Site icon HWCooling.net

Regnum 400 ARGB – Najvybavenejšia skrinka Endorfy v teste

Testy chladenia základnej dosky

Postupnou evolúciou a vylepšovaním sa skrinky Endorfy (predtým SilentiumPC) Regnum z nižšej triedy prepracovali na opačnú stranu potrfólia, ku špičke. Model „400“ s osvetlením RGB stojí už cez sto eur, ale nepriplácate si len za atraktívny vizuál. Vo výbave sú až štyri ventilátory, z ktorých tri sú za dobre priedušnou maskou. Narazili sme ale aj na veci, čo sa dajú ešte posunúť, zdokonaliť.

Malé retrospektívne intro: Skrinky Regnum kedysi patrili do low-endu, ale postupne naprieč generáciami sa z neho vymanili a toto miesto najprv zaujala novšia séria Signum a neskôr Ventum. Zároveň poľská firma svojho času zrušila sériu Gladius (kategoricky nad Regnum) a pozícia sa celkom obrátila. Na vrchu ponuky skriniek Endorfy je teraz testovaná Regnum 400 ARGB.

Základné parametre

ParametreEndorfy
Regnum 400 ARGB
Parametre
PodporaMini-ITX, mATX, ATX
Pozícia na zdrojATX
Chladič CPUdo 162 mm
Grafická kartado 370 mm
Ventilátor8× 120 mm (4× predinštalované)/4× 140 mm
Montáž radiátorov1× do 360 mm + 1× do 280mm
2,5" pozície2 + 2 zdieľané
3,5" pozície2 zdieľané
DVD/BR0
Rozmery [V/D/Š] (a objem)472 × 442 × 220 mm (46 l)
Hmotnosť6,3 kg
Materiályoceľ + plast + temperované sklo
Konektivita2× USB 3.2 gen. 1 + 2× 3,5mm jack
Orientačná cena95 eur/2223 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-2322" as a base selector for example: #supsystic-table-2322 { ... } #supsystic-table-2322 tbody { ... } #supsystic-table-2322 tbody tr { ... } */

Exteriér

Skrinka je v kartónovej škatuli bezpečne istená polystyrénom, ktorý sa trochu drobí tak ako aj pri väčšine iných skriniek, kde sa nepoužil na výstelku molitan. Príslušenstvo obsahuje len to najnutnejšie pre osadenie hardvéru. Skrutky a jednorázové sťahovacie pásky spolu s obrázkovým návodom.

Temperované sklo v pozícii ľavej bočnice je uchytené na všetkých rohoch cez skrutky, ktoré ho držia na svojom mieste. Osobne sa mi tento štýl úchytu skla nepáči. Vždy mám pocit, že sa mi pred nasadením prvej skrutky zošmykne a vypadne. Skrutka je na ploche, kde sa dotýka skla osadená mäkkou podložkou, aby ho nepoškodila. Vyhotovenie skrutiek je na dobrej úrovni. Žiadne vytečené lepidlo z podložky a ani sa nerozpadávajú. Sklo má atypickú hrúbku, niečo málo cez 3,9 milimetra.

   

Predný panel je zložený z dvoch častí. Prvá je veľký prachový filter s jemnou perforáciou, ktorá zachytí aj drobnejšie nečistoty. Jej vybratie je vďaka madlu a magnetom na jej bokoch rýchle a jednoduché. Nemusíte kvôli čisteniu nič rozoberať. Druhá časť je rám, ktorý odďaľuje filter od ventilátorov a zároveň ich na sebe drží.

   

Cvoky z druhej časti už držia pevne na konštrukcii. Čelo demontujete potiahnutím madla zospodu skrinky. Po jeho odstránení sa dostanete k ventilátorom. Tie sú tri a jedná sa o 120 mm modely Stratus 120 PWM ARGB. Tvarom sú podobné Fluctusom, ktoré sme už testovali, ale nemajú zúbky na lopatkách a s 1400 ot./min sú pomalšie. Ak by ste ich chceli vymeniť za iné, tak je tu aj možnosť inštalácie 140-milimetových. Tie sa ale vojdu už len dva. Radiátor kvapalinového chladiča je možné nainštalovať dopredu do formátu 360 mm (tzn. vrátane 280 mm).

Panel I/O na vrchnej časti skrinky je smerovaný pozdĺž pravého boku. Ak budete mať skrinku pod stolom, tak kvôli jeho smerovaniu môžete mať komplikovanejší prístup k vzdialenejším konektorom. Tam sú umiestnené dva porty USB a medzi nimi rovnaký počet 3,5 mm jackov (zvlášť na slúchadlá, zvlášť na mikrofón). V danej cenovej kategórii mi tu ale chýba konektor USB-C, ktorý je čím ďalej tým viac používané. Tlačidlo pre zmenu režimu osvetlenia ventilátorov alebo pre reštart (záleží od zapojenia) je mierne zapustené do konštrukcie. Nakoľko je jeho priemer malý a treba ho stlačiť hlbšie, tak jeho stláčanie nie je vôbec pohodlné. Hlavne ak meníte režim podsvietenia a potrebujete sa medzi nevyhovujúcim preklikať. Následne sú tu umiestnené dve diódy, jedna pre aktivitu disku a druha indikuje stav zapnutia. K veľkému tlačidlu zapnutia nemám žiadne výhrady. Dokonca aj hmatovú odozvu má veľmi znateľnú.

Zbytok vrchnej časti je pokrytý jemným prachovým sitom. Jeho ľavá strana začína hneď od temperovaného skla. Spolu so zapustením na úrovni konštrukcii táto časť vyzerá dobre. Otvory v perforácii sú väčšie, zhruba jeden milimeter. Keďže sú tu pozície primárne určené na vysávanie vzduchu zo skrinky, tak to nepovažujem za nedostatok. Viete sem osadiť 240/280 mm radiátor kvapalinového chladiča alebo dva 120/140 mm ventilátory, ktoré sa postarajú o ľahší odvod ohriateho vzduchu.

   

Zadná strana je štandardne vybavená otvorom pre panel I/O základnej dosky a vedľa neho výduch pre formát ventilátora 120 mm. Ten je aj osadený, rovnaký Stratus ako sú aj vpredu. Hrúbka skrinky nepustí a väčší sa sem nezmestí. Pre rozširujúce karty PCI Express tu je sedem pozícií, ktoré majú jednoduchú krytku na skrutky pre príjemnejší vzhľad aj v tejto časti skrinky. V spodnej časti nechýba otvor pre zdroj ATX.

Osobne som sklamaný zo skrutiek, ktoré držia pravú bočnicu. Pri takmer sto eurovej skrinke si viem predstaviť použitie skrutky s dvojitým závitom. Tie netreba z bočnice vyťahovať pri jej otváraní a tak je menšia šanca, že sa stratia.

   

Spodná časť je jedno veľké sito na magnetoch. To má rovnaké otvory ako aj vrchné sito, čo je dosť nešťastné riešenie. Zdroj tak môže v prašnejšom prostredí alebo pri uložení na zemi natiahnuť menšie nečistoty priamo do seba, alebo ďalej do skrinky. Aby ale bolo kade chladný vzduch ťahať, tak nožičky držia skrinku necelých 20 mm od zeme. Ich priľnavosť nie je vysoká a skrinkou pohnete už pri vynaložení menšej sily.



Postupnou evolúciou a vylepšovaním sa skrinky Endorfy (predtým SilentiumPC) Regnum z nižšej triedy prepracovali na opačnú stranu potrfólia, ku špičke. Model „400“ s osvetlením RGB stojí už cez sto eur, ale nepriplácate si len za atraktívny vizuál. Vo výbave sú až štyri ventilátory, z ktorých tri sú za dobre priedušnou maskou. Narazili sme ale aj na veci, čo sa dajú ešte posunúť, zdokonaliť.

Interiér

Vnútro je dostatočne objemné pre väčšinu súčasných komponentov. Základné dosku sú podporované vo formátoch Mini-ITX, mATX a ATX. Vežovitý chladič procesora sa do skrinky zmestí do maximálnej veľkosti 162 mm. Na tých najväčších „velikánov“ ako napríklad NH-D15 môžete zabudnúť. No stále je tu dostatok priestoru vybrať ten aj relatívne veľký. Pre grafické karty máte priestor až k prednému panelu 370 mm. Pri osadení radiátora kvapalinového chladiča si budete musieť jeho hrúbku aj s ventilátormi odpočítať.

Vpredu je zo stropu tunela vynechaných 60 mm pre radiátor kvapalinového chladiča. Na zbytok stropu môžete osadiť dva 120 mm ventilátory a to musím pochváliť. Vďaka veľkej perforácii môžu pozitívne prispieť k lepšiemu chladeniu grafickej karty. Veľakrát zostane strop tunela nevyužitý alebo sú tam ďalšie pozície pre úložiská. Regnum to má presne naopak. Pre úložiská tu pozície nie sú.

Taktiež tu je dosť veľký výrez pre zapojenie káblov na spodnú časť dosky. Často sa mi stáva, že pri zapájaní audia na vrchný panel I/O, či ovládanie skrinky, musím káble až neprirodzene ohýbať. Tento výrez túto nepríjemnosť elegantne vyriešil.

   

Otvory umiestnené vyššie na podnose sú osadené gumovými priechodkami pre celistvejší vzhľad. Aj keď je tu necelých 20 mm priestoru pre káble a prestrčíte tade aj tie hrubšie, tak sa zo svojej pozície priechodka ľahko vyvlečie. Ukotvená je slabo a pri inštalácii sa mi nie jeden raz vyvliekla. Nasadenie je ale vcelku rýchle a nie je z toho žiadna pohroma, len práca naviac.

   

Na pravej časti podnosu sú otvory pre uchytenie dvoch 2,5″ úložísk. Štyri skrutky a podložky nainštalujete na hardvér a jednoducho ho na konštrukciu nasuniete. Jediná nevýhoda týchto pozícií je, že smerovanie konektorov úložiska je tesne pri ventilátoroch alebo priechodkách. Tam je umiestnená aj väčšina káblov, tak medzi sebou kolidujú.

   

Zozadu už nie je taký uhladený pohľad ako vpredu. Môže za to hlavne väčšie množstvo káblov z ventilátorov. Pre správu kabeláže môžete využiť štyri sťahovacie pásky na suchý zips, z príslušenstva jednorázové sťahovacie pásky a až 21 pozícií, kam ich umiestniť. Aj s kabelážou od zdroja sa vám to musí zmestiť do priestoru veľkého 28 mm.

Celý hardvér, čo do skrinky dáte, pevne držia plechy o hrúbke solídnych 0,8 mm. Plechová bočnica sa mierne prehýba, čo sa dá očakávať kvôli veľkosti. Zbytok konštrukcie je pevný a k ohnutiu podnosu je treba vynaložiť väčšiu silu.

   

Tam kde väčšinou býva miesto pre 2,5″ úložisko (priamo za základnou doskou), je umiestnený rozbočovač. Ten slúži k napájaniu ventilátorov a ich podsvietenia, no taktiež ho dokáže riadiť. Preto aby mohol fungovať, je potrebné ho napájať káblom SATA priamo zo zdroja. Je škoda, že je tu priestor iba pre päť ventilátorov, zatiaľ čo do skrinky môžete osadiť až osem (vo formáte 120 mm). 

V tuneli vám pre zdroj a kabeláž nebude prekážať nič, ako napríklad často používaný priečinok pre úložiská. Vďaka tomu tu máte necelých 390 mm priestoru. Na spodnú časť tunela aj na jeho strop sa priamo ku konštrukcii pripevnia úložiská. Obe možnosti sú zdieľané, čiže sem môžete osadiť 3,5″ alebo 2,5″ HDD/SSD.

   

Správa kabeláže bola v tomto prípade trochu viac chaotická, než som očakával. Pre „čistejší“ vzhľad som vyskúšal umiestniť 2,5″ úložisko na opačnú stranu podnosu než to výrobca odporúča. Veľmi som si tým so správou kabeláže nepomohol. Ale dá sa osadiť aj takto opačne. Najhoršie na tom bola ale aj tak guča káblov od ventilátorov priamo pod rozbočovačom, ktorú som už nevedel upratať. No koniec koncov, aj takýto neporiadok mi skrinka odpustila a bočnicu som bez ťažkostí nasadil na svoje miesto.

   



Postupnou evolúciou a vylepšovaním sa skrinky Endorfy (predtým SilentiumPC) Regnum z nižšej triedy prepracovali na opačnú stranu potrfólia, ku špičke. Model „400“ s osvetlením RGB stojí už cez sto eur, ale nepriplácate si len za atraktívny vizuál. Vo výbave sú až štyri ventilátory, z ktorých tri sú za dobre priedušnou maskou. Narazili sme ale aj na veci, čo sa dajú ešte posunúť, zdokonaliť.

Metodika testovania

Skrinka vám príde už so štyrmi ventilátormi Stratus 120 PWM ARGB. Tri sú vpredu na nasávanie chladného vzduchu do skrinky a jeden vzadu, na vysávanie toho teplého. Tak je to vo východiskovom nastavení, ktorého výsledky majú v popise „(3+1 fan)“, to znamená tri vstupné k jednému výstupnému ventilátoru. V druhej testovacej konfigurácii „(2+2 fan)“ je jeden ventilátor presunutý spredu (spodný) na strop skrinky.

Testovanie beží v domácich podmienkach, kde sa snažím o čo najpresnejšie výsledky. V miestnosti je počas testovania teplota vzduchu pred skrinkou 23 stupňov Celzia a minimálna hlučnosť, ktorú viem merať hlukomerom Voltcraft SL-100, je 32,4 dBA. Snímač hlukomera je zarovnaný na stred vrchnej strany skrinky vo vzdialenosti 10 cm, pre čo najlepšie meranie rozdielu rýchlosti ventilátorov, ktoré mením pomocou základnej dosky. K jednoduchému porovnaniu k ostatným skrinkám sú vždy regulované na fixné úrovne hluku. 

Jednotlivé komponenty sú zahrievané po dobu 10 minút v syntetických záťažových testoch FurMark a súbežne s Prime95 (vlastné nastavenia). Táto doba je dostatočne dlhá, aby sa všetky komponenty dostatočne zahriali. Medzi testami sú potom 15-minútové chladiace prestávky, počas ktorých sa teploty komponentov (a i teplota vzduchu v skrinke) dostanú na východiskovú úroveň.

Hlučnosti režimov:

Testovacia konfigurácia
ProcesorAMD Ryzen 7 3700X
Základná doskaASRock X570 Taichi
Chladič procesoraScythe Fuma rev. 2 (single fan)
Teplovodivá pastaNoctua NT-H2
Grafická kartaAsus RTX 2060 Super Dual
RAMPatriot, 2× 8GB, 3600 MHz/CL17
SSDWestern Digital Blue 500GB (2280)
Napájací zdrojCorsair RM750X
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1456" as a base selector for example: #supsystic-table-1456 { ... } #supsystic-table-1456 tbody { ... } #supsystic-table-1456 tbody tr { ... } */




Postupnou evolúciou a vylepšovaním sa skrinky Endorfy (predtým SilentiumPC) Regnum z nižšej triedy prepracovali na opačnú stranu potrfólia, ku špičke. Model „400“ s osvetlením RGB stojí už cez sto eur, ale nepriplácate si len za atraktívny vizuál. Vo výbave sú až štyri ventilátory, z ktorých tri sú za dobre priedušnou maskou. Narazili sme ale aj na veci, čo sa dajú ešte posunúť, zdokonaliť.

Testy chladenia CPU a GPU








Postupnou evolúciou a vylepšovaním sa skrinky Endorfy (predtým SilentiumPC) Regnum z nižšej triedy prepracovali na opačnú stranu potrfólia, ku špičke. Model „400“ s osvetlením RGB stojí už cez sto eur, ale nepriplácate si len za atraktívny vizuál. Vo výbave sú až štyri ventilátory, z ktorých tri sú za dobre priedušnou maskou. Narazili sme ale aj na veci, čo sa dajú ešte posunúť, zdokonaliť.

Testy chladenia základnej dosky











Postupnou evolúciou a vylepšovaním sa skrinky Endorfy (predtým SilentiumPC) Regnum z nižšej triedy prepracovali na opačnú stranu potrfólia, ku špičke. Model „400“ s osvetlením RGB stojí už cez sto eur, ale nepriplácate si len za atraktívny vizuál. Vo výbave sú až štyri ventilátory, z ktorých tri sú za dobre priedušnou maskou. Narazili sme ale aj na veci, čo sa dajú ešte posunúť, zdokonaliť.

Testy chladenia SSD




Zahrievanie vzduchu pod stropom





Postupnou evolúciou a vylepšovaním sa skrinky Endorfy (predtým SilentiumPC) Regnum z nižšej triedy prepracovali na opačnú stranu potrfólia, ku špičke. Model „400“ s osvetlením RGB stojí už cez sto eur, ale nepriplácate si len za atraktívny vizuál. Vo výbave sú až štyri ventilátory, z ktorých tri sú za dobre priedušnou maskou. Narazili sme ale aj na veci, čo sa dajú ešte posunúť, zdokonaliť.

Záver

So štyrmi ventilátormi Stratus vo formáte 120 mm v kombinácii s otvoreným predným panelom si skrinka viedla podľa očakávaní. S chladiacim výkonom sa dostala na úroveň skriniek ako Meshify 2 Compact či Pure Base 500DX. Pri premiestnení spodného ventilátora spredu a jeho umiestnením pod strop môžete ešte o malý kúsok stiahnuť teploty z procesora, no môže to byť na úkor iných komponentov.

Konštrukcia skrinky je ako celok vymyslená dobre aj keď s nejakými drobnými nedostatkami. Napríklad absencia konektora USB-C, ktorý sa používa čoraz viac. Taktiež mohli byť pri 100-eurovej skrinke použité skrutky plechovej bočnice s dvojitým závitom. Sú iba s jedným a tak ich musíte vytiahnuť, niekde položiť a stále sa môžu niekde stratiť. Taktiež mi chýba jemný nylónový filter pod zdrojom. Hlavne, keď je možné na tunel umiestniť dva ventilátory, ktoré môžu zo zeme nasať drobný prach. Ale musím pochváliť, že vám nezabudli tieto pozície pre ventilátory na tuneli ponúknuť. Do skrinky vďaka tomu môžete osadiť až osem 120 mm ventilátorov. Veľkou výhodou sú aj použité pevné plechy a voľný priestor v tuneli – je bez priečinka na úložiská. Tie sa osádzajú priamo na konštrukciu a tak šetria miesto v tuneli.

Jediná ťažkosť pri inštalácii komponentov bola správa kabeláže. Vertikálna cestička uloženia káblov, kadiaľ sa ich ťahá väčšina, je priamo na priechodkách. To ich organizáciu príliš neuľahčuje. Navyše, pri hrubších kábloch sa vám môžu gumené krytky vyvliecť a budete ich musieť dávať naspäť. Aj keď som mal väčšiu guču káblov pokope, tak som bočnicu bez problémov zavrel a káble na ňu ani pri horšej správe netlačili.

Regnum 400 ARGB má svoje pre aj proti. Konštrukčne je riešená skvelo, až na správu kabeláže a chýbajúci konektor USB-C. Ak vám tieto relatívne drobnosti neprekážajú, tak sa vám skrinka odvďačí skvelým chladením. Za to si odnáša redakčné ocenenie „Approved“.

Endorfy Regnum 400 ARGB
+ Vysoký chladiaci výkon
+ Až štyri predinštalované ventilátory...
+ ... a ďalšie štyri ventilátorové pozície na voliteľné rozšírenie
+ Veľa priestoru v tuneli pre kabeláž
+ Kvalitné vyhotovenie skrinky
- Zospodu chýba jemný prachový filter
- Absencia konektora USB-C
- Horšia správa kabeláže
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-2323" as a base selector for example: #supsystic-table-2323 { ... } #supsystic-table-2323 tbody { ... } #supsystic-table-2323 tbody tr { ... } */