Fractal Design Terra: 10 litrov aj pre high-endovú grafiku

Rozloženie interiéru

Tak tu máme od Fractal Design na test zase niečo, čo sa vymyká bežných vzorcom. Skrinka Terra spadá do kategórie SFF (small form factor), ale na rozdiel od mnohých veľkostne podobných riešení je tu priestor aj na veľkú grafickú kartu. Terra sa tak javí ako atraktívna malá skrinka aj pre herný počítač alebo pre pracovnú stanicu závislú na sile GPU. Všetkému sa ale tradične venuje detailnejší rozbor.

Rozloženie interiéru

Vnútro obsahuje viac káblov, než sa môže navonok zdať. Dva sú vyvedené z predného panela I/O a ďalšie dva sú predĺženia. Jedno je pre napájanie a druhé pre PCI Express, teda pre grafickú kartu. Ten posledný nás zaujíma ale najviac, kvôli nedávnému problému s PCIe extenderom v skrinke Ridge. Rozšírenie konektora malo problém pracovať v rozhraní PCI Express 4.0. Rovnakým štandardom by malo byť vybavené aj predĺženie v Terre. Verím, že sa nič podobné opakovať nebude. Už len z dôvodu, že problematický kus bol zložený z dvoch častí. Tu sú káble predĺženia z jedného celku.

   

Podnos umiestnený v strede skrinky je zároveň aj jej najviac prispôsobivá časť. Pozdĺžne otvory na podlahe skrinky umožňujú podnosu pohyb v presnom rozpätí 29 mm doľava alebo doprava. Tým vytvára potrebný priestor pre grafickú kartu alebo chladič procesora, nanešťastie nie obom naraz. Toto rozpätie je rozdelené na sedem polôh, do ktorých je definovaná presná výška grafickej karty alebo vežového chladiča procesora. 

Oranžové cvoky zabezpečujú stabilnú polohu podnosu pri preprave, aj keď iba v jednej pozícii. Ak nemáte podnos s komponentami na polohe označenej číslicou štyri, tak vám pomôžu iba dobre dotiahnuté skrutky.

   

Maximálna výška grafickej karty môže byť 62/72 mm (podľa jej hĺbky). Výška vežového chladiča procesora je 77 mm. Obe hodnoty sú závislé na sebe – kým jednej milimetre pribúdajú, tak druhému komponentu ubúdajú. Vďaka tomu nie ste ani pri tak malých rozmeroch skrinky úplne limitovaní na určitý hardvér a viete ho kombinovať medzi sebou.

Celá skrinka sa dá rozobrať ešte viac ako je to pre inštaláciu potrebné. Hrúbka bočníc z hliníka sa hýbe okolo dvoch milimetrov, pričom podnos z ocele je hrubší. Konkrétne 2,6 mm. Vďaka tomu je aj tak malá skrinka pevná. Mierne ohýbanie vzniká pri tlaku na perforovaných častiach. Kvôli otvorom sú tam oslabené, takže sa to dá akceptovať.

   


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia

Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek. Celý článok „Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia“ »

 •  
 •  
 •  

Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie

Ventilátory Venturi majú jedny z najmäkších montážnych rohov. Prenos vibrácií z pohyblivých častí ďalej na čokoľvek (plechy skrinky, rebrá pasívu, …) je tak veľmi výrazne tlmený. Oproti iným (aj modernejším modelom Fractal Design) tieto ventilátory majú robustnejšie lopatky, tie sú hrubšie i širšie a vo výsledku je pri porovnateľnej rýchlosti dosahovaný takisto vyšší statický tlak. Čo by na tieto ventilátory povedal fyzik Venturi, po ktorom sú pomenované? Celý článok „Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie“ »

 •  
 •  
 •  

Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy

Vzhľadom na to, že pre držiaky Flex 2 z nedávnej recenzie nemáme žiadne redakčné využitie a zároveň Fractal Design ich nechce naspäť, sme sa rozhodli, že ich podarujeme. Tým čitateľom, ktorí využijú vertikálnu montáž grafickej karty. K dispozícii sú iba dva (čierny a biely), takže rozhodujúca je tu rýchlosť. Prvý, kto na túto výzvu zareaguje, si môže vybrať farbu, druhému v prípade záujmu pošleme tú, čo zostala a tretí v poradí už píše neskoro. Celý článok „Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *