Fractal Design Ridge: Malá skladačka pre veľkých

Exteriér

Najnovší hardvér zo švédskej stajne je skrinka pre dosky formátu Mini-ITX. Vďaka rozumnému rozloženiu interiéru je však možné osadiť aj väčšie komponenty. O ich chladenie sa stará všadeprítomná perforácia vonkajších plechov a dva 140 mm ventilátory. S nimi alebo bez nich? Budete sa musieť rozhodnúť, čo chcete chladiť efektívnejšie. V rámci testov sme odmerali štyri rôzne scenáre.

Základné parametre


Exteriér

V malej škatuli je skrinka vyplnená nie polystyrénom, ako je to zvykom, ale kartónovými vypchávkami. Ako prvé vytiahnete zvnútra príslušenstvo. Toho je na malé rozmery pomerne dosť, no bez väčšiny by ste plnohodnotne skrinku využívať nemohli. Nájdete tu veľký podstavec, malý podstavec, predĺžovačku pre konektor PCI Express, skrutky a samozrejme nechýba podrobný obrázkový manuál.

Ako všade, tak aj tu treba začať odmontovaním oboch bočníc. Tie majú mierne upravený západkový mechanizmus ako poznáme z iných modelových radov Fractal Design. Zozadu je skrutka a vpredu istiaca zásuvná časť. Bočnice sa mierne ohýbajú aj pri ich hrúbke 0,85 mm. To je ale pravdepodobne spôsobené veľkou plochou s otvormi na nich.

Aj keď sa pred inštaláciou bude celá skrinka rozoberať, tak môžete začať namontovaním podstavca na spodnú časť. Predsa sa lepšie pracuje so skrinkou, ktorá má dobrú stabilitu. Spodnú časť treba najskôr odskrutkovať a vycvaknúť, tak isto ako aj bočné panely. Následne na ňu môžete osadiť podstavec, ten väčší z dvoch v príslušenstve.

    

Okrem vertikálneho postavenia skrinky máte k dispozícii aj druhý variant, horizontálne uloženie. To vytvoríte pri naskrutkovaní oboch podstavcov na pravú bočnicu. Veľký dopredu a malý vzadu alebo môžu byť aj po bokoch bočnice (hore a dole). Teraz si môžete skrinku uložiť podľa vašich preferencií a voľného miesta.

   

Elegantný dojem celistvosti tvorí na prednom paneli šedý textil. Musím uznať, že pri čiernej verzii skrinky nie je až taký výrazný. Pri bielej vynikne viac. Okrem zocelenia predného panela slúži aj ako výduch, kadiaľ môže cez textíliu unikať teplý vzduch.

Naspodku (alebo boku – podľa toho ako si skrinku uložíte) máte tri konektory USB. Jeden z nich je aj typu C. Následne tu máte umiestnený aj kombinovaný 3,5 mm jack, pre slúchadlá či mikrofón. Medzi konektormi USB sa nachádza menšie tlačidlo zapnutia s prehĺbením pre lepšiu hmatovú orientáciu. To je vcelku citlivé a netreba mu veľa aby sa tlačidlo aktivovalo.

   

Na lepší prístup zboku dovnútra je možné veľmi ľahko panel vybrať. Ku konštrukcii je priťahovaný štyrmi silnými magnetmi. Okrem toho, že vpredu je tvorená z kovu, tak zozadu je priskrutkovaná plastová perforácia. Jej hlavnou úlohou je chrániť textíliu pred nechceným pretlačením a tak aj jej poškodením.

   


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia

Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek. Celý článok „Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia“ »

  •  
  •  
  •  

Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie

Ventilátory Venturi majú jedny z najmäkších montážnych rohov. Prenos vibrácií z pohyblivých častí ďalej na čokoľvek (plechy skrinky, rebrá pasívu, …) je tak veľmi výrazne tlmený. Oproti iným (aj modernejším modelom Fractal Design) tieto ventilátory majú robustnejšie lopatky, tie sú hrubšie i širšie a vo výsledku je pri porovnateľnej rýchlosti dosahovaný takisto vyšší statický tlak. Čo by na tieto ventilátory povedal fyzik Venturi, po ktorom sú pomenované? Celý článok „Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie“ »

  •  
  •  
  •  

Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy

Vzhľadom na to, že pre držiaky Flex 2 z nedávnej recenzie nemáme žiadne redakčné využitie a zároveň Fractal Design ich nechce naspäť, sme sa rozhodli, že ich podarujeme. Tým čitateľom, ktorí využijú vertikálnu montáž grafickej karty. K dispozícii sú iba dva (čierny a biely), takže rozhodujúca je tu rýchlosť. Prvý, kto na túto výzvu zareaguje, si môže vybrať farbu, druhému v prípade záujmu pošleme tú, čo zostala a tretí v poradí už píše neskoro. Celý článok „Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

    1. O tretej skončilo embargo na skrinku, takže tí čo ju mali spracovanú ju aj vydali. Nič viac by som za tým nehľadal.

    2. Je to rovnaké ako u procesorov alebo grafických kariet, kde najviac testov vychádza hneď, ako je to možné (teda v deň vydania). U skriniek je to ale v menej intenzite a špeciálne v našich končinách (FD sa ale v tomto smere celkom snaží…), pretože mávajú všeobecne nižšiu návštevnosť a preto sa nimi „neoplatí“ až tak zaoberať. Zo strany výrobcov, samozrejme, ide o istú formu kampane, pretože chcú svoje produkty čo najviac zviditeľniť. Naša motivácia je ale vždy vyskúmať a zverejniť poznatky, ktoré inde človek nájsť nemusí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *