Site icon HWCooling.net

Asus ZenBook 13 UX325E – Tiger s menším telom

Metodika testovania

Intel pomerne rýchlo priniesol 11. generáciu procesorov, čo samozrejme znamená, že väčšina výrobcov notebookov aktualizovala svoje modely. Medzi ne patrí aj Asus, ktorý okrem nového Flip S, predstavil aj vynovený ZenBook 13 a 14. Minulú generáciu sme sa pozreli na 14, teraz si otestujeme menší 13-palcový model. Očakávania sú vysoké, nakoľko ZenBook 14 som považoval za jeden z najlepších ultrabookov roka.

Základné parametre

ParametreParametreAsus ZenBook 13 UX325E
ParametreParametre
RozmeryRozmery304 × 203 × 13,9 mm
HmotnosťHmotnosť1198 g
DisplejDisplej13,3", 16:9 Full HD 1920 × 1080 px, IPS, 60 Hz, matný, 450 nit 1W / 300 nit 2,5 mm borders, 88 % BTS
ProcesorProcesorIntel Core i7-1165G7, 4C/8T, 15W, 10nm
Grafická kartaGrafická kartaIntel Iris Xe
Operačná pamäťOperačná pamäť16 GB LPDDR4X (4266 MHz)
ÚložiskáÚložiská1 TB SSD PCIe 3.0 x4 NVMe (Intel SSD 660p SSDPEKNW010T8)
PortyPorty2× 40 Gb USB-C Thunderbolt 3 (charging and DisplayPort), 1×5 Gb USB 3.2 Gen 1 typ A, 1× HDMI 2.0, 1× microSD reader
Kapacita batérieKapacita batérie67 Wh
Rozlíšenie kameryRozlíšenie kamery720p 3D IR Windows Hello
ReproduktoryReproduktorystereofónne Harman Kardon
Orientačná cena (czc.cz)34 990 Kč/1335 €
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-717" as a base selector for example: #supsystic-table-717 { ... } #supsystic-table-717 tbody { ... } #supsystic-table-717 tbody tr { ... } */

Detaily

Kartónové balenie sivej farby nesie typickú grafiku ZenBook so sústrednými kružnicami.

   

Do rúk sa nám dostala predprodukčná vzorka, preto nemáme EU nabíjačku. Zvyšok balenia je pomerne bohatý. Nájdete tu redukcia z USB-C na audio jack, ako sme videli už pri ZenBook 14 minulej generácie a taktiež pri Flip S. Okrem toho je tu aj redukcia pre ethernet, a čo je ešte zaujímavejšie, tak aj ochranný obal.

Ide o jednoduché látkové puzdro, ktoré ale určite oceníte na cestách a rozhodne ide o užitočné príslušenstvo, za čo dávam palec hore.

Nová generácia ZenBookov je vlastne evolúciou minuloročných modelov, z ktorým sme testovali väčšiu verziu ZenBook 14. Testovaný kúsok ponúka rovnaký dizajn, akurát v menšom tele a s ešte nižšou hmotnosťou. Kým ZenBook 14 mal takmer 1,2 kg, nová 13 mierne prekračuje hranicu 1,1 kg. Rozdiel je teda pomerne malý a v praxi asi len ťažko postrehnuteľný.

   

Hlavným rozdielom oproti predchádzajúcim modelom je prechod na 11. generáciu Intel Tiger Lake, ktorú sme už videli v modeli Flip S UX371. ZenBook 14 minulej generácie mala Ice Lake Core i7-1065G7, novinka dostala priameho nástupcu Core i7-1165G7, rovnako ako Flip S. Nechýba nová Intel Xe grafika, 16 GB 4267 MHz RAM a 1 TB SSD. AMD verzie sa z ponuky ZenBookov na rozdiel od minulej generácie vytratili, čo je rozhodne škoda. Nižšie konfigurácie ponúknu 512 GB SSD, 8 GB RAM a Core i5-1135G7. Ceny sa pohybujú od 10391309 eur/27 99034 990 Kč.

Na rozdiel od prémiovéh Flip S, „základný“ ZenBook 13 nedostal certifikáciu Intel Evo. napriek tomu ide stále o moderný a rýchly ultrabook, ktorý ponúka všetko podstatné – rýchle prebudenie, rýchle nabíjanie, WiFi 6 a biometrické zabezpečenie. Je preto otázne, v ktorej oblasti vlastne nesplnil potrebné požiadavky na certifikáciu, alebo možno ide čisto len o marketingový a obchodný ťah, kedy Evo dostal len Flip S a nižšie modely už nie. Rovnako môže byť dôvodom aj nejaká finančná stránka, nakoľko predpokladám, že certifikácia a overenie požadovaných parametrov asi nebude bezplatné. To je však len moja úvaha a s touto otázkou sa pokúsime obrátiť na výrobcu.

   

Dizajn novinky je prakticky zhodný s predchodcom. Kovové telo s brúsenými hranami a typické veko s kružnicami už asi nie je prekvapením, no určite ho treba spomenúť. Opäť tiež platí, že tmavé telo ľahko zachytáva odtlačky, čo znamená, že ho budete musieť pomerne často čistiť.

ZenBook 14 som minulý rok pochválil za nadpriemerne dobrú konektivitu a nová 13 pokračuje v jej šľapajach. Ide predsa len o menšiu verziu rovnakého modelu. Pre rekapituláciu tu máme na pravom boku klasické USB typu A s 5 Gb rýchlosťou, čítačku microSD kariet, ktorá na Flip S absentuje. Ľavý bok obsadili HDMI 2.0 s podporou 4K pri 60 Hz a dvojica USB-C. Vďaka novým procesorom 11. generácie ide už o nové Thunderbolt 4 porty, pričom oba podporujú nabíjanie aj video výstup.

V balení sa nachádzajú aj dve spomínané redukcie z USB-C na 3,5 mm audio jack a rovnako aj RJ-45 ethernet pre káblové pripojenie k internetu a lokálnej sieti. Ich prítomnosť je v balení rozhodne vítaná.

Podobne ako pri ZenBook 14, aj tu je predná hrana notebooku bez výrezu, napriek tomu sa veko displeja dá ľahko nahmatať a otvoriť. Notebook tiež otvoríte použitím jednej ruky, čo nebýva samozrejmosťou, hlavne pri takto ľahkých zariadeniach. Zadná časť ukrýva všetky otvory ventilácie a chladiaceho systému.

   

Pohľad zhora nám znova ukazuje veko s logom Asus a kruhovým dizajnom. Spodná časť má štyri gumové nožičky a mriežku ventilácie v hornej časti.

   

Po odobraní spodného krytu sa dostanete ku komponentom. Na jeho demontáž potrebujete skrutkovač T5. Upozorniť treba na dvojicu skrutiek ukrytých pod gumenými nožičkami.

Rozloženie nijako neprekvapí, zaujme sýto modrá základná doska, podobne ako pri ZenBook 14. Celú spodnú časť zaberá veľká batéria a vedľa nej vidíme ešte reproduktory.

O chladenie sa stará jedna veľká heatpipe vedúca od procesora až k heatsinku, cez ktorý ventilátor fúka vzduch. Na účinnosť tohto chladenia sa pozrieme neskôr v testoch.

Testovaná konfigurácia má 11. generáciu Intel v podobe procesoru Tiger Lake Core i7-1165G7. Výbavu dopĺňa 16 GB LPDDR4X 4266 MHz RAM a 1 TB SSD. V tejto línii viete siahnuť aj po nižšom modeli s i5-1135G7, 8 GB RAM a 512 GB SSD. Dedikovanú grafiku ani procesory AMD v novom ZenBook 13 nenájdete. 11. generácia Intel prináša novinku v podobe integrovaných grafík Iris Xe, ktorými Intel sľubuje výrazne vyšší výkon oproti 10. generácii a zároveň si trúfa aj na Vega grafiky v AMD Renoir. Toto porovnanie bude naozaj zaujímavé a o chvíľu sa naň v testoch pozrieme. Taktiež bude zaujímavé sledovať, aký bude rozdiel medzi ZenBookom 13 a Flip S, ktorý ponúka rovnaký procesor. Minulú generáciu sme totiž videli pomerne veľké rozdiely medzi notebookmi s rovnakými procesormi.

Vymeniteľné je len SSD, RAM aj WiFi sú súčasťou základnej dosky. Dobre tak preto zvážte výber konfigurácie podľa vašich potrieb. Osobne by som privítal, keby sme sa posunuli o krok vyššie a 16 GB RAM by sa stal základom, s možnosťou rozšírenia na 32 GB. Dell napríklad v XPS 13 ponúka aj 32 GB konfiguráciu, po ktorej by som ja osobne určite siahol radšej ako po 16 GB. 32 GB konfiguráciu nájdete na stránke výrobcu, u nás som ju však v ponuke nenašiel. Preverujem preto jej dostupnosť a túto informáciu doplním neskôr.

Ikonická funkcia je pánt ErgoLift, ktorý pri otvorení displeja trochu nahne klávesnicu, aby sa vám na nej ľahšie písalo. Notebook potom zviera s podložkou uhol o veľkosti 3 stupne a klávesnica s displejom sa otvára do maximálne 150 stupňov. Vďaka nadvihnutiu základne tiež notebook benefituje z lepšieho chladenia aj kvality reprodukcie zvuku.

Klávesnica ponúka prakticky zhodné rozloženie so ZenBook 14. Výrobca ju označuje ako Edge-to-edge, teda od hrany po hranu, čo naplno vystihuje, ako klávesnica vypĺňa celú šírku základne. Nakoľko je však 13″ model o 1,5 menší na šírku, ľavý rad ovládacích klávesov je o niečo užší ako pri väčšom súrodencovi. Okrem toho ide prakticky o zhodné rozloženie s tlačidlami Home, End, PgUp a PgDn na pravom boku, oddelenými polovičnými šípkami, jednoriadkovým Enter a tlačidlom napájania v pravom hornom rohu hneď vedľa Delete. Ako ma poznáte, uvítal by som dvojriadkový Enter a tlačidlo napájania na inom mieste, keďže na jeho súčasnej pozícii si ho môžete mýliť práve s Delete, ktoré sa často používa. Navyše som necítil nejaký výrazný rozdiel medzi odporom oboch tlačidiel, čo by aspoň trochu napomohlo pri používaní.

Opäť chválim pomerne veľký touchpad s príjemným skleneným povrchom a integrovaným touchpadom. Rovnaký sme videli aj na ZenBook 14. Taktiež je tu prítomný NumberPad 2.0, teda podsvietená číslená klávesnica intergrovaná do touchpadu, ktorú aktivujete stlačením ikonky v pravom hornom rohu.

Hoci tu nenájdete čítačku odtlačkov prstov, o biometrické zabezpečenie neprídete. Podobne ako pri ZenBook 14, aj tu sa nachádza 3D IR kamera s podporu Windows Hello. Po zosnímaní a uložení tváre stačí notebook len otvoriť a notebook sa hneď odomkne. Osobne si myslím, že je to ešte rýchlejšie a pohodlnejšie ako čítačka odtlačkov prstov. Webkamera má rozlíšenie 720p, tu sa žiadne prekvapenie neudialo.

ZenBook 14 minulej generácie aj nový Flip S dosiahli skvelé výsledky v testoch výdrže. Vďačia za to hlavne 67 Wh batérii, ktorá je v takýchto ultrabookoch nadpriemerne veľká. Zvyčajne sa kapacita batérie pohybuje okolo 50–55 Wh. Rovnakú batériu nájdeme aj v menšej 13 a s novými procesormi má teda našliapnuté na rovnako dobrý výsledok. Menší displej môže byť v tomto prípade výhodu a potenciálne sa tak pozeráme na nového lídra vo výdrži. To si však overíme o chvíľu.

Okrem toho, že v našom testovacom balení nemáme EU verziu nabíjačky, ide prakticky o rovnaký 65 W model s koncovkou USB-C, ako sme videli pri ZenBook 14. Ani tu nechýba rýchle nabíjanie, čo znamená 47 % po pol hodine, 76 % za hodinu a 95 % po hodine a pol. Plné nabitie trvá tradične niečo málo cez 2 hodiny.

Doterajším kráľom testu bol Asus VivoBook S15 s hodnotou 9 hodín a 26 minút. Avšak kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ! ZenBook 13 UX325E dosiahol nový rekord v našom náročnom YouTube teste s hodnotou 9 hodín a 37 minút, čím poráža aj staršieho súrodenca ZenBook 14 UX425 s časom 9 hodín a 5 minút. V porovnaní s VivoBook tiež netreba zabudnúť na fakt, že 50 % jas na notebookoch je rozdielny, takže ak by sa dorovnal na rovnakú úroveň mal by nový ZenBook 13 ešte výhodu.

Poďme sa pozrieť na výsledky testov.

Intel pomerne rýchlo priniesol 11. generáciu procesorov, čo samozrejme znamená, že väčšina výrobcov notebookov aktualizovala svoje modely. Medzi ne patrí aj Asus, ktorý okrem nového Flip S, predstavil aj vynovený ZenBook 13 a 14. Minulú generáciu sme sa pozreli na 14, teraz si otestujeme menší 13-palcový model. Očakávania sú vysoké, nakoľko ZenBook 14 som považoval za jeden z najlepších ultrabookov roka.

Metodika testovania

Notebook sme testovali v domácom, nie laboratórnom prostredí. Napriek tomu bola snaha o čo najpresnejšie výsledky. Tie sú preto priemerom nameraných hodnôt z opakovaných testov.

Testy zahŕňajú syntetické benchmarky na porovnanie výkonu procesora aj grafickej karty. Meriame tiež rýchlosť úložísk, výdrž batérie, rýchlosť nabíjania a výkon v hrách. Cieľom je tak otestovať notebooky a desktopy v rôznych scenároch a spraviť si komplexný prehľad o ich výkone a prevádzkových vlastnostiach.

Intel pomerne rýchlo priniesol 11. generáciu procesorov, čo samozrejme znamená, že väčšina výrobcov notebookov aktualizovala svoje modely. Medzi ne patrí aj Asus, ktorý okrem nového Flip S, predstavil aj vynovený ZenBook 13 a 14. Minulú generáciu sme sa pozreli na 14, teraz si otestujeme menší 13-palcový model. Očakávania sú vysoké, nakoľko ZenBook 14 som považoval za jeden z najlepších ultrabookov roka.

Gamut, jas a odchýlka

Obrazové vlastnosti displeja sme odmerali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Nakoľko ide o ultrabook a nie herný notebook, vysokú obnovovaciu frekvenciu ani technológie na vyhladzovanie trhania obrazu tu nenájdete. Zaujímať nás preto bude skôr jas a podanie farieb. Podľa stránky výrobcu by mal displej ponúkať 100 % sRGB spektra. Ide o 13,3-palcový IPS Full HD panel v klasickom pomere strán 16:9, pričom bočné rámiky sú pomerne tenké, vďaka čomu displej zaberá až 88 % tela. Na výber je z dvoch modelov, rozlišujú sa len maximálnym jasom a to 300 alebo 450 nitov.

Parametre udávané výrobcom sa nám viac menej potvrdili. 100 % sRGB sa nám podarilo namerať a rovnako dobré výsledky vidíme pri gamme sa hodnotou 2,2 s minimálnou odchýlkou, solídnu uniformitu s maličkou odchýlkou v spodnej časti vpravo a veľmi dobrá je aj priemerná farebná odchýlka Delta-E s hodnotou 1,18.

Maximálny nameraný jas bol 391 nitov, čo s najväčšou pravdepodobnosťou znamená, že testovaný kus mám s jasnejším, 450 nitovým panelom. U nás v obchodoch som však našiel prevažne 300 nit verzie, s najväčšou pravdepodobnosťou tak u nás ani 450 nit modely nie sú dostupné. Túto informáciu opäť preverujeme u výrobcu.

Intel pomerne rýchlo priniesol 11. generáciu procesorov, čo samozrejme znamená, že väčšina výrobcov notebookov aktualizovala svoje modely. Medzi ne patrí aj Asus, ktorý okrem nového Flip S, predstavil aj vynovený ZenBook 13 a 14. Minulú generáciu sme sa pozreli na 14, teraz si otestujeme menší 13-palcový model. Očakávania sú vysoké, nakoľko ZenBook 14 som považoval za jeden z najlepších ultrabookov roka.

Rendering, Geekbench

10. generácia Intel procesorov sa u nás objavila vo viacerých zariadeniach, no ako sme mali možnosť sledovať, rozdiely vo výkone Core i7-1065G7 naprieč zariadeniami boli pomerne veľké. Uvidíme, či sa situácia bude opakovať aj pri novej i7-1165G7, ktorá sa u nás ukazuje druhýkrát. Porovnávať budeme teda priamo s predchodcom, ale nezabudneme ani na zástupcu z portfólia modelov Ryzen.


Začnime tradične Cinebench R15 pre prvý pohľad na surový výkon procesora. V single-core sa potvrdzuje vysoký výkon, aký sme videli už pri Flip S, no ZenBook 13 je na tom ešte lepšie. Flip S nadelila 12 % a oproti predchádzajúcej ZenBook 14 dokonca 21 %. Acer Swift 3 s Ryzenom a XPS s Ci7 zaostávajú ešte o pár jednotiek viac. V multicore testoch sme však v minulosti videli väčšie rozdiely, čo sa potvrdilo aj teraz. ZenBook 14 s 10. gen strácala 22 % na XPS, pritom majú rovnaký procesor. Na XPS nestačil ani nový Flip S s 11. generáciou, a to o 8 %. Nový ZenBook 13 už však XPS poráža a to o 6 %. Napriek tomu multi-core tabuľke jasne kraľuje Swift 3 s 8-jadrovým Ryzenom s náskokom ďalších 23 %.



Cinebench R20 ukazuje prakticky zhodné výsledky, teda vysoké skóre ZenBook 13 v single core a lepší výsledok v multi-core ako všetky ostatné Intel modely, no stratu na viacjadrový Swift.



V novom R23 nemáme ešte dostatok údajov, aby sme vyvodzovali nejaké závery.


Praktické testy Blender a POV-Ray boli pre ZenBook 14 aj Flip S zaťažkávajúcou skúškou, nakoľko práve v takýchto dlhých testoch dramaticky klesal výkon. Nová ZenBook 13 je na tom o čosi lepšie a POV-Ray spravila o 23 a 32 % rýchlejšie než Flips a 14. Stále je to však pomalšie ako XPS a Swift 3 aj tu ukazuje vysoký viacjadrový výkon. Veľmi podobná situácia je aj v Blenderi.








Výsledky single-core v Geekbench 3–5 tiež ukazujú náskok ZenBook 13 pred Flip S (19/1/3 %), starou 14 (14/16/21 %) a Swift 3 (18/35/33 %). V Multicore tiež vidíme rozdiely, hoci tentokrát trochu v inom pomere – Flip S (30/8/16 %), starou 14 (17/17/23 %) a Swift 3 (-24/9/7 %). Je zaujímavé, že v najstaršom Geekbench je Swift s Ryzenom najrýchlejší, no pri novších verziách už stráca na ZenBook 13.

Grafický test Compute ukazuje, že Flip S je rýchlejší o 10/16 %, zatiaľ čo ZenBook 14 minulej generácie zaostáva o -40/-44 a Swift 3 s Ryzenom o -16/-21 %. Uvidíme, či sa tieto výsledky potvrdia aj v ďalších grafických testoch.

Intel pomerne rýchlo priniesol 11. generáciu procesorov, čo samozrejme znamená, že väčšina výrobcov notebookov aktualizovala svoje modely. Medzi ne patrí aj Asus, ktorý okrem nového Flip S, predstavil aj vynovený ZenBook 13 a 14. Minulú generáciu sme sa pozreli na 14, teraz si otestujeme menší 13-palcový model. Očakávania sú vysoké, nakoľko ZenBook 14 som považoval za jeden z najlepších ultrabookov roka.

3D/PC Mark a Unigine Heaven/Superposition

Kombinovaný test PCMark pokračuje v trende, aký sme videli pri renderingu. Nová ZenBook 13 je rýchlejšia ako Flip S aj predchodcovia s 10. generáciou, no Swift s Ryzenom je stále lídrom.




Karta sa obracia v 3DMark Firestrike, Time Spy a Sky Diver, kde ZenBook 13 s novou Intel Xe grafikou poráža nie len Flip S, ale aj Swift a samozrejme aj staršie kúsky. Zaujímavý je hlavne náskok pred Flip S, ktorý má rovnaký procesor. Pohybuje sa totiž na úrovni 30 %, čo je opäť pomerne veľké číslo vzhľadom na rovnakú výbavu.


Do 3DMarku pribudli nové testy, ktoré budeme do budúcna tiež používať. Zatiaľ však nemáme dostatok dát na nejaké analýzy, komentár k výsledkom je teda bezpredmetný.


Herný test Unigine Heaven ukazuje výťazstvo v teste integrovaných grafík a to s pomerne veľkým náskokom. Flip S zaostáva o 23 % a ZenBook 14 dokonca viac než dvojnásobne.

Intel pomerne rýchlo priniesol 11. generáciu procesorov, čo samozrejme znamená, že väčšina výrobcov notebookov aktualizovala svoje modely. Medzi ne patrí aj Asus, ktorý okrem nového Flip S, predstavil aj vynovený ZenBook 13 a 14. Minulú generáciu sme sa pozreli na 14, teraz si otestujeme menší 13-palcový model. Očakávania sú vysoké, nakoľko ZenBook 14 som považoval za jeden z najlepších ultrabookov roka.

Herné testy – integrovaná grafika



Začneme CS:GO, ktoré patrí medzi najpopulárnejšie hry vôbec. Predpoklady zo syntetických testov sa naplnili a ZenBook 13 s 11. generáciou Intel poráža doteraz všetky testované integrované grafiky a aj dedikované MX Nvidie. Oproti minulej generácii ZenBook 14 vidíme nárast o 80–90 %. Zaujímavé je tiež to, že Flip S zaostáva o 20–40 %, pritom má rovnaký procesor s grafikou.



GTA V je jedna z najpopulárnejších hier na trhu a ponúka komplexnú a náročnú grafiku. Vidíme preto o trochu rozdielnejšie výsledky než v CS GO. Nový ZenBook poráža všetky ostatné Intely, no Ryzeny v Swift 3 aj G14 sú rýchlejšie, rovnako aj MX250 v Swifte.



Naopak v Dirt Rally je zase ZenBook 13 na vrchole, kde ho porazila len G14, ktorá má však viac W procesor, čo znamená nie úplne férové porovnanie. Naopak vyšší výkon než MX250, Ryzen 4700U s Vega 7 aj všetky ostatné Intely je úctyhodný.


Intel pomerne rýchlo priniesol 11. generáciu procesorov, čo samozrejme znamená, že väčšina výrobcov notebookov aktualizovala svoje modely. Medzi ne patrí aj Asus, ktorý okrem nového Flip S, predstavil aj vynovený ZenBook 13 a 14. Minulú generáciu sme sa pozreli na 14, teraz si otestujeme menší 13-palcový model. Očakávania sú vysoké, nakoľko ZenBook 14 som považoval za jeden z najlepších ultrabookov roka.

Šifrovanie, kódovanie


V šifrovaní aj dešifrovaní žiadne prekvapenia ako pri predchádzajúcich testoch nevidíme. Nová 13 ponúka zhodný výkon s Flip S. Tým o 10–15 % prekonáva minulú generáciu notebookov ale stále zaostáva o 5 % za Ryzenom v Swift 3.


Práca s videami patrí medzi dlhšie testy a opäť sa tu tak ukazujú podobné výsledky ako pri renderingoch. ZenBook 13 mierne zaostáva za XPS, no ponúka lepší výsledok ako Flip S aj starší ZenBook 14. Swift 3 s Ryzenom je však o tretinu rýchlejší, čo opäť ukazuje viacjadrový výkon Ryzenov.

Intel pomerne rýchlo priniesol 11. generáciu procesorov, čo samozrejme znamená, že väčšina výrobcov notebookov aktualizovala svoje modely. Medzi ne patrí aj Asus, ktorý okrem nového Flip S, predstavil aj vynovený ZenBook 13 a 14. Minulú generáciu sme sa pozreli na 14, teraz si otestujeme menší 13-palcový model. Očakávania sú vysoké, nakoľko ZenBook 14 som považoval za jeden z najlepších ultrabookov roka.

Testy pamätí a disku




Novinka dostala rýchlejšie 4266 MHz pamäte na rozdiel od 3200 MHz v ZenBook 14 minulej generácie. Výsledok sa dostavil a spolu s Flip S novinka kraľuje rýchlostným testom. Latencia je taktiež lepšie než na všetkých porovnávaných modeloch.


Oblasť kde Asus často kritizujem sú práve rýchlosti SSD. Hoci ZenBook 13 neponúka také rýchlosti ako Flip S, stále ide o lepšie čísla, než sme videli u predchádzajúcej 14, hlavne teda v oblasti zápisu.

Intel pomerne rýchlo priniesol 11. generáciu procesorov, čo samozrejme znamená, že väčšina výrobcov notebookov aktualizovala svoje modely. Medzi ne patrí aj Asus, ktorý okrem nového Flip S, predstavil aj vynovený ZenBook 13 a 14. Minulú generáciu sme sa pozreli na 14, teraz si otestujeme menší 13-palcový model. Očakávania sú vysoké, nakoľko ZenBook 14 som považoval za jeden z najlepších ultrabookov roka.

Zahrievanie a výdrž na batériu

 

11. generácia Intel Tiger Lake nepriniesla žiadne vylepšenia v oblasti teplôt a stále sa tak pozeráme na hodnoty atakujúce 100 stupňov Celzia. Okrem maximálnych teplôt je dôležitý aj priebeh výkonu a vývoj teplôt v čase, na čo sa pozrieme v priebehových grafoch, pri ktorých si porovnáme aj vplyv režimov výkonu.

ZenBook 13 UX325E s 11. generáciou Intel procesorov je novým kráľom nášho testu na YouTube po tom, čo s hodnotou 9 hodín a 37 minút porazil súrodencov VivoBook S15 a minulú generáciu ZenBook 14.

Intel pomerne rýchlo priniesol 11. generáciu procesorov, čo samozrejme znamená, že väčšina výrobcov notebookov aktualizovala svoje modely. Medzi ne patrí aj Asus, ktorý okrem nového Flip S, predstavil aj vynovený ZenBook 13 a 14. Minulú generáciu sme sa pozreli na 14, teraz si otestujeme menší 13-palcový model. Očakávania sú vysoké, nakoľko ZenBook 14 som považoval za jeden z najlepších ultrabookov roka.

Blender

Podobne ako sme pri herných notebookoch začali sledovať vývoj taktov, spotreby a teplôt v Blenderi a 3DMark, sa budeme týmto oblastiam venovať aj pri neherných notebookoch. V tomto prípade nás zaujíma hlavne vizualizácia priebehu výkonu pri jednotlivých režimoch výkonu a zaťažení CPU ale aj kombinovanej záťaže CPU + GPU.

Blender je jedným z dlhých testov. Ukazuje veľké rozdiely medzi taktami pri jednotlivých režimoch. Zatiaľ čo Performance sa drží okolo 2,7 GHz a Standard o čosi nižšie na 2,3 GHz, tak Whisper sa pohybuje pod 1 GHz s priemerom okolo 600 MHz. Taktiež vidíme veľký rozdiel medzi dĺžkami samotného testu.

Spotreba presne kopíruje krivku taktov. Performance okolo 18 W, Standard sa pohybujú na úrovni 16 W, Whisper má len 6 W.

Vývoj teploty počas testu je opäť veľmi podobný taktom aj spotrebe a po úvodných hodnotách na 90 stupňov postupne klesáme až k 75 pri Performance režime, Standard klesá na 70 a v prípade Whisper aj pod 50 stupňov.

Rozdiel vo výkone medzi Performance a Standard je len 6 %, čo bolo vidieť aj na podobných krivkách výkonu. Whisper však ukazuje až 4× horší výsledok oproti Performance, čo rozhodne zanedbateľné nie je.

3DMark

Podobne dlhým testom so záťažou je starý známy Fire Strike. Rozdiely medzi režimami sú aj tu viditeľné. Performance aj Standard majú pomerne rovnaké krivky s tým rozdielom, že Performance má opäť o čosi vyššie takty v určitých oblastiach testu. Na druhej strane Whisper sa pomerne často drží spodnej hranice taktov, čo určite bude mať veľký vplyv na celkové skóre.

Spotreba potvrdzuje zistenia v grafe taktov a to fakt, že Performance má v určitých častiach testu zhruba o 3-4 W vyššiu spotrebu a teda aj samotné takty. Viac menej sú ale krivky zhodné. Pre Whisper to neplatí, tam vidíme výrazne nižšiu spotrebu naprieč celým testom, len na úrovni 7 W.

Vzhľadom na rozdiely v spotrebe aj taktoch je logické, že Performance má o 3–4 stupne vyššiu teplotu, zhruba na úrovni 75 stupňov Celzia. Whisper si naopak len tak pohmkáva pri 50.

Zaťaženie grafiky pri 3D scénach je azda prvýkrát medzi režimami rozdielne. Whisper vykazuje merateľné prepady zaťaženia a to až o 40 %. Vidíme tiež, že tento režim má posunuté krivky jednotlivých častí testu, nakoľko mu trvali dlhšie než zvyšným dvom.

Merateľné rozdiely vidíme aj v spotrebe grafiky v jednotlivých režimoch. Performance opäť ukazuje o 2–3 W vyššiu spotrebu než Standard, čo sa určite prejaví aj na výkone. Naopak Whisper je na tom pomerne mizerne, spotreba sa drží len na úrovni 1–2 W.

Teplota grafiky je veľmi podobná s teplotou procesora, keďže ide o integrovanú časť. Namerané hodnoty sú len mierne nižšie.


Rozdiel v celkovom skóre medzi Standard a Performance je väčší ako pri Blenderi, teda 11 %. Rovnako aj Whisper ešte viac zaostáva a je až 4,8 – 5,4× pomalší v porovnaní so zvyšnými dvoma režimami.

Sumarizácia

Analýza grafov a výsledky testov naznačujú, že pre drvivú väčšinu používateľov bude režim Standard vyhovovať a prepínanie do Performance má význam len pri hraní hier, prípade náročnej práci ako úprava videí a pod. Len 6 a 11 % rozdiel je pri používaní viac menej zanedbateľný a rozdiel postrehnete len pri špecifických scenároch. Naopak Whisper výrazne ovplyvňuje výkon a to až 4–5 násobne, vhodný teda bude naozaj len pre kriticke situácie, kedy potrebujete čo najdlhšiu výdrž na batériu.


Intel pomerne rýchlo priniesol 11. generáciu procesorov, čo samozrejme znamená, že väčšina výrobcov notebookov aktualizovala svoje modely. Medzi ne patrí aj Asus, ktorý okrem nového Flip S, predstavil aj vynovený ZenBook 13 a 14. Minulú generáciu sme sa pozreli na 14, teraz si otestujeme menší 13-palcový model. Očakávania sú vysoké, nakoľko ZenBook 14 som považoval za jeden z najlepších ultrabookov roka.

MyAsus

Asus ponúka k notebooku aj aplikáciu na ovládanie a správu s názvom MyAsus.

Nájdete v nej možnosť kontroly hardvéru, aktualizáciu ovládač aj BIOSu.

Nechýbajú rôzne nastavenia ako zmena spôsobu nabíjania, už spomínané výkonnostné režimy alebo rôzne vylepšenia siete či zvuku.

Taktiež tu nájdete odporúčané aplikácie a možnosť pripojenia smartfónu.

Aplikáciu MyAsus sme už videli viackrát a rozhodne patrí medzi tie najlepšie na trhu.

Intel pomerne rýchlo priniesol 11. generáciu procesorov, čo samozrejme znamená, že väčšina výrobcov notebookov aktualizovala svoje modely. Medzi ne patrí aj Asus, ktorý okrem nového Flip S, predstavil aj vynovený ZenBook 13 a 14. Minulú generáciu sme sa pozreli na 14, teraz si otestujeme menší 13-palcový model. Očakávania sú vysoké, nakoľko ZenBook 14 som považoval za jeden z najlepších ultrabookov roka.

Hodnotenie

Asus ZenBook 13 UX325E je aktualizovanou verziou minuloročných modelov s 10. generáciou Intel. Z predchádzajúceho modelového radu sme testovali ZenBook 14 UX425, ktorý som ocenil a označil ako jeden z najlepších ultrabookov na trhu. Logicky tak aj aktualizovaná verzia s novými procesormi nemôže byť o nič horšia a všetko, čo som chválil na ZenBook 14 platí aj pre novú 13. Navyše tu máme výrazne výkonnejšiu integrovanú grafiku, vďaka ktorej si dokážete zahrať aj pomerne náročné 3D hry, čo bolo len donedávna na ultrabookoch nemysliteľné.

Chválim skvelú výdrž, dobrú portovú výbavu, biometrické zabezpečenie 3D kamerou, príjemnú klávesnicu s veľkým touchpadom aj kvalitné spracovanie, ktoré je už pri ZenBookoch štandardom. Negatíva sa hľadajú len ťažko, najmä preto, že novinka dosahuje lepšie výsledky v testoch než drahší Flip S, hoci používajú rovnaký procesor a má nižšiu cenovku. Jediné čo oproti minulej generácii považujem za krok späť je absencia AMD Ryzen verzie. Tajne preto dúfam, že sa tento rok dočkáme aj modelom s Ryzen 5000 procesormi.

Azda jediná otázka, ktorú neviem zodpovedať je, či má vôbec ZenBook 13 dôvod existovať, nakoľko 14-palcová verzia má veľmi podobné rozmery aj hmotnosť a nevidím tak dôvod, prečo siahnuť po menšom modeli, keď môžete mať väčšiu obrazovku bez značných kompromisov.

Vzhľadom na skvelé výsledky naprieč testami, absentujúce negatíva a prijateľne nastavenú cenu, udeľujem ZenBook 13 ocenenie Smart Buy!

Notebook si môžete zakúpiť u nášho partnera czc.cz za 34 999 Kč/1340 eur

Asus ZenBook 13 UX325E
+ vyšší výkon ako drahší Flip S s rovnakým procesorom
+ kvalitné spracovanie
+ WiFi 6 a Thunderbolt 4 USB-C s nabíjaním aj DisplayPort
+ excelentná výdrž batérie
+ HDMI 2.0 – 4K 60 Hz, plnohodnotné USB a čítačka kariet microSD
+ displej s tenkými rámčekmi a veľmi dobrým podaním farieb
+ kvalitný touchpad s numerickou podsvietenou časťou
+ IR kamera pre Windows Hello
+ nízka hmotnosť
- túto generáciu nie je možné vybrať si procesor AMD Ryzen
- podobné rozmery a hmotnosť so 14 palcovou verziou
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-718" as a base selector for example: #supsystic-table-718 { ... } #supsystic-table-718 tbody { ... } #supsystic-table-718 tbody tr { ... } */

Za poskytnutie hier na testovanie ďakujeme Spacebaru