Site icon HWCooling.net

Jaké budou procesory Rocket Lake? Modely a uniklé parametry

Procesory Rocket Lake pro LGA 1200: modely a parametry

Procesory Rocket Lake, které teď Intel chystá jako 11. generaci Core pro desktop, se nám pomalu blíží, měly by vyjít v březnu/marci. Už teď ale máme docela podrobné specifikace o tom, jak budou vypadat: máme přehled jednotlivých modelů od Core i5-11400F po osmijádra i7-11700K a i9-11900K i s parametry a frekvencemi. Rocket Lake má jádra s o 18 % vyšším IPC, takže by mělo mít výrazně zlepšený jednovláknový výkon.

O nejvyšším modelu Rocket Lake, osmijádru Core i9-11900K, už jsme psali zvlášť. Z databáze Ashes of the Singularity unikla informaci, že má základní takt 3,5 GHz, je pro něj potvrzeno 125W TDP a 16MB L3 cache. Před časem se také objevila informace, že jeho maximální turbo pro všech osm jader je 4,8 GHz. Pro jednojádrovou zátěž by měla maximální frekvence být až 5,3 GHz, což ovšem asi obnáší Thermal Velocity Boost a Turbo Boost Max 3.0, tedy podmínění teplotou jádra nacházející se pod určitou mezí a použitím preferovaného jádra.

Z několika zdrojů se teď objevily informace i o dalších modelech, takže si můžeme složit tabulku zřejmě většiny modelů. Odemčené modely plus pětijádro obsahuje tabulka twitteristy s přezdívkou Harukaze5719. Je třeba upozornit, že sám autor ji označuje za „rumor“, takže ne vše v ní musí být úplně definitivní. Je možné, že něco jsou spekulace, takže by se třeba frekvence v některých detailech mohly ve finále ukázat jiné.

Kromě tohoto zdroje máme dále seznam modelů od uživatele Momomo_us, v němž jsou také 65W modely Core i9-11900, Core i7-11700 (oboje osmijádro) a šestijádro i5-11400. Zdá se, že ode všech modelů plánuje také Intel nabízet verze „KF“ bez grafiky (respektive jen „F“ u zamčených modelů). Ty budou opět nabízet příležitost trošku ušetřit. Stejný leaker také zjistil parametry dvou zamčených modelů. Z jeho informací rovněž víme, že Intel nezměnil TDP – odemčené modely jsou 125W a ty běžné zamčené budou 65W (ovšem limit spotřeby v turbu bude zase až 250 W).

Celkovou sestavu procesorů Rocket Lake můžete vidět níže. Tučně jsou v tabulce hodnoty, u kterých je jasný zdroj, který už považujeme za důvěryhodný. To, co není potvrzené až tak na beton, je ponecháno běžným písmem (takto by mělo být jasnější, na které hodnoty je zatím lepší se úplně neupínat). Předpokládáme, že modely F a KF se nebudou kromě deaktivovaného GPU nijak lišit, ale zatím to nemáme potvrzeno.

Levná CPU budou refresh Comet Lake

Soupiska procesorů Rocket Lake končí u Core i5. V rodině Core 11. generace pro desktop budou i levnější modely Core i3, Pentium a Celeron, ale ty budou vyrobené z křemíku Comet Lake (10. generace). Budou tedy mít starou architekturu Skylake (a také architektura GPU bude Gen9 ze Skylake, respektive Kaby Lake). To také znamená, že tyto procesory nebudou podporovat HDMI 2.0 a PCI Express 4.0, které už Rocket Lake umět bude.

Z uniklých informací víme, že Intel bude nabízet například modely Core i3-11100, i3-11300 a i3-11320, ale zatím pro ně chybí parametry. Asi by ale neměl být nějaký velký rozdíl mezi těmito modely a jejich předchůdci (i3-10320/10300/10100).

Uniklý slajd ukazující detaily procesorů Intel Rocket Lake a jejich platformy s čipsetem řady 500 (Zdroj: VideoCardz)

Vydání za dva měsíce (a něco?)

Procesory Rocket Lake by podle předchozích zpráv měly vyjít v březnu/marci, což ovšem není úplně oficiální informace – Intel zatím potvrdil toliko to, že to bude v prvním čtvrtletí roku 2021. Před nedávnem se k tomu ovšem připojily nové informace, podle kterých by měly desky s čipsety Z590, B560 a H510 vyjít dříve, už 11. ledna/januára (Rocket Lake bude ovšem fungovat i ve starých deskách s čipsetem řady 400).

Toto se ale týká právě jen desek. Procesory samotné pořád podle tohoto zdroje mají vyjít později – nejdříve koncem února/februára, ovšem dost možná spíž až v následujícím měsíci, jak děly drby dřívější.