Fractal Design Ridge: Malá skladačka pre veľkých

Osadenie

Najnovší hardvér zo švédskej stajne je skrinka pre dosky formátu Mini-ITX. Vďaka rozumnému rozloženiu interiéru je však možné osadiť aj väčšie komponenty. O ich chladenie sa stará všadeprítomná perforácia vonkajších plechov a dva 140 mm ventilátory. S nimi alebo bez nich? Budete sa musieť rozhodnúť, čo chcete chladiť efektívnejšie. V rámci testov sme odmerali štyri rôzne scenáre.

Osadenie

Uchytenie základnej dosky je štandardné, nič ďalšieho nemusíte už rozoberať. Zato so zdrojom v rámčeku som mierne bojoval. Konkrétne s uložením prívodného kábla zo skrinky. Záleží ale aj od toho, na ktorej strane máte napájací konektor na zdroji. S káblom sa treba trocha pohrať, aby ste si ho neprivreli medzi rámček a časť skrinky. Nezabudnite zdroj pred osadením zapnúť. Ak by ste aj tak zabudli a zistíte to až po osadení skrinky, tak nezúfajte. Stačí odmontovať spodný panel, aby ste sa dostali k tlačidlu na zdroji.

Osobne mi stačili dve pozície pre uchytenie hlavných káblov v skrinke. Na podnose a na podlahe, pod chladičom procesora. Ten môžete do skrinky osadiť s maximálnou výškou 70 mm.

   

Stredový panel s predĺžením konektora PCI Express jednoducho stačí zastrčiť do základnej dosky a lištu dotiahnuť troma skrutkami. To ale nie je všetko. Z príslušenstva je potrebné osadiť ďalšie predĺženie, aby grafická karta dosiahla na otvory pre jej výstupy. Pri osadených ventilátoroch na boku treba zbystriť na rozmery hardvéru. Grafická karta by s nimi nemala vraj na výšku presahovať 57 mm. Tá testovacia má hrúbku 58 mm a ešte jej chýba približne 6 – 7 mm aby sa dotkla ventilátorov. Je ale dobré mať medzi nimi odstup.

   

Osadenie skrinky prebehlo bez ťažkostí a išlo tak nejako intuitívne samo. Dokonca by som si dovolil tvrdiť, že ak pominieme množstvo skrutiek, tak to bolo ľahšie ako montáž hardvéru do niektorých veľkých skriniek. Rozdiel medzi neosadenou a osadenou skrinkou je len v hluku ventilátorov a bielej LED na prednom paneli. Cez textíliu svieti decentne a neťahá oči.

   


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia

Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek. Celý článok „Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia“ »

  •  
  •  
  •  

Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie

Ventilátory Venturi majú jedny z najmäkších montážnych rohov. Prenos vibrácií z pohyblivých častí ďalej na čokoľvek (plechy skrinky, rebrá pasívu, …) je tak veľmi výrazne tlmený. Oproti iným (aj modernejším modelom Fractal Design) tieto ventilátory majú robustnejšie lopatky, tie sú hrubšie i širšie a vo výsledku je pri porovnateľnej rýchlosti dosahovaný takisto vyšší statický tlak. Čo by na tieto ventilátory povedal fyzik Venturi, po ktorom sú pomenované? Celý článok „Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie“ »

  •  
  •  
  •  

Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy

Vzhľadom na to, že pre držiaky Flex 2 z nedávnej recenzie nemáme žiadne redakčné využitie a zároveň Fractal Design ich nechce naspäť, sme sa rozhodli, že ich podarujeme. Tým čitateľom, ktorí využijú vertikálnu montáž grafickej karty. K dispozícii sú iba dva (čierny a biely), takže rozhodujúca je tu rýchlosť. Prvý, kto na túto výzvu zareaguje, si môže vybrať farbu, druhému v prípade záujmu pošleme tú, čo zostala a tretí v poradí už píše neskoro. Celý článok „Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

    1. O tretej skončilo embargo na skrinku, takže tí čo ju mali spracovanú ju aj vydali. Nič viac by som za tým nehľadal.

    2. Je to rovnaké ako u procesorov alebo grafických kariet, kde najviac testov vychádza hneď, ako je to možné (teda v deň vydania). U skriniek je to ale v menej intenzite a špeciálne v našich končinách (FD sa ale v tomto smere celkom snaží…), pretože mávajú všeobecne nižšiu návštevnosť a preto sa nimi „neoplatí“ až tak zaoberať. Zo strany výrobcov, samozrejme, ide o istú formu kampane, pretože chcú svoje produkty čo najviac zviditeľniť. Naša motivácia je ale vždy vyskúmať a zverejniť poznatky, ktoré inde človek nájsť nemusí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *