Site icon HWCooling.net

BeQuiet! Dark Power 13, zdroj ATX 3.0 s titánovou známkou

Zdroj BeQuiet! Dark Power 13 (850 W)

Pod modelový rad Dark Power BeQuiet! sústredí to najvyspelejšie, čo vie z počítačových zdrojov vyprodukovať. Štandard ATX 3.0 posúva číslovanie na „13“, ktorých má byť účinnosť v najefektívnejšom pásme záťaže nad 95 %. A hoci sa v súvislosti s Dark Power 13 na Reddite nedávno objavil smutný pohĺad na roztavený 16-pin, tak konštrukcia týchto zdrojov je v tomto nevinne, k čomu máme dôkazy.

Upozornenie: Tento článok neobsahuje testy, ale iba akúsi prípravu na ne. Vlastné vybavenie na meranie napájacích zdrojov síce nemáme (a ani nebudeme mať), ale koncom roka by sme sa mohli dostať do špecializovaného laboratória, kde je všetko potrebné na analýzu relevantných elektrických veličín. Do tej doby nazbierame zopár modelov (najmä a možno iba s podporou štandardu ATX 3.0), ktoré si najprv nafotíme, trochu rozoberieme ich konštrukčné detaily, spravíme prehľadovú tabuľku parametrov a neskôr budeme vzájomne konfrontovať aj kvalitatívne, z pohľadu napájania. To už budú veci unikátnych meraní.

Zvonku…

Zdroje s novým štandardom ATX 3.0 má BeQuiet! už v troch „kvalitatívnych“ triedach, od základnej (Pure Power 12 M), cez strednú (Straight Power 12) až po Dark Power 13, ktorá predstavuje vrchol ponuky. S prívlastkom „Pro“ (Dark Power Pro 13) je dostupný 1300 W či dokonca 1600 W výkonnostný variant. Viac nás ale teraz bude podrobnejšie zaujímať 850 W Dark Power 13 (BN334), ktorý je medzi 750 W1000 W variantom. Charakteristickým znakom okrem špičkovej účinnosti, ktorá má spĺňať Štandard 80 Plus Titanium, je napríklad aj mriežka tvorená drobnými štvorčkovými výsekmi.

Všetky zdroje Dark Power 13 majú rovnakú, nadštandardne veľkú skrinku. Tá má na dĺžku až 175 mm, ale ak má zdroj dosahovať elitnú účinnosť musí byť postavený na väčšom množstve súčiastok, ktoré stoja nejaké priestorové kapacity. Čiže kompatibilita a samotná inštalácia budú niekedy zložitejšie, ale odmenou za to potom majú byť veľmi atraktívne prevádzkové vlastnosti.

   

A prejdime hneď k tomu, čo momentálne najviac hýbe svetom počítačových zdrojov – konštrukcia konektora 12VHPWR. Dutinky sú od NTK a jedná sa o typ, ktorý má (na rozdiel od alternatívnych Astronov) väčšiu kontaktnú plochu s pinmi konektora grafickej karty. To znamená, že vnútri konektora bude o trochu menší prechodový odpor, ale pokiaľ dôjde k správnemu zapojeniu, zase až tak na tom nezáleží. Každopádne použitie nadimenzovaných súčiastok je, samozrejme, výhoda.

   

Kompletné testy zdroja opublikujeme síce až koncom roka, ale už teraz sme konektor zaťažili 440 W grafickej karty GeForce RTX 4090. To kvôli termovízii a uisteniu, že ani pri takejto vysokej záťaži je ďaleko od niečoho, čo by sa dalo označiť za „nebezpečné“.

Isteže, pokiaľ nedôjde k odbornej montáži, tak aj v tomto prípade môže dôjsť nenávratnému poškodeniu roztavením plastov okolo dutiniek podobne, ako sa to stalo aj jednému z majiteľov tohto zdroja. Nie je však dôvod na paniku, bez poriadneho kontaktu (t.j. po celej ploche pinov/dutiniek) sa takémuto výsledku nevyvarujete u žiadneho konektor (ani u „veľkých“ 6+2-pinov). Pre použitých dutinkách NTK je však dobré upozorniť na to, že zasunutie až na doraz vyžaduje pre tesnejší kontakt trochu vyššiu silu. Ak však konektor nejdete zošikma, ale pekne kolmo, tak sa po tupé cvaknutie (po zaskočení poistky) určite dostanete aj jednou rukou.

Pomerne unikátne je u zdrojov BeQuiet! voľba medzi použitím jednej silnej 12 V vetvy (single-rail) alebo štyroch slabších (multi-rail), kde na jednu pripadá menšia prúdová záťaž, ale zase lepšia elektromagnetická kompatibilita (EMC). Pri náhlej zmene záťaže napríklad grafickej karty nebude mať pokles napätia (na jej vetve) na zakolísanie napätia inej vetvy, ktorou je napájaný trebárs procesor.

Režim single alebo multi-rail je možné nastaviť dvoma spôsobmi. Buď vyvedeným prepínačom na zadnom paneli skrinky alebo skratovacím káblikom priamo na zdroji.

… zvnútra

Rotor ale zodpovedá rotoru 135 mm ventilátorov Silent Wings 3.

Ventilátor je k zdroju pripojený 2-pinovým konektorom a nikdy sa nevypína a teda nepodporuje polo-pasívny režim. To je používateľmi často kritizované. Na druhej strane pri nižšej záťaži sú dosahované nízke otáčky a to, ktoré veľa používateľov od pasívneho režimu nerozpozná. Obvykle tak ventilátor prehluší svojou aktivitou iný komponent. Vždy aktívny režim je prospešný aj z ohľadu vyššej životnosti, ale samozrejme sa nedá oponovať ani pohľadu, že v nečinnosti (napríklad pri 5-percentnej záťaži) zdroj zbytočne nasáva prach a eventuálne sa rýchlejšie zanáša.

   

Pasívy na napäťových regulátoroch meničov sú menšie, ale také môžu byť – so stúpajúcou účinnosťou klesá potreba masívneho chladenia. Ich plochu má BeQuiet! vypočítanú pravdepodobne dobre.

Elektrolytické kondenzátory sú všetky 105-stupňové Nippon-Chemicony. V primárnej časti sú to dva 420 V KHE s kapacitou 470 µF.

   

Značka a model zdrojaZákladné parametre výrobcuCena [eur]
Trvalý výkon [W]Trvalá prúd. záťaž [A]80 PlusKonektoryAWG
+12 V+5 V+3,3 V16-pin *6+2-pin *8/4+4-pinSATA4-pin Molex18–16
BeQuiet! Dark Power 1385070,024,024,0Titanium1+0×4+0×12×N/A250
DeepCool PX1000G100083,322,022,0Gold1+0×3+0×18–16180
MSI MPG A850G85070,822,022,0Gold1+0×4+2×18–16169
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-2436" as a base selector for example: #supsystic-table-2436 { ... } #supsystic-table-2436 tbody { ... } #supsystic-table-2436 tbody tr { ... } */
* Počet konektorov PCI Express uvádzame ako súčet natívnych k zdieľaným (druhé číslo za znamienkom „+“). Natívne predstavujú také konektory, ktoré sú na obidvoch stranách rovnaké. Zdieľané sa potom na strane zdroja pripájajú cez iné konektory, napríklad jeden 300-wattový 16-pin (12VHPWR) vzniká použitím dvoch konektorov na 6+2-piny a naopak – 16-pinový konektor môže slúžiť na zapojenie kábla s dvoma 6+2-pinmi.
Poznámka: Napájacie zdroje pre nás sú a do budúcna i budú okrajová téma, preto neočakávajte, že pri nich budeme zachádzať do takých podrobností a detailov ako u iných komponentov. Cieľ však samozrejme je, aby ste si vedeli podľa základných charakteristík i tu vedeli vybrať svojho favorita. Účinnosť pri rôznych úrovniach zaťaženia, vplyv elektrického výkonu na úbytok napätia či jeho výstupné zvlnenie, to všetko zmapujeme. A možno, pokiaľ bude o to záujem, venujeme priestor aj frekvenčnej analýze zvuku cievok. Na výsledky akýchkoľvek testov si však musíte ešte chvíľu počkať.