Site icon HWCooling.net

Test EVGA RTX 2080 Ti XC Ultra Gaming: poriadny mastodont!

Rozbor obslužného softvéru

Nová generácia grafických kariet Nvidie (Turing) znamená okrem nepreberného množstva nových modelov častokrát aj zmenu dizajnu. V EVGA to zobrali obzvlášť vážne a nové grafické karty tohto výrobcu sa výrazne líšia od predchádzajúcich na architektúre Pascal. Na exkluzívny test nám prišla RTX 2080 Ti XC Ultra s mimoriadne hrubým trojslotovým vyhotovením a dvojicou veľkých ventilátorov.

Základné parametre

ParametreEVGA GeForce RTX 2080 Ti XC Ultra Gaming
Grafické jadroNvidia TU102
GPU base/boost clock(1350/1650 MHz)
Počet procesorov CUDA4352
Typ (a frekvencia) pamätíGDDR6 (14 GHz)
Šírka pamäťovej zbernice352-bit
Priepustnosť zbernicePriepustnosť zbernice616 GB/s
Počet ROP/TMU88/272
Texture Fill Rate448.8 GT/s
Počet a priemer ventilátorov2× 85 mm
Chladenie2,75-slotové
Dĺžka grafickej karty*270 mm
Hĺbka grafickej karty**97 mm
Hmotnosť1315 g
TDP250 W
Orientačná cena (digitor.cz)1450 eur
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-200" as a base selector for example: #supsystic-table-200 { ... } #supsystic-table-200 tbody { ... } #supsystic-table-200 tbody tr { ... } */
*Tento rozmer nepočíta s jazýčkom na záslepke. Informuje teda o tom, koľko miesta ukrojú z vnútra skrinky.
**Merané bez konektora PCIe. To znamená, že ide o vzdialenosť od slotu po bočnicu. Podľa nej môžete predísť prípadnej nekompatibilite s menšími alebo atypickými skrinkami.

Detaily

XC Ultra Gaming je tretím najvyšším modelom v ponuke vzdušných chladičov. Vyššie modely sú XC2 Ultra Gaming a FTW3 Ultra Gaming. V ponuke sú aj dva modely s vodným – XC Hybrid Gaming a FTW3 Ultra Hydro Copper Gaming. Najlacnejší je model Black Edition Gaming, ktorý štartuje s cenovkou 999 USD.

   

Balenie nových kariet EVGA je vskutku originálne. Vertikálne krabice sú ojedinelé, no nie výnimočné. Stretnete sa s nimi napríklad pri Gainwarde. Unikátne je ale rozdelenie krabice napolovicu. Keď odnímete tú hornú, dostanete sa k samotnej karte, návodu, odznaku a adaptéru DVI.

   

Dizajn nových grafických kariet EVGA je prinajmenšom kontroverzný. Výrazná zmena oproti štýlu starších grafík sa veľa ľuďom na internete nepáči. Nové grafiky majú priehľadný plastový kryt, pod ktorým sa nachádzajú štyri odnímateľné plastové časti, ktoré si môžete vymeniť. Cieľom je umožniť používateľom prispôsobiť si kartu farebnej schéme zvyšku počítača. V ponuke sú čierne a červené dekory, ktoré si môžete zadarmo objednať na stránke výrobcu po registrácii karty a preukázaní objednávky.

Základný vzhľad karty nie je zrovna vábivý a na trhu sú rozhodne krajšie modely. Niekomu však môže nenápadný sivo-čierny vzhľad vyhovovať. Všetko je vecou vkusu a názor si tak spravte sami. Budeme testovať aj grafické karty ďalších výrobcov, XC Ultra sa tak nevyhne porovnaniu s inými modelmi.

   

Na zadnej strane nájdete kovový backplate s rôzne tvarovanými otvormi. Okrem toho že chráni kartu pred mechanickým poškodením, dodáva jej aj na kráse. A tieto otvory slúžia aj na odvod tepla z PCB grafiky. Problematické však bude čistenie, nakoľko práve v otvoroch sa velmi rýchlo a ľahko zachytáva prach. Keby bol backplate celistvý, nemal by ale zrejme také dobré termálne vlastnosti. Na backplate nenájdete žiadne podsvietenie ako pri iných výrobcoch, čo môže byť zase plus aj mínus v závislosti od individuálnych preferencií používateľa.

 

XC Ultra je pekný nomen omen, nakoľko karta je naozaj masívna. Prvýkrát sa mi do rúk dostala grafika s 2,75-slotovým dizajnom a je to v skutku „macek“.  Dĺžka karty je 27 mm, čo nie je nijako veľa. Tam kde karta vyniká, je hrúbka a hmotnosť.  Váži úctyhodných 1315 gramov a hrúbka uprostred karty je 53 mm. Reálne však karta v skrinke zaberá tri sloty. V ponuke je aj model XC, ktorý má klasický 2-slotový dizajn. XC Ultra sa kvôki hrúbke nemusí zmestiť do menších zostáv, je dobré mať preto na výber.

Vpredu môžete vidieť zaujímavý kryt chladiča, zvyčajne tu bývajú len ukončenia heatpipe. Vzadu je pre zmenu krásna ukážka trojslotového dizajnu. Nachádza sa tu tiež pätica výstupov – HDMI 2.0b, 3× DisplayPort 1.4 a USB-C (VirtualLink).

Karta je vybavená RGB podsvietením a iCX2 chladením (nie technológiou). Drahšie modely ponúkajú iCX2 technology, vďaka ktorej je možné merať teplotu na rôznych komponentoch a častiach karty. XC Ultra má síce iCX2 chladenie, no vybavená je len meraním teploty jadra v iCX zobrazení v aplikácii Precision X1.

   

Zaujímavým detailom je logo EVGA na lopatkách ventilátorov. Bližšie sa tiež môžete pozrieť na ukončenie karty, kde je vidieť aj napájacie káble ventilátorov. Detail napájacích konektorov a rebrovania chladiča zase umocňuje hrúbku karty. Pohľad na backplate ukáže, ako sa na ňom zachytáva prach, čo sme vytýkali v predchádzajúcich riadkoch.

   

Pri inštalácií XC Ultra som narazil na veľmi nezvyčajný problém – nešla úplne zasunúť do slotu. Inštaláciu som tak niekoľkokrát opakoval, žiaľ neúspešne. Vybral som preto základnú dosku Gigabyte Z390 Aorus Xtreme zo skrine, aby som sa na to lepšie pozrel. Ani keď bola doska mimo skrine, nedalo sa úplne zasnunúť kartu do PCIe slotu. Pri detailnejšom pohľade zboku dosky som objavil, kde je problém. Tým sú výstupky na kryte portov, ktoré budú slúžiť zrejme ako výstuha. Žiaľ tieto výstupky kolidovali s krytom audio čipu a nepekne ho poškriabali. Kryty som z dosky odmontoval a karta už potom sadla do slotu bez problémov. Vyskúšal som ju tak dať aj do ďalej dosky, tentokrát Z390-A Prime od Asus. Aj tu vznikli škrabance na kryte audia, no karta aspoň sadla do portu PCIe na prvýkrát.

Vyzerá to teda tak, že tieto výstupky spôsobujú celkom vážne problémy v oblasti kompatibility so základnými doskami, a to obzvlášť s tými drahšími modelmi. Nalejme si však čistého vína, kryty audia chýbajú už iba na tých najlacnejších doskách a RTX 2080 Ti rozhodne nie je karta do budget zostavy. Tento problém sme preposlali výrobcovi a po obdržaní odpovede ju doplníme sem do článku.

Než sa vrhneme na softvér a výsledky testov, pripravili sme porovnanie s Gigabyte RTX 2080 Ti Windforce OC, s ktorou bude XC Ultra súperiť. Windforce je v tomto porovnaní lacnejšou a menej vybavenou kartou. Reprezentuje ho „iba“ dvojslotový dizajn, ktorý je pri RTX 2080 Ti skôr výnimkou. Drvivá väčšina kariet je hrubšia kvôli masívnym chladičom, podobne ako XC Ultra.

   

Pri pohľade zboku a zozadu je rozdiel medzi kartami markantný. Takmer trojslotová XC Ultra pôsobí pri Windforce až giganticky, bude preto zaujímavé, či aj rozdiel v testoch bude taký výrazný. Zaujímavé ale je, že dĺžkou sa karty príliš nelíšia, napriek tomu, že Windforce má tri ventilátory a XC Ultra len dva.


Nová generácia grafických kariet Nvidie (Turing) znamená okrem nepreberného množstva nových modelov častokrát aj zmenu dizajnu. V EVGA to zobrali obzvlášť vážne a nové grafické karty tohto výrobcu sa výrazne líšia od predchádzajúcich na architektúre Pascal. Na exkluzívny test nám prišla RTX 2080 Ti XC Ultra s mimoriadne hrubým trojslotovým vyhotovením a dvojicou veľkých ventilátorov.

Rozbor obslužného softvéru

EVGA k svojim grafikám ponúka aj aplikáciu s názvom Precision X1. Ide o priamu konkurenciu pre MSI Afterburner alebo Aorus Engine. Na rozdiel od Afterburner však ponúka viac funkcií a aj ovládanie podsvietenia.

Na hlavnej obrazovke vidíte nastavenie jadra, pamätí, limitov aj ventilátorov podobne ako v Afterburner. Po kliknutí na jednotlivé sekcie sa zvýrazní daná časť. XC Ultra umožňuje zvýšiť power limit až na 130 %, Windforce OC len na 112 %.

   

   

Nastavenie ventilátorov je bohaté. Okrem základného nastavenia otáčok je možné každý ventilátor ovládať zvlášť či zobraziť ďalšie hodnoty a krivky. Vidieť tu môžete tiež spomínané iCX meranie, ktoré je dostupné len na jadre. XC2 Ultra a FTW3 majú týchto senzorov viac.

   

   

   

Ďalšou veľkou kapitolou je RGB podsvietenie:

To si môžete nastaviť už na základnej obrazovke alebo sa prepnúť na samostatné zobraznie pomocou nápisu LED v hornej lište. Na výber máte zo základných farieb a niekoľkých efektov. Vybrať si môžete napríklad dýchanie alebo dúhu či zmenu farby podľa teploty. V pokročilom režime máte na výber z väčšieho množstva farieb, no nerozumiem, prečo ten výber vyzerá ako vystrihnutý zo Skicáru (Paintu). To už dizajnéri v EVGA nestihli navrhnúť krajšie prostredie? Aplikácia ponúka synchronizáciu s ďalšími výrobkami EVGA vrátane NVLink mostíka druhej karty. To sme žiaľ nemali možnosť vyskúšať.

   

   

   

   

Ďalšiou podstatnou sekciou je montioring. Tu máte na výber z množstva parametrov, ktoré môžete priradiť jednému z ôsmich profilov.

   

A poslednou stránkou aplikácie sú nastavenia:

 

Nová generácia grafických kariet Nvidie (Turing) znamená okrem nepreberného množstva nových modelov častokrát aj zmenu dizajnu. V EVGA to zobrali obzvlášť vážne a nové grafické karty tohto výrobcu sa výrazne líšia od predchádzajúcich na architektúre Pascal. Na exkluzívny test nám prišla RTX 2080 Ti XC Ultra s mimoriadne hrubým trojslotovým vyhotovením a dvojicou veľkých ventilátorov.

Metodika testovania

Grafickú kartu sme testovali v domácom, nie laboratórnom prostredí. Napriek tomu bola snaha o čo najpresnejšie výsledky. Tie sú preto priemerom nameraných hodnôt z opakovaných testov. Pri porovnaní s ostatnými grafikami boli použité totožné komponenty. Ich zoznam je nasledovný:

Testovacia konfigurácia
ProcesorIntel Core i9-9900K
Základná doskaGigabyte Z390 Aorus Xtreme
Chladič procesoraFractal Design Celsius S36
Teplovodivá pastaNoctua NT-H1
RAMPatriot Viper RGB, 2× 8 GB, 3600 MHz/CL16
SSDSamsung 960 Pro 512 GB + Adata XPG SX8200 480 GB
Napájací zdrojSeaSonic Prime 1300 W (80Plus Gold)
SkrinkaFractal Design Define S2
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-193" as a base selector for example: #supsystic-table-193 { ... } #supsystic-table-193 tbody { ... } #supsystic-table-193 tbody tr { ... } */

Testy zahŕňajú syntetické benchmarky na porovnanie surového výkonu ako aj porovnania v reálnych hrách. Cieľom bolo zistiť rozdiely v širokom spektre testov a porovnať výkon grafických kariet pri základných taktoch aj po pretaktovaní. Okrem veľkého množstva výkonnostných testov v 1080/1440/2160p, nájdete v grafoch i testy spotreby a hlučnosti. Spotreba je meraná zariadením Zeon „inteligentnú domácnosť“. Vďaka mobilnej aplikácii môžeme počas testov realizovať screenshoty a z nich potom následne vypočítať priemery. Testy spotreby takto prebiehajú v 3DMarku, v ktorom je súbežne sledované zahrievanie (odčítavame maximálnu teplotu), priemerná frekvencia GPU detekovaná nástrojom HWinfo a nakoniec hlučnosť.

Na jej meranie hladiny hluku používame hlukomer Reed R8080, ktorý je na čo najvyššie rozlíšenie (a odfiltrovanie ševelenia napríklad vodnej pumpy) nakrátko vo vzdialenosti zhruba 5 cm od stredu grafickej karty. Najprv meriame hlučnosť pri impulznej modulácii (PWM) nastavenej na 30, 50, 80 a 100 % a potom i pri automatickom riadení v 3DMarku. Pretože výkon a spolu s ním i hlučnosť, je kolísavá, hlučnosť meriame vždy počas celého testu a do grafov vynášame priemernú hodnotu.

 

Nová generácia grafických kariet Nvidie (Turing) znamená okrem nepreberného množstva nových modelov častokrát aj zmenu dizajnu. V EVGA to zobrali obzvlášť vážne a nové grafické karty tohto výrobcu sa výrazne líšia od predchádzajúcich na architektúre Pascal. Na exkluzívny test nám prišla RTX 2080 Ti XC Ultra s mimoriadne hrubým trojslotovým vyhotovením a dvojicou veľkých ventilátorov.

Spotreba, zahrievanie a frekvencie GPU




 

Nová generácia grafických kariet Nvidie (Turing) znamená okrem nepreberného množstva nových modelov častokrát aj zmenu dizajnu. V EVGA to zobrali obzvlášť vážne a nové grafické karty tohto výrobcu sa výrazne líšia od predchádzajúcich na architektúre Pascal. Na exkluzívny test nám prišla RTX 2080 Ti XC Ultra s mimoriadne hrubým trojslotovým vyhotovením a dvojicou veľkých ventilátorov.

Úroveň hluku







Nová generácia grafických kariet Nvidie (Turing) znamená okrem nepreberného množstva nových modelov častokrát aj zmenu dizajnu. V EVGA to zobrali obzvlášť vážne a nové grafické karty tohto výrobcu sa výrazne líšia od predchádzajúcich na architektúre Pascal. Na exkluzívny test nám prišla RTX 2080 Ti XC Ultra s mimoriadne hrubým trojslotovým vyhotovením a dvojicou veľkých ventilátorov.

3D Mark, Unigine Heaven a Superposition












 

 

Nová generácia grafických kariet Nvidie (Turing) znamená okrem nepreberného množstva nových modelov častokrát aj zmenu dizajnu. V EVGA to zobrali obzvlášť vážne a nové grafické karty tohto výrobcu sa výrazne líšia od predchádzajúcich na architektúre Pascal. Na exkluzívny test nám prišla RTX 2080 Ti XC Ultra s mimoriadne hrubým trojslotovým vyhotovením a dvojicou veľkých ventilátorov.

Far Cry 5






 

Nová generácia grafických kariet Nvidie (Turing) znamená okrem nepreberného množstva nových modelov častokrát aj zmenu dizajnu. V EVGA to zobrali obzvlášť vážne a nové grafické karty tohto výrobcu sa výrazne líšia od predchádzajúcich na architektúre Pascal. Na exkluzívny test nám prišla RTX 2080 Ti XC Ultra s mimoriadne hrubým trojslotovým vyhotovením a dvojicou veľkých ventilátorov.

Assassin’s Creed Odyssey






 

Nová generácia grafických kariet Nvidie (Turing) znamená okrem nepreberného množstva nových modelov častokrát aj zmenu dizajnu. V EVGA to zobrali obzvlášť vážne a nové grafické karty tohto výrobcu sa výrazne líšia od predchádzajúcich na architektúre Pascal. Na exkluzívny test nám prišla RTX 2080 Ti XC Ultra s mimoriadne hrubým trojslotovým vyhotovením a dvojicou veľkých ventilátorov.

Shadow of the Tomb Raider




 

 

Nová generácia grafických kariet Nvidie (Turing) znamená okrem nepreberného množstva nových modelov častokrát aj zmenu dizajnu. V EVGA to zobrali obzvlášť vážne a nové grafické karty tohto výrobcu sa výrazne líšia od predchádzajúcich na architektúre Pascal. Na exkluzívny test nám prišla RTX 2080 Ti XC Ultra s mimoriadne hrubým trojslotovým vyhotovením a dvojicou veľkých ventilátorov.

Battlefield V









 

Nová generácia grafických kariet Nvidie (Turing) znamená okrem nepreberného množstva nových modelov častokrát aj zmenu dizajnu. V EVGA to zobrali obzvlášť vážne a nové grafické karty tohto výrobcu sa výrazne líšia od predchádzajúcich na architektúre Pascal. Na exkluzívny test nám prišla RTX 2080 Ti XC Ultra s mimoriadne hrubým trojslotovým vyhotovením a dvojicou veľkých ventilátorov.

GTA V






 

 

Nová generácia grafických kariet Nvidie (Turing) znamená okrem nepreberného množstva nových modelov častokrát aj zmenu dizajnu. V EVGA to zobrali obzvlášť vážne a nové grafické karty tohto výrobcu sa výrazne líšia od predchádzajúcich na architektúre Pascal. Na exkluzívny test nám prišla RTX 2080 Ti XC Ultra s mimoriadne hrubým trojslotovým vyhotovením a dvojicou veľkých ventilátorov.

Hodnotenie

EVGA RTX 2080 Ti XC Ultra Gaming zaujme netradičným riešením, ktoré kombinujú veľkú hrúbku s dvoma väčšími ventilátormi. Drvivá väčšina konkurenčných modelov ponúka tri ventilátory, aj keď nezriedka menšie a užšie so slabším prietokom. Väčšia hrúbka a množstvo rebier chladenia sa odrazilo na konštantne lepších teplotách ako na porovnávanej Windforce OC od Gigabyte.

UX Ultra je tak tichšia vďaka menším otáčkam dvojice ventilátorov a zároveň dosahuje aj nižšie teploty. Napriek tomu stabilne drží vyššie takty a dosahuje vo väčšine testov lepšie skóre. Práve vyššie takty majú za následok mierne vyššiu spotrebu. Po manuálnom pretaktovaní však spotreba letí razantne hore a to najmä vďaka možnosti zvýšiť power limit TDP až na 130 %.

Herné testy sú mierne chaotické a zlá optimalizácia má občas za následok neočakávané výsledky. V 4K však už zvyčajne XC Ultra dosahuje lepšie výsledky ako Windforce a tento trend sa potvrdil aj v Battlefield V so zapnutým DXR, kde každé fps naviac predstavuje značnú výhodu.

Karta nesie istú dávku kontroverzie pre svoj vzhľad a plastové priehľadne telo. Idea prispôsobenia karty vlastnému vkusu je určite zaujímavá a EVGA k vyššiemu modelu FTW3 ponúka už aj karbónové telo a vymeniteľné časti. V základnom vzhľade však XC Ultra môže pôsobiť až fádne, čo v silnej konkurencii môže byť nevýhoda.

Príjemným prekvapením je aplikácia Precision X1, ktorá prináša moderný dizajn, ľahké a zrozumiteľné ovládanie a množstvo funkcií. Chce to ale ešte popracovať na výbere farieb podsvietenia, iné výhrady nemám. V budúcnosti si snáď ukážeme viac možností iCX2 na nejakej vyššej karte.

EVGA RTX 2080 Ti XC Ultra Gaming
+ masívne a tiché chladenie
+ vysoké takty už v základe
+ kvalitné spracovanie
+ skvelé výsledky po OC (130 % power limit)
+ backplate
+ aplikácia Precision X1
- po OC veľký nárast spotreby
- problém s výstuhami krytu I/O
- fádny vzhľad
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-201" as a base selector for example: #supsystic-table-201 { ... } #supsystic-table-201 tbody { ... } #supsystic-table-201 tbody tr { ... } */