Site icon HWCooling.net

Recenzia Samsung Galaxy Note10 – v malom tele veľký duch

Výkon: Androbench

Galaxy Note séria vždy predstavovala vrchol toho, čo dokáže Samsung ponúknuť a ani tento rok tomu nie je inak. Istej zmeny sme sa však dočkali a namiesto jedného Note tu máme dva – Note10 a Note10+. Na test sa nám dostal do rúk kompaktnejší z dvojice a po zhruba mesiaci používania a ceste do Berlína na IFA sme ho previedli naším podrobným testovaním. Ide o najlepší telefón súčasnosti?

Základné parametre

ParametreSamsung Galaxy Note10
Rozmery151 × 71,8 × 7,9 mm
Hmotnosť168 g
Displej6,3", Full HD+ 2280×1080 px, 401 ppi, Dynamic AMOLED, 60 Hz, jas 1200/800 nit, kontrast 2 000 000:1, HDR10+, O-výrez, Gorilla Glass 6
ČipsetExynos 9825, 7 nm, 64-bit, osemjadrový procesor (2× 2.7 GHz + 2× 2.4 GHz + 4× 1.9 GHz), grafický čip Mali-G76 MP12
Operačná pamäť8 GB
Úložisko256 GB UFS 3.0
OSAndroid 9 Pie + OneUI
Hlavný fotoaparát12 Mpix, f/1,5 – 2,4, OIS, AF, 77°, 4K 60 fps
Teleobjektív12 Mpix, f/2,1, OIS, 45°, 4K 60 fps
Širokouhlý fotoaparát16 Mpix, f/2,2, FF, 123°, 4K 30 fps
Predný fotoaparát10 Mpix, f/2.2, AF, 4K 30 fps
KonektivitaUSB 3.1 gen 1 type-C, WiFi 6 802.11ax, BT 5.0, NFC, GPS, Galileo, Glonass, BeiDou, LTE Cat.20 4x4 MIMO (down 2 Gbps/up 150 Mbps)
Dual SIMáno, plnohodnotný, 2× nanoSIM
microSD slotnie
Ďalšie funckiestylus S Pen s BT a gyroskopom, odolnosť voči vode a prachu IP68, Samsung Dex, ultrazvuková čítačka odtlačkov prstov v displeji, stereo reproduktory s Dolby Atmos
Nabíjaniekáblové 25 W, bezdrôtové 12 W, reverzné 9 W
Kapacita batérie3500 mAh
Orientačná cena949 eur
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-310" as a base selector for example: #supsystic-table-310 { ... } #supsystic-table-310 tbody { ... } #supsystic-table-310 tbody tr { ... } */

Balenie

Obsah škatuľky Note10 je bohatší, ako býva zvykom pri bežných smartfónoch. Samsung si už nejaký ten rok dáva záležať a okrem nabíjačky a kábla USB tu nájdete aj ďalšie príslušenstvo v podobe slúchadiel (AKG) do uší a viacerých redukcií, či už z USB typu A na USB-C alebo microUSB na USB-C. 

   

Vzhľadom na to, že sa pozeráte na Note, nachádzajú sa tu aj náhradné špičky do S Pen a nástroj na ich vyberanie.

V balení sa nachádzajú aj spomínané slúchadlá AKG, ktoré sú nie len dobre spracované, ale aj dobre hrajú. Potešia opleteným káblom, konektorom USB-C, vymeniteľnými gumovými koncovkami do uší, ktoré nájdete v balení a aj trojicou tlačidiel na ovládanie hlasitosti či hovorov. Áno, čítate správe, USB-C. Takže už aj Samsung sa vydal cestou odstránenia 3,5mm audio konektora, aj keď dlho patril medzi výrobcov, ktorí odmietali jack odstrániť. Holt, táto chvíľa musela niekedy prísť a Note10 tak už audio jackom nedisponuje. Vítajte v roku 2019.

Detaily

Dizajn série Note sa posledné roky veľmi nezmenil, no vidieť istú evolúciu. Note8 a Note9 niesli veľmi podobný hranatý dizajn s rámikmi nad a pod displejom. Tento rok sme sa dočkali väčšej zmeny dizajnu a to najmä v podobe displeja Infinity-O, ktorý rámiky takmer úplne minimalizoval a sériu senzorov nad displejom nahrádza len jeden výrez v displeji v podobe prednej kamery. Telefón tak pôsobí opäť a čosi modernejšie a hlavne futuristickejšie. Zahnutie displeja je v porovnaní so sériou Galaxy S výrazne redukované a nepôsobí tak rušivo.

Zadná strana sa tiež dočkala viacerých zmien, či už je to orientácia trojice kamier do vertikálnej polohy a na ľavý okraj alebo farebného prevedenia, ktoré má tri podoby – bielu (Aura White), čiernu (Aura Black) a viacfarebnú premenlivú (Aura Glow). Pri farbe sa trochu zastavíme, kedže ide o jednu z hlavných noviniek. Farba reaguje na dopadajúce svetlo a mení svoju farbu cez odtiene modrej, zelenej, ružovej či žltej. Pôsobí to zaujímavo, ale len asi prvých 5 sekúnd. Note má byť pracovný nástroj a nie hračka pre deti. U nás si tak môžete Note10 zaobstarať už len v čiernej farbe, nakoľko biela verzia sa u nás nepredáva. Nevýhodou Aura Glow je tiež rýchle zašpinenie a zanechávanie odtlačkov. Telefón som musel neustále čistiť, preto odporúčam používať obal alebo skin.

Azda najrevolučnejšou zmenou v sérii Galaxy Note je predstavenie dvojice Note10 a Note10+. Doteraz výrobca nasledoval ideológiu, že Note bol vždy najväčší smartfón v ich ponuke a zvyčajne mal uhlopriečku o máličko väčšiu ako najväčší zo série Galaxy S. Prvý Note bol doslova revolučný, nakoľko priniesol oveľa väčší displej než čokoľvek na trhu.

Note tak vždy bol synonymom pre veľký pracovný smartfón, čo sa však vďaka Note10 mení. Výrobca použil rovnakú stratégiu ako pri sérii Galaxy S a podobne ako veľa iných výrobcov predstavil dva rozmery. Základný Note10 a väčší Note10+ sa líšia nie len vonkajšími rozmermi, ale aj ďalšími parametrami, o čom si povieme na konci článku. Späť však k Note10.

Som toho názoru, že Note10 má byť aspoň čiastočnou odpoveďou na dlhodobý problém na trhu, ktorým je absencia malého ale výkonného smartfónu. Menší smartfón bude dostupnejší pre širšie publikum používateľov, vďaka čomu si výrobca zaručí lepšie predaje. Ide tak o logický krok, ako vydať len jeden veľký model ako tomu bolo zvykom doteraz.

Note10 vďaka menším rozmerom lepšie padne do ruky. Pohodlne sa dá ovládať aj jednou rukou, čo sa o väčšine dnešných vlajkových lodí nedá povedať. Ďalším prekvapením je až zarážajúco nízka hmotnosť. Základný model Note10 váži len 168 gramov, čo je ako z inej galaxie. Už si ani nepamätám, kedy som držal takto ľahký smartfón. Veď predchádzajúce Note modely mali okolo 200 gramov a mnou dlhšie používaný iPhone XS Max s ochranným sklom a obalom má až 250 gramov!

Ďalšou z hlavných noviniek je nový fotoaparát s troma snímačmi. Dvojicu 12Mpix senzorov dopĺňa tretí 16Mpix širokouhlý, podobne ako pri sérii Galaxy S10. Ten okrem širokouhlých záberov poslúži aj na Super Steady Video, teda špeciálnu formu stabilizácie. Vylepšenia sa dočkalo aj ochranné sklo. Novinka prináša Gorilla Glass 6 na prednej a zadnej strane, medzi ktorými je hliníkový rám. Som zvedavý, kedy Samsung prinesie nejaký hodnotnejší kov na štýl nehrdzavejúcej ocele ako majú iPhone alebo titánu v prípade Essential Phone.

Ovládacie prvky a tlačidlá sú mierne odlišné od zvyšku súrodencov z rodiny Galaxy ale aj zvyšku smartfónového trhu. Tlačidlo napájania a ovládač hlasitosti sa totiž nachádzajú na ľavej strane. Je to azda prvý smartfón s tlačidlom napájania vľavo, ktorý som mal v ruke. Za celý čas používania som si na to akosi nevedel zvyknúť. Áno, dá sa na tlačidlo dočiahnuť ukazovákom spoza telefónu, no som presvedčený o tom, že palcom na pravej strane by sa tlačidlo ovládalo rýchlejšie a pohodlnejšie. Samsung zvolil túto cestu zrejme aj kvôli tomu, že power button a tlačidlo Bixby sú teraz jedno a to samé a ako iste viete, práve Bixby button bol na ľavej strane pod ovládačom hlasitosti. Zvyšok telefónu je už tradičnejší a teda hore nájdeme slot na dve karty nanoSIM, dole konektor USB-C, reproduktor a samozrejme S Pen stylus.

Prehliadanou novinkou bude rozhodne prítomnosť novej WiFi 6 802.11ax, ktorá prináša množstvo vylepšení, ako sme si už povedali v recenzii WiFi 6 routra od Asus. Maximálnu rýchlosť 660 Mb/s sme namerali v aplikácii Speedtest, čo je úplne zhodná hodnota, akú som odmeral aj na notebooku Lenovo X1 Carbon, ktorý bol pripojený na rovnaký router a server. Takto vysokú rýchlosť prenosov WiFi som nenameral na žiadnom inom smartfóne.

Toľko k úvodu, poďme sa podrobne pozrieť na jednotlivé časti telefónu.


Galaxy Note séria vždy predstavovala vrchol toho, čo dokáže Samsung ponúknuť a ani tento rok tomu nie je inak. Istej zmeny sme sa však dočkali a namiesto jedného Note tu máme dva – Note10 a Note10+. Na test sa nám dostal do rúk kompaktnejší z dvojice a po zhruba mesiaci používania a ceste do Berlína na IFA sme ho previedli naším podrobným testovaním. Ide o najlepší telefón súčasnosti?

Parametre a testy displeja

Displej Note10 je rozhodne jedným z hlavných lákadiel tohto smartfónu. Samsung v oblasti displejov patrí dlhodobo k špičke a ani teraz tomu nie je inak. Note10 dostal 6,3″ Full HD+ Dynamic AMOLED displej s podporou HDR 10+, kontrastom 2 000 000 : 1, maximálnym jasom 1200 nit, dlhodobým jasom 800 nitov a filtrom modrého svetla s certifikáciou.

Už sme si spomínali, že displej má mierne zaoblené rohy, ktoré však nie sú nijako rušivé ani nespôsobujú nechcené dotyky. Displej je veľmi dobre čitateľný na slnku a ťažko mu niečo vytknúť. Pri bežnom používaní je displej nádherný, obsah HDR vám vyrazí dych. Rozhodne ide o jeden z najlepších displejov na trhu. Pravdou však je, že v jednej oblasti sme sa dočkali kroku späť. Tou je rozlíšenie.

Predchádzajúce modeli mali tiež 6,3″ displej a QHD rozlíšenie, Note10 však má len Full HD. Úprimne, ak nie ste zvyknutí na QHD, bude sa vám zdať displej Note10 nádherný. Pre trénované oko však už taký úžasný nie je a nižšiu ostrosť som si hneď všimol. Rozdiel je ešte väčší, ak Note10 porovnáte s iným QHD telefónom alebo priamo Note10+, ktorý si QHD rozlíšenie zachoval.

Mám pocit, že nižšie rozlíšenie Note10 je čisto marketingový ťah, aby bol Note10+ príťažlivejší. V praxi je samozrejme 401 ppi viac než dostatočných, no pravdou je tiež, že keď platíte 950 eur za špičkový smartfón, očakávate len to najlepšie a Full HD+ to naozaj nie je. Neexistuje iné rozumné vysvetlenie, veď predchádzajúci Note9 mal tiež 6,3″ displej a QHD rozlíšenie. Názor si však spravte sami, ten náš ste práve čítali.

Prejdime na naše testy kvality displeja. Na odmeranie presnosti zobrazenia farieb sme použili sondu X-rite i1 Display Pro a aplikáciu HCFR.

Najskôr sa pozrieme na jas. Pri vypnutom adaptívnom jase sme namerali najnižší jas pri bielom pozadí 1,96 nitu a maximálny 408 nitov. Ak však svieti priame svetlo na oblasť predného fotoaparátu, kde je senzor okolitého svetla, jas sa dostane až na hodnotu 736 nitov.

Druhým meraním bol test kontrastu. Nakoľko ide o AMOLED displej, dal by sa označiť kontrast za nekonečný, no my sme ho aj tak sondou odmerali. Pri čiernej farbe displej neemituje žiadne svetlo, pri bielej farbe sme zase mali okolo 404 nitov, z čoho vyšiel výsledný kontrast šialených 40 476 401 179:1. Nejde o chybu, naozaj je to 40 miliárd ku jednej.

Pozrime sa na podanie farieb. Začneme režimom sýte farby.

Z podania farieb vidíte, že gamut výrazne prekračuje krivku sRGB a dosahuje až na parametre AdobeRGB. Podanie farieb je tak veľmi presné.

Gama má pri tmavších odtieňoch sivej menšie odchýlky a čím bližšie je k bielej, tým je väčšie Delta E.

Druhý režim sú prirodzené farby, ktorý je už na prvý pohľad akýsi vyblednutý. Pravda je však niekde inde.

Prirodzené farby kopírujú sRGB spektrum a teda sa potvrdilo, že sú akési vyblednuté oproti sýtemu režimu. Na druhej strane je podanie vernejšie a len červená ma mierne vyššiu odchýlku Delta E.

Krivka gammy je oproti sýtemu režimu v istých úrovniach šedej lepšia, v iných zase horšia. Ťažko tak posúdiť, čo je lepšie.

Z testov vyplýva, že displej Note10 má špičkový jas, kontrast aj podanie farieb a je na vás, či budete preferovať presnosť sRGB spektra a mdlejšie farby, alebo živšie podanie s gamutom podobným AdobeRGB.

Galaxy Note séria vždy predstavovala vrchol toho, čo dokáže Samsung ponúknuť a ani tento rok tomu nie je inak. Istej zmeny sme sa však dočkali a namiesto jedného Note tu máme dva – Note10 a Note10+. Na test sa nám dostal do rúk kompaktnejší z dvojice a po zhruba mesiaci používania a ceste do Berlína na IFA sme ho previedli naším podrobným testovaním. Ide o najlepší telefón súčasnosti?

Exynos 9825 a testy výkonu

Note10 je vybavený novým čipsetom Exynos 9825, ktorý je vyrobený 7nm procesom. Tento čipset je ponúkaný v regiónoch EMEA a LATAM (Európa, blízky východ, Afrika a Latinská Amerika), zatiaľ čo v Číne a USA sú Note10 vybavené čipsetom Qualcomm Snapdragon 855. Exynos sa skladá z dvoch 2,73GHz jadier Mongoose M4, dvoch 2,4 GHz jadier Cortex-A75 a štvorice úsporných 1,9GHz jadier Cortex-A55. O grafický výkon sa stará 12-jadrová grafika Mali-G76 MP12.

Smartfón je ponúkaný len v jednej úložiskovej kapacite a to 256 GB a 8 GB RAM. Menší Note10 takisto neponúka rozšírenie pamäťovými kartami na rozdiel od Note10+. Ide o istú nevýhodu, no keď berieme do úvahy, že 256 GB je základné a jediné úložisko, nejde o žiadnu tragédiu. Americký gigant totiž stále ponúka len 64 GB v základe.

Poďte sa pozrieť, ako sa Note10 bude dariť v benchmarkoch. Prvým je populárny AnTuTu, ktorý preverí celkový výkon telefónu.


Nasleduje sada Geekbench testov so zameraním na jendo a viacláknový výkon procesora a výpočtový výkon grafiky.


Galaxy Note séria vždy predstavovala vrchol toho, čo dokáže Samsung ponúknuť a ani tento rok tomu nie je inak. Istej zmeny sme sa však dočkali a namiesto jedného Note tu máme dva – Note10 a Note10+. Na test sa nám dostal do rúk kompaktnejší z dvojice a po zhruba mesiaci používania a ceste do Berlína na IFA sme ho previedli naším podrobným testovaním. Ide o najlepší telefón súčasnosti?

PC/3D Mark

Testy 3D Mark preveria grafický výkon.

Galaxy Note séria vždy predstavovala vrchol toho, čo dokáže Samsung ponúknuť a ani tento rok tomu nie je inak. Istej zmeny sme sa však dočkali a namiesto jedného Note tu máme dva – Note10 a Note10+. Na test sa nám dostal do rúk kompaktnejší z dvojice a po zhruba mesiaci používania a ceste do Berlína na IFA sme ho previedli naším podrobným testovaním. Ide o najlepší telefón súčasnosti?

Vellamo Metal a GFXBench

Znovu test výkonu procesora.

Medzi ďalšie testy grafického výkonu patrí GFXBench.


Galaxy Note séria vždy predstavovala vrchol toho, čo dokáže Samsung ponúknuť a ani tento rok tomu nie je inak. Istej zmeny sme sa však dočkali a namiesto jedného Note tu máme dva – Note10 a Note10+. Na test sa nám dostal do rúk kompaktnejší z dvojice a po zhruba mesiaci používania a ceste do Berlína na IFA sme ho previedli naším podrobným testovaním. Ide o najlepší telefón súčasnosti?

AndroBench

Dôležitý je i (špičkový) výkon pamäťového úložiska.

Čo nám benchmarky povedali? Že Note10 patrí medzi úplnú špičku na trhu naprieč všetkými testami. Do špeciálnej pozornosti dávam rýchlosť úložiska UFS 3.0, ktoré je extrémne rýchle a predstavuje azda najväčšiu inováciu. Vyše 1500 MB/s pri sekvenčnom čítaní a takmer 600 MB/s pri sekvenčnom zápise sú hodnoty, ktoré som nevidel ešte na žiadnom telefóne. Bavíme sa o rýchlosti NVMe SSD diskov v počítačoch!


Galaxy Note séria vždy predstavovala vrchol toho, čo dokáže Samsung ponúknuť a ani tento rok tomu nie je inak. Istej zmeny sme sa však dočkali a namiesto jedného Note tu máme dva – Note10 a Note10+. Na test sa nám dostal do rúk kompaktnejší z dvojice a po zhruba mesiaci používania a ceste do Berlína na IFA sme ho previedli naším podrobným testovaním. Ide o najlepší telefón súčasnosti?

Zahrievanie (termovízia)

Okrem skvelých výsledkov v testoch sa dala pozorovať ešte jedna vec, a to nadmerné zahrievenie telefónu v záťaži. Či už išlo o hranie hier alebo dlhodobé natáčanie videí na IFA, Note10 sa dokáže zohriať do nepríjemných teplôt, kedy je problém ho udržať v ruke. Na lepšiu predstavu sme sa na tento smartón pozreli oprikou termokamery Fluke Ti125.

Výsledky z termokamery nám ukazujú, že telefón sa zahrieva na vyše 40 °C. Najvyššia nameraná teplota bola 45,2 °C, priemer okolo tých 43 °C. Odporúčame preto používať obal, ktorý dotykovú teplotu o ničo zníži.

   

Galaxy Note séria vždy predstavovala vrchol toho, čo dokáže Samsung ponúknuť a ani tento rok tomu nie je inak. Istej zmeny sme sa však dočkali a namiesto jedného Note tu máme dva – Note10 a Note10+. Na test sa nám dostal do rúk kompaktnejší z dvojice a po zhruba mesiaci používania a ceste do Berlína na IFA sme ho previedli naším podrobným testovaním. Ide o najlepší telefón súčasnosti?

3 je viac ako 2

Veľkých zmien sme sa dočkali v sústave fotoaparátov. Predchádzajúce modely Note8 a Note9 disponovali „len“ dvojicou fotoaparátov, teda klasickým a teleobjektívom. Note10 dostáva aj tretí, širokouhlý, po vzore Galaxy S10 modelov. Prakticky ide o rovnaký fotoaparát, len s drobnými zmenami.

Hlavný snímač má 12 Mpix, 1/2,55″ senzor s 1,4µm pixelmi a viariabilnou clonou f/2,4. Je vybavený zaostrovaním Dual Pixel PDAF a podporuje OIS. Videá dokáže nahrávať až v 4K pri 60 fps. Ohnisková vzdialenosť tohto snímača je ekvivalentom 27 mm. Uhol záberu je 77°.

Teleobjektív s dvojnásobným priblížením má tiež 12Mpix rozlíšenie, no na rozdiel od Note9 a S10 dostal väčšiu clonu (f/2,1). Rovnako ako hlavný fotoaparát, aj teleobjektív ponúka video 4K@60 fps, OIS a PDAF. Senzor má rozmery 1/3,6″ a 1.0µm pixely. Teleobjektív má 45° uhol záberu a 52 mm ekv. ohniskovej vzdialenosti.

Tretím snímačom na zadnej strane Note10 je širokouhlý snímač, ktorý má vyššie 16Mpix rozlíšenie, clonu f/2,2 s 123° uhlom záberu a 12 mm ohniskom. Tento snímač nemá OIS a absentuje tiež AF, teda disponuje len FF. Video je možné nahrávať vo Full HD a 4K len pri 30 fps.

K nahrávaniu videa teleobjektívom máme jeden zaujímavý poznatok. Režimy 60 fps vo Full HD a 4K rozlíšeniach síce na pri zvolení teleobjektívu fungujú, no reálne sa na snímanie používa výrez z hlavného snímača. Reálne tak teleobjektív funguje len pri 30 fps. Overili sme to fyzickým prekrytím senzoru prstom.

 

Predný snímač má 10Mpix rozlíšenie, clonu f/2,2, Dual Pixel PDAF a dokáže nahrávať videá až v 4K pri 30 fps. 4K rozlíšenie a zaostrovanie predstavujú úplny vrchol toho, čo momentálne na trhu nájdete. Tieto funkcie sú navyše zabalené do unikátneho formátu kruhového výrezu v displeji, v ktorom predná kamera zaberá len minimum miesta.

Prostredie fotoaparátu ponúka rýchle a intuitívne ovládanie pri ktorom máte dostupných množstvo funkcií na jeden dotyk bez nutnosti chodiť do nastavení. Prepínanie medzi kamerami a režimami je vyriešené tlačidlami ale aj možnosťou potiahnutia prstu po obrazovke vertikálne alebo horizontálne.

Funkcií a nastavení je požehnane. Fotoaparát dokáže skenovať QR kódy a optimalizovať scény pomocou AI, ako uvidíte nižšie. Prispôsobiť si môžete zobrazené režimy fotoaparátu ako aj zapnúť plávajúcu spúšť alebo aktivovať fotografie pohybu, čo je ekvivalent Live Photo na iPhone. Nastavení je požehnane a všetky sú dostupné na jeden, dva kliky. V tomto by si mohol brať Apple príklad.

Umelá inteligencia dokáže rozpoznať scénu, ktorú fotíte a okrem jej vylepšenia môže ponúknuť sken textu. Toto sa mi osvedčilo na výstavisku IFA, kde som si fotil plány jednotlivých hál. AI rozpozná okraje nákresu a obrázok oreže. Dole vidíte ako to vyzerá v prostredí fotoaparátu a aký je rozdiel medzi fotografiou a výrezom. Tento scenár funguje aj pri fotografovaní dokumentov, či iných objektov, kde sa nachádza text. Občas však treba chvíľu počkať ale spraviť iný uhol záberu aby orezanie bolo podľa vašich predstáv.

Medzi nové funkcie fotoaparátu patrí Zoom-In Mic, teda zosilnenie mikrofónu pri priblížení videa. Výrobca udáva, že pri dvojnásobnom priblížení by aj hlasitosť mala byť dvakrát vyššia (približne o 6 dB) a pri štvornásobnom priblížení až trikrát hlasnejšia (cca o 9 dB). Túto funkciu využijete najmä pri koncertoch, ako si ukážeme nižšie. Z nášho testovania však vyplynul jeden zvláštny problém a to fakt, že pri návrate k bežnému 1× alebo ultraširokému 0,5× režimu výrazne stratíte kvalitu zvukového prejavu vo videu. Ak chcete mať čo najlepšiu zvukovú nahrávku, musíte byť stále v režime teleobjektívu, čo zase nemusí byť ideále. Ak ste blízko pri javisku alebo chcete zachytiť atmosféru okolo vás. Tu je už Zoom-in Mic v praxi:

Note10 dostal do výbavy aj integrovaný video editor, ktorý sme použili na úpravu všetkých videí z IFA 2019. Práca v ňom je rýchla a intuitívna. Môžete začať jedným videom alebo hneď pridať viacero naraz. Editujete prechody medzi videami, môžete pridať popisky k videám alebo upraviť rýchlosť záznamu či nakresliť niečo s S Pen. Prácu s video editorom nájdete na nasledujúcom videu:

Poďme k hodnoteniu fotografií a videí z Note10. Za dobu môjho testovania som spravil vyše 1400 fotografií a videí, za čo môže predovšetkým IFA 2019, dva hudobné koncerty a dovolenka v Tatrách. Dovolím si tak tvrdiť, že máme dostatočnú zbierku dát na hodnotenie výkonu Note10 v tejto oblasti. Poďme teda na to.

Nakoľko má Note10 tri fotoaparáty a najlepšie uvidíte rozdiely medzi nimi pri porovnaní toho istého záberu, prinášame vám sériu takýchto snímkov.

   


   


   


   


   


   


   


   


   


   


   


   


   


   


   


Pozrime sa ešte ako funguje nočný režim. Vľavo je normálna fotografia, vpravo nočný režim.

   

   

   

   

   

   

Nočný režim bezpochyby pomáha širokouhlému objektívu, tam je vidieť značné zlepšenie osvetlenia fotografií. Z ostatných dvoch režimov mám zmiešané pocity. Nočné fotografie z hlavnej kamery a teleobjektívu pôsobia akýmsi kresleným dojmom a nie veľmi vierohodne. Dokonca sa mi zdá, že normálne fotografie sú vernejšie.

Okrem fotografií sme samozrejme intenzívne testovali aj nahrávanie videí a okrem testov Zoom-In Mic vám prinášame aj zostrih našej cesty do Berlína na IFA 2019 očami Note10. Všetky videá sú z telefónu vo Full HD@60 fps a zostrihané pomocou video editora.

Telefón počas celého používania neprestal prekvapovať. Okrem skvelých fotografií cez deň možno pochváliť aj tie v noci, hoci širokouhlý snímač v zlých podmienkach neexceluje. Ak si však vystačíte s hlavným a teleobjektívom, ani fotografie za nedostatku svetla pre vás nebudú problém. Najviac ale prekvapila stabilizácia videa, ktorá je famózna. Na to, že som telefón držal v jednej ruke a kráčal či už po letisku alebo v Berlíne, videá vyzerajú ako keby som poučil stabilizátor. Sám som bol prekvapený, ako dobre stabilizácia funguje a aké plynulé zábery sa dajú natočiť prakticky kdekoľvek, aj za behu. Note10 tak moje náročné testovanie zvládol na výbornú a vďačím mu za skvelo strávené chvíle v Berlíne, pri ktorých som sa nemusel obťažovať vyťahovať fotoaparát, lebo som vedel, že telefón spraví výborné snímky kdekoľvek a kedykoľvek. Alfou a omegou je stále osvetlenie a v noci sa nedajú očakávať zázraky, čo je vo videu aj pár fotografiách vidieť. Celkovo je však Note10 veľmi univerzálny fotomobil a bude zaujímavé ho porovnať s odvekým rivalom v podobe iPhone 11 Pro, ktorý práve prišiel na trh. V pláne máme vyskúšať aj Note10+, takže ďalšie zaujímavé zábery vám prinesieme čoskoro.

Galaxy Note séria vždy predstavovala vrchol toho, čo dokáže Samsung ponúknuť a ani tento rok tomu nie je inak. Istej zmeny sme sa však dočkali a namiesto jedného Note tu máme dva – Note10 a Note10+. Na test sa nám dostal do rúk kompaktnejší z dvojice a po zhruba mesiaci používania a ceste do Berlína na IFA sme ho previedli naším podrobným testovaním. Ide o najlepší telefón súčasnosti?

One UI nie je TouchWiz

Internetom stále kolujú historky o tom, ako Samsungy sekajú a zamŕzajú. Prirovnal by som to k vtipom o horiacich domoch s AMD grafikami a procesormi. Niektorí ľudia stále žijú v historií a nevedia si pripustiť, že už je iná doba a tak ako AMD vstalo z popola, aj Samsung má novú nadstavbu. Áno, TouchWiz trápili spomínané problémy, no nejakú dobu už Samsung dodáva telefóny s novou nadstavbou One UI.

Tá prináša masívny redizajn, zrýchlenie ako aj kopec zaujímavých funkcií. Pozrime sa teda ako vyzerá.

Novému vzhľadu dominujú farby a veľké ikony. Domácu obrazovku si však môžete prispôsobiť vašim preferenciám. Zmeniť môžete mriežku a tým pádom počet aplikácií na ploche, pridať tlačidlo pre menu či úplne menu aplikácií odstrániť a mať všetky aplikácie na ploche na štýl iOS. Takisto môžete povoliť niektoré akcie ako potiahnutím prsta nadol zobrazíte notifikácie a rýchle prepínače.

Vzhľad systému si môžete prispôsobiť vďaka rôznym pozadiam a témam, ktoré nájdete v obchode Galaxy Themes. Ja som si takto našiel čiernu tému, ktorá využíva výhodu AMOLED displeja vo vypínaní pixelov pri zobrazení čiernej a takisto šetrí moje oči v tme. Tém a pozadí je neúrekom a určite si nájdete takú, čo sa vám bude páčiť. Väčšina je bezplatná, no nájdu sa aj spoplatenené kúsky, ktoré sú väčšinou lepšie spracované.

Súčasťou systému sú samozrejme nastavenia, kde nájdete aj sekciu starostlivosť o zariadenie. Tu môžete sledovať stav vašej batérie, úložiska, pamäte a zabezpečenia. Počas môjho používania Note10 dostal dve aktualizácie, čo je dobré znamenie. Momentálne je asi najdôležitejšou otázkou príchod Android 10 s One UI, kedže v minulosti výrobca medzi firmy prinášajúce najrýchlejšie aktualizácie nepatril.

Nadstavby od Samsungu majú podľa môjho názoru najviac prepracovný multitasking. Okrem klasického zobrazenia dvoch aplikácií nad sebou, ktoré je súčasťou Androidu ako takého, tu nájdeme aj ďalšie možnosti ako používať dve aplikácie naraz.

Môžete si vytvoriť okno s aplikáciou, podobne ako na počítači, a to následne posúvať či meniť jeho veľkosť. Následné ho viete prepnúť do plávajúcej ikonky na štýl Messenger bublín alebo zmeniť jeho priehľadnosť. Reálne tak viete mať zobrazené video a stále používať zvyšok telefónu ako zvyčajne, teda nie nevyhnutne len dve zvolené aplikácie naraz.

Obrazovka AlwaysOn patrí medzi najlepšie funkcie Samsung nadstavby. Vďaka displeju AMOLED neustále vidíte aktuálny čas a notifikácie bez toho, aby ste museli čokoľvek stláčať. Fungovanie AlwaysOn si môžete nastaviť v troch režimoch. Buď je zobrazený stále, vo vami vybraných časoch, alebo ho zobudíte dotykom  displeja. Na výber máte tiež z viacerých dizajnov AlwaysOn obrazovky, kde si môžete vybrať rôzne štýly digitálnych aj analógových hodín či dokonca zobraziť kalendár alebo nejaký obrázok. Vybrať si môžete tiež farbu, v akej sa vám budú informácie zobrazovať, nemusí to byť sterilná biela.

Moderným trendom sú biometrické zabezpečenia a ani Note10 v tomto nezaostáva. Ponúka ultrasonickú čítačku prstov, ktorá je bezpečnejšia ako optické, pretože vytvára 3D sken vášho odtlačku. Druhé možnosť zabezpečenia je tvárou. Využíva sa na to predná kamera. Výrobca tak upustil od skenovania dúhovky, ktoré bolo v predchádzajúcom modeli. Note10 som používal s oboma týmito prvkami aktívnymi a moje dojmy sú trochu rozpačité. Čítačka funguje dobre a pomerne spoľahlivo, no nie najrýchlejšie. Optické čítačky, ktoré už používam nejaký ten rok sú určite rýchlejšie. Áno, nie sú možno také bezpečné, ale keď telefón odomykáte 150krát za deň, každé pomalšie odomknutie je otravné. Chválim však možnosť odomknutia zo zamknutej obrazovky, nemusíte ju prebúdzať.

 

K odomknutiu tvárou mám tiež isté výhrady. Na dennom svetle funguje skvelo, horšie je to v tme. Tu sa zhoršuje úspešnosť a rýchlosť odomknutia. V nastaveniach si môžete zapnúť prisvetlenie tváre, čo značne pomáha, no stále som s tým trochu bojoval. Som totiž zvyknutý na extrémne rýchly FaceUnlock z OnePlus smartfónov a bezpečný a vždy fungujúci FaceID z iPhone XS Max. Každý má svoje výhody a nevýhody, no Note10 nie je taký rýchly ani bezpečný. Opäť teda rovnaká situácia ako s čítačkou odtlačkov – funguje to, ale na zadok z toho nepadám.

Počas cesty do Berlína na IFA som narazil na jeden zvláštny problém. S ničím takým som sa ešte nestretol. Ide o to, že keď vstúpite do inej krajiny a telefón sa zaregistruje do inej siete, Note10 vyžadoval reštart. Je to veľmi nezvyčajné a zvláštne, pokladám to za chybu, tak snáď to výrobca čím skôr opraví. S inými problémami som sa nestretol, telefón nesekal, ani raz sa mi nereštartoval (okrem spomenutej zmeny siete) ani nič podobné. A mesačné náročné používanie by malo takéto chyby odhaliť. Takže za mňa je One UI správnym krokom a rozhodne zlepšenie oproti TouchWizu.

Súčasťou systému je aj vynovený Samsung Dex, na ktorý sa pozrieme v samostatnom článku.

Galaxy Note séria vždy predstavovala vrchol toho, čo dokáže Samsung ponúknuť a ani tento rok tomu nie je inak. Istej zmeny sme sa však dočkali a namiesto jedného Note tu máme dva – Note10 a Note10+. Na test sa nám dostal do rúk kompaktnejší z dvojice a po zhruba mesiaci používania a ceste do Berlína na IFA sme ho previedli naším podrobným testovaním. Ide o najlepší telefón súčasnosti?

Zázračná palička

Najdôležitejšou súčasťou všetkých Galaxy Note je samozrejme stylus S Pen. Týmto sa Note10 líši prakticky od všetkých ostatných smartfónov na trhu a nemá tak žiadnu konkurenciu ak hľadáte smartfón so stylusom. Áno, občas sa nájde nejaký konkurent, no neexistuje žiaden, čo by toľko generácií ponúkal stylus ako Note.

S Pen sa už tradične nachádza na pravej strane spodnej časti telefónu. Pre jeho vybratie je potrebné zatlačiť na hlavu stylusu, ideálne nechtom, čím stlačíte tlačidlo na konci pera a tým sa vysunie strieborná hlavička, za ktorú potom stylus vytiahnete z tela. Stylus váži 3 grami, je plastový a pokrytý vrstvou farby. V prípade Aura Glow Note10 je stylus modrý. Farba je prekvapivo odolná voči odtlačkom a špine, čo je veľmi pozitívne. S Pen neodporúčame ohýbať, môžete ho totiž zlomiť.

Minulý rok s Note9 dostal S Pen Bluetooth pre vzdialené ovládanie, napríklad spúšť fotoaparátu. Tento rok pribudol 6-osí senzor (akcelerometer a gyroskop) vďaka čomu môžete využívať tzv. S Pen Air actions. V preklade ide o určité pohyby perom ako posun do strany, nahor alebo otáčanie v smere hodinových ručičiek, ktoré sa následne premietnu do nejakej akcie. Používať Air actions môžete v prostredí fotoaparátu alebo galérii. Konkrétne tak môžete na diaľku listovať medzi fotografiami či zobraziť detaily. Takisto môžete prepnúť režim fotoaparátu, prepnúť medzi prednou a zadnou kamerou alebo priblížiť obraz. Ide o určitú inováciu, no musím sa priznať, že moje dojmy sú z nej rozpačité. Gestá nie vždy fungovali správne alebo nefungovali vôbec. Pár záujemcom som ich tak ukázal ale ja sám som ich vôbec nepoužíval. Výrobca bude musieť presnosť pohybov zrejme vyladiť, ak chce, aby ľudia túto funkciu používali. Vzdialené fotografovanie či nahrávanie videí však funguje bezchybne.

Hlavnou úlohou S Pen však nie sú gestá ale možnosť robiť si poznámky, vystrihovať časti obrazovky či prevádzať písmo na text. Pri vytiahnutí pera z tela sa vám zobrazí menu s akciami. Tu nájdete možnosť vytvoriť poznámku, písať na obrazovku, vytvoriť dynamickú správu, inteligentný výber a mnoho ďalšieho. Jednotlivé funkcie si za chvíľu popíšeme. Toto menu viete vyvolať aj stlačením tlačidla na S Pen, ak ste dostatočne blízko obrazovky, alebo stlačením plávajúcej ikonky.

Tieto funkcie však fungujú len vtedy, ak je stylus blízko displeja a vidíte jeho kurzor. Vtedy už nefunguje rozpoznávanie dotyku prstami, len stylusom. Tento systém je prepracovaný veľmi dobre a nestane sa tak, že počas písania perom by ste si niečo nechtiac stlačili prstami na obrazovke. Aplikácie v menu si môžete ľubovoľne zvoliť a usporiadať. Na výber máte zo vstavaných funkcii ale aj vami nainštalovanými aplikáciami. Zvolených ich však môžete mať najviac 10 a aby ste videli 7. a ďalšie  v poradí, musíte už scrollovať, pretože na obrazovke vidíte len 6 ikon aj keď celé menu končí zhruba v polke obrazovky. Prečo sa nezobrazí na celú nám je záhadou.

Pozrime sa na jednotlivé režimy. Prvé dva sú samozrejme vytvorenie a zobrazenie poznámok.

Nasleduje inteligentný výber. Ten vám umožní označiť časť obrazovky a robiť s ňou ďalšie akcie. Výber môžete pripnúť na obrazovku, môžete do neho písať a uložiť ho, označiť a vybrať len určité časti alebo extrahovať text. Môžete tiež vytvoriť gif z obsahu na obrazovke.

Ďalšou funkciou je písanie na obrazovku, ktoré spraví screenshot a následne môžete naň písať.

Dynamické správy vám umožnia nakresliť animáciu s rôznymi efektami. Ako pozadie pri tom môžete použiť fotografiu, video, nasnímať momentku, či vybrať jedno z farebných pozadí. Výsledný efekt je nasledovný:

Náhľad slúži na vytvorenie malej plávajúcej ikony aplikácie či webstránky, ktorú následne viete na pár sekúnd zobraziť podržaním pera nad ňou. Lupa slúži podobne, podržaním pera nad nejakou oblasťou obrazovky ju priblížite o 150 až 300 %. Penup je zase aplikácia, kde nájdete rôzne výzvy na kreslenie a takisto výtvory iných ľudí. Nachádzajú sa tu tiež omaľovánky, ktorými môžete zabaviť svoje deti.

Poslednou zo zaujímavých funkcií je možnosť prekladu opäť podržaním pera nad konkrétnym slovom. Služba využíva Google Prekladač, takže preklady sú korektné, akurát vytrhnuté z kontextu, keďže prekladáte slovo po slove.

S Pen môžete použiť aj bez toho, aby ste telefón odomkli alebo vlastne čo i len prebudili. Stačí keď stylus vytiahnete z tela a máte možnosť si rýchlo zapísať poznámky na čiernej vypnutej obrazovke. Tie sa následne uložia medzi vaše poznámky. Takýto rýchly prístup k poznámkam je rozhodne jedna z najužitočnejších funkcií.

Moje dojmy z používania S Pen sú veľmi dobré. Ak je smartfón vaším pracovným nástrojom, Note10 vám ponúkne možnosti, aké na žiadnom inom smartfóne aktuálne na trhu nenájdete. Integrácia S Pen je hlboká a prepracovaná, čo je však za tie roky pochopiteľné. Samsung je v tejto oblasti jednoducho bezkonkurenčný. Už len správa snímok obrazoviek je vďaka S Pen rýchlejšia a intuitívnejšia. O možnosti písať na obrazovku či už ide o obrázok alebo PDF, extrahovanie textu či priblížení nehovoriac. Hoci nie som maliar a k omaľovankám som sa ani nepriblížil, stylus napriek tomu ponúka toľko funkcií, že určite aj bežný človek pre neho nájde využitie. Treba si len zvyknúť na to, že S Pen máte a že je potrebné ho z tela smartfónu vyberať. Alternatívne si môžete zakúpiť druhé pero a jedno mať v telefóne a druhé vo vačku. Presne tak, Note10 umožňuje používanie dvoch S Pen súčasne. Jediným negatívom, ktoré mi z používania napadá, sú asi naozaj len Air actions, ktoré nefungujú 100 %, no nikto vás nenúti ich používať a teda ide naozaj len o malé mínus.

Galaxy Note séria vždy predstavovala vrchol toho, čo dokáže Samsung ponúknuť a ani tento rok tomu nie je inak. Istej zmeny sme sa však dočkali a namiesto jedného Note tu máme dva – Note10 a Note10+. Na test sa nám dostal do rúk kompaktnejší z dvojice a po zhruba mesiaci používania a ceste do Berlína na IFA sme ho previedli naším podrobným testovaním. Ide o najlepší telefón súčasnosti?

Menšie telo, menšia batéria

Výhodou veľkých smartfónov je možnosť integrovať veľkú batériu. Note séria bola vždy chápaná ako nástroj na prácu a výdrž na jedno nabitie je preto kľúčová. Vzhľadom na zavedenie ideológie dvoch modelov Note je jasné, že jeden si to v tejto oblasti odskáče a je to práve základný Note10 s menšími rozmermi. Viac ako centimeter na dĺžku a 5 mm na šírku menšie telo jednoducho nemôže obsahovať tak veľkú batériu ako Note10+. Menší model tak disponuje 3500mAh batériou čo v kombinácií s Full HD neevokuje žiaden problém. Treba si však uvedomiť, že používanie Note10 bude iné ako pri iných smartfónoch. Ide o pracovný nástroj a tak som sa k nemu aj správal.

Note preto držíte v ruke podstatnú časť dňa a na IFA 2019 v Berlíne bol mojím primárnym nástrojom na foto a videodokumentáciu. Písanie poznámok, vyhľadávanie informácií či editovanie už vytvorených videí a fotografií boli na dennodennom poriadku. Ide o naozaj extrémnu záťaž, ale veď to je zmysel série Note, nie?

Note10 v mojich rukách teda prešiel náročným testovaním a nesklamal ani neohúril. Osobne výdrž batérie vidím ako mierne negatívum, no naozaj, to sa dalo čakať vzhľadom na menšiu kapacitu batérie a menšie rozmery telefónu. Ide o daň, ktorú musíte zaplatiť, ak nechcete nosiť vo vrecku nohavíc veľkú tehlu.

Extrémne náročné podmienky na IFA ma nútili telefón dobíjať už poobede, čo však úzko súvisí s neustálym používaním fotoaparátu. Pri 26 % batérie som mal len 2 hodiny SOT a 1 hodinu zapnutého fotoaparátu. Druhý deň pri 33 % batérie bolo SOT 1 hodina a 36 minút, fotoaparát zapnutý 56 minút. Opäť veľmi podobný výsledok. Telefón pri týchto hodnotách bežal 10 hodín od posledného nabitia na 100 %. Pri menej extrémnom, ale stále intenzívnom používaní som sa dostal na 4,5 hod SOT. Samozrejme, bežnému človeku by telefón vydržal ešte dlhšie, no myslím si, že práve IFA a neustále používanie fotoaparátu a telefónu samotného sú práve tie podmienky, na ktoré Note budete používať. Pretože pokiaľ neplánujete na telefóne pracovať, prečo by ste si Note kupovali?

 

Pre mňa bol Note10 na IFA primárnym nástrojom, svoju bezzrkadlovku som vytiahol naozaj len výnimočne, takže telefón som mal prakticky nonstop v ruke. Keď zvážim, že toto nie je bežný štýl používania, ide o stále dobré hodnoty. Pri skromnejšom používaní by nemal byť problém sa dostať na 7 – 8 hod SOT, čo by znamenalo aj dvojdňovú výdrž. Záleží len a len na vašom používaní a to moje bolo extrémne náročné.

S Note8 som mal podobnú skúsenosť, keď som ho používal asi 3 mesiace. V náročných podmienkach tiež vydržal len 3 – 4 hodiny, no mal menšiu 3300mAh batériu a QHD displej. Note10 s väčšou batériou, menším rozlíšením a úspornejším procesorom tak pochopiteľne dosahuje o málinko lepšie výsledky, no viac menej sa stále pohybujeme v rovnakých číslach. Osobne som preto veľmi zvedavý na Note10+, ktorý má výrazne väčšiu 4300mAh batériu. Tá by mohla predĺžiť výdrž o hodinu až dve pri rovnakých podmienkach.

Aby sme však telefónu nekrivdili, spravili sme pod netradičnou a neprimeranou záťažou aj test výdrže batérie v Geekbench 4 a 5.  V Geekbench 4 za 3 hodiny testu poklesla batéria zo 100 % na 55 %. Dá sa tak povedať, že celková výdrž by bolo okolo 6 hod SOT. Pre porovnanie, OnePlus 7 Pro po rovnakom teste mal ešte 72 % batérie.  Pri teste do úplného vybitia v Geekbench 4 a bez stmavenia displeja vydržal Note10 6 hod a 28 minút. Teda predpoklad z trojhodinového testu bol prekročený len mierne. Nie je to zlá hodnota, no ani nijak výnimočná. Zodpovedá to zhruba aj mojim skúsenostiam, že keď som telefón odpojil z nabíjačky o 6 – 7 hod ráno, tak na obed okolo 12 – 13 hod som už musel pripájať externú nabíjačku. Osobne som veľmi zvedavý, aké výsledky v tomto teste dosiahne Note10+ s väčšou batériou.

Ďalšou kategóriu, ktorá sa týka batérie je nabíjanie. Tu sme sa tiež dočkali niekoľko zmien oproti predchádzajúcim Note modelom. Vylepšené bolo rýchle nabíjanie, ktoré teraz ponúka výkon 25 W namiesto 15 W, bezdrôtové nabíjanie je tiež rýchlejšie s 12 W, pribudla podpora pre USB Power Delivery 3.0 a nechýba ani reverzné 9 W nabíjanie. Nabíjačka v balení ponúka maximálny výkon.

Rýchlosť nabíjania sme preverili a tu je podrobný priebeh:

Čas (v minútach)% nabitia batérie
59
1019
1528
3052
4572
6087
7595
81100
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-315" as a base selector for example: #supsystic-table-315 { ... } #supsystic-table-315 tbody { ... } #supsystic-table-315 tbody tr { ... } */


Celkové nabitie teda trvá 1 hodinu a 21 minút, čo rozhodne žiadne rekordy netrhá. Nabíjanie je rýchlejšie ako v predchádzajúcich modeloch, no na špičku na trhu to nemá.

Galaxy Note séria vždy predstavovala vrchol toho, čo dokáže Samsung ponúknuť a ani tento rok tomu nie je inak. Istej zmeny sme sa však dočkali a namiesto jedného Note tu máme dva – Note10 a Note10+. Na test sa nám dostal do rúk kompaktnejší z dvojice a po zhruba mesiaci používania a ceste do Berlína na IFA sme ho previedli naším podrobným testovaním. Ide o najlepší telefón súčasnosti?

Väčší alebo menší?

Hlavnou dilemou pri kúpe Note10 bude výber medzi základným alebo modelom +. Plusko totiž prináša viacero vylepšení oproti základnej, nami testovanej verzii.

Rozmery a hmotnosť

Prvý očividný rozdiel je vo veľkosti telefónov. Note10+ má na dĺžku 162,3 mm, čo je o viac ako centimeter oproti Note10 so 151 mm. Šírka je tiež o niečo väčšia, konkrétne 77,2 vs 71,8 mm. Hrúbka je v oboch prípadoch rovnaká – 7,9 mm. Plusko je samozrejme ťažšie a rozdiel medzi 196 a 168 gramami rozhodne ucítite.

Displej

Jedným z mála negatív na Note10 je rozlíšenie displeja, to je iba Full HD. Note10+ má na rozdiel od základného modelu QHD s 3040 × 1440 px a hustotou 498 ppi. Uhlopriečka narástla z 6,3 na 6,8 palca. Väčší displej bude lepší nie len na prezeranie internetu a videí ale aj pri práci s perom. Na druhej strane sa bude Plusko horšie ovládať jednou rukou.

Batéria a nabíjanie

Logicky s väčšími rozmermi a displejom prichádza na rad aj väčšia batéria. Tá je v podaní Note10+ 4300 mAh, zatiaľ čo základný model má „len“ 3500 mAh. Okrem rozdielnej kapacity batérie sú rozdiely aj v rýchlosti nabíjania. Káblová rýchlosť 25 W je doplnená o podporu 45 W, no potrebujete na to nabíjačku, ktorá sa predáva samostatne. Aj bezdrôtové nabíjanie je v Plusku rýchlejšie a to 15 W namiesto 12 W.

Výkon a úložisko

Rozdiely sú aj v úložiskách a veľkosti RAM. Note10 má len jeden model s 8 GB RAM a 256 GB pamäťou. Plusko má vždy 12 GB RAM a vybrať si môžete s 256 alebo 512 GB úložiska. Navyše pri Note10+ nájdete aj slot na kartu microSD, takže vnútornú pamäť môžete rozšíriť až na celkových 1,5 TB!

Kamera

Aj keď je trojica fotoaparátov na zadnej strane zhodná, Note10+ má o jeden senzor naviac. Ide o hĺbkovú kameru VGA, ktorú použijete napríklad pri 3D skenoch, ktoré telefón dokáže. Táto funkcia žiaľ na Note10 úplne chýba.

Konektivita

Plusko sa na vybraných trhoch predáva aj ako 5G model. Ak plánujete smartfón na niekoľko rokov, možno by stálo na zváženie zaobstaranie si modelu so zahraničia…

Rozdielov medzi Note10 a Note10+ je prekvapivo viac než dosť. Nesmieme zabudnúť ani na cenu. Note10 sa oficiálne predáva za 949 eur, väčší brat 1099/1199 eur. Oplatí sa priplatiť 150 eur za väčší model? To záleží na vás a vašich preferenciách, ja osobne som však väčším fanúšikom Note10+ a dúfam, že sa mi čoskoro dostane do rúk. Note10 je skvelý šikovný smartfón do jednej ruky, no ja som zvyknutý na väčšie uhlopriečky a od Pluska očakávam lepšiu výdrž batérie aj krajší a jemnejší obraz.

Galaxy Note séria vždy predstavovala vrchol toho, čo dokáže Samsung ponúknuť a ani tento rok tomu nie je inak. Istej zmeny sme sa však dočkali a namiesto jedného Note tu máme dva – Note10 a Note10+. Na test sa nám dostal do rúk kompaktnejší z dvojice a po zhruba mesiaci používania a ceste do Berlína na IFA sme ho previedli naším podrobným testovaním. Ide o najlepší telefón súčasnosti?

Hodnotenie

Samsung Galaxy Note10 prináša čerstvý vietor do segmentu menších smartfónov. Áno, má stále 6,3″ displej, no vďaka minimálnym rámikom a kompaktným rozmerom konkuruje smartfónom s výrazne menšími uhlopriečkami. Nízka hmotnosť tiež nahráva možnosti ovládať telefón jednou rukou. Samsung tak vypočul volanie trhu a priniesol highend na prácu, ktorý nemá gigantické rozmery. Som presvedčený o tom, že Note10 si svojich fanúšikov nájde.

Špičkový displej, vysoký výkon, excelentné fotoaparáty a kombinácia prepracovaného softvéru s ikonickým stylusom S Pen je momentálne najlepšou kombináciou na prácu. Naozaj, Note10 nemá konkurenciu, ak potrebujete na smartfóne pracovať. S Pen prináša toľko možností využitia, že obmedzením je len vaša predstavivosť.

Výborné sú tiež fotoaparáty, ktoré sa nám osvedčili na IFA v Berlíne, kde takmer úplne nahradili môj Sony Aplha A6400. Najviac ma prekvapila stabilizácia videí, ktorá je naozaj skvelá. Trojica snímačov vám dáva možnosť prispôsobiť sa prostrediu a vždy zachytiť ten nejlepší záber. Editácia videí a fotografií je veľmi rýchlou a efektívnou záležitosťou, ktorú môžete spraviť za pár minút. Dôkazom sú naše zostrihy videí z IFA.

Pochvalu si tiež zaslúži nadstavba One UI. Okrem nového dizajnu prináša množstvo nastavení a funkcií či už pre S Pen alebo v oblasti multitaskingu. Je vidieť, že výrobca má v tejto oblasti roky praxe a funkcie sú tak premyslené a intuitívne.

Ani Note10 však nie je dokonalý telefón a zopár negatív sme samozrejme našli. Odomykanie tvárou a odtlačkom nie je také rýchle ani presné ako u konkurencie. Je dobré, ale nie perfektné. Výdrž batérie ma neohúrila, najmä pri náročnej záťaži na IFA. Ide však o jeden z dôsledkov menšieho tela v porovnaní s klasickými veľkými verziami Note, v tomto prípade Note10+. Rozdielov oproti väčšiemu modelu je niekoľko a venovali sme sa im v samostatnej sekcií. Najdôležitejšie sú práve veľkosť batérie, rozlíšenie a veľkosť displeja či prítomnosť slotu na karty microSD. Samsung tak základnú verziu obral o viac funkcií než by bolo potrebné a vytvoril tak dilemu pre zákazníkov. Ak chcú kompletnú výbavu, musia si priplatiť za Note10+, ktorý im však nemusí vyhovovať veľkosťou. Ak sa rozhodnú pre menšiu verziu, musia sa zmieriť s tým, že o niektoré funkcie prídu. Note10 alebo Note10+? Dajte nám v komentároch vedieť, ktorý model by ste si vybrali vy.

Samsung Galaxy Note10
+ pekný displej s vysokým jasom a skvelým podaním farieb
+ vysoký výkon a 256 GB úložisko v základe
+ výborná trojica fotoaparátov vzadu
+ funkcie S Pen na prácu
+ moderná konektivita (WiFi 6)
+ One UI a funkcie mutlitaskingu
+ nízka hmotnosť a ovládanie jednou rukou
- prehrievanie v záťaži
- viac rozdielov oproti Note10+ než by bolo nutné
- ľahko sa špiní
- výdrž batérie by mohla byť lepšia
- pomalšie odomykanie odtlačkom aj tvárou
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-311" as a base selector for example: #supsystic-table-311 { ... } #supsystic-table-311 tbody { ... } #supsystic-table-311 tbody tr { ... } */

Za poskytnutie smartfónu na test ďakujeme spoločnosti Samsung.