Recenzia Samsung Galaxy Note10 – v malom tele veľký duch

Displej

Galaxy Note séria vždy predstavovala vrchol toho, čo dokáže Samsung ponúknuť a ani tento rok tomu nie je inak. Istej zmeny sme sa však dočkali a namiesto jedného Note tu máme dva – Note10 a Note10+. Na test sa nám dostal do rúk kompaktnejší z dvojice a po zhruba mesiaci používania a ceste do Berlína na IFA sme ho previedli naším podrobným testovaním. Ide o najlepší telefón súčasnosti?

Parametre a testy displeja

Displej Note10 je rozhodne jedným z hlavných lákadiel tohto smartfónu. Samsung v oblasti displejov patrí dlhodobo k špičke a ani teraz tomu nie je inak. Note10 dostal 6,3″ Full HD+ Dynamic AMOLED displej s podporou HDR 10+, kontrastom 2 000 000 : 1, maximálnym jasom 1200 nit, dlhodobým jasom 800 nitov a filtrom modrého svetla s certifikáciou.

Už sme si spomínali, že displej má mierne zaoblené rohy, ktoré však nie sú nijako rušivé ani nespôsobujú nechcené dotyky. Displej je veľmi dobre čitateľný na slnku a ťažko mu niečo vytknúť. Pri bežnom používaní je displej nádherný, obsah HDR vám vyrazí dych. Rozhodne ide o jeden z najlepších displejov na trhu. Pravdou však je, že v jednej oblasti sme sa dočkali kroku späť. Tou je rozlíšenie.

Predchádzajúce modeli mali tiež 6,3″ displej a QHD rozlíšenie, Note10 však má len Full HD. Úprimne, ak nie ste zvyknutí na QHD, bude sa vám zdať displej Note10 nádherný. Pre trénované oko však už taký úžasný nie je a nižšiu ostrosť som si hneď všimol. Rozdiel je ešte väčší, ak Note10 porovnáte s iným QHD telefónom alebo priamo Note10+, ktorý si QHD rozlíšenie zachoval.

Mám pocit, že nižšie rozlíšenie Note10 je čisto marketingový ťah, aby bol Note10+ príťažlivejší. V praxi je samozrejme 401 ppi viac než dostatočných, no pravdou je tiež, že keď platíte 950 eur za špičkový smartfón, očakávate len to najlepšie a Full HD+ to naozaj nie je. Neexistuje iné rozumné vysvetlenie, veď predchádzajúci Note9 mal tiež 6,3″ displej a QHD rozlíšenie. Názor si však spravte sami, ten náš ste práve čítali.

Prejdime na naše testy kvality displeja. Na odmeranie presnosti zobrazenia farieb sme použili sondu X-rite i1 Display Pro a aplikáciu HCFR.

Najskôr sa pozrieme na jas. Pri vypnutom adaptívnom jase sme namerali najnižší jas pri bielom pozadí 1,96 nitu a maximálny 408 nitov. Ak však svieti priame svetlo na oblasť predného fotoaparátu, kde je senzor okolitého svetla, jas sa dostane až na hodnotu 736 nitov.

Druhým meraním bol test kontrastu. Nakoľko ide o AMOLED displej, dal by sa označiť kontrast za nekonečný, no my sme ho aj tak sondou odmerali. Pri čiernej farbe displej neemituje žiadne svetlo, pri bielej farbe sme zase mali okolo 404 nitov, z čoho vyšiel výsledný kontrast šialených 40 476 401 179:1. Nejde o chybu, naozaj je to 40 miliárd ku jednej.

Pozrime sa na podanie farieb. Začneme režimom sýte farby.

Z podania farieb vidíte, že gamut výrazne prekračuje krivku sRGB a dosahuje až na parametre AdobeRGB. Podanie farieb je tak veľmi presné.

Gama má pri tmavších odtieňoch sivej menšie odchýlky a čím bližšie je k bielej, tým je väčšie Delta E.

Druhý režim sú prirodzené farby, ktorý je už na prvý pohľad akýsi vyblednutý. Pravda je však niekde inde.

Prirodzené farby kopírujú sRGB spektrum a teda sa potvrdilo, že sú akési vyblednuté oproti sýtemu režimu. Na druhej strane je podanie vernejšie a len červená ma mierne vyššiu odchýlku Delta E.

Krivka gammy je oproti sýtemu režimu v istých úrovniach šedej lepšia, v iných zase horšia. Ťažko tak posúdiť, čo je lepšie.

Z testov vyplýva, že displej Note10 má špičkový jas, kontrast aj podanie farieb a je na vás, či budete preferovať presnosť sRGB spektra a mdlejšie farby, alebo živšie podanie s gamutom podobným AdobeRGB.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Vrstvená paměť DRAM na obzoru. Může to být převrat jako 3D NAND

Paměti DRAM používané v operačních pamětech dlouhodobě narážejí na problémy. Škálování na nové výrobní procesy jim nejde nejlíp, což limituje růst kapacit. Podobné to bylo u posledních 15nm pamětí NAND Flash před momentem, kdy byla planární technologie nahrazena za 3D NAND. To vdechlo SSD doslova nový život, nebo přinejmenším životnost. Teď se však i pro paměti DRAM rýsuje vrstvená „3D“ verze, která doufejme bude podobně přínosná. Celý článok „Vrstvená paměť DRAM na obzoru. Může to být převrat jako 3D NAND“ »

  •  
  •  
  •  

AMD bude levné procesory a GPU vyrábět 4nm procesem Samsungu

Ještě v době vydání prvních procesorů Ryzen (pro firmu přelomových) vyrábělo AMD skoro všechny své produkty v GlobalFoundries, vlastně jen s výjimkou čipsetů, které navrhuje ASMedia. Nyní je ale naopak prakticky úplně spjaté s osudem tchajwanského TSMC. Vypadá to však, že by v tom mohlo brzo dojít k diverzifikaci. Nejprv dostaneme čipy Samsungu v levných procesorech, ale poté se objeví také v grafických kartách Radeon. Celý článok „AMD bude levné procesory a GPU vyrábět 4nm procesem Samsungu“ »

  •  
  •  
  •  

Samsung přeznačí svůj 3nm proces na 2nm, asi po vzoru Intelu

Je to pár let, co Intel přistoupil k přečíslování svých výrobních procesů. U 7nm (dřív 10nm) to celkem dávalo smysl, ale je otázka, zda nejsou marketingově nadnesená čísla u budoucích procesů. Zdá se, že Intel spustil vlnu přeznačování technologií i u konkurentů, kdy přifouknutí (či možná spíš „stlačení“) čísel u jedné firmy povede k marketingovému zveličení (či „zmenšení“…) i ostatní. Nyní totiž bude přečíslovávat i Samsung. Celý článok „Samsung přeznačí svůj 3nm proces na 2nm, asi po vzoru Intelu“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *