Fractal Design Terra: 10 litrov aj pre high-endovú grafiku

Záver

Tak tu máme od Fractal Design na test zase niečo, čo sa vymyká bežných vzorcom. Skrinka Terra spadá do kategórie SFF (small form factor), ale na rozdiel od mnohých veľkostne podobných riešení je tu priestor aj na veľkú grafickú kartu. Terra sa tak javí ako atraktívna malá skrinka aj pre herný počítač alebo pre pracovnú stanicu závislú na sile GPU. Všetkému sa ale tradične venuje detailnejší rozbor.

Záver

Výsledky testov pri tak špecifických a zároveň malých skrinkách sa budú výrazne líšiť. Tak je tomu aj pri porovnaní skriniek Ridge a Terra. Novinka ťahala za výrazne kratší koniec, za čo môžu z časti aj prieduchy. Tie pri vyšších otáčkach zvyšujú aj hlučnosť samotnej skrinky a to výrazne. Pri oddialení bočnice od ventilátora procesorového chladiča sa na testovanej úrovni 42 dBA znížila hlučnosť o 3,5 dBA na úroveň 38,5 dBA.

Horšie výsledky testov ale vynahrádza dielenské vyhotovenie skrinky, ktoré je na vysokej úrovni. Dôkladne opracovaný hliník s drevom z orecha tvorí zovňajšok, ktorým skrinka zaujme na prvý pohľad. Hrúbka stien, vonkajších aj vnútorných, je viac ako dvojnásobná, ako býva zvykom pri plechových skrinkách. Vo vnútri je elegantne riešený podnos s možnosťou prispôsobiť sa grafickej karte alebo chladiču procesora.

Osadenie komponentov išlo relatívne jednoducho a bolo by jednoduchšie, keby sa držím postupom z podrobného manuálu. Jediné čo sa tam nedozviete je, ako efektívne vyriešiť správu kabeláže. Musíte na to prísť sami. Výrazne ju ale zjednodušuje prízemie skrinky s mrežovitými otvormi. V kombinácii so sťahovacími páskami na suchý zips viete správu kabeláže prispôsobiť podľa potrieb.

S jedinečným moderným vzhľadom je Terra elegantnou skrinkou ale zároveň aj skrášľovací doplnkom v domácnosti. Aj vďaka vysokej úrovni spracovania sa radí k prémiovým skrinkám. Otvory po takmer celej časti zovňajšku jej dávaju priestor k tomu, že nepotrebuje systémové ventilátory, aj keď za cenu slabšieho chladiaceho výkonu. Perforácia je zároveň aj jej nedostatok, za ktorý sme skrinke udelili hodnotenie „Approved“.
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie

Ventilátory Venturi majú jedny z najmäkších montážnych rohov. Prenos vibrácií z pohyblivých častí ďalej na čokoľvek (plechy skrinky, rebrá pasívu, …) je tak veľmi výrazne tlmený. Oproti iným (aj modernejším modelom Fractal Design) tieto ventilátory majú robustnejšie lopatky, tie sú hrubšie i širšie a vo výsledku je pri porovnateľnej rýchlosti dosahovaný takisto vyšší statický tlak. Čo by na tieto ventilátory povedal fyzik Venturi, po ktorom sú pomenované? Celý článok „Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie“ »

 •  
 •  
 •  

Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy

Vzhľadom na to, že pre držiaky Flex 2 z nedávnej recenzie nemáme žiadne redakčné využitie a zároveň Fractal Design ich nechce naspäť, sme sa rozhodli, že ich podarujeme. Tým čitateľom, ktorí využijú vertikálnu montáž grafickej karty. K dispozícii sú iba dva (čierny a biely), takže rozhodujúca je tu rýchlosť. Prvý, kto na túto výzvu zareaguje, si môže vybrať farbu, druhému v prípade záujmu pošleme tú, čo zostala a tretí v poradí už píše neskoro. Celý článok „Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy“ »

 •  
 •  
 •  

Grafická karta vertikálne. Vyskúšali sme Fractal Design Flex 2

Možno ste už premýšľali o vertikálnej montáži grafickej karty, ktorú umožňuje veľa moderných skriniek. Nepohnete sa ale bez správneho adaptéra. Ten je nutné obvykle dokúpiť ako voliteľné príslušenstvo. Jeden taký adaptér/riser PCI Express ×16 sme preverili s troma rôzne výkonnými grafickými kartami. Má alebo nemá vplyv na ich chod? Základ s vnorením takýchto medzičlánkov vždy je, aby „to“ vôbec fungovalo. Celý článok „Grafická karta vertikálne. Vyskúšali sme Fractal Design Flex 2“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *