrovanie ukazuje najlepšie hodnoty spomedzi notebookov 10210U.


Práca s videami patrí k dlhším testom a história sa tu opakuje. Stabilný výkon v týchto dlhších testoch poskytol S15 lepšie časy o 17 – 33 % v H264 a 19 – 31 % v H265.

Asus z našich článkov poznáte predovšetkým ako herný ROG/Strix brand, prípadne ako výrobcu ultrabookov ZenBook. Vo svojom portfóliu však majú aj cenovo dostupnejšie VivoBooky, ktoré sú určené pre širšie publikum. Novinka s označením S15 sa snaží zaujať netradičnými farbami či množstvom portov a kovovým telom. Má však VivoBook S15 vôbec význam, keď nedávno testovaný ZenBook 14 UX425 je dobre cenovo postavený?

Testy pamätí a disku




Nižšia frekvencia pamätí 2666 MHz znamená pomalšie prenosy, čo je dobre vidieť na grafoch, kde je S15 na konci štartovného pola. Latencia je ale prekvapivo lepšia než pri UX425 či iných Ice Lake modeloch.


Čítanie 1500 MB/s a takmer 1000 MB/s pre sekvenčný zápis som na UX425 kritizoval, ale pri S15 tak nespravím, nakoľko ide o lacnejšie zariadenie, kde sa dá očakávať, že SSD nebude ponúkať také vysoké rýchlosti ako iné ultrabooky s v dvoj či trojnásobnými cenami. Napriek tomu treba spomenúť, že v tejto kategórii MSI zahviezdilo.

Asus z našich článkov poznáte predovšetkým ako herný ROG/Strix brand, prípadne ako výrobcu ultrabookov ZenBook. Vo svojom portfóliu však majú aj cenovo dostupnejšie VivoBooky, ktoré sú určené pre širšie publikum. Novinka s označením S15 sa snaží zaujať netradičnými farbami či množstvom portov a kovovým telom. Má však VivoBook S15 vôbec význam, keď nedávno testovaný ZenBook 14 UX425 je dobre cenovo postavený?

Zahrievanie a výdrž na batériu

Core i5 Comet Lake je veľmi úsporná a tým pádom negeneruje veľa tepla. Chladenie nie je nijak svetoborné, ale na tento procesor to viac než stačí. Výsledkom sú tak veľmi slušné teploty v záťaži bez prepadov výkonu a taktiež tichý chod pri bežnej práci. 87 stupňov Celzia je tak viac než dobrá hodnota.

VivoBook S15 S533F je novým kráľom výdrže s hodnotou 9 hodín a 26 minút, za čo vďačí najmä úspornému procesoru, 50 Wh batérii a displeju s nízkym jasom.

Asus z našich článkov poznáte predovšetkým ako herný ROG/Strix brand, prípadne ako výrobcu ultrabookov ZenBook. Vo svojom portfóliu však majú aj cenovo dostupnejšie VivoBooky, ktoré sú určené pre širšie publikum. Novinka s označením S15 sa snaží zaujať netradičnými farbami či množstvom portov a kovovým telom. Má však VivoBook S15 vôbec význam, keď nedávno testovaný ZenBook 14 UX425 je dobre cenovo postavený?

Blender

Podobne ako sme pri herných notebookoch začali sledovať vývoj taktov, spotreby a teplôt v Blenderi a 3DMark, sa budeme týmto oblastiam venovať aj pri neherných notebookoch. V tomto prípade nás zaujíma hlavne vizualizácia priebehu výkonu, nakoľko sme z testov zistili, že aj pri dlhodobej záťaži podáva VivoBook S15 veľmi dobré výsledky, čo sa taktiež o ZenBook 14 nedalo povedať.

Blender je jedným z dlhých testov. Čiarový graf zobrazujúci priebeh taktov ukazuje len mierny pokles z 3,4 GHz tesne pod 3 GHz. Na porovnanie ZenBook 14 mal v úvode takty nad 3 GHz, no potom klesli na hranicu 2 GHz. Preto VivoBook S15 so slabším procesorom porazil papierovo výkonnejší ZenBook 14.

Spotreba presne kopíruje krivku taktov. Pohybujeme sa niekde okolo 25 W.

Vývoj teploty počas testu je opäť veľmi podobný taktom aj spotrebe a po úvodných hodnotách na 80 stupňov postupne klesáme až k 70 stupňom.

3DMark

Podobne dlhým testom so záťažou je starý známy Fire Strike. Tu môžete vidieť pomerne chaotické zmeny taktov od nečinnosti až po plný boost (4,2 GHz) v závislosti od aktuálnej scény.

Spotreba sa pohybuje okolo udávaných 15 W s občasnými skokmi k 25 W, ktoré boli pri Blenderi.

Výkyvy taktov znamenajú nižšiu nepretržitú záťaž a tým pádom aj nižšie zahreivanie. Bežne sa hodnoty hýbu okolo 65 stupňov Celzia a pri skokoch spotreby na 25 W je nárast teploty na cca 75 stupňov.

Sumarizácia

Po analýze grafov sa dajú urobiť jednoduché závery. VivoBook S15 vďaka úspornému procesoru a adekvátnemu chladeniu dokáže udržať vysoké takty aj pri dlhšom zaťažení, čo sa pozitívne odrazilo na výsledkoch vo viacerých testoch. Neostáva mi tak nič iné len S15 pochváliť za skvelé výsledky.

Asus z našich článkov poznáte predovšetkým ako herný ROG/Strix brand, prípadne ako výrobcu ultrabookov ZenBook. Vo svojom portfóliu však majú aj cenovo dostupnejšie VivoBooky, ktoré sú určené pre širšie publikum. Novinka s označením S15 sa snaží zaujať netradičnými farbami či množstvom portov a kovovým telom. Má však VivoBook S15 vôbec význam, keď nedávno testovaný ZenBook 14 UX425 je dobre cenovo postavený?

MyAsus

Asus ponúka k notebooku aj aplikáciu na ovládanie a správu s názvom MyAsus.

Sú v nej detaily o zariadení a možnosť zaregistrovania produktu.

Nájdete tu tiež kontrolu hardvéru a možnosti aktualizácie ovládačov.

Ovládať viete rôzne nastavenia, napríklad režim ventilátora alebo obmedzenie nabíjacej kapacity.

Nechýbajú ani aktualizácie či odporúčané aplikácie. Môžete si tiež prepojiť smartfón s notebookom pomocou Link to MyAsus.

Aplikácia je veľmi pekne nadizajnovaná a jednoduchá na používanie.

Asus z našich článkov poznáte predovšetkým ako herný ROG/Strix brand, prípadne ako výrobcu ultrabookov ZenBook. Vo svojom portfóliu však majú aj cenovo dostupnejšie VivoBooky, ktoré sú určené pre širšie publikum. Novinka s označením S15 sa snaží zaujať netradičnými farbami či množstvom portov a kovovým telom. Má však VivoBook S15 vôbec význam, keď nedávno testovaný ZenBook 14 UX425 je dobre cenovo postavený?

Hodnotenie

Asus VivoBook S15 S533F má predstavovať cenovo dostupnejší notebook pre masy. Svojím vzhľadom a netradičnými farbami upúta najmä mladšie publikum, prevažne študentov. Tých poteší dlhá výdrž batérie, full size klávesnica s numerickou časťou, kovové telo či dostatok portov. Z testov vieme, že notebook dosahoval najlepšie výsledky spomedzi iných testovaných notebookov s Core i5-10210U, čo je dobré znamenie, že chladenie je spravené kvalitne. Vysoký výkon sme videli aj pri dlhších testoch, čo bol kameň úrazu pri ZenBook 14. VivoBook S15 dlhé zaťaženie zvláda ľavou zadnou.

S nižšou cenou prichádzajú aj rôzne kompromisy a tých je na S15 viac než dosť. Azda najväčšou je displej s jasom iba 250 nitov a podpriemerným podaním farieb. Portová výbava je síce bohatá, no jej kvalita je diskutabilná. USB 2.0 v roku 2020 je skôr na smiech než chvályhodná vlastnosť. Rovnako nabíjanie opäť cez nejaký kruhový konektor nepatrí do nového notebooku. Hoci je telo kovové, nepôsobí prémiovým dojmom ako pri ZenBook 14, skôr naopak. Budete sa pýtať, či to nie je plast. Absencia biometrického zabezpečenia v testovanej konfigurácii je tiež krok vedľa. Zachraňuje to však fakt, že modelov s označením VivoBook S15 je hneď niekoľko a vy si tak môžete nájsť vhodný kus s čítačkou odtlačkov. Chválim aj to, že nie ste obmedzený len na Comet Lake ale siahnuť môžete aj po AMD či úplne nových Tiger Lake. Nič to však nemení na fakte, že ZenBook 14 UX425/UM425 je veľmi dobre cenovo nastavený a osobne by som určite pár desiatok eur priplatil a siahol radšej po ňom ako po VivoBooku S15. To je však len moja preferencia.

Asus VivoBook S15 S533F
+ dlhá výdrž batérie
+ veľké množstvo portov
+ rôzne farebné prevedenia
+ stabilný výkon aj pri dlhšom zaťažení
- podpriemerný displej (jas iba 250 nitov a slabé podanie farieb)
- kovové telo nepôsobí hodnotne
- 45 W nabíjačka s kruhový konektorom (nie USB-C)
- problematické nájsť správny model medzi množstvom konfigurácií s menom VivoBook S15
- staršie štandardy portov
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-584" as a base selector for example: #supsystic-table-584 { ... } #supsystic-table-584 tbody { ... } #supsystic-table-584 tbody tr { ... } */

Notebook si môžete zakúpiť u nášho partnera czc.cz za 20 990 Kč/780 €