MasterAir MA620M: designový dvouvěžový chladič má skrytý větrák

Cooler Master MasterAir MA620M

Po létech spíš utilitárního designování vzduchových chladičů se teď dost výrazně začíná prosazovat hráčská móda jdoucí po nějakém zajímavém vzhledu. Do tohoto trendu zapadá nový CPU chladič MasterAir MA620M, jejž vypouští na trh firma Cooler Master. Jde o dvouvěžový chladič klasické koncepce, ale jen s jedním ventilátorem, schovaným mezi žebry a pod ozdobnou kapotou. Ve skříni to tedy vypadá úplně jinak, než na co jsme zvyklí.

Cooler Master MasterAir MA620M (pozor na to, abyste ho nezaměnili se starším MasterAir MA620P, což je úplně jiný typ) není úplně první příchod tohoto designu. Poprvé ho Cooler Master měl už u loňského chladiče Wraith Ripper, což je velmi podobně vypadající konstrukce pro procesory Ryzen Threadripper. Design byl zřejmě kladně přijat, pročež byla vytvořena taková univerzální replika, jíž je právě MasterAir MA620M. Wraith Ripper měl uchycení použitelné jen a pouze na socketu TR4, ovšem MA620M je kompatibilní se vším ostatním – s LGA 2066/2013, LGA 115x, AM2 až AM3+ a FM1 až FM2+ a také s AM4.

Vnitřní základ je konvenční, ze základny jde šest heatpipe ve tvaru U s jedním koncem v přední a druhým v zadní věži. Žebrování je klasicky hliníkové a vše má ještě černou povrchovou úpravu. Zásadní odlišností je zaoblený vnější tvar obou pasivních částí, protože se nepočítá s osazením ventilátorů na vnější strany. Ventilátor SF120R (120mm s 25mm tloušťkou) je umístěn mezi obě věže a je jen jeden. Rozměry celku dosahují 13,5 × 12,5 cm s výškou 16,5 cm.

Otáčky ventilátoru se pohybují v rozsahu 650 – 2000 RPM (s obvyklou 10% tolerancí), k čemuž Cooler Master uvádí hlučnost 8 –30 dB. Při plných otáčkách je statický tlak 2,0 mm vodního sloupce a průtok 57,3 kubických stop. Pokud vás to zajímá, maximální spotřeba by měla být 1,92 W (proud pro ventilátor 0,16 A).

Konstrukce chladiče Cooler Master MasterAir MA620M

Ventilátor schovávají (a kdo ví, možná taky trochu zvukově izolují?) po stranách kryty přes mezeru mezi věžemi a shora pak dekorativní kryt, který je opatřen dekorativními pruhy s adresovatelnou RGB iluminací pomocí LED, kterými je možné provádět různé efekty stejně jako na Wraith Ripperu. Mezi nimi je také šestiúhleníkové logo Cooler Master, které je nasvíceno zároveň s pruhy.

Spodek upevňovacích šroubů chladiče Cooler Master MasterAir MA620M. Jdou celou výškou pasivu, takže se šroubují zeshora

Toto víko má ještě jednu funkci – jsou v něm vyvedené hlavy dvou dlouhých šroubů, kterými se chladič upíná. Upevňovací systém je převzatý z Wraith Ripperu a mohl by být lákadlem tohoto chladiče. Nevyžaduje totiž šroubování v špatně přístupném prostoru kolem socketu. Do přichystaného upínacího mechanismu zapadají ony dlouhé šrouby, které jsou vyvedené až úplně nahoru skrze celou tloušťku pasivu. V praxi tedy jenom chladič položíte/přimáčknete na procesor, správně nastavíte polohu a pak jen došroubujete z horní strany. U Wraith Ripperu se šroubuje přímo do závitů socketu TR4, takže je to maximálně jednoduché, zde se musí nejdřív nainstalovat upevňovací rámeček.

Záruka chladiče je pětiletá a asi se musíte připravit, že za designový vklad a ony ozdoby se bude něco připlácet. U nás Cooler Master MasterAir MA620M ještě vyhledávače cen neregistrují, ale ve velké Británii se rozjely předobjednávky za 90 liber. To by v našich končinách znamenalo cenu 101 € nebo 2600 Korun českých.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua

Pre používateľov, ktorý nesympatizujú s tradičnou hnedo-béžovou farebnou schémou Noctuy, chladič NH-D12L vychádza vo variante chromax.black. Ten sa od väčšiny konkurenčných modelov odlišuje nižšou výškou (pritom rebier má stále dosť). A ako jeden z mála dvojvežových procesorových chladičov NH-D12L chromax.black pri vertikálnej orientácii nikdy nekoliduje s pamäťovými modulmi na základnej doske. Celý článok „Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua“ »

  •  
  •  
  •  

High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S

Mínus jeden ventilátor robí z  Assassin 4S o dvadsať eur lacnejší chladič, než akým je Assassin IV, z ktorého vychádza. Pasív je, zdá sa, rovnaký, a jediný rozdiel je v počte ventilátorov – jeden namiesto dvoch. Chladiaci výkon bude síce celkom určite nižší, ale očakávame, že jeho pokles nebude taký výrazný ako čiastka, ktorá sa dá s týmto lacnejším modelom ušetriť. Okrem toho je tu aj širšia kompatibilita. Celý článok „High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (5) Pridať komentár

  1. Chybívá docela často zásadní údaj, hmotnost. Postavit ho v testu proti NH D15 samozřejmě, i v pasivním režimu.

    1. Dobrá poznámka, bohužel pokud jsem něco nepřehlédl, tak ve specifikacích váha není nikde řečená.

        1. To teda, Noctua D15 váží s oběma ventilátory 1.32 kg a to už je pěkná bestie. S vahou 1.6 kg už bych se možná i začal bát o prohýbání základní desky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *