Recenzia Samsung Galaxy Note10 – v malom tele veľký duch

Parametre, balenie a detaily

Galaxy Note séria vždy predstavovala vrchol toho, čo dokáže Samsung ponúknuť a ani tento rok tomu nie je inak. Istej zmeny sme sa však dočkali a namiesto jedného Note tu máme dva – Note10 a Note10+. Na test sa nám dostal do rúk kompaktnejší z dvojice a po zhruba mesiaci používania a ceste do Berlína na IFA sme ho previedli naším podrobným testovaním. Ide o najlepší telefón súčasnosti?

Základné parametre


Balenie

Obsah škatuľky Note10 je bohatší, ako býva zvykom pri bežných smartfónoch. Samsung si už nejaký ten rok dáva záležať a okrem nabíjačky a kábla USB tu nájdete aj ďalšie príslušenstvo v podobe slúchadiel (AKG) do uší a viacerých redukcií, či už z USB typu A na USB-C alebo microUSB na USB-C. 

   

Vzhľadom na to, že sa pozeráte na Note, nachádzajú sa tu aj náhradné špičky do S Pen a nástroj na ich vyberanie.

V balení sa nachádzajú aj spomínané slúchadlá AKG, ktoré sú nie len dobre spracované, ale aj dobre hrajú. Potešia opleteným káblom, konektorom USB-C, vymeniteľnými gumovými koncovkami do uší, ktoré nájdete v balení a aj trojicou tlačidiel na ovládanie hlasitosti či hovorov. Áno, čítate správe, USB-C. Takže už aj Samsung sa vydal cestou odstránenia 3,5mm audio konektora, aj keď dlho patril medzi výrobcov, ktorí odmietali jack odstrániť. Holt, táto chvíľa musela niekedy prísť a Note10 tak už audio jackom nedisponuje. Vítajte v roku 2019.

Detaily

Dizajn série Note sa posledné roky veľmi nezmenil, no vidieť istú evolúciu. Note8 a Note9 niesli veľmi podobný hranatý dizajn s rámikmi nad a pod displejom. Tento rok sme sa dočkali väčšej zmeny dizajnu a to najmä v podobe displeja Infinity-O, ktorý rámiky takmer úplne minimalizoval a sériu senzorov nad displejom nahrádza len jeden výrez v displeji v podobe prednej kamery. Telefón tak pôsobí opäť a čosi modernejšie a hlavne futuristickejšie. Zahnutie displeja je v porovnaní so sériou Galaxy S výrazne redukované a nepôsobí tak rušivo.

Zadná strana sa tiež dočkala viacerých zmien, či už je to orientácia trojice kamier do vertikálnej polohy a na ľavý okraj alebo farebného prevedenia, ktoré má tri podoby – bielu (Aura White), čiernu (Aura Black) a viacfarebnú premenlivú (Aura Glow). Pri farbe sa trochu zastavíme, kedže ide o jednu z hlavných noviniek. Farba reaguje na dopadajúce svetlo a mení svoju farbu cez odtiene modrej, zelenej, ružovej či žltej. Pôsobí to zaujímavo, ale len asi prvých 5 sekúnd. Note má byť pracovný nástroj a nie hračka pre deti. U nás si tak môžete Note10 zaobstarať už len v čiernej farbe, nakoľko biela verzia sa u nás nepredáva. Nevýhodou Aura Glow je tiež rýchle zašpinenie a zanechávanie odtlačkov. Telefón som musel neustále čistiť, preto odporúčam používať obal alebo skin.

Azda najrevolučnejšou zmenou v sérii Galaxy Note je predstavenie dvojice Note10 a Note10+. Doteraz výrobca nasledoval ideológiu, že Note bol vždy najväčší smartfón v ich ponuke a zvyčajne mal uhlopriečku o máličko väčšiu ako najväčší zo série Galaxy S. Prvý Note bol doslova revolučný, nakoľko priniesol oveľa väčší displej než čokoľvek na trhu.

Note tak vždy bol synonymom pre veľký pracovný smartfón, čo sa však vďaka Note10 mení. Výrobca použil rovnakú stratégiu ako pri sérii Galaxy S a podobne ako veľa iných výrobcov predstavil dva rozmery. Základný Note10 a väčší Note10+ sa líšia nie len vonkajšími rozmermi, ale aj ďalšími parametrami, o čom si povieme na konci článku. Späť však k Note10.

Som toho názoru, že Note10 má byť aspoň čiastočnou odpoveďou na dlhodobý problém na trhu, ktorým je absencia malého ale výkonného smartfónu. Menší smartfón bude dostupnejší pre širšie publikum používateľov, vďaka čomu si výrobca zaručí lepšie predaje. Ide tak o logický krok, ako vydať len jeden veľký model ako tomu bolo zvykom doteraz.

Note10 vďaka menším rozmerom lepšie padne do ruky. Pohodlne sa dá ovládať aj jednou rukou, čo sa o väčšine dnešných vlajkových lodí nedá povedať. Ďalším prekvapením je až zarážajúco nízka hmotnosť. Základný model Note10 váži len 168 gramov, čo je ako z inej galaxie. Už si ani nepamätám, kedy som držal takto ľahký smartfón. Veď predchádzajúce Note modely mali okolo 200 gramov a mnou dlhšie používaný iPhone XS Max s ochranným sklom a obalom má až 250 gramov!

Ďalšou z hlavných noviniek je nový fotoaparát s troma snímačmi. Dvojicu 12Mpix senzorov dopĺňa tretí 16Mpix širokouhlý, podobne ako pri sérii Galaxy S10. Ten okrem širokouhlých záberov poslúži aj na Super Steady Video, teda špeciálnu formu stabilizácie. Vylepšenia sa dočkalo aj ochranné sklo. Novinka prináša Gorilla Glass 6 na prednej a zadnej strane, medzi ktorými je hliníkový rám. Som zvedavý, kedy Samsung prinesie nejaký hodnotnejší kov na štýl nehrdzavejúcej ocele ako majú iPhone alebo titánu v prípade Essential Phone.

Ovládacie prvky a tlačidlá sú mierne odlišné od zvyšku súrodencov z rodiny Galaxy ale aj zvyšku smartfónového trhu. Tlačidlo napájania a ovládač hlasitosti sa totiž nachádzajú na ľavej strane. Je to azda prvý smartfón s tlačidlom napájania vľavo, ktorý som mal v ruke. Za celý čas používania som si na to akosi nevedel zvyknúť. Áno, dá sa na tlačidlo dočiahnuť ukazovákom spoza telefónu, no som presvedčený o tom, že palcom na pravej strane by sa tlačidlo ovládalo rýchlejšie a pohodlnejšie. Samsung zvolil túto cestu zrejme aj kvôli tomu, že power button a tlačidlo Bixby sú teraz jedno a to samé a ako iste viete, práve Bixby button bol na ľavej strane pod ovládačom hlasitosti. Zvyšok telefónu je už tradičnejší a teda hore nájdeme slot na dve karty nanoSIM, dole konektor USB-C, reproduktor a samozrejme S Pen stylus.

Prehliadanou novinkou bude rozhodne prítomnosť novej WiFi 6 802.11ax, ktorá prináša množstvo vylepšení, ako sme si už povedali v recenzii WiFi 6 routra od Asus. Maximálnu rýchlosť 660 Mb/s sme namerali v aplikácii Speedtest, čo je úplne zhodná hodnota, akú som odmeral aj na notebooku Lenovo X1 Carbon, ktorý bol pripojený na rovnaký router a server. Takto vysokú rýchlosť prenosov WiFi som nenameral na žiadnom inom smartfóne.

Toľko k úvodu, poďme sa podrobne pozrieť na jednotlivé časti telefónu.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Vrstvená paměť DRAM na obzoru. Může to být převrat jako 3D NAND

Paměti DRAM používané v operačních pamětech dlouhodobě narážejí na problémy. Škálování na nové výrobní procesy jim nejde nejlíp, což limituje růst kapacit. Podobné to bylo u posledních 15nm pamětí NAND Flash před momentem, kdy byla planární technologie nahrazena za 3D NAND. To vdechlo SSD doslova nový život, nebo přinejmenším životnost. Teď se však i pro paměti DRAM rýsuje vrstvená „3D“ verze, která doufejme bude podobně přínosná. Celý článok „Vrstvená paměť DRAM na obzoru. Může to být převrat jako 3D NAND“ »

  •  
  •  
  •  

AMD bude levné procesory a GPU vyrábět 4nm procesem Samsungu

Ještě v době vydání prvních procesorů Ryzen (pro firmu přelomových) vyrábělo AMD skoro všechny své produkty v GlobalFoundries, vlastně jen s výjimkou čipsetů, které navrhuje ASMedia. Nyní je ale naopak prakticky úplně spjaté s osudem tchajwanského TSMC. Vypadá to však, že by v tom mohlo brzo dojít k diverzifikaci. Nejprv dostaneme čipy Samsungu v levných procesorech, ale poté se objeví také v grafických kartách Radeon. Celý článok „AMD bude levné procesory a GPU vyrábět 4nm procesem Samsungu“ »

  •  
  •  
  •  

Samsung přeznačí svůj 3nm proces na 2nm, asi po vzoru Intelu

Je to pár let, co Intel přistoupil k přečíslování svých výrobních procesů. U 7nm (dřív 10nm) to celkem dávalo smysl, ale je otázka, zda nejsou marketingově nadnesená čísla u budoucích procesů. Zdá se, že Intel spustil vlnu přeznačování technologií i u konkurentů, kdy přifouknutí (či možná spíš „stlačení“) čísel u jedné firmy povede k marketingovému zveličení (či „zmenšení“…) i ostatní. Nyní totiž bude přečíslovávat i Samsung. Celý článok „Samsung přeznačí svůj 3nm proces na 2nm, asi po vzoru Intelu“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *