Fractal Design Terra: 10 litrov aj pre high-endovú grafiku

Záver

Tak tu máme od Fractal Design na test zase niečo, čo sa vymyká bežných vzorcom. Skrinka Terra spadá do kategórie SFF (small form factor), ale na rozdiel od mnohých veľkostne podobných riešení je tu priestor aj na veľkú grafickú kartu. Terra sa tak javí ako atraktívna malá skrinka aj pre herný počítač alebo pre pracovnú stanicu závislú na sile GPU. Všetkému sa ale tradične venuje detailnejší rozbor.

Záver

Výsledky testov pri tak špecifických a zároveň malých skrinkách sa budú výrazne líšiť. Tak je tomu aj pri porovnaní skriniek Ridge a Terra. Novinka ťahala za výrazne kratší koniec, za čo môžu z časti aj prieduchy. Tie pri vyšších otáčkach zvyšujú aj hlučnosť samotnej skrinky a to výrazne. Pri oddialení bočnice od ventilátora procesorového chladiča sa na testovanej úrovni 42 dBA znížila hlučnosť o 3,5 dBA na úroveň 38,5 dBA.

Horšie výsledky testov ale vynahrádza dielenské vyhotovenie skrinky, ktoré je na vysokej úrovni. Dôkladne opracovaný hliník s drevom z orecha tvorí zovňajšok, ktorým skrinka zaujme na prvý pohľad. Hrúbka stien, vonkajších aj vnútorných, je viac ako dvojnásobná, ako býva zvykom pri plechových skrinkách. Vo vnútri je elegantne riešený podnos s možnosťou prispôsobiť sa grafickej karte alebo chladiču procesora.

Osadenie komponentov išlo relatívne jednoducho a bolo by jednoduchšie, keby sa držím postupom z podrobného manuálu. Jediné čo sa tam nedozviete je, ako efektívne vyriešiť správu kabeláže. Musíte na to prísť sami. Výrazne ju ale zjednodušuje prízemie skrinky s mrežovitými otvormi. V kombinácii so sťahovacími páskami na suchý zips viete správu kabeláže prispôsobiť podľa potrieb.

S jedinečným moderným vzhľadom je Terra elegantnou skrinkou ale zároveň aj skrášľovací doplnkom v domácnosti. Aj vďaka vysokej úrovni spracovania sa radí k prémiovým skrinkám. Otvory po takmer celej časti zovňajšku jej dávaju priestor k tomu, že nepotrebuje systémové ventilátory, aj keď za cenu slabšieho chladiaceho výkonu. Perforácia je zároveň aj jej nedostatok, za ktorý sme skrinke udelili hodnotenie „Approved“.
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Novinky Fractal Design: Malé skrinky, headsety, kreslá

Tohtoročný Computex už síce skončil, ale máme tu z neho ešte nejaké resty, ktoré chceme opublikovať. Patrí medzi ne aj expozícia produktov Fractal Design. Z pohľadu nášho zamerania by sa dalo povedať, že stánok FD bol hlavne o počítačových skrinkách, ale pozoruhodná je aj expanzia na nové trhy. Pod značkou Fractal Design čoskoro budú dostupné aj slúchadlá s mikrofónom či počítačové kreslá. Celý článok „Novinky Fractal Design: Malé skrinky, headsety, kreslá“ »

 •  
 •  
 •  

Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia

Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek. Celý článok „Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia“ »

 •  
 •  
 •  

Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie

Ventilátory Venturi majú jedny z najmäkších montážnych rohov. Prenos vibrácií z pohyblivých častí ďalej na čokoľvek (plechy skrinky, rebrá pasívu, …) je tak veľmi výrazne tlmený. Oproti iným (aj modernejším modelom Fractal Design) tieto ventilátory majú robustnejšie lopatky, tie sú hrubšie i širšie a vo výsledku je pri porovnateľnej rýchlosti dosahovaný takisto vyšší statický tlak. Čo by na tieto ventilátory povedal fyzik Venturi, po ktorom sú pomenované? Celý článok „Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *