Site icon HWCooling.net

Fractal Design Terra: 10 litrov aj pre high-endovú grafiku

Exteriér

Tak tu máme od Fractal Design na test zase niečo, čo sa vymyká bežných vzorcom. Skrinka Terra spadá do kategórie SFF (small form factor), ale na rozdiel od mnohých veľkostne podobných riešení je tu priestor aj na veľkú grafickú kartu. Terra sa tak javí ako atraktívna malá skrinka aj pre herný počítač alebo pre pracovnú stanicu závislú na sile GPU. Všetkému sa ale tradične venuje detailnejší rozbor.

Základné parametre

ParametreFractal Design
Terra
Parametre
PodporaMini-ITX
Pozícia na zdrojSFX, SFX-L
Chladič CPUdo 77 mm
Grafická kartado 322 mm
Ventilátor1× 120 mm
Montáž radiátorov1× 120 mm
2,5" pozície2
3,5" pozícienemá
DVD/BRnemá
Rozmery [V/D/Š] (a objem)343 × 153 × 218 mm – s podstavcom (10 L – bez podstavca)
Hmotnosť3,1 kg
Materiályoceľ + hliník + drevo + umelá koža
Konektivita1× USB 3.2 gen. 1 + 1× USB 3.2 gen. 2 typ C
MSRP216 eur / 5121 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-2410" as a base selector for example: #supsystic-table-2410 { ... } #supsystic-table-2410 tbody { ... } #supsystic-table-2410 tbody tr { ... } */

Exteriér

Terra prišla zabalená v škatuli z kartónu a v ňom obalená látkovým puzdrom. Pre bezpečnú prepravu je vo vnútri aj kartónová výplň. Kartónový variant nerobí neporiadok, ako tomu často býva pri polystyréne. V príbale okrem samotného príslušenstva pre inštaláciu hardvéru aj obálka so skicou skrinky. Nezabudlo sa ani na vyčerpávajúci manuál, v ktorom je o skrinke a jej možnostiach podrobne všetko rozkreslené.

Celá skrinka sa nesie v duchu jednoduchého a zároveň elegantného vzhľadu v tvare kvádra. Eloxovaný hliník s povrchovou úpravou v troch farbách (čierna, biela a nefritová zelená) v kombinácii s dreveným prvkom robia zo skrinky zároveň aj nábytkom do modernej domácnosti. Väčšina skrinky je „deravá“ vďaka čomu má ľahký prísun vzduchu z jej okolia. Taktiež to je nápomocné aj pri úniku už ohriateho vzduchu von.

   

Pravá aj ľavá bočnica je uložená v pántoch smerovaných horizontálne. Prínosom je, že sa dajú potiahnutím zospodu jednoducho vyklopiť nahor. Prekonajú viac ako 180 stupňov, čiže dokážu držať otvorené. Plastová zarážka na zadnej časti bočníc slúži k ich podopreniu a zároveň zabraňuje nevyžiadanej zrážke s hornou časťou skrinky pri otváraní. Spôsob zatvárania je už dobre známy západkový mechanizmus od Fractal Design. Prekonaním odporu zapadnú gulôčkové výstupky do otvorov na konštrukcii. Týmto spôsobom držia pevne na svojom mieste, až kým ich zase neotvoríte.

   

Bočnice sa kvôli lepšiemu prístupu pri inštalácii dajú vybrať z pántov. V ich zadnej časti zvnútra jednoducho potiahnete páčku a môžete bočnicu vybrať. Trafiť tyčku naspäť do diery bolo pri prvých pokusoch skôr o šťastí, no neskôr to už ide samé.

Vo vrchnom paneli sú rovnako vyfrézované otvory ako aj na bočniciach. Samozrejme sa aj táto časť dá jednoducho vybrať, aby bolo vôbec možné dovnútra osadiť komponenty. Potiahnutím panela smerom dozadu ho vyberiete a naopak zasunutím dopredu zapadne k zvyšku skrinky. Nakoľko drží na svojej pozícii pevne, tak k ľahšiemu vybratiu je vzadu pútko z umelej kože.

Plný predný panel zaujme na prvý pohľad. Veľká časť skrinky je síce len opracovaný hliník, no na spodnej časti si môžete očami vychutnať do skrinky zapracované orechové drevo. V ňom je aj precízne osadený panel I/O skrinky. Ak by ste čakali od skrinky za vyše 200 eur bohatú konektivitu tak vás sklamem. Estetika ma pri Terre prednosť. Panel ponúka iba dva konektory USB, jeden typu A a druhý rýchlejší typu C. Tlačidlo pre zapnutie je taktiež z hliníku s lešteným logom firmy. Aktivuje ho krátka dráha v doprovode so slabšou hmatovou ale zato silnou zvukovou odozvou.

   

Na zadnej časti skrinky nájdete otvory pre panel I/O základnej dosky a grafickej karty. Dopĺňa ich pútko, vstup pre napájanie a malý bezpečnostný otvor nad jeho ľavým rohom. Aj vďaka jeho pomoci môžete skrinku uzamknúť a tak znížiť šancu krádeže vo verejných priestoroch.

Predná a zadná časť sú zospodu doplnené o protišmykové podložky, ktoré pevne držia skrinku na svojom mieste. Mrežovité otvory sa nachádzajú aj tu, po celej spodnej časti skrinky. Okrem prívodu vzduchu z okolia vám mriežky výborne poslúžia ako úchyty pre správu kabeláže. 



Tak tu máme od Fractal Design na test zase niečo, čo sa vymyká bežných vzorcom. Skrinka Terra spadá do kategórie SFF (small form factor), ale na rozdiel od mnohých veľkostne podobných riešení je tu priestor aj na veľkú grafickú kartu. Terra sa tak javí ako atraktívna malá skrinka aj pre herný počítač alebo pre pracovnú stanicu závislú na sile GPU. Všetkému sa ale tradične venuje detailnejší rozbor.

Rozloženie interiéru

Vnútro obsahuje viac káblov, než sa môže navonok zdať. Dva sú vyvedené z predného panela I/O a ďalšie dva sú predĺženia. Jedno je pre napájanie a druhé pre PCI Express, teda pre grafickú kartu. Ten posledný nás zaujíma ale najviac, kvôli nedávnému problému s PCIe extenderom v skrinke Ridge. Rozšírenie konektora malo problém pracovať v rozhraní PCI Express 4.0. Rovnakým štandardom by malo byť vybavené aj predĺženie v Terre. Verím, že sa nič podobné opakovať nebude. Už len z dôvodu, že problematický kus bol zložený z dvoch častí. Tu sú káble predĺženia z jedného celku.

   

Podnos umiestnený v strede skrinky je zároveň aj jej najviac prispôsobivá časť. Pozdĺžne otvory na podlahe skrinky umožňujú podnosu pohyb v presnom rozpätí 29 mm doľava alebo doprava. Tým vytvára potrebný priestor pre grafickú kartu alebo chladič procesora, nanešťastie nie obom naraz. Toto rozpätie je rozdelené na sedem polôh, do ktorých je definovaná presná výška grafickej karty alebo vežového chladiča procesora. 

Oranžové cvoky zabezpečujú stabilnú polohu podnosu pri preprave, aj keď iba v jednej pozícii. Ak nemáte podnos s komponentami na polohe označenej číslicou štyri, tak vám pomôžu iba dobre dotiahnuté skrutky.

   

Maximálna výška grafickej karty môže byť 62/72 mm (podľa jej hĺbky). Výška vežového chladiča procesora je 77 mm. Obe hodnoty sú závislé na sebe – kým jednej milimetre pribúdajú, tak druhému komponentu ubúdajú. Vďaka tomu nie ste ani pri tak malých rozmeroch skrinky úplne limitovaní na určitý hardvér a viete ho kombinovať medzi sebou.

Celá skrinka sa dá rozobrať ešte viac ako je to pre inštaláciu potrebné. Hrúbka bočníc z hliníka sa hýbe okolo dvoch milimetrov, pričom podnos z ocele je hrubší. Konkrétne 2,6 mm. Vďaka tomu je aj tak malá skrinka pevná. Mierne ohýbanie vzniká pri tlaku na perforovaných častiach. Kvôli otvorom sú tam oslabené, takže sa to dá akceptovať.

   



Tak tu máme od Fractal Design na test zase niečo, čo sa vymyká bežných vzorcom. Skrinka Terra spadá do kategórie SFF (small form factor), ale na rozdiel od mnohých veľkostne podobných riešení je tu priestor aj na veľkú grafickú kartu. Terra sa tak javí ako atraktívna malá skrinka aj pre herný počítač alebo pre pracovnú stanicu závislú na sile GPU. Všetkému sa ale tradične venuje detailnejší rozbor.

Osadenie

Pre jednoduchšiu inštaláciu určite nevynechajte krok s osadením grafickej karty do odobratého rámu s predĺženým káblom PCI Express. Ja som tento krok odignoroval a osádzal som grafickú kartu do tohto rozšírenia keď bolo na skrinke priskrutkované. K 100-percentnej inštalácii grafickej karty mi bránila konštrukcia skrinky – k úplnému dotiahnutiu zaisťovacích skrutiek pre kartu. Základnú dosku s rozmerom Mini-ITX môžete osadiť ihneď, tá kolidovať nebude s ničím.

   

Za predný panel môžete umiestniť 2,5″ úložisko. Dve sťahovacie pásky na suchý zips ho jednoducho uchopia a nepustia. Vymyslené jednoducho ale zato efektívne. Treba si dať pozor na správne smerovanie konektorov úložiska. Zozadu, na pravej strane, je ťahaný kábel napájania. Cez ten sa vám nepodarí úložisko zapojiť.

Ďalšia pozícia pre 2,5″ úložisko je na podlahe skrinky. Na držiak z príslušenstva úložisko naskrutkujete. Následne ho do dier v podlahe zaistíte hákom a skrutkou v predpripravenom otvore. Aj s väčším množstvom otvorov sa dá ten správny jednoducho trafiť. Ak vám stačí jedno úložisko na pozícii priamo za predným panelom, tak môžete na podlahu využiť aj so 120 mm ventilátorom. Preňho sú tu taktiež predpripravené otvory.

   

Ku kompletnému osadeniu skrinky už len chýba nainštalovať zdroj, poprípade grafickú kartu. Pre kompaktnosť skrinky je možné do nej osadiť zdroj iba formátu SFX alebo väčší SFX-L. Umiestnenie konektora v zdroji hralo v môj prospech. Bol na opačnej strane ako je predný panel a tak sa predĺženie zo skrinky zapojilo bez ťažkostí. Ak by bol konektor zdroja bližšie k panelu, tak zapojenie predĺženého napájania by nebola prechádzka ružový sadom. Jeho tuhosť a dĺžka kábla by nápomocná nebola.

Do skrinky zapojíte grafickú kartu len do určitých rozmerov. Jej maximálna dĺžka môže byť 322 milimetrov, čo je v prípade tak malej skrinky stále skvelá hodnota. Väčšie obmedzenia prichádzajú až pri hĺbke grafickej karty, ktoré sa menia s polohou podnosu v závislosti od jej šírky. 

Na strane s grafickou kartou je možnosť umiestniť aj radiátor kvapalinového chladiča vo formáte 120 mm. V tomto scenári ale nemôže byť grafická karta dlhšia ako 200 mm a taktiež na prízemí nainštalované 2,5″ úložisko.

   

Pri osádzaní je potrebné byť trpezlivý, hlavne so správou kabeláže. Aj keď je skrinka pri osádzaní otvorená, tak pri jej zatvorení sa ráta každý centimeter. Vďaka trom sťahovacím páskam na suchý zips a otvormi v prízemí môžete aj dlhšiu kabeláž zaistiť podľa potrieb. Neviem si ale predstaviť, ako by to s káblami vyzeralo, ak by sa pod zdroj umiestnil ešte 120-milimetrový ventilátor.

   



Tak tu máme od Fractal Design na test zase niečo, čo sa vymyká bežných vzorcom. Skrinka Terra spadá do kategórie SFF (small form factor), ale na rozdiel od mnohých veľkostne podobných riešení je tu priestor aj na veľkú grafickú kartu. Terra sa tak javí ako atraktívna malá skrinka aj pre herný počítač alebo pre pracovnú stanicu závislú na sile GPU. Všetkému sa ale tradične venuje detailnejší rozbor.

Metodika testovania

Skrinka nie je osadená žiadnym ventilátorom, ktorý by jej mohol pomôcť s chladením. No jednu vyčlenenú pozíciu preň má. Priamo pod napájacím zdrojom, na strane z ktorej idú z neho aj káble. Veľké otvory na bočniciach, spodku a vrchu ale zabezpečujú prísun okolitého vzduchu priamo k ventilátorom osadeným na chladičoch. Ich nevýhoda je, že výrazne zvyšujú hlučnosť pri ventilátoroch osadených blízko k perforácii.

Keďže nemá systémové ventilátory, tak hlučnosť je meraná na chladiči procesora.

Testovanie beží v domácich podmienkach, kde sa snažím o čo najpresnejšie výsledky. V miestnosti je počas testovania teplota vzduchu pred skrinkou 23 stupňov Celzia a minimálna hlučnosť, ktorú viem merať hlukomerom Voltcraft SL-100, je 32,4 dBA. Snímač hlukomera je zarovnaným na stred vrchnej strany skrinky vo vzdialenosti 10 cm, pre čo najlepšie meranie rozdielu rýchlosti ventilátorov, ktoré mením pomocou základnej dosky. K jednoduchému porovnaniu k ostatným skrinkám sú vždy regulované na fixné úrovne hluku. 

Jednotlivé komponenty sú zahrievané po dobu 10 minút v syntetických záťažových testoch FurMark a súbežne s Prime95 (vlastné nastavenia – znížená záťaž procesora pre skrinky ITX formátu). Táto doba je dostatočne dlhá, aby sa všetky komponenty dostatočne zahriali. Medzi testami sú potom 15-minútové chladiace prestávky, počas ktorých sa teploty komponentov (a i teplota vzduchu v skrinke) dostanú na východiskovú úroveň.

Hlučnosti režimov:

Testovacia konfigurácia
ProcesorAMD Ryzen 7 3700X
Základná doskaAsus ROG Strix X470-I Gaming
Chladič procesoraNoctua NH-L9x65 SE-AM4
Teplovodivá pastaNoctua NT-H2
Grafická kartaAsus RTX 2060 Super Dual
RAMPatriot, 2× 8GB, 3600 MHz/CL17
SSDWestern Digital Blue 500GB (2280)
Napájací zdrojCorsair SF750
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1922" as a base selector for example: #supsystic-table-1922 { ... } #supsystic-table-1922 tbody { ... } #supsystic-table-1922 tbody tr { ... } */




Tak tu máme od Fractal Design na test zase niečo, čo sa vymyká bežných vzorcom. Skrinka Terra spadá do kategórie SFF (small form factor), ale na rozdiel od mnohých veľkostne podobných riešení je tu priestor aj na veľkú grafickú kartu. Terra sa tak javí ako atraktívna malá skrinka aj pre herný počítač alebo pre pracovnú stanicu závislú na sile GPU. Všetkému sa ale tradične venuje detailnejší rozbor.

Testy chladenia CPU a GPU








Tak tu máme od Fractal Design na test zase niečo, čo sa vymyká bežných vzorcom. Skrinka Terra spadá do kategórie SFF (small form factor), ale na rozdiel od mnohých veľkostne podobných riešení je tu priestor aj na veľkú grafickú kartu. Terra sa tak javí ako atraktívna malá skrinka aj pre herný počítač alebo pre pracovnú stanicu závislú na sile GPU. Všetkému sa ale tradične venuje detailnejší rozbor.

Testy chladenia základnej dosky











Tak tu máme od Fractal Design na test zase niečo, čo sa vymyká bežných vzorcom. Skrinka Terra spadá do kategórie SFF (small form factor), ale na rozdiel od mnohých veľkostne podobných riešení je tu priestor aj na veľkú grafickú kartu. Terra sa tak javí ako atraktívna malá skrinka aj pre herný počítač alebo pre pracovnú stanicu závislú na sile GPU. Všetkému sa ale tradične venuje detailnejší rozbor.

Testy chladenia SSD





Tak tu máme od Fractal Design na test zase niečo, čo sa vymyká bežných vzorcom. Skrinka Terra spadá do kategórie SFF (small form factor), ale na rozdiel od mnohých veľkostne podobných riešení je tu priestor aj na veľkú grafickú kartu. Terra sa tak javí ako atraktívna malá skrinka aj pre herný počítač alebo pre pracovnú stanicu závislú na sile GPU. Všetkému sa ale tradične venuje detailnejší rozbor.

Záver

Výsledky testov pri tak špecifických a zároveň malých skrinkách sa budú výrazne líšiť. Tak je tomu aj pri porovnaní skriniek Ridge a Terra. Novinka ťahala za výrazne kratší koniec, za čo môžu z časti aj prieduchy. Tie pri vyšších otáčkach zvyšujú aj hlučnosť samotnej skrinky a to výrazne. Pri oddialení bočnice od ventilátora procesorového chladiča sa na testovanej úrovni 42 dBA znížila hlučnosť o 3,5 dBA na úroveň 38,5 dBA.

Horšie výsledky testov ale vynahrádza dielenské vyhotovenie skrinky, ktoré je na vysokej úrovni. Dôkladne opracovaný hliník s drevom z orecha tvorí zovňajšok, ktorým skrinka zaujme na prvý pohľad. Hrúbka stien, vonkajších aj vnútorných, je viac ako dvojnásobná, ako býva zvykom pri plechových skrinkách. Vo vnútri je elegantne riešený podnos s možnosťou prispôsobiť sa grafickej karte alebo chladiču procesora.

Osadenie komponentov išlo relatívne jednoducho a bolo by jednoduchšie, keby sa držím postupom z podrobného manuálu. Jediné čo sa tam nedozviete je, ako efektívne vyriešiť správu kabeláže. Musíte na to prísť sami. Výrazne ju ale zjednodušuje prízemie skrinky s mrežovitými otvormi. V kombinácii so sťahovacími páskami na suchý zips viete správu kabeláže prispôsobiť podľa potrieb.

S jedinečným moderným vzhľadom je Terra elegantnou skrinkou ale zároveň aj skrášľovací doplnkom v domácnosti. Aj vďaka vysokej úrovni spracovania sa radí k prémiovým skrinkám. Otvory po takmer celej časti zovňajšku jej dávaju priestor k tomu, že nepotrebuje systémové ventilátory, aj keď za cenu slabšieho chladiaceho výkonu. Perforácia je zároveň aj jej nedostatok, za ktorý sme skrinke udelili hodnotenie „Approved“.

Fractal Design Terra
+ Precízne dielenské vyhotovenie
+ Hliníkové bočnice s brúseným povrchom
+ Použitie orechového dreva
+ Dostatočný priestor na väčšiu grafickú kartu
+ Jedinečný vzhľad
- Mriežka v bočnici výrazne zvyšuje hlučnosť
- Iba dva konektory USB
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-2411" as a base selector for example: #supsystic-table-2411 { ... } #supsystic-table-2411 tbody { ... } #supsystic-table-2411 tbody tr { ... } */