Site icon HWCooling.net

Philips 34B1U5600: Zakrivená „34“ ovešaná portami USB-C

Možnosti nastavení

Zahnutý 34-palcový monitor s dokom USB-C, prepínačom KVM, možnosťou zobrazenia dvoch zdrojov súčasne a s kamerou Windows Hello. Ak vám toto znie povedome, pravdepodobne si spomeniete na Philips 346P1CRH, ktorý sme testovali minulý rok. Takmer rovnaké parametre však má aj novinka 34B1U5600 z biznisovej série a bude tak zaujímavé sledovať, aké rozdiely ponúkne oproti súrodencovi z radu Brilliance.

Základné parametre

ParametrePhilips
34B1U5600
Parametre27E1N5600HE
Displej34" VA, 21:9, zahnutý 1500R, matný
Rozlíšenie3440 × 1440 px
Obnovovacia frekvencia120 Hz
Panel8-bit
FreeSyncáno
Doba odozvy4 ms GTG
Jas350 nitov
Kontrast3000:1
Farebné režimysRGB: 120 %, NTSC: 100 %
Vstupy1× HDMI 2.0, 1× DisplayPort 1.4, 2× USB-C (1× data)
USB hubáno
Audio vstup/výstupnie/áno
Reproduktoryáno, 2× 5W
VESAáno (100 × 100)
Orientačná cena610 €/14 800 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1990" as a base selector for example: #supsystic-table-1990 { ... } #supsystic-table-1990 tbody { ... } #supsystic-table-1990 tbody tr { ... } */

Balenie a výbava

Kartónová škatuľa zobrazuje siluetu monitora a hlavné parametre bielou farbou, na rozdiel od čiernej v podaní 346P1. Čo sa mi však na baleniach oboch monitor páči, je fakt, že sa škatuľa otvára v strede, vďaka čomu viete jednoduchšie monitor zložiť a vybrať. Nemusíte sa trápiť s vyťahovaním polystyrénových výplní na výšku, ako býva zvykom pri ostatných monitoroch.

V balení nájdete všetky potrebné káble na plné využitie možností monitora, teda s konektormi HDMI, DisplayPort aj USB-C (s redukciou na typ A na jednom konci) a napájací kábel. Nechýba ani dokumentácia a výsledok kalibrácie monitora.

Štvorcová základňa je nám už pri Philips monitoroch povedomá. Podľa konštrukcie už môžete vidieť, že ponúkne otáčanie do strán.

Druhá časť stojanu vyzerá tiež bez zmeny.

Upevnenie podstavca k nohe je otázkou pár sekúnd a nevyžaduje žiadne nástroje.

V prípade potreby tiež môžete použiť úchyt VESA 100 × 100, napríklad ak by ste si chceli monitor upevniť na stenu alebo vlastné ramená.

Zahnutie monitora je totožné s minuloročným modelom, teda 1500R.

Pripojenie stojana k telu monitora je otázkou jedného „kliku“. Vďaka už spomínanému otváraniu škatule uprostred viete toto zrealizovať ešte pred tým, ako monitor vyberiete z balenia.

Prvé výraznejšie rozdiely oproti 346P1 môžeme spozorovať pri konektivite. Napájací konektor s vypínačom, konektory HDMI a DisplayPort spolu s RJ-45 ethernetom sú zhodné. Čo sa zmenilo je výbava portov USB. Nachádza sa tu nie jeden, ale dva konektory USB-C, pričom jeden slúži na prenos videa, dát aj na 100wattové nabíjenie a druhý len na pripojenie k počítaču. Taktiež je tu dvojica konektorov USB typu A.

Na boku nájdeme ďalšie dve „áčka“,  pričom jedno ponúka rýchle nabíjanie a taktiež ďalšie „céčko“ s 15 W nabíjaním. Takisto je tu 3,5 mm audio jack. Novou konektivitou sa Philips nadobro zbavil zastaraného konektoru USB typu B, ktorý slúžilo na pripojenie k počítaču (na prenos dát cez rozbočovač USB hub).

Hľadať rozdiely na prednej strane je veľmi náročné, nakoľko dizajn 346P1 aj 34B1U5600 je prakticky zhodný. Brilliance model má však malé označenie na brade vpravo, ktoré na testovanej novinke nenájdete a to je asi jedný viditeľný rozdiel.

Monitor ponúka dvojicu 5 W reproduktorov, ktoré využijete pri prehrávaní videí či videohovoroch, pre ktoré je tento monitor stavaný.

Nechýba ani typický senzor svetla a prítomnosti, ktorý zmení jas či vypne displej podľa okolitého svetla alebo podľa toho či monitor práve používate alebo nie. To je užitočná funkcia do kancelárie, kde od monitora odchádzate kvôli poradám či obedu. Monitor tak nemusíte ručne vypínať a zapínať.

Ovládanie je opäť na spodnej strane brady a budeme sa mu ešte venovať v ďalšej kapitole.

Monitor ponúka všetky možnosti polohovanie, aké by ste pri ultraširokom monitore mohli potrebovať. Výškové nastavenie je v rozsahu 185 mm. V najnižšom bode je monitor 45 mm od podložky spodnou hranou, vrchná je vtedy vo výške 410 mm. V najvyššej polohe je vo výške 230 mm a 595 mm pre vrch displeja. Samotný panel má výšku 365 mm.

Displej si tiež viete naklopiť v rozsahu -5 až +25 stupňov, čo je o máličko viac, ako býva bežné. Monitor neponúka pivot čo pri ultrawide nie je prekvapením.

Ako sme si už v pri rozbalení všimli, štvorcová základňa ponúka otáčanie do strán a to o 180 stupňov v každom smere. Prakticky tak viete otočiť monitor okolo svojej osi v plnom rozsahu ako je vidieť na obrázku hore. Nejde to však jedným ťahom, nakoľko pri otočení o polkruh narazíte na koniec a musíte sa vrátiť.

Jednou z hlavných funkcii monitora je 5 Mpx kamera s podporu Windows Hello, ktorú použijete na rýchle prihlasovanie aj videohovory. Pri tých poteší tiež funkcia filtrovania okolitého ruchu, ktorú ponúkajú vstavané mikrofóny.

Backlight bleed 34B1U5600 je opäť podobný tomu, na čo sme pri zahnutých paneloch s matricou VA zvyknutí. Inými slovami, mohlo by to byť lepšie, ale žiaľ toto je jeden z tradičných nedostatkov takýchto monitorov. Samozrejme ako vždy platí, že každý panel je iný a váš kus môže byť lepší, ale aj horší. Uniformitu si v nasledujúcej kapitole premeriame aj kolorimetrickou sondou.



Zahnutý 34-palcový monitor s dokom USB-C, prepínačom KVM, možnosťou zobrazenia dvoch zdrojov súčasne a s kamerou Windows Hello. Ak vám toto znie povedome, pravdepodobne si spomeniete na Philips 346P1CRH, ktorý sme testovali minulý rok. Takmer rovnaké parametre však má aj novinka 34B1U5600 z biznisovej série a bude tak zaujímavé sledovať, aké rozdiely ponúkne oproti súrodencovi z radu Brilliance.

Možnosti nastavení

Na ovládanie menu OSD slúži pätica tlačidiel zo spodnej strany monitora. Pomýliť sa pri stláčaní tlačidiel, hlavne naslepo, je pomerne jednoduché. Situáciu mierne vylepšuje fakt, že tlačidlo zapnutie je odlíšené malým výstupkom.

Rýchle akcie umožňujú prepnúť video vstup, zmeniť režim obrazu či prepnúť vstup prepínača KVM.

Prvá časť nastavení sa venuje snímačom svetla a prítomnosti, režimu LowBlue a opäť video vstupom. Až na piatej pozícii nájdeme nastavenia obrazu, kde nechýba jas, gamma či response time a ďalšie možnosti prispôsobenia. Podporované režimy PiP a PbP režimy si o chvíľu ukážeme.

Nechýbajú ani nastavenia zvuku, farieb, jazyka či možnosť úpravy rýchleho tlačidla. Taktiež si môžete prispôsobiť indikátor aktívnej webovej kamery.

Režim PiP tradične zobrazuje miniatúru jedného zdroja, a to v troch veľkostiach.

Okno tiež môžete umiestniť do hociktorého zo štyroch rohov.

A samozrejme prepnúť medzi hlavným a sekundárnym oknom.

Dostupný režim  PbP pre na zobrazuje zase dva obrazy vedľa seba s možnosťou ich výmeny.

Možnosť zobraziť dva vstupy naraz dáva vďaka prepínaču KVM naozaj zmysel, ešte keby tu ovládanie tlačidlami boli o čosi prívetivejšie.



Zahnutý 34-palcový monitor s dokom USB-C, prepínačom KVM, možnosťou zobrazenia dvoch zdrojov súčasne a s kamerou Windows Hello. Ak vám toto znie povedome, pravdepodobne si spomeniete na Philips 346P1CRH, ktorý sme testovali minulý rok. Takmer rovnaké parametre však má aj novinka 34B1U5600 z biznisovej série a bude tak zaujímavé sledovať, aké rozdiely ponúkne oproti súrodencovi z radu Brilliance.

Obrazové vlastnosti

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej má matricu VA s uhlopriečkou 34″ a ultraširokým pomerom strán 21:9, rozlíšenie má 3440 × 1440 px, antireflexnú úpravu a rovnomerné rámčeky z troch strán. Podľa papierových parametrov ide o veľmi podobný panel tomu v nedávno testovanom iiyama XCB3494WQSN. Dostanete teda 120 Hz frekvenciu a Adaptive Sync, ktorý poteší hráčov, kontrast 3000:1, 16,7 milióna farieb vďaka 8 bitovému panelu. Výrobca tiež hovorí o jase 350 nitov, čo je o 50 viac ako mala iiyama, ale menej než súrodenec 346P1 s 500 nitmi. Monitor tak prišiel o podporu HDR, ktorú 346P1 ponúkal.

Kvalitu zobrazenia sme porovnali v základnom režime, teda takom, v akom bude monitor hneď po rozbalení. Sondou sme namerali 100 % sRGB, 86 % AdobeRGB, 94 % DCI-P3 a 84 % NTSC, čo sú takmer zhodné výsledky so spomínanou iiyamou. Maximálny jas bol 317 nitov, čo je menej ako udáva výrobca ale čuduj sa svete, ide o rovnakú hodnotu ako sme namerali pri iiyame. Rovnako môžeme vidieť presné interpretácie piatich hodnôt gama s výlsledkami 1.7, 1.9, 2.0, 2,2 a 2,4, ktoré síce nie úplne zodpovedajú ich pomenovaniam, no nič to nemení na fakte, že nemali prakticky žiadne odchýlky.

To, v čom testovaný Philips predčí iiyamu je priemerná farebná odchýlka Delta E s hodnotou 0,82, za čo bude vďačiť kalibrácii z výroby. Iiyama mala hodnotu 1,83. Rôzne implementácie farebných profilov sa odrazili na kontraste aj teplote farby. 34B1U5600 zobrazí teploty od 5400 do 12800K a maximálny jas dosiahne pri režime 7500K s reálnou hodnotou 8000K, 339 nitov a kontrastom 1440:1. Iiyama ponúkala o chlp lepší kontrast v základnom farebnom nastavení. V čom sú monitory opäť zhodné je zlá uniformita, čo bolo ale očakávané. Nevieme to síce na 100% potvrdiť, no výsledky testov naozaj nahrávajú teórii, že oba monitory ponúkajú zhodný typ panelu, ale softvérová výbava a implementácia sú rozdielne.

Input Lag a Response Time

Na monitore sme odmerali aj input lag a to vo viacerých režimoch Smart Response.

OverDrive už v základe ponúka pomerne solídnu hodnotu 11,0 ms, ktorá sa zníži na minimálnych 10,2 ms, teda naozaj len kozmeticky. Na rozdiel od iiyamy sú v ponuke len tri režimy plus režim vypnutý, teda o dva menej. Namerané hodnoty sú opäť takmer totožné, čo je len ďalšie potvrdenie našej teórie.

Na stránke výrobcu nájdete informáciu o 4 ms response time v GTG. Pri teste UFO sa asi prvýkrát stalo, že prakticky všetky režimy sú použiteľné a ani ten najvyšší netrpí inverse ghostingom. Na jednej strane si to zaslúži pochvalu, na druhej to ale znamená, že rozdiely medzi režimami sú naozaj minimálne, čo nám ukázal aj test input lagu. Opäť teda ide o rovnaký výsledok, aký sme pozorovali aj pri teste iiyami, takže dá sa na 99% povedať, že ide o zhodné typy panelu v inom šate. Takúto podobnosť dvoch monitorom sme doteraz ešte nezaznamenali a ide naozaj o takú kuriozitku.



Zahnutý 34-palcový monitor s dokom USB-C, prepínačom KVM, možnosťou zobrazenia dvoch zdrojov súčasne a s kamerou Windows Hello. Ak vám toto znie povedome, pravdepodobne si spomeniete na Philips 346P1CRH, ktorý sme testovali minulý rok. Takmer rovnaké parametre však má aj novinka 34B1U5600 z biznisovej série a bude tak zaujímavé sledovať, aké rozdiely ponúkne oproti súrodencovi z radu Brilliance.

Záver

Philips 34B1U5600 je biznisovo orientovaný monitor, ktorý zdieľa až podozrivo veľa parametrov s nedáno testovaným iiyama XCB3494WQSN. Odlišností je však niekoľko a nie sú len naoko. Kamera Windows Hello uľahčuje prihlasovanie a oceníte ju aj pri videohovoroch, otočný stojan zase pri nutnosti zdieľať obrazovku s kolegami na pracovisku. Snímač „Power a Light“ ocení aj váš zamestnávateľ, ktorému ušetríte čo to na energiách.

Azda najzásadnejším rozdielom je ale prítomnosť PiP a PbP režimov, ktoré v kombinácií s prepínačom KVM naozaj dávajú zmysel. Iiyama ich však nemala, čo môže byť dealbreaker.

Philips takisto dostal vynovené I/O, teda zmizol archaický konektor USB typu B a náhradou je modernejší (USB-C). Takisto umiestnenie niektorých portov z bočnej strany je praktickejšie ako len zozadu v podaní konkurenta. Čo mala však iiyama lepšie vyriešené je ovládanie menu OSD pomocou joysticku, ktorému sa Philips z nepochopiteľného dôvodu stále bráni. Ide o maličkosť no výrazne by to vylepšilo dojmy z používania. Obzvlášť na monitore, kde je tendencia, že budete kvôli KVM chodiť do nastavení častejšie, než pri bežnom monitore. Posledným zásadným rozdielom je cena, pri ktorej je Philips približne o 200 eur alebo 50 % drahší ako iiyama, čo rozhodne nie je málo. Je tak na vašom uvážení a potrebách, či pridané funkcie majú pre vás význam a stoja za príplatok.

Philips 34B1U5600
+ PiP a PbP + KVM prepínač sú super kombinácia
+ Windows Hello kamera vhodná aj pre videohovory
+ Dobré možnosti polohovania
+ Presné podanie farieb od výroby
- Slabá uniformita displeja
- Ovládanie cez tlačidlá na spodku displeja
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1991" as a base selector for example: #supsystic-table-1991 { ... } #supsystic-table-1991 tbody { ... } #supsystic-table-1991 tbody tr { ... } */