Jaké budou procesory Rocket Lake? Modely a uniklé parametry

Procesory Rocket Lake pro LGA 1200: modely a parametry

Procesory Rocket Lake, které teď Intel chystá jako 11. generaci Core pro desktop, se nám pomalu blíží, měly by vyjít v březnu/marci. Už teď ale máme docela podrobné specifikace o tom, jak budou vypadat: máme přehled jednotlivých modelů od Core i5-11400F po osmijádra i7-11700K a i9-11900K i s parametry a frekvencemi. Rocket Lake má jádra s o 18 % vyšším IPC, takže by mělo mít výrazně zlepšený jednovláknový výkon.

O nejvyšším modelu Rocket Lake, osmijádru Core i9-11900K, už jsme psali zvlášť. Z databáze Ashes of the Singularity unikla informaci, že má základní takt 3,5 GHz, je pro něj potvrzeno 125W TDP a 16MB L3 cache. Před časem se také objevila informace, že jeho maximální turbo pro všech osm jader je 4,8 GHz. Pro jednojádrovou zátěž by měla maximální frekvence být až 5,3 GHz, což ovšem asi obnáší Thermal Velocity Boost a Turbo Boost Max 3.0, tedy podmínění teplotou jádra nacházející se pod určitou mezí a použitím preferovaného jádra.

Z několika zdrojů se teď objevily informace i o dalších modelech, takže si můžeme složit tabulku zřejmě většiny modelů. Odemčené modely plus pětijádro obsahuje tabulka twitteristy s přezdívkou Harukaze5719. Je třeba upozornit, že sám autor ji označuje za „rumor“, takže ne vše v ní musí být úplně definitivní. Je možné, že něco jsou spekulace, takže by se třeba frekvence v některých detailech mohly ve finále ukázat jiné.

Kromě tohoto zdroje máme dále seznam modelů od uživatele Momomo_us, v němž jsou také 65W modely Core i9-11900, Core i7-11700 (oboje osmijádro) a šestijádro i5-11400. Zdá se, že ode všech modelů plánuje také Intel nabízet verze „KF“ bez grafiky (respektive jen „F“ u zamčených modelů). Ty budou opět nabízet příležitost trošku ušetřit. Stejný leaker také zjistil parametry dvou zamčených modelů. Z jeho informací rovněž víme, že Intel nezměnil TDP – odemčené modely jsou 125W a ty běžné zamčené budou 65W (ovšem limit spotřeby v turbu bude zase až 250 W).

Celkovou sestavu procesorů Rocket Lake můžete vidět níže. Tučně jsou v tabulce hodnoty, u kterých je jasný zdroj, který už považujeme za důvěryhodný. To, co není potvrzené až tak na beton, je ponecháno běžným písmem (takto by mělo být jasnější, na které hodnoty je zatím lepší se úplně neupínat). Předpokládáme, že modely F a KF se nebudou kromě deaktivovaného GPU nijak lišit, ale zatím to nemáme potvrzeno.

Levná CPU budou refresh Comet Lake

Soupiska procesorů Rocket Lake končí u Core i5. V rodině Core 11. generace pro desktop budou i levnější modely Core i3, Pentium a Celeron, ale ty budou vyrobené z křemíku Comet Lake (10. generace). Budou tedy mít starou architekturu Skylake (a také architektura GPU bude Gen9 ze Skylake, respektive Kaby Lake). To také znamená, že tyto procesory nebudou podporovat HDMI 2.0 a PCI Express 4.0, které už Rocket Lake umět bude.

Z uniklých informací víme, že Intel bude nabízet například modely Core i3-11100, i3-11300 a i3-11320, ale zatím pro ně chybí parametry. Asi by ale neměl být nějaký velký rozdíl mezi těmito modely a jejich předchůdci (i3-10320/10300/10100).

Uniklý slajd ukazující detaily procesorů Intel Rocket Lake a jejich platformy s čipsetem řady 500 (Zdroj: VideoCardz)

Vydání za dva měsíce (a něco?)

Procesory Rocket Lake by podle předchozích zpráv měly vyjít v březnu/marci, což ovšem není úplně oficiální informace – Intel zatím potvrdil toliko to, že to bude v prvním čtvrtletí roku 2021. Před nedávnem se k tomu ovšem připojily nové informace, podle kterých by měly desky s čipsety Z590, B560 a H510 vyjít dříve, už 11. ledna/januára (Rocket Lake bude ovšem fungovat i ve starých deskách s čipsetem řady 400).

Toto se ale týká právě jen desek. Procesory samotné pořád podle tohoto zdroje mají vyjít později – nejdříve koncem února/februára, ovšem dost možná spíž až v následujícím měsíci, jak děly drby dřívější.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Next-gen Xeon má 128 jader P-Core z Meteor Lake a 500W TDP

Sotva jsme tu měli zprávu o tom, že by Intel mohl dohnat, ne-li předehnat AMD ve výkonu integrované grafiky, objevily se informace i o chystaných procesorech Intel Xeon, podle kterých by Intel mohl srovnat nynější náskok AMD v této oblasti. Procesory „Granite Rapids“ totiž zdá se eliminují dlouholetý náskok AMD v počtu jader u procesorů Epyc a přinesou až 128 jader. Nicméně ta budou zřejmě stejná jako v nepříliš úspěšném Meteor Lake… Celý článok „Next-gen Xeon má 128 jader P-Core z Meteor Lake a 500W TDP“ »

  •  
  •  
  •  

Intel Lunar Lake má 100 TOPS AI výkonu. A taky hodně silné GPU?

Microsoft spolu s výrobci notebooků a procesorů plánuje příchod tzv. AI PC (a svou vlastní verzi prý chystá také Apple, až vydá procesory M4). Tato zařízení budou potřebovat výrazně vyšší výkony, aby mohla provozovat pokročilé neuronové sítě lokálně na vlastním hardwaru. Intel se teď pochlubil výkonem chystaných procesorů Lunar Lake, které přijdou koncem roku do mobilních zařízení jako Core Ultra druhé generace. Celý článok „Intel Lunar Lake má 100 TOPS AI výkonu. A taky hodně silné GPU?“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (9) Pridať komentár

  1. Ahoj.
    No ale nejak dobre to zatim nevypada.
    i9-11900K jenom s 8 jadry, takze otazka, jaky rozdil teda bude mezi tim a i7-11700K. Respektive 200MHz v normalu a 300MHz v boostu to je nic.
    Dalsi porad intelacka vypatlanina, ze na i7-11700 nemuzu taktovat RAM, jako to je uplne mimo realitu od Intelu. Zatim to silne vypada, ze Intel je dal uplne mimo a i predrazene Ryzeny 5000 se porad vyplati. Jedine snad, kdyby Intel podstrelil cenu, ale moc neverim, ze to Intel da.

      1. No jo, jenze ASUS PRIME Z490-P za 120E je hrozne vykostena deska, kde ani neni standardnich 6xSATA ac to cipset podporuje. Potrebuju to nutne, tudiz leda ASUS PRIME Z490-A, ktera je uz za 240E. Ve vysledku se ty Intelovy procesory tezce nevyplati i proti tem predrazenejm novejm RyZenum. :-/

        1. Ok, ja som s nou max. spokojný takže toto neriešim 😀

          Inak má 4x SATA + 2x M2 slot, tak keby si zahodil stare platnové šunky a prešiel na moderne SSD máš svojich 6 x

          1. SSD se delaji i pro SATA rozhrani, je jedno, ze bych mohl prejit na M.2, jenze to znamena dalsi penize navic, ktere do toho musim vrazit. Zase jsme u stejneho argumentu, vyplati se mi financne to poskladat na Ryzenu. Nerikam, ze to tak bude mit kazdy, ale u me, at pocitam, jak pocitam, vzdycky mi vyjde AMD platforma jako ta levnejsi. Pri stejnem vykonu obou platforem je to ten duvod, proc vzit AMD.

            1. Tak to máš potom jasné a nemáš moc na čo čakať.
              Mna Intel vyšiel lacnejšie + zrejme si po Kométe o nejaký čas dám aj odomknutú Raketu, preto ta Zkova doska.

  2. Udavane TDP u intelu ma stejnou vypovedni hodnotu asi jako prumerna spotreba u aut udavana vyrobci. S realitou nema vubec nic spolecneho.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *