Fractal Design Ridge: Malá skladačka pre veľkých

Záver

Najnovší hardvér zo švédskej stajne je skrinka pre dosky formátu Mini-ITX. Vďaka rozumnému rozloženiu interiéru je však možné osadiť aj väčšie komponenty. O ich chladenie sa stará všadeprítomná perforácia vonkajších plechov a dva 140 mm ventilátory. S nimi alebo bez nich? Budete sa musieť rozhodnúť, čo chcete chladiť efektívnejšie. V rámci testov sme odmerali štyri rôzne scenáre.

Záver

Vo výsledkoch testov sa objavil úkaz, ktorý pri skrinkách so štandardným uložením hardvéru nevídame. S dvoma ventilátormi na bočnici pri zvyšovaní výkonu (hlučnosti) sa procesor zahrieval viac a nie naopak. Zatiaľ čo chladenie grafickej karty je efektívnejšie, tak teplo z nej viac rozptýlia do priestorov skrinky. V tomto prípade malý procesorový chladič nestíha teplotu znížiť. Pričom bez ventilátorov dokáže NH-L9x65 dostať pri hlučnosti 42 dBA na príjemných 58 stupňov Celzia. Lepší výsledok bez nich uvidíte aj pri teplotách základnej dosky a napájacích regulátorov procesorového VRM. Najviac na to ale doplatí grafická karta s rozdielom šiestich stupňov.

Prídavné 80 mm ventilátory veľkú hitparádu neurobia ani v pozícii „nasávania“ ani „vysávania“. S ich použitím sa teploty držia pri každom meranom komponente takmer zarovno hodnôt ako bez nich. Viem si predstaviť, že by mohli byť užitočné pri vyšších grafických kartách, kde by sa bočné Aspecty museli dať preč.

K spracovaniu skrinky nemám žiadne negatíva, môžem asi iba chváliť. Dostanete z každej strany perforovanú skrinku s hrubými plechmi, ktoré sa dajú aj vďaka zaklapaciému systému ľahko a rýchlo rozoberať. Samozrejme treba rátať s tým, že sa počas inštalácii naskrutkujete. Ak potrebujete veľa úložného priestoru, tak tu ho aj s menšími rozmermi skrinky dostanete. Ako hlavnú nevýhodu vidím v nemožnosti použiť väčší radiátor vodného chladenia súčasne s grafickou kartou. Chýbajú mi aj prachové filtre, teda aspoň na bočniciach, cez ktoré nasávajú ventilátory chladný vzduch.

Osadzovanie komponentov bolo jednoduché hlavne vďaka tomu, že všetko do seba zapadalo postupne odspodku až povrch. So správou kabeláže si poradíte bez najmenších ťažkostí.

Za cenu približne 155 eur dostanete perfektne spracovanú skrinku s elegantným dizajnom. Taktiež vám môže ušetriť veľa priestoru na stole s jej malými rozmermi. V chladení si dokáže poradiť s hardvérom strednej kategórie pri nie veľmi obmedzujúcej hladine hluku. V podstate dostanete niečo na štýl skrinky akú používajú kompletné zostavy Trident od MSI, až na to, že hardvér si vyberáte vy. K oceneniu „Smart buy“ chýbalo skrinke veľmi málo. Napríklad prachový filter na nasávaní, či trochu viac priestoru pre kombináciu grafickej karty s radiátorom vodného chladenia alebo s ventilátormi na strope. Takto si z redakcie odnáša veľmi zaslúžené ocenenie „Approved“.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia

Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek. Celý článok „Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia“ »

  •  
  •  
  •  

Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie

Ventilátory Venturi majú jedny z najmäkších montážnych rohov. Prenos vibrácií z pohyblivých častí ďalej na čokoľvek (plechy skrinky, rebrá pasívu, …) je tak veľmi výrazne tlmený. Oproti iným (aj modernejším modelom Fractal Design) tieto ventilátory majú robustnejšie lopatky, tie sú hrubšie i širšie a vo výsledku je pri porovnateľnej rýchlosti dosahovaný takisto vyšší statický tlak. Čo by na tieto ventilátory povedal fyzik Venturi, po ktorom sú pomenované? Celý článok „Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie“ »

  •  
  •  
  •  

Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy

Vzhľadom na to, že pre držiaky Flex 2 z nedávnej recenzie nemáme žiadne redakčné využitie a zároveň Fractal Design ich nechce naspäť, sme sa rozhodli, že ich podarujeme. Tým čitateľom, ktorí využijú vertikálnu montáž grafickej karty. K dispozícii sú iba dva (čierny a biely), takže rozhodujúca je tu rýchlosť. Prvý, kto na túto výzvu zareaguje, si môže vybrať farbu, druhému v prípade záujmu pošleme tú, čo zostala a tretí v poradí už píše neskoro. Celý článok „Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

    1. O tretej skončilo embargo na skrinku, takže tí čo ju mali spracovanú ju aj vydali. Nič viac by som za tým nehľadal.

    2. Je to rovnaké ako u procesorov alebo grafických kariet, kde najviac testov vychádza hneď, ako je to možné (teda v deň vydania). U skriniek je to ale v menej intenzite a špeciálne v našich končinách (FD sa ale v tomto smere celkom snaží…), pretože mávajú všeobecne nižšiu návštevnosť a preto sa nimi „neoplatí“ až tak zaoberať. Zo strany výrobcov, samozrejme, ide o istú formu kampane, pretože chcú svoje produkty čo najviac zviditeľniť. Naša motivácia je ale vždy vyskúmať a zverejniť poznatky, ktoré inde človek nájsť nemusí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *