Site icon HWCooling.net

Qnap TS-435XeU – kompaktný a tichý NAS do racku 1U

Test rýchlosti

Sieťové úložiská sú primárne používané v podnikoch a serverových farmách, no svoje využitie si nájdu aj v domácnosti. Predsa len kto z nás nemá stovky fotografií a videí v smartfónoch či fotoaparátoch. Takisto netreba zabúdať na pravidelné zálohy a externé HDD v tomto nie sú úplne praktické. Čo však robiť ak hľadáte úsporný a tichý NAS, no s prémiovou konektivitou a šiestimi pozíciami?

Balenie a analýza

V úvode je potrebné spomenúť, že s TS-435XeU sa ešte stretnete v sérii článkov o 10 Gb sieti v domácnosti a jej formát do serverovej skrine (racku) je tomu uspôsobený. Väčšina nasiek pre domácnosť má formát tower, alebo maličkej veže, kde sú HDD/SSD umiestnené vertikálne. Testovaný kúskok je však typický 1U vysoký a 19″ široký kúsok určený do drvivej väčšiny rackov. Zaujímavosť je ale krátka hĺbka, ktorá je len 29 cm a celé zariadenie tak môžete osadiť do menšej skrine, čo v domácnosti určite oceníte. Toľko na úvod, poďme sa bližšie pozrieť na NAS a obsah jeho balenia.

   

NAS dostanete v kartónovej škatuli s penovou výplňou vo vnútri, ktorá chráni pred eventuálnym poškodením (typicky pri preprave). Vonkajší obal nemá žiadnu zaujímavú grafiku, ide o surový jednofarebný kartón. Vnútri balenia okrem NAS nájdete napájací kábel a maličkú škatuľku s príslušenstvom.

Konkrétne sú tu skrutky pre montáž 3,5″ HDD (16 ks), a 2,5″ SSD (12 ks), dvojica uší na uchytenie v racku so skrutkami a oblé držiaky, ktoré umožnia jednoduchšie vyberanie, ethernetový kábel Cat-6A na 10-gigabitové pripojenie a nakoniec už spomínaný napájací kábel.

Rozloženie portov a šuflíkov je jednoduché, vpredu je štvorica 3,5″ pozícií pre HDD a SSD, zvyšok konektivity je vzadu. Konkrétne uprostred je to dvojica konektorov 10 Gb SFP+ a štvorica portov USB, pričom dva sú 5 Gb štandardu 3.2 Gen 1 a zvyšné dva sú klasické USB 2.0.

   

Ďalej tu máme ešte dvojicu 2.5 Gb ethernetových portov RJ-45 na jednej strane a napájací konektor na druhej. Zabudnúť nesmieme ani na trojicu 40 mm ventilátorov, ktoré sú rovnomerne umiestené pozdĺž zadnej strany.

   

Zopár detailov na výbavu a indikátory LED, ktoré zobrazujú aktivitu a obsadenosť diskov či stav systému.

Štvorica 3,5″ šuflíkov pre disky umožňuje jednoduché vyberanie bez nástrojov, inštalácia úložísk však už vyžaduje skrutky a skrutkovač. Šuflíky sa žiaľ nedajú zamknúť, čo môže byť v podnikovom prostredí problém. Než sa ale budeme venovať inštalácii HDD a SSD, poďme sa pozrieť na vnútornosti NASu.

Na odobratie vrchného krytu stačí odstrániť niekoľko skrutiek a jemne ho vysunúť smerom dozadu. Následne máme možnosť sa pozrieť do útrob TS-435XeU. Tie sú z polovice tvorené práve pozíciami pre 3,5″ HDD v prednej časti, vzadu potom vidieť zelené PCB s niekoľkými komponentami. Vpravo dole je zdroj, uprostred sú dve pozície pre M.2 SSD.

Čo NAS poháňa? V prvom rade je to štvorjadrový procesor ARMv8 Marvell OCTEON TX2 CN9131 s jadrami Cortex-A72. Ide o podobný až priam zhodný procesor, aký sme videli v routri Qnap Qhora-322. Okrem neho je tu tiež 4 GB operačnej pamäte, rovnako ako v spomínanom routri. Tu je ale voľne dostupná a vďaka notebookovému formátu SODIMM je aj vymeniteľná za maximálne 32 GB modul. To sa zíde najmä pri virtualizácií. 4 GB pamäť je určená pre operačný systém s ochranou Dual Boot OS.

Okrem už spomínaných komponentov je tu aj trojica 40 mm ventilátorov, ktoré si viete v prípade poruchy tiež vymeniť. Na rozdiel od väčších či drahších modelov tu ale nenájdeme možnosť rozšírenia pomocou PCIe kartiet a vstavaná konektivita je tak maximum, čo z NAS dostanete.

Poďme k inštalácii pamäťových úložísk. Vzhľadom na to, že mám NAS otvorený, prvým bude M.2 SSD WD Red SN700. Montáž prebieha bez použitia nástrojov, základná doska má akýsi plastový zúbok na uchytenie SSD na mieste. Upozorniť treba však na fakt, že oba konektory M.2 sú len PCIe 3.0 a obmedzené len na jednu linku. Nemá tak význam inštalovať rýchle SSD PCIe 4.0, ktoré by boli zbytočne brzdené. Pred vysokou rýchlosťou tak radšej preferujte vyššiu kapacitu.

Nasleduje inštalácia palcových HDD a SSD, ktoré tiež máme od WD. Konkrétne ide o WD Red SA500 v prípade 2,5″ SSD a WD Red Plus pri 3,5″ HDD.

Inštalácia HDD a SSD zaberie len pár minút, no mohla by byť aj rýchlejšia. Úložiská palcovýhc formátov musíte priskrutkovať k šuflíkom, nie je tu teda mechanizmus bez použitia nástrojov, s akým som sa stretol už pri iných modeloch. Rýchlosti, ktoré ponúkajú pevné úložiská v jednotlivých rozhraniach si samozrejme otestujeme a takisto sa pozrieme na možnosti konfigurácie a rozdelenia diskov a softvérových funkcií, ktoré NAS ponúka.

Než sa pustíme do testov a softvérovej stránky, je tu ešte jedna hardvérová zaujímavosť. NAS je vzhľadom na kompaktné rozmery a úsporný procesor prekvapivo tichý a úsporný. Podľa výrobcu má spotrebu tesne na 30 W pri bežnom chode a len 17 W pri uspatých diskoch. Výrobca tiež udáva, že hlučnosť v metrovej vzdialenosti je len 20 dB(A). Toto je jeden z dôvodov, prečo ma práve toto zariadenie zaujalo. Nikto nechce mať doma hlučný NAS, čo sa však serverovýhc sieťových úložísk často týka. TS-435XeU je však výnimka potvrdzujúca pravidlo.



Sieťové úložiská sú primárne používané v podnikoch a serverových farmách, no svoje využitie si nájdu aj v domácnosti. Predsa len kto z nás nemá stovky fotografií a videí v smartfónoch či fotoaparátoch. Takisto netreba zabúdať na pravidelné zálohy a externé HDD v tomto nie sú úplne praktické. Čo však robiť ak hľadáte úsporný a tichý NAS, no s prémiovou konektivitou a šiestimi pozíciami?

QTS a Qfinder

Podobne ako pri routri QHora-322 sme mali možnosť pracovať s webovým rozhraním QuRouter, aj v prípade nasiek ponúka QNAP operačný systém QTS s webovým rozhraním. Nápomocná je aj aplikácia Qfinder, ktorá vám pomôže lokalizovať NAS na vašej sieti a vykonávať rôzne akcie.

Pri prvom spustení musíte NAS inicializovať, nastaviť si účet, sieťové parametre, čas a podobne.

Po reštarte sa už budete môcť prihlásiť vašimi vytvorenými údajmi a zadanou IP adresou. Prípadne opäť môžete použiť Qfinder ako pri prvom štarte. Teraz už bude ukazovať, že je NAS plne funkčný. Následne na vás vyskočí veľké množstvo inštrukcií a návodov, ktoré si môžete pozrieť ale aj preskočiť.

Keď prejdete všetkými úvodnými oknami dostávate sa na domácu obrazovku, kde je ukrytých množstvo bočných panelov s nastaveniami, informáciami a rôznymi funkciami či skratkami.

Nasledujúcim krokom bude vytvorenie úložísk z diskom, ktoré sme osadili do NASu. Tu existuje viacero možností, no na test použijeme úplne najjednoduchšie riešenie v podobe statického úložiska na jeden disk a vytvoríme tak tri, aby sme vyskúšali rýchlosti M.2, SSD aj HDD samostatne. Samozrejme toto je len na ukážku, v praxi by potom dávali zmysel rôzne kombinácie RAID a použitia storage pool s rôznymi volume. Na toto sa pozrieme aspoň orientačne o čosi neskôr.

Po inicializácii trojice samostatných úložísk ich vieme pripojiť ako sieťové disky vo Windowse, a to opäť za pomoci Qfinder. Táto konfigurácia nám následne poslúži pri testovaní prenosových rýchlostí.

Počas testov sme tiež mohli sledovať aktivitu diskov či sieťového adaptéra.

Operačnému systému samozrejme nechýba možnosť aktualizácie, momentálna verzia je 5.0.1 a posledný build je z polky januára.

Nasledujúca galéria ukazuje množstvo nastavení, ktoré v QTS nájdete.

V správe úložiska nájdete rôzne pokročilé funkcie ako automatizovanie údržby diskov, vytvárania snapshotov a samozrejme vyvárania storage pool a volume, ktoré sme si už ukázali. Takisto tu nájdete detailné informácie o použitých diskoch, vrátane ich životnosti či teplote.

Systém tiež ponúka viacero aplikácií na sledovanie logov, správu licencií či informácie o stave systému.

V ovládacom paneli viete spravovať používateľov, skupiny či zdieľané adresáre.

Ďalšou dôležitou sekciou je správa sieťového pripojenia, kde si viete vytvoriť virtuálne prepínače, pripojiť bezdrôtový modul, konfigurovať VLAN, IP adresy, DNS a podobne.

Ďalšie sieťové funkcie ponúknu nastavenia pre Mac a Windows, SSH, Telnet, SNMP, UPnP ale aj správu sieťového koša.

V aplikáciách nájdete rôzne typy serverov vrátane webového či MariaDB databázu.

Ďalšie aplikácie sú dostupné v App Center, čo je akýsi ekvivalent Google Play či App Store, ktoré poznáme z mobilných zariadení. Rovnako tu nájdete množstvo rôznych aplikácií či už na prácu, konzumáciu obsahu, nástrojov či pre zabezpečenie. Ide o akýsi mix aplikácií priamo od Qnap ale aj tretích strán. Zaujímavé budú predovšetkým Plex, phpMyAdmin, Python a podobne.

Vrátime sa ešte k úložisku, ktoré ponúka viac funkcií, než sme si doteraz ukázali. Po testoch rýchlosti som začal disky konfigurovať pre reálne používanie a nižšie tak nájdete viacero ukážok venujúcich sa akcelerácii pomocou SSD cache, vytváraniu rôznych Storage pool s Qtier a volume. Zatiaľ sa s týmito nastaveniami hrám a v nejakom nasledujúcom článku dám vedieť, aká je finálna konfigurácia, pre ktorú som sa rozhodol.

Ďalšou dôležitou aplikáciou, s ktorou budete pomerne často pracovať je FileStation. Ten slúži na správu priečinkov a súborov, ale takisto aj pre zálohované snapshoty.

V rýchlych nastaveniach na domácej ploche ešte nájdete možnosť zmeny pozadia, zapnutia 2-faktorového overenia, pridania SSH kľúčov, či zmenu hesla. Zmeniť môžete tiež čas po ktorom sa má QTS odhlásiť.

QTS je naozaj rozsiahle a zatiaľ sme sa pozreli len na základné funkcie. V ďalších testoch Qnap produktov budeme mať možnosť sa na systém pozrieť opäť a vyskúšame tak aj iné veci ako dnes.



Sieťové úložiská sú primárne používané v podnikoch a serverových farmách, no svoje využitie si nájdu aj v domácnosti. Predsa len kto z nás nemá stovky fotografií a videí v smartfónoch či fotoaparátoch. Takisto netreba zabúdať na pravidelné zálohy a externé HDD v tomto nie sú úplne praktické. Čo však robiť ak hľadáte úsporný a tichý NAS, no s prémiovou konektivitou a šiestimi pozíciami?

Test rýchlosti

V predchádzajúcej kapitole sme si povedali, že do NASu sme osadili všetky tri typy podporovaných diskov – HDD, 2.5″ a M.2 SDD. Pre každý z nich vytvorili vlastný volume, ktorý nám umožní otestovať čítanie a zápis na každom jednom z uvedených diskov. Ide o najjednoduchšiu formu testov, niekedy v budúcnosti sa môžeme pozrieť aj na výkon pri použití rôznych typov RAID. To si však zaslúži samostatný článok. Dôležité je ešte poznamenať, že pri praktických testoch sme použili len 10G SFP+ konektor, zatiaľ čo pri syntetických testoch sme otestovali aj 2.5G RJ-45 ethernetový port.

Zápis: praktické testy





Praktické testy zápisu ukazujú očakávané výsledky a teda že M.2 NVMe SSD ponúka najvyššie rýchlosti. Výrazný rozdiel je však vidieť len pri najväčšom 9 GB súbore, kde je až trikrát rýchlejší. Pri menších veľkostiach sa rozdiel oproti 2.5″ SATA SSD zmenšil na 5 až 20 %. HDD je najpomalšie a k zvyšným diskom sa priblíži až pri najmenších 427–1235 kB a 12–59 kB súboroch.

Zápis: syntetické testy

Výsledky sú z benchmarku CrystalDiskMark. Veľkosť knižnice je nastavená na 1 GB, to znamená, že sa do nameraných hodnôt ešte nepremietajú obmedzenia plynúce zo stiesneného bufferu SLC, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou väčšiny rýchlych lacnejších SSD s pamäťami TLC.



Syntetické testy zápisu ukazujú podobné výsledky ako tie praktické, tentokrát však aj SATA SSD dosiahlo vyššie rýchlosti na úrovni limitu samotného disku a SATA rozhrania. Taktiež si môžete všimnúť ako použité pripojenie – SFP+ alebo RJ-45 vplýva na rýchlost. Pomalší 2.5G ethernet výrazne spomaľuje oba typy SSD, no najmä pri sekvenčnom zápise. Pri menších súboroch je už limitujúcim faktorom samotný disk a nie rozhranie.

Čítanie: praktické testy

Testy spočívajú v sekvenčnom presune adresárov z RAM disku na SSD. Súbory týchto adresárov majú rôznu veľkosť. Od najväčších, respektíve najväčšieho 9-gigabajtového (kedy väčšina SSD dosahuje maximálny výkon) sa postupne zmenšujú až k veľmi malým (12 – 59 kB) – pri takejto práci už býva výkon pomerne nízky.





Praktické testy čítania ukazujú menšie rozdiely medzi M.2 a SATA SSD, no trend je takpovediac zhodný. NVMe ponúka najvyššie rýchlosti z dostupných rozhraní, hoci je stále výrazne obmedzené kvôli dostupnosti len jednej PCIe 3.0 linky na disk.

Čítanie: syntetické testy

Výsledky sú z benchmarku CrystalDiskMark. Veľkosť knižnice je nastavená na 1 GB, to znamená, že sa do nameraných hodnôt ešte nepremietajú obmedzenia plynúce zo stiesneného bufferu SLC, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou väčšiny rýchlych lacnejších SSD s pamäťami TLC.



Syntetické testy čítania sú zaujímavé, nakoľko pri nich sa prakticky všetky disky vyrovnali, čo je naozaj prekvapenie. Obzvlášť pre HDD, kde sme doteraz také veľké čísla pri sekvenčnom čítaní nevideli. Tieto testy nám tak skôr lepšie ilustrujú rozdiel medzi 2.5G a 10G pripojením, ktoré je pri sekvenčných testoch takmer dvojnásobné, hoci teoreticky by malo byť až štvornásobné. Na to by sme však potrebovali rýchlejšie M.2 rozhranie.

Spotreba

Spotrebu meriame novou metodikou za pomoci multimetra UNI-T UT71E. Meranie prebiehalo počas celého testovania, ktoré trvalo niekoľko hodín. Za ten čas sa priemerná spotreba ustálila na úrovni 27 W a málokedy prekočila hranicu 30 W. Pri neaktívnych diskoch klesá až na 14 W. Ani pri plnej záťaži nie sú ventilátory veľmi počuť a najviac sa ozvú len pri boote, kedy aj spotreba vyskočí na 46 W. Tieto výsledky len potvrdzujú moje domnienky, že vďaka použitému ARM procesoru bude prevádzka veľmi tichá a energeticky nenáročná.



Sieťové úložiská sú primárne používané v podnikoch a serverových farmách, no svoje využitie si nájdu aj v domácnosti. Predsa len kto z nás nemá stovky fotografií a videí v smartfónoch či fotoaparátoch. Takisto netreba zabúdať na pravidelné zálohy a externé HDD v tomto nie sú úplne praktické. Čo však robiť ak hľadáte úsporný a tichý NAS, no s prémiovou konektivitou a šiestimi pozíciami?

Hodnotenie

QNAP TS-435XeU-4G je NAS, ktorý zaujme predovšetkým nízkoprofilovým vyhotovením 1U pre použitie v serveroch, no vzhľadom na nízku spotrebu a hlučnosť je vhodná aj do domácnosti. Neplatí tak, že serverové komponenty doma radšej kvôli ich hlučnosti a spotrebe nechcete ani vidieť, minimálne teda v tomto prípade. Situácia bude rozhodne iná pri nejakom veľkom a výkonnom Xeon/Epyc procesore, no použitý ARM od Marvell je pre použitie v domácnosti ako stvorený. Zálohovanie dát a streamovanie obsahu zvláda bez problémov, navyše vďaka nadštandardnej konektivite nebude problém NAS pripojiť k 10 Gb switchu alebo priamo k počítaču.

Takisto chválim prítomnosť portov USB, ktoré sa dajú použiť na ľahké prenosy dát z externých úložísk. Škoda len, že nie sú vpredu, nakoľko ak máte rack s plnou zadnou bočnicou, bude pomerne náročné sa k nim dostať. V tejto situácii oceníte tiež, aké malé toto sieťové úložisko je, nakoľko používa výrazne skrátený formát oproti bežným serverovým komponentom. Pre jednoduchšiu manipuláciu si tiež môžete zaobstarať koľajnice, ktoré vám umožnia NAS vysunúť z racku, tie som však nemal k dispozícii.

Dvojica konektorov 2.5G RJ-45 a 10G SFP+ je naozaj solídny základ aj pre pokročilého používateľa, škoda len, že tu nie je žiaden priestor pre rozširujúcu kartu PCIe, vďaka ktorej by ste mohli získať aj 10G RJ-45 či prípadne vyššie rýchlosti pri SFP28 ako 25G. Na druhej strane vyššie prenosové rýchlosti by ste asi ani nemali ako využiť, nakoľko najrýchlejšie úložisko, ktoré viete osadiť, sú M.2 SSD limitované na PCI 3.0 ×1, čo predstavuje orientačne 1 GB/s. Prakticky len konfigurácia RAID 0 by tak vedela využiť viac ako 10G pripojenie a striping nie je práve bezpečná metóda pre uchovanie dát. Pre použitie v domácnosti či malom podniku tak nevidím žiadne limitácie, jedine, že by váš workflow vyžadoval vyššie reálne rýchlosti ako 1 GB/s, kedy budete musieť siahnuť po vyšších čisto SSD modeloch.

K silným stránkam rozhodne patria aj operačný systém QTS či obslužné aplikácie, medzi ktoré patrí aj Qfinder. Množstvo funkcií a využití QTS len ťažko zmestíme do tejto recenzie, no aj z tohto krátkeho testu vieme povedať, že systém je prehľadný a jednoduchý na používanie aj pre laika, no ani pokročilý používateľa sa nebude v ňom nudiť. Správa diskov a vytváranie storage pool a volume je prehľadne zdokumentované, napriek tomu odporúčam sa s tým trochu vyhrať, než sa dostanete k ideálnej kombinácii. Veľké množstvo aplikácií v App Center vám zase umožní NAS použiť aj na iné ako zálohovacie úlohy, napríklad na virtualizáciu či rôzne typy serverov. Možností je toľko, že nad nimi môžete stráviť dni, ba až týždne.

Negatíva sa mi hľadajú len ťažko, ide totiž o veľmi špecifický produkt, ktorý som vyberal práve kvôli nízkej spotrebe a hlučnosti, no zároveň dostatočnej kapacite úložiska a možnostiam zapojenia M.2 SSD a taktiež funkcii SSD cache. Serverový formát 1U nebude pre domácnosti zrovna najtradičnejšie riešenie, no v sérii článkov o 10G sietie pre domácnosť sa s ním ešte stretneme. Takisto aj tento NAS bude ešte súčasťou spomínaných článkov.

Dajte nám v komentároch vedieť, akou formou si zálohujete dáta, či používate NAS od niektorého z hlavných výrobcov – Qnap alebo Synology, či dokonca sú u nás aj fajnšmekri, ktorý si postavili vlastnú na TrueNAS či inom riešení.

Qnap TS-435XeU
+ Kompaktné rozmery s 1U výškou a polovičnou hĺbkou
+ Až šesť pozícií pre HDD/SSD palcových formátov
+ Nízka spotreba a hlučnosť – vhodná aj do domácnosti
+ OS QTS ponúka veľké množstvo funkcií
+ Jednoduché nastavenie a použitie aj pre laika
- Chýba možnosť rozšírenia cez slot PCIe
- Horší prístup k portom USB
- Sloty M.2 sú obmedzené len na PCIe 3.0 ×1 s cca 1 GB/s
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-2118" as a base selector for example: #supsystic-table-2118 { ... } #supsystic-table-2118 tbody { ... } #supsystic-table-2118 tbody tr { ... } */