Fractal Design Terra: 10 litrov aj pre high-endovú grafiku

Osadenie

Tak tu máme od Fractal Design na test zase niečo, čo sa vymyká bežných vzorcom. Skrinka Terra spadá do kategórie SFF (small form factor), ale na rozdiel od mnohých veľkostne podobných riešení je tu priestor aj na veľkú grafickú kartu. Terra sa tak javí ako atraktívna malá skrinka aj pre herný počítač alebo pre pracovnú stanicu závislú na sile GPU. Všetkému sa ale tradične venuje detailnejší rozbor.

Osadenie

Pre jednoduchšiu inštaláciu určite nevynechajte krok s osadením grafickej karty do odobratého rámu s predĺženým káblom PCI Express. Ja som tento krok odignoroval a osádzal som grafickú kartu do tohto rozšírenia keď bolo na skrinke priskrutkované. K 100-percentnej inštalácii grafickej karty mi bránila konštrukcia skrinky – k úplnému dotiahnutiu zaisťovacích skrutiek pre kartu. Základnú dosku s rozmerom Mini-ITX môžete osadiť ihneď, tá kolidovať nebude s ničím.

   

Za predný panel môžete umiestniť 2,5″ úložisko. Dve sťahovacie pásky na suchý zips ho jednoducho uchopia a nepustia. Vymyslené jednoducho ale zato efektívne. Treba si dať pozor na správne smerovanie konektorov úložiska. Zozadu, na pravej strane, je ťahaný kábel napájania. Cez ten sa vám nepodarí úložisko zapojiť.

Ďalšia pozícia pre 2,5″ úložisko je na podlahe skrinky. Na držiak z príslušenstva úložisko naskrutkujete. Následne ho do dier v podlahe zaistíte hákom a skrutkou v predpripravenom otvore. Aj s väčším množstvom otvorov sa dá ten správny jednoducho trafiť. Ak vám stačí jedno úložisko na pozícii priamo za predným panelom, tak môžete na podlahu využiť aj so 120 mm ventilátorom. Preňho sú tu taktiež predpripravené otvory.

   

Ku kompletnému osadeniu skrinky už len chýba nainštalovať zdroj, poprípade grafickú kartu. Pre kompaktnosť skrinky je možné do nej osadiť zdroj iba formátu SFX alebo väčší SFX-L. Umiestnenie konektora v zdroji hralo v môj prospech. Bol na opačnej strane ako je predný panel a tak sa predĺženie zo skrinky zapojilo bez ťažkostí. Ak by bol konektor zdroja bližšie k panelu, tak zapojenie predĺženého napájania by nebola prechádzka ružový sadom. Jeho tuhosť a dĺžka kábla by nápomocná nebola.

Do skrinky zapojíte grafickú kartu len do určitých rozmerov. Jej maximálna dĺžka môže byť 322 milimetrov, čo je v prípade tak malej skrinky stále skvelá hodnota. Väčšie obmedzenia prichádzajú až pri hĺbke grafickej karty, ktoré sa menia s polohou podnosu v závislosti od jej šírky. 

Na strane s grafickou kartou je možnosť umiestniť aj radiátor kvapalinového chladiča vo formáte 120 mm. V tomto scenári ale nemôže byť grafická karta dlhšia ako 200 mm a taktiež na prízemí nainštalované 2,5″ úložisko.

   

Pri osádzaní je potrebné byť trpezlivý, hlavne so správou kabeláže. Aj keď je skrinka pri osádzaní otvorená, tak pri jej zatvorení sa ráta každý centimeter. Vďaka trom sťahovacím páskam na suchý zips a otvormi v prízemí môžete aj dlhšiu kabeláž zaistiť podľa potrieb. Neviem si ale predstaviť, ako by to s káblami vyzeralo, ak by sa pod zdroj umiestnil ešte 120-milimetrový ventilátor.

   


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Taká… SFF vežička. Fractal Design Mood v detailoch

Skrinku Fractal Design Mood, predstavenú na Computexe 2024, už máme v testlabe. A síce sa ešte teraz nepozrieme na chladiace výsledky, tak si posvietime na kľúčové konštrukčné prvky. Na základe nich si spravíte prehľad o hrubých črtách skrinky, ktorá je určená pre základné dosky Mini-ITX. Z toho potom vychádza aj záber na čo najväčšiu priestorovú úsporu na pracovnom stole či na inom mieste. Celý článok „Taká… SFF vežička. Fractal Design Mood v detailoch“ »

  •  
  •  
  •  

Novinky Fractal Design: Malé skrinky, headsety, kreslá

Tohtoročný Computex už síce skončil, ale máme tu z neho ešte nejaké resty, ktoré chceme opublikovať. Patrí medzi ne aj expozícia produktov Fractal Design. Z pohľadu nášho zamerania by sa dalo povedať, že stánok FD bol hlavne o počítačových skrinkách, ale pozoruhodná je aj expanzia na nové trhy. Pod značkou Fractal Design čoskoro budú dostupné aj slúchadlá s mikrofónom či počítačové kreslá. Celý článok „Novinky Fractal Design: Malé skrinky, headsety, kreslá“ »

  •  
  •  
  •  

Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia

Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek. Celý článok „Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *