Site icon HWCooling.net

Fractal Design Define 7 Mini: Menšia je už i skrinka s odhlučnením

Sem tam menší interiér

Fractal Design sa očividne rozhodol všetky svoje skrinky previesť aj do menších prevedení. Aktuálne v kompaktných vyhotoveniach vydal skrinky Define 7 Mini, do ktorej osadíte základnú dosku do formátu Micro ATX. Aj keď sa rozmery zmenšili, tak v ostatných smeroch sa neškrtalo a táto nová skrinka si drží vysoký kvalitatívny štandard. Taký, na aký sme u skriniek radu Define zvyknutí.

Základné parametre

ParametreFractal Design
Define 7 Mini
PodporaMini-ITX, mATX
Pozícia na zdrojATX
Chladič CPUdo 167 mm
Grafická kartado 331 mm
Ventilátor7× 120 mm (1× predinštalovaný)/4× 140 mm (1× predinštalovaný)
Montáž radiátorov1× do 280 mm + 1× do 240 mm + 2× do 120mm
2,5" pozície2 + 2 zdieľané (dokopy 6)
3,5" pozície2 zdieľané
DVD/BR0
Rozmery [V/D/Š] (a objem)406 × 399 × 205 mm (33 l)
Hmotnosť6,84 kg
Materiálybrúsený hliník + oceľ + plat + temperované sklo
Konektivita2× USB 3.2 gen. 1 + 2× USB 2.0 + 1× USB 3.2 gen. 1 typ C + 2× 3,5 mm jack
MSRP130 eur/3270 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1715" as a base selector for example: #supsystic-table-1715 { ... } #supsystic-table-1715 tbody { ... } #supsystic-table-1715 tbody tr { ... } */

Elegantný exteriér

V kartónovej škatuli je pre vás pripravené príslušenstvo v podobe skrutiek, jednorázové sťahovacie pásky, utierka na temperované sklo ale aj perforovaný vrchný panel skrinky. To je signál, že si budete môcť skrinku prispôsobiť, ako to je aj u jej väčších verzií.

Na prvý pohľad je skrinka robustná, aj keď je malá a kompaktná. Temperované sklo má hrúbku 2,9 mm rovnako ako napríklad u drahšej skrinky Meshify 2. Dozaista oceníte ponechanie západkového mechanizmu pri oboch bočniciach. Ten je pre rýchlu manipuláciu vo vnútri skrinky naozaj užitočný. Jednoducho vzadu potiahnete a bočnicu máte v rukách. Dokonca mám pocit, že drží pevnejšie, než pri iných skrinkách Fractal Design, ktoré nám prešli rukami.

   

Predný panel je z brúseného hliníka, čo dodáva sérii Define 7 typický prémiový vzhľad. Na ľahšiu manipuláciu s ventilátormi a čistením sa dá jednoducho vycvaknúť z konštrukcie. Nasávanie vzduchu prebieha cez bočné strany panela. Ochrana proti prachu tu je ale trochu slabšia. Po bokoch sú vyberateľné mriežky, ktoré sa dajú ľahko čistiť no perforácia mriežok je väčšia. Stred panela je vyplnený penou, ktorá by mala tlmiť hluk vychádzajúci zo skrinky. Rovnaká pena je umiestnená aj na pravej bočnici.

   

Za panelom máte na nasávaní jeden 140 mm ventilátor zo série Dynamic X2 GP-14. Jedná sa o 3-pinovú verziu (t.j. iba s DC reguláciou). Ak by ste chceli doplniť ďalší 140 mm, tak máte priestor ešte pre jeden alebo je ich možné nahradiť za tri 120 mm ventilátory. Poprípade dokáže skrinka na nasávaní uchytiť radiátor vodného chladenia do veľkosti 280 mm s maximálnou šírkou 146 mm.

Trend pri najnovších skrinkách (Meshify 2 Lite a Pop Air) od FD bol, že si port USB typu C musíte dokúpiť separátne. Našťastie sa tomu Define 7 Mini vyhlo, takže dostanete až päť portov USB, z čoho jeden typu C. To je už slušná konektorová nádielka. Ďalšou časťou predného panela I/O je veľké guľaté tlačidlo pre zapnutie/vypnutie. Odozva tlačidla je skvelá. Pre slúchadlá s mikrofónom máte pripravené dva 3,5 mm Jacky. Tlačidlo pre reštart sa mi často zamieňalo s vedľajším Jackom. To je bez zraku ťažšie nahmatateľné.

Vrchný panel môžete podľa preferencie zameniť z príslušenstva za perforovanú verziu. Jediná výhrada je, že pre výmenu musíte vybrať predný panel aby ste ten vrchný mohli vycvaknúť. To následne skomplikuje čistenie filtra pod stropom. Ten je taktiež len nasunutý na konštrukciu. Čo musím pochváliť je, že celá výmena je beznástrojová.

   

Strop sa síce musí už odskrutkovať, ale nezazlievam mu to. Musí byť pevne ukotvený o konštrukciu aby neprenášal vibrácie, keď je naň možnosť umiestniť dva 120/140 mm ventilátory alebo aj radiátor vodného chladenia do veľkosti 240 mm. Pri inštalácii určite odporúčam dať strop dole aj keby naň nič neplánujete umiestniť. Otvorí vám to priestor vo vnútri skrinky a zároveň získate voľnosť pri manipulácii s hardvérom.

S menšou skrinkou prichádza zadná strana aj s menším počtom krytiek pre rozširujúce karty PCI Express, konkrétne so štyrmi. Všetko ostatné vzadu zostalo bez zmeny. Otvor pre I/O panel základnej dosky, vedľa výduch pre 120 mm ventilátor a zospodu otvor s rámikom pre uchytenie zdroja.

Štyri nožičky s protišmykovými podložkami zospodu skrinky ju držia na svojom mieste. Najviac ma asi prekvapuje, že ani tu sa nenachádza jemný prachový filter, ktorý by chránil vnútro skrinky a samotný zdroj pred prachom. Prachová mriežka drží v drážkach pevno, dokonca sa dosť ťažko vyberá aj keď má madlo. Vždy som musel skrinku nadvihnúť pre lepší úchyt.



Fractal Design sa očividne rozhodol všetky svoje skrinky previesť aj do menších prevedení. Aktuálne v kompaktných vyhotoveniach vydal skrinky Define 7 Mini, do ktorej osadíte základnú dosku do formátu Micro ATX. Aj keď sa rozmery zmenšili, tak v ostatných smeroch sa neškrtalo a táto nová skrinka si drží vysoký kvalitatívny štandard. Taký, na aký sme u skriniek radu Define zvyknutí.

Sem tam menší interiér

Interiér aj na skromnejšie rozmery skrinky dokáže uchytiť väčšinu hardvéru. Okrem podpory dosiek, ktorá končí na Micro ATX, si treba dávať pozor aj na dĺžku grafickej karty. Hlavne, ak vlastníte modely s troma ventilátormi. S osadeným ventilátorom vpredu skrinky máte priestor pre grafickú kartu do dĺžky 306 mm. Ak by ste sa vzdali nasávania, tak sa vám priestor zväčší na 331 mm. Kompaktnosť ale nelimituje vežovité chladiče procesora. Do Define 7 Mini môžete osadiť aj takých „velikánov“, ako je Dark Rock Pro 4 od Be Quiet! či NH-D15 od Noctuy, pretože vás skrinka pustí až do výšky 167 mm. 

Pre bezpečnejšie prevliekanie káblov sú na priechodkách osadené gumové krytky. Síce sa s nimi samotný otvor zúžuje a prevliekanie káblov je natesno ale aspoň krytky držia pevne na svojom mieste a nevyvliekajú sa. Dokonca aj priechodka na tuneli má pogumovanú záslepku. Vedľa nej sa na perforácii tunela dajú s držiakom alternatívne umiestniť dva 2,5″ úložiská. Trochu som sklamaný, že sa na týchto miestach nemyslí aj na umiestnenie ventilátora priamo pod grafickú kartu.

Na výduchu je osadený taktiež ventilátor zo série Dynamic vo verzii X2 GP-12. A ako na nasávaní, tak aj tu sa jedná iba o 3-pinovú verziu. Namiesto parametrov výrobcu dávam odkaz na naše podrobné testy.

Celá konštrukcia je z hrubého (0,85–0,90 mm) oceľového plechu. Skelet je pevný a nepoddáva sa pôsobeniu ani väčšej sily, ktorú môže naň bežne vyvinúť.

Z druhej strany podnosu je pre správu kabeláže pripravených šesť pások na suchý zips. Viac pozícii som pri inštalácii ani nepotreboval, keďže sa jedná o menšiu skrinku. Horšie to je ale s dĺžkou káblov pre porty USB. Tie sú až tri pre tri typy portov. Za mňa je ich dĺžka kontraproduktívna, pretože sa buď rozhodnete s nimi pohrať v užšom priestore pre ne určený alebo ich celé vyvediete z druhej strany, kde by ale kazili vzhľad osadených komponentov.

Žľab pre správu kabeláže je hlboký necelých 25 mm ale iba v najhlbšom bode. Zrezaný je do šikma, takže sa spolu s káblami zo zdroja a od portov USB musíte tlačiť v relatívne malom priestore.

Na podnos uchytíte cez držiaky dve 2,5″ úložiská, ktoré ale nesmú presahovať hrúbku ôsmych milimetrov, inak by kolidovali s bočnicou. Ak by hrúbku presahovali, tak ich môžete alternatívne umiestniť na tunel z druhej strany skrinky. Tunel je pripravený pre zdroj formátu ATX a hneď za ním je šuplík s dvoma hybridnými pozíciami pre 2,5″ alebo 3,5″ úložiská. Našťastie sa šuplík dá posúvať, pretože s predinštalovaným umiestnením sa mi zdroj s káblami do tunela nezmestil. Prinajhoršom ho môžete vybrať zo skrinky preč.

Usporiadanie káblov mi dalo trochu zabrať, aby sa všetky zmestili do žľabu. Všetko sa ale podarilo a aj keď kabeláž mierne bočnici zavadzala, tak po zatvorení nebol ani náznak, že by ju káble vytláčali.

Síce vnútro vyzerá trochu hustejšie, tak skladanie hardvéru dovnútra skrinky bolo jednoduché hlavne vďaka odnímateľnému stropu, ktorý poskytol oveľa viac priestoru. Aj kábel EPS pre napájanie procesora sa zapájal ľahko.



Fractal Design sa očividne rozhodol všetky svoje skrinky previesť aj do menších prevedení. Aktuálne v kompaktných vyhotoveniach vydal skrinky Define 7 Mini, do ktorej osadíte základnú dosku do formátu Micro ATX. Aj keď sa rozmery zmenšili, tak v ostatných smeroch sa neškrtalo a táto nová skrinka si drží vysoký kvalitatívny štandard. Taký, na aký sme u skriniek radu Define zvyknutí.

Metodika testovania

Na nasávaní je umiestnený 140 mm ventilátor Dynamic X2 GP-14, ktorý sa stará o prísun chladného vzduchu. Tú po dlhšej dobe nastal zlom, kedy po viacerých skrinkách s veľkou perforáciou vpredu sú otvory obmedzené iba na pravý a ľavý bok predného panela. Na výduchu je umiestnený taktiež ventilátor série Dynamic ale v 120 mm verzii. Keďže je v balení aj perforovaný vrchný panel, k testovaniu sme použili ten. Sám som zvedavý, ako si menšia skrinka Define 7 Mini poradí s chladením komponentov aj napriek menšiemu počtu ventilátorov a menšej perforácie vpredu.

Pre účely testovania nechávame ventilátory vždy na pôvodných pozíciách.

Testovanie beží v domácich podmienkach, kde sa snažím o čo najpresnejšie výsledky. V miestnosti je počas testovania teplota vzduchu pred skrinkou 23 stupňov Celzia a minimálna hlučnosť, ktorú viem merať hlukomerom Voltcraft SL-100, je 32,4 dBA. Snímač hlukomera je zarovnaným na stred vrchnej strany skrinky vo vzdialenosti 10 cm, pre čo najlepšie meranie rozdielu rýchlosti ventilátorov, ktoré mením pomocou základnej dosky. K jednoduchému porovnaniu k ostatným skrinkám sú vždy regulované na fixné úrovne hluku. 

Jednotlivé komponenty sú zahrievané po dobu 10 minút v syntetických záťažových testoch FurMark a súbežne s Prime95 (vlastné nastavenia). Táto doba je dostatočne dlhá, aby sa všetky komponenty dostatočne zahriali. Medzi testami sú potom 15-minútové chladiace prestávky, počas ktorých sa teploty komponentov (a i teplota vzduchu v skrinke) dostanú na východiskovú úroveň.

Hlučnosti režimov:

Testovacia konfigurácia
ProcesorAMD Ryzen 7 3700X
Základná doskaAsus ROG Strix X470-I Gaming
Chladič procesoraScythe Fuma rev. 2 (single fan)
Teplovodivá pastaNoctua NT-H2
Grafická kartaAsus RTX 2060 Super Dual
RAMPatriot, 2× 8GB, 3600 MHz/CL17
SSDWestern Digital Blue 500GB (2280)
Napájací zdrojCorsair RM750X
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1717" as a base selector for example: #supsystic-table-1717 { ... } #supsystic-table-1717 tbody { ... } #supsystic-table-1717 tbody tr { ... } */



Fractal Design sa očividne rozhodol všetky svoje skrinky previesť aj do menších prevedení. Aktuálne v kompaktných vyhotoveniach vydal skrinky Define 7 Mini, do ktorej osadíte základnú dosku do formátu Micro ATX. Aj keď sa rozmery zmenšili, tak v ostatných smeroch sa neškrtalo a táto nová skrinka si drží vysoký kvalitatívny štandard. Taký, na aký sme u skriniek radu Define zvyknutí.

Testy chladenia CPU a GPU








Fractal Design sa očividne rozhodol všetky svoje skrinky previesť aj do menších prevedení. Aktuálne v kompaktných vyhotoveniach vydal skrinky Define 7 Mini, do ktorej osadíte základnú dosku do formátu Micro ATX. Aj keď sa rozmery zmenšili, tak v ostatných smeroch sa neškrtalo a táto nová skrinka si drží vysoký kvalitatívny štandard. Taký, na aký sme u skriniek radu Define zvyknutí.

Testy chladenia základnej dosky











Fractal Design sa očividne rozhodol všetky svoje skrinky previesť aj do menších prevedení. Aktuálne v kompaktných vyhotoveniach vydal skrinky Define 7 Mini, do ktorej osadíte základnú dosku do formátu Micro ATX. Aj keď sa rozmery zmenšili, tak v ostatných smeroch sa neškrtalo a táto nová skrinka si drží vysoký kvalitatívny štandard. Taký, na aký sme u skriniek radu Define zvyknutí.

Testy chladenia SSD




Zahrievanie vzduchu pod stropom





Fractal Design sa očividne rozhodol všetky svoje skrinky previesť aj do menších prevedení. Aktuálne v kompaktných vyhotoveniach vydal skrinky Define 7 Mini, do ktorej osadíte základnú dosku do formátu Micro ATX. Aj keď sa rozmery zmenšili, tak v ostatných smeroch sa neškrtalo a táto nová skrinka si drží vysoký kvalitatívny štandard. Taký, na aký sme u skriniek radu Define zvyknutí.

Záver

Aj napriek tomu, že sú v skrinke iba dva ventilátory, tak dokáže efektívne chladiť aj výkonné komponenty. Pri procesore a grafickej karte sa skrinka „teplotne“ nedala zahanbiť ani oproti väčším skrinkám s väčším počtom ventilátorov a perforovaným predným panelom. O trochu slabšie je iba chladenie v okolí pätice, zahrievanie MOSFETov je vyššie a horšie výsledky z doposiaľ otestovaných skriniek dosahuje iba Deepcool Macube 110.

Konštrukcia skrinky je masívna a zároveť atraktívna na pohľad, za čo vďačí aj prednému panelu z brúseného hliníka. Konektorov je tiež dosť, navrchu má skrinka vyvedených až päť portov USB, z toho jeden typu C. Výhoda je aj plne odnímateľný strop, ktorý vám uľahčí montáž hardvéru do skrinky. Jediným nedostatkom vidím v absencii prachových filtrov s jemným sitom. Aj keby neboli na nasávaní, tak aspoň na spodnú časť skrinky sa mohli použiť.

Osadzovanie hardvéru išlo hladko až na dlhé káble od portov USB. Nakoľko sú tri a ich dĺžka ja viac než by bolo treba, tak je nutné sa s nimi pri úprave kabeláže pohrať. K dispozícii máte ľavú stranu podnosu s priestorom, s ktorým si síce zrejme vystačíte, ale práca so správou kabeláže bude vyžadovať viac času.

Odporúčaná predajná cena od výrobcu by sa mala pohybovať na cene 130 eur, čo je za kvalitu a prevedenie skrinky adekvátna suma. No ako vieme, v obchodoch sa cena môže ešte o niečo navýšiť. To sa ale dozvieme až na konci augusta, pretože kontajner určený pre slovenský a český trh bude meškať.

Aj keď má Define 7 Mini menšie rozmery, tak nenecháva svojmu menu nič dlžná a kvalitou vyhotovenia nezaostáva, skôr moje očakávania prekonala. Aj keď nie je najlepšia v chladení tak aj výkonnejší hardvér dokáže chladiť na výbornú teplotu vďaka čomu si odnáša ocenenie „Approved“.

Fractal Design Define 7 Mini
+ Až päť portov USB
+ Hrubšie plechy
+ Predný a bočný panel s penou tlmiacou hluk
+ Bočné paneli sa otvárajú beznástrojovo
+ Plne odnímateľný strop
- Chýba jemný prachový filter
- Pracnejšia správa kabeláže
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1718" as a base selector for example: #supsystic-table-1718 { ... } #supsystic-table-1718 tbody { ... } #supsystic-table-1718 tbody tr { ... } */