Recenzia Samsung Galaxy Note10 – v malom tele veľký duch

Batéria a nabíjanie

Galaxy Note séria vždy predstavovala vrchol toho, čo dokáže Samsung ponúknuť a ani tento rok tomu nie je inak. Istej zmeny sme sa však dočkali a namiesto jedného Note tu máme dva – Note10 a Note10+. Na test sa nám dostal do rúk kompaktnejší z dvojice a po zhruba mesiaci používania a ceste do Berlína na IFA sme ho previedli naším podrobným testovaním. Ide o najlepší telefón súčasnosti?

Menšie telo, menšia batéria

Výhodou veľkých smartfónov je možnosť integrovať veľkú batériu. Note séria bola vždy chápaná ako nástroj na prácu a výdrž na jedno nabitie je preto kľúčová. Vzhľadom na zavedenie ideológie dvoch modelov Note je jasné, že jeden si to v tejto oblasti odskáče a je to práve základný Note10 s menšími rozmermi. Viac ako centimeter na dĺžku a 5 mm na šírku menšie telo jednoducho nemôže obsahovať tak veľkú batériu ako Note10+. Menší model tak disponuje 3500mAh batériou čo v kombinácií s Full HD neevokuje žiaden problém. Treba si však uvedomiť, že používanie Note10 bude iné ako pri iných smartfónoch. Ide o pracovný nástroj a tak som sa k nemu aj správal.

Note preto držíte v ruke podstatnú časť dňa a na IFA 2019 v Berlíne bol mojím primárnym nástrojom na foto a videodokumentáciu. Písanie poznámok, vyhľadávanie informácií či editovanie už vytvorených videí a fotografií boli na dennodennom poriadku. Ide o naozaj extrémnu záťaž, ale veď to je zmysel série Note, nie?

Note10 v mojich rukách teda prešiel náročným testovaním a nesklamal ani neohúril. Osobne výdrž batérie vidím ako mierne negatívum, no naozaj, to sa dalo čakať vzhľadom na menšiu kapacitu batérie a menšie rozmery telefónu. Ide o daň, ktorú musíte zaplatiť, ak nechcete nosiť vo vrecku nohavíc veľkú tehlu.

Extrémne náročné podmienky na IFA ma nútili telefón dobíjať už poobede, čo však úzko súvisí s neustálym používaním fotoaparátu. Pri 26 % batérie som mal len 2 hodiny SOT a 1 hodinu zapnutého fotoaparátu. Druhý deň pri 33 % batérie bolo SOT 1 hodina a 36 minút, fotoaparát zapnutý 56 minút. Opäť veľmi podobný výsledok. Telefón pri týchto hodnotách bežal 10 hodín od posledného nabitia na 100 %. Pri menej extrémnom, ale stále intenzívnom používaní som sa dostal na 4,5 hod SOT. Samozrejme, bežnému človeku by telefón vydržal ešte dlhšie, no myslím si, že práve IFA a neustále používanie fotoaparátu a telefónu samotného sú práve tie podmienky, na ktoré Note budete používať. Pretože pokiaľ neplánujete na telefóne pracovať, prečo by ste si Note kupovali?

 

Pre mňa bol Note10 na IFA primárnym nástrojom, svoju bezzrkadlovku som vytiahol naozaj len výnimočne, takže telefón som mal prakticky nonstop v ruke. Keď zvážim, že toto nie je bežný štýl používania, ide o stále dobré hodnoty. Pri skromnejšom používaní by nemal byť problém sa dostať na 7 – 8 hod SOT, čo by znamenalo aj dvojdňovú výdrž. Záleží len a len na vašom používaní a to moje bolo extrémne náročné.

S Note8 som mal podobnú skúsenosť, keď som ho používal asi 3 mesiace. V náročných podmienkach tiež vydržal len 3 – 4 hodiny, no mal menšiu 3300mAh batériu a QHD displej. Note10 s väčšou batériou, menším rozlíšením a úspornejším procesorom tak pochopiteľne dosahuje o málinko lepšie výsledky, no viac menej sa stále pohybujeme v rovnakých číslach. Osobne som preto veľmi zvedavý na Note10+, ktorý má výrazne väčšiu 4300mAh batériu. Tá by mohla predĺžiť výdrž o hodinu až dve pri rovnakých podmienkach.

Aby sme však telefónu nekrivdili, spravili sme pod netradičnou a neprimeranou záťažou aj test výdrže batérie v Geekbench 4 a 5.  V Geekbench 4 za 3 hodiny testu poklesla batéria zo 100 % na 55 %. Dá sa tak povedať, že celková výdrž by bolo okolo 6 hod SOT. Pre porovnanie, OnePlus 7 Pro po rovnakom teste mal ešte 72 % batérie.  Pri teste do úplného vybitia v Geekbench 4 a bez stmavenia displeja vydržal Note10 6 hod a 28 minút. Teda predpoklad z trojhodinového testu bol prekročený len mierne. Nie je to zlá hodnota, no ani nijak výnimočná. Zodpovedá to zhruba aj mojim skúsenostiam, že keď som telefón odpojil z nabíjačky o 6 – 7 hod ráno, tak na obed okolo 12 – 13 hod som už musel pripájať externú nabíjačku. Osobne som veľmi zvedavý, aké výsledky v tomto teste dosiahne Note10+ s väčšou batériou.

Ďalšou kategóriu, ktorá sa týka batérie je nabíjanie. Tu sme sa tiež dočkali niekoľko zmien oproti predchádzajúcim Note modelom. Vylepšené bolo rýchle nabíjanie, ktoré teraz ponúka výkon 25 W namiesto 15 W, bezdrôtové nabíjanie je tiež rýchlejšie s 12 W, pribudla podpora pre USB Power Delivery 3.0 a nechýba ani reverzné 9 W nabíjanie. Nabíjačka v balení ponúka maximálny výkon.

Rýchlosť nabíjania sme preverili a tu je podrobný priebeh:



Celkové nabitie teda trvá 1 hodinu a 21 minút, čo rozhodne žiadne rekordy netrhá. Nabíjanie je rýchlejšie ako v predchádzajúcich modeloch, no na špičku na trhu to nemá.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Samsung přeznačí svůj 3nm proces na 2nm, asi po vzoru Intelu

Je to pár let, co Intel přistoupil k přečíslování svých výrobních procesů. U 7nm (dřív 10nm) to celkem dávalo smysl, ale je otázka, zda nejsou marketingově nadnesená čísla u budoucích procesů. Zdá se, že Intel spustil vlnu přeznačování technologií i u konkurentů, kdy přifouknutí (či možná spíš „stlačení“) čísel u jedné firmy povede k marketingovému zveličení (či „zmenšení“…) i ostatní. Nyní totiž bude přečíslovávat i Samsung. Celý článok „Samsung přeznačí svůj 3nm proces na 2nm, asi po vzoru Intelu“ »

  •  
  •  
  •  

ARM jádro Blackhawk, které má dohnat Apple, trápí vysoká spotřeba

Zní to jako zákon schválnosti – jen nedávno prosákly informace, že příští jádro Cortex od ARMu nebude jen další v řadě, ale že s ním firma chce smazat, nebo aspoň plus minus dohnat náskok architektur Applu. To ale vyžaduje mimořádný skok ve výkonu a možná se to úplně nepovede. Podle drbů, které se objevily na internetu, má prý jádro s kódovým označením Blackhawk (zřejmě Cortex-X5) značné problémy se spotřebou. Celý článok „ARM jádro Blackhawk, které má dohnat Apple, trápí vysoká spotřeba“ »

  •  
  •  
  •  

ARM chystá CPU architekturu, která má porazit Apple: Blackhawk

Sotva Samsung uvedl do telefonů svůj procesor Exynos 2400, už se objevily zvěsti o jeho nástupci, Exynosu 2500, který by měl pohánět příští generaci telefonů Galaxy. Zatímco Exynos 2400 příjemně překvapil proti dost negativním očekáváním, Exynos 2500 by prý mohl být takřka pecka. Dokonce přicházejí informace, že může porazit ve výkonu krále telefonních procesorů Apple a jeho SoC A17 Pro, což je ale asi třeba brát s hodně velkou rezervou. Celý článok „ARM chystá CPU architekturu, která má porazit Apple: Blackhawk“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *