Fractal Design Terra: 10 litrov aj pre high-endovú grafiku

Exteriér

Tak tu máme od Fractal Design na test zase niečo, čo sa vymyká bežných vzorcom. Skrinka Terra spadá do kategórie SFF (small form factor), ale na rozdiel od mnohých veľkostne podobných riešení je tu priestor aj na veľkú grafickú kartu. Terra sa tak javí ako atraktívna malá skrinka aj pre herný počítač alebo pre pracovnú stanicu závislú na sile GPU. Všetkému sa ale tradične venuje detailnejší rozbor.

Základné parametre


Exteriér

Terra prišla zabalená v škatuli z kartónu a v ňom obalená látkovým puzdrom. Pre bezpečnú prepravu je vo vnútri aj kartónová výplň. Kartónový variant nerobí neporiadok, ako tomu často býva pri polystyréne. V príbale okrem samotného príslušenstva pre inštaláciu hardvéru aj obálka so skicou skrinky. Nezabudlo sa ani na vyčerpávajúci manuál, v ktorom je o skrinke a jej možnostiach podrobne všetko rozkreslené.

Celá skrinka sa nesie v duchu jednoduchého a zároveň elegantného vzhľadu v tvare kvádra. Eloxovaný hliník s povrchovou úpravou v troch farbách (čierna, biela a nefritová zelená) v kombinácii s dreveným prvkom robia zo skrinky zároveň aj nábytkom do modernej domácnosti. Väčšina skrinky je „deravá“ vďaka čomu má ľahký prísun vzduchu z jej okolia. Taktiež to je nápomocné aj pri úniku už ohriateho vzduchu von.

   

Pravá aj ľavá bočnica je uložená v pántoch smerovaných horizontálne. Prínosom je, že sa dajú potiahnutím zospodu jednoducho vyklopiť nahor. Prekonajú viac ako 180 stupňov, čiže dokážu držať otvorené. Plastová zarážka na zadnej časti bočníc slúži k ich podopreniu a zároveň zabraňuje nevyžiadanej zrážke s hornou časťou skrinky pri otváraní. Spôsob zatvárania je už dobre známy západkový mechanizmus od Fractal Design. Prekonaním odporu zapadnú gulôčkové výstupky do otvorov na konštrukcii. Týmto spôsobom držia pevne na svojom mieste, až kým ich zase neotvoríte.

   

Bočnice sa kvôli lepšiemu prístupu pri inštalácii dajú vybrať z pántov. V ich zadnej časti zvnútra jednoducho potiahnete páčku a môžete bočnicu vybrať. Trafiť tyčku naspäť do diery bolo pri prvých pokusoch skôr o šťastí, no neskôr to už ide samé.

Vo vrchnom paneli sú rovnako vyfrézované otvory ako aj na bočniciach. Samozrejme sa aj táto časť dá jednoducho vybrať, aby bolo vôbec možné dovnútra osadiť komponenty. Potiahnutím panela smerom dozadu ho vyberiete a naopak zasunutím dopredu zapadne k zvyšku skrinky. Nakoľko drží na svojej pozícii pevne, tak k ľahšiemu vybratiu je vzadu pútko z umelej kože.

Plný predný panel zaujme na prvý pohľad. Veľká časť skrinky je síce len opracovaný hliník, no na spodnej časti si môžete očami vychutnať do skrinky zapracované orechové drevo. V ňom je aj precízne osadený panel I/O skrinky. Ak by ste čakali od skrinky za vyše 200 eur bohatú konektivitu tak vás sklamem. Estetika ma pri Terre prednosť. Panel ponúka iba dva konektory USB, jeden typu A a druhý rýchlejší typu C. Tlačidlo pre zapnutie je taktiež z hliníku s lešteným logom firmy. Aktivuje ho krátka dráha v doprovode so slabšou hmatovou ale zato silnou zvukovou odozvou.

   

Na zadnej časti skrinky nájdete otvory pre panel I/O základnej dosky a grafickej karty. Dopĺňa ich pútko, vstup pre napájanie a malý bezpečnostný otvor nad jeho ľavým rohom. Aj vďaka jeho pomoci môžete skrinku uzamknúť a tak znížiť šancu krádeže vo verejných priestoroch.

Predná a zadná časť sú zospodu doplnené o protišmykové podložky, ktoré pevne držia skrinku na svojom mieste. Mrežovité otvory sa nachádzajú aj tu, po celej spodnej časti skrinky. Okrem prívodu vzduchu z okolia vám mriežky výborne poslúžia ako úchyty pre správu kabeláže. 


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia

Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek. Celý článok „Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia“ »

  •  
  •  
  •  

Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie

Ventilátory Venturi majú jedny z najmäkších montážnych rohov. Prenos vibrácií z pohyblivých častí ďalej na čokoľvek (plechy skrinky, rebrá pasívu, …) je tak veľmi výrazne tlmený. Oproti iným (aj modernejším modelom Fractal Design) tieto ventilátory majú robustnejšie lopatky, tie sú hrubšie i širšie a vo výsledku je pri porovnateľnej rýchlosti dosahovaný takisto vyšší statický tlak. Čo by na tieto ventilátory povedal fyzik Venturi, po ktorom sú pomenované? Celý článok „Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie“ »

  •  
  •  
  •  

Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy

Vzhľadom na to, že pre držiaky Flex 2 z nedávnej recenzie nemáme žiadne redakčné využitie a zároveň Fractal Design ich nechce naspäť, sme sa rozhodli, že ich podarujeme. Tým čitateľom, ktorí využijú vertikálnu montáž grafickej karty. K dispozícii sú iba dva (čierny a biely), takže rozhodujúca je tu rýchlosť. Prvý, kto na túto výzvu zareaguje, si môže vybrať farbu, druhému v prípade záujmu pošleme tú, čo zostala a tretí v poradí už píše neskoro. Celý článok „Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *