Recenzia Samsung Galaxy Note10 – v malom tele veľký duch

Note10 vs Note10+

Galaxy Note séria vždy predstavovala vrchol toho, čo dokáže Samsung ponúknuť a ani tento rok tomu nie je inak. Istej zmeny sme sa však dočkali a namiesto jedného Note tu máme dva – Note10 a Note10+. Na test sa nám dostal do rúk kompaktnejší z dvojice a po zhruba mesiaci používania a ceste do Berlína na IFA sme ho previedli naším podrobným testovaním. Ide o najlepší telefón súčasnosti?

Väčší alebo menší?

Hlavnou dilemou pri kúpe Note10 bude výber medzi základným alebo modelom +. Plusko totiž prináša viacero vylepšení oproti základnej, nami testovanej verzii.

Rozmery a hmotnosť

Prvý očividný rozdiel je vo veľkosti telefónov. Note10+ má na dĺžku 162,3 mm, čo je o viac ako centimeter oproti Note10 so 151 mm. Šírka je tiež o niečo väčšia, konkrétne 77,2 vs 71,8 mm. Hrúbka je v oboch prípadoch rovnaká – 7,9 mm. Plusko je samozrejme ťažšie a rozdiel medzi 196 a 168 gramami rozhodne ucítite.

Displej

Jedným z mála negatív na Note10 je rozlíšenie displeja, to je iba Full HD. Note10+ má na rozdiel od základného modelu QHD s 3040 × 1440 px a hustotou 498 ppi. Uhlopriečka narástla z 6,3 na 6,8 palca. Väčší displej bude lepší nie len na prezeranie internetu a videí ale aj pri práci s perom. Na druhej strane sa bude Plusko horšie ovládať jednou rukou.

Batéria a nabíjanie

Logicky s väčšími rozmermi a displejom prichádza na rad aj väčšia batéria. Tá je v podaní Note10+ 4300 mAh, zatiaľ čo základný model má „len“ 3500 mAh. Okrem rozdielnej kapacity batérie sú rozdiely aj v rýchlosti nabíjania. Káblová rýchlosť 25 W je doplnená o podporu 45 W, no potrebujete na to nabíjačku, ktorá sa predáva samostatne. Aj bezdrôtové nabíjanie je v Plusku rýchlejšie a to 15 W namiesto 12 W.

Výkon a úložisko

Rozdiely sú aj v úložiskách a veľkosti RAM. Note10 má len jeden model s 8 GB RAM a 256 GB pamäťou. Plusko má vždy 12 GB RAM a vybrať si môžete s 256 alebo 512 GB úložiska. Navyše pri Note10+ nájdete aj slot na kartu microSD, takže vnútornú pamäť môžete rozšíriť až na celkových 1,5 TB!

Kamera

Aj keď je trojica fotoaparátov na zadnej strane zhodná, Note10+ má o jeden senzor naviac. Ide o hĺbkovú kameru VGA, ktorú použijete napríklad pri 3D skenoch, ktoré telefón dokáže. Táto funkcia žiaľ na Note10 úplne chýba.

Konektivita

Plusko sa na vybraných trhoch predáva aj ako 5G model. Ak plánujete smartfón na niekoľko rokov, možno by stálo na zváženie zaobstaranie si modelu so zahraničia…

Rozdielov medzi Note10 a Note10+ je prekvapivo viac než dosť. Nesmieme zabudnúť ani na cenu. Note10 sa oficiálne predáva za 949 eur, väčší brat 1099/1199 eur. Oplatí sa priplatiť 150 eur za väčší model? To záleží na vás a vašich preferenciách, ja osobne som však väčším fanúšikom Note10+ a dúfam, že sa mi čoskoro dostane do rúk. Note10 je skvelý šikovný smartfón do jednej ruky, no ja som zvyknutý na väčšie uhlopriečky a od Pluska očakávam lepšiu výdrž batérie aj krajší a jemnejší obraz.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Paměť LPDDR5X už je 2× rychlejší než DDR5, běží na 10,7 GHz

Desktopovým PC, či přesněji pamětem DDR5, které jsou v nich používané, zase ujíždí výkonnostní vlak oproti notebookům a mobilům založeným na pamětech typu LPDDR. Je to bohužel trend poslední doby a ač se chvíli zdálo, že ho DDR5 přeruší, mobilní paměti teď zase mají prakticky o polovinu vyšší propustnosti. Samsung teď přišel dokonce s pamětí, která překoná efektivní frekvenci 10 GHz, což opět zvýhodní mobilní procesory. Celý článok „Paměť LPDDR5X už je 2× rychlejší než DDR5, běží na 10,7 GHz“ »

  •  
  •  
  •  

Vrstvená paměť DRAM na obzoru. Může to být převrat jako 3D NAND

Paměti DRAM používané v operačních pamětech dlouhodobě narážejí na problémy. Škálování na nové výrobní procesy jim nejde nejlíp, což limituje růst kapacit. Podobné to bylo u posledních 15nm pamětí NAND Flash před momentem, kdy byla planární technologie nahrazena za 3D NAND. To vdechlo SSD doslova nový život, nebo přinejmenším životnost. Teď se však i pro paměti DRAM rýsuje vrstvená „3D“ verze, která doufejme bude podobně přínosná. Celý článok „Vrstvená paměť DRAM na obzoru. Může to být převrat jako 3D NAND“ »

  •  
  •  
  •  

AMD bude levné procesory a GPU vyrábět 4nm procesem Samsungu

Ještě v době vydání prvních procesorů Ryzen (pro firmu přelomových) vyrábělo AMD skoro všechny své produkty v GlobalFoundries, vlastně jen s výjimkou čipsetů, které navrhuje ASMedia. Nyní je ale naopak prakticky úplně spjaté s osudem tchajwanského TSMC. Vypadá to však, že by v tom mohlo brzo dojít k diverzifikaci. Nejprv dostaneme čipy Samsungu v levných procesorech, ale poté se objeví také v grafických kartách Radeon. Celý článok „AMD bude levné procesory a GPU vyrábět 4nm procesem Samsungu“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *