MasterAir MA620M: designový dvouvěžový chladič má skrytý větrák

Cooler Master MasterAir MA620M

Po létech spíš utilitárního designování vzduchových chladičů se teď dost výrazně začíná prosazovat hráčská móda jdoucí po nějakém zajímavém vzhledu. Do tohoto trendu zapadá nový CPU chladič MasterAir MA620M, jejž vypouští na trh firma Cooler Master. Jde o dvouvěžový chladič klasické koncepce, ale jen s jedním ventilátorem, schovaným mezi žebry a pod ozdobnou kapotou. Ve skříni to tedy vypadá úplně jinak, než na co jsme zvyklí.

Cooler Master MasterAir MA620M (pozor na to, abyste ho nezaměnili se starším MasterAir MA620P, což je úplně jiný typ) není úplně první příchod tohoto designu. Poprvé ho Cooler Master měl už u loňského chladiče Wraith Ripper, což je velmi podobně vypadající konstrukce pro procesory Ryzen Threadripper. Design byl zřejmě kladně přijat, pročež byla vytvořena taková univerzální replika, jíž je právě MasterAir MA620M. Wraith Ripper měl uchycení použitelné jen a pouze na socketu TR4, ovšem MA620M je kompatibilní se vším ostatním – s LGA 2066/2013, LGA 115x, AM2 až AM3+ a FM1 až FM2+ a také s AM4.

Vnitřní základ je konvenční, ze základny jde šest heatpipe ve tvaru U s jedním koncem v přední a druhým v zadní věži. Žebrování je klasicky hliníkové a vše má ještě černou povrchovou úpravu. Zásadní odlišností je zaoblený vnější tvar obou pasivních částí, protože se nepočítá s osazením ventilátorů na vnější strany. Ventilátor SF120R (120mm s 25mm tloušťkou) je umístěn mezi obě věže a je jen jeden. Rozměry celku dosahují 13,5 × 12,5 cm s výškou 16,5 cm.

Otáčky ventilátoru se pohybují v rozsahu 650 – 2000 RPM (s obvyklou 10% tolerancí), k čemuž Cooler Master uvádí hlučnost 8 –30 dB. Při plných otáčkách je statický tlak 2,0 mm vodního sloupce a průtok 57,3 kubických stop. Pokud vás to zajímá, maximální spotřeba by měla být 1,92 W (proud pro ventilátor 0,16 A).

Konstrukce chladiče Cooler Master MasterAir MA620M

Ventilátor schovávají (a kdo ví, možná taky trochu zvukově izolují?) po stranách kryty přes mezeru mezi věžemi a shora pak dekorativní kryt, který je opatřen dekorativními pruhy s adresovatelnou RGB iluminací pomocí LED, kterými je možné provádět různé efekty stejně jako na Wraith Ripperu. Mezi nimi je také šestiúhleníkové logo Cooler Master, které je nasvíceno zároveň s pruhy.

Spodek upevňovacích šroubů chladiče Cooler Master MasterAir MA620M. Jdou celou výškou pasivu, takže se šroubují zeshora

Toto víko má ještě jednu funkci – jsou v něm vyvedené hlavy dvou dlouhých šroubů, kterými se chladič upíná. Upevňovací systém je převzatý z Wraith Ripperu a mohl by být lákadlem tohoto chladiče. Nevyžaduje totiž šroubování v špatně přístupném prostoru kolem socketu. Do přichystaného upínacího mechanismu zapadají ony dlouhé šrouby, které jsou vyvedené až úplně nahoru skrze celou tloušťku pasivu. V praxi tedy jenom chladič položíte/přimáčknete na procesor, správně nastavíte polohu a pak jen došroubujete z horní strany. U Wraith Ripperu se šroubuje přímo do závitů socketu TR4, takže je to maximálně jednoduché, zde se musí nejdřív nainstalovat upevňovací rámeček.

Záruka chladiče je pětiletá a asi se musíte připravit, že za designový vklad a ony ozdoby se bude něco připlácet. U nás Cooler Master MasterAir MA620M ještě vyhledávače cen neregistrují, ale ve velké Británii se rozjely předobjednávky za 90 liber. To by v našich končinách znamenalo cenu 101 € nebo 2600 Korun českých.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Thermalright chystá velký dvouvěžový chladič s 8mm heatpipe

V dnešní době jsou mezi hráči a nadšenci do počítačů v oblibě vizuálně atraktivní all-in-one chladiče, které tak berou práci nejvýkonnějším vzduchovým chladičům. Proto těší, když se objeví nějaký nový ambiciózní vzduchový chladič, který by mohl do této oblasti zase přivát svěží vítr. Takovou novinku teď předvede Thermalright Frost Spirit 140: hodně masivní dvouvěžový chladič, jenž by mohl vyzvat klasiku typu Noctua NH-D15. Celý článok „Thermalright chystá velký dvouvěžový chladič s 8mm heatpipe“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Všetkými farbami hýri už i Fortis 3. A nie je to jediná úprava

Firmu SilentiumPC spopularizovala predovšetkým veľmi úspešná séria chladičov Fera. V jej tieni sú však desiatky ďalších produktov, ktoré sa títo Poliaci snažia zatraktívňovať. Minimálne teda pre bežných spotrebiteľov kupujúcich očami, pretože ide o skrášľovaciu procedúru pridaním LED RGB. Čerešničkou na torte pre Fortis 3 RGB je potom kompletné poniklovanie od coldplatu až po predposledné rebro. Celý článok „Všetkými farbami hýri už i Fortis 3. A nie je to jediná úprava“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Nízkoprofilový top-flow Scythe realitou. V podobe Shuriken 2

Chladiče s ventilátormi ženúcimi vzduch proti doske boli oproti vežiam vždy v menšine. Ktovieaký výber nie je ani teraz, no čo sa za posledné roky zmenilo, je pomer veľkých k malým chladičom. Zatiaľ čo obrie konštrukcie so 140mm ventilátormi príliš nepribúdajú, z nových modelov SFF sa tešíme často. A obzvlášť teraz, keď ponuku rozširuje i Scythe, špecialista na strednú triedu a dominanciu v nej. Celý článok „Nízkoprofilový top-flow Scythe realitou. V podobe Shuriken 2“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (5) Pridať komentár

 1. Chybívá docela často zásadní údaj, hmotnost. Postavit ho v testu proti NH D15 samozřejmě, i v pasivním režimu.

  1. Dobrá poznámka, bohužel pokud jsem něco nepřehlédl, tak ve specifikacích váha není nikde řečená.

    1. To teda, Noctua D15 váží s oběma ventilátory 1.32 kg a to už je pěkná bestie. S vahou 1.6 kg už bych se možná i začal bát o prohýbání základní desky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *