Site icon HWCooling.net

Test Philips Momentum 32M1N5800: 32″ s UltraHD a 144 Hz

Detaily

Philips sa dlho zameriaval skôr na pracovné a multimediálne monitory, ale zdá sa, že vážne to začína myslieť aj s hernými. Po konzolovo zameranom modeli 329M1RV máme na stole 32M1N5800, ktorý ponúka rovnaký 32″ 4K 144 Hz HDR displej, no v o niečo agresívnejšom dizajne. Cieľom testu bude porovnať tieto dva modely a nájsť rozdiely medzi nimi, keďže papierové parametre sú veľmi podobné.

Základné parametre

ParametrePhilips
Momentum 32M1N5800
ParametreAlfa Gamer Pro 60S
Displej31,5" IPS, 16:9, rovný, matný
Rozlíšenie3840 × 2160 px
Obnovovacia frekvencia144 Hz
Panel10-bit
FreeSyncáno, Premium, 48–144 Hz, G-Sync Compatible
Doba odozvy1 ms (GTG a MPRT)
Jas500 nitov
Kontrast1000:1
Farebné režimysRGB: 124 %, AdobeRGB: 87,5 %, NTSC: 113 %
Vstupy2× HDMI 2.1, 2× DisplayPort 1.4
USB hubáno
Audio vstup/výstupnie/áno
Reproduktoryáno, 2× 5W
VESAáno (100 × 100)
Orientačná cena900 €/22 200 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1493" as a base selector for example: #supsystic-table-1493 { ... } #supsystic-table-1493 tbody { ... } #supsystic-table-1493 tbody tr { ... } */

Balenie a výbava

Farebné balenie 32M1N5800 akoby z oka vypadlo tomu pri 329M1RV. Opäť teda vidíme vyobrazenie monitora a niekoľko základných parametrov ako 4K rozlíšenie so 144 Hz, panel IPS, certifikácia DisplayHDR 400 alebo možností polohovania a zobrazenia viacerých vstupov naraz.

Obsah balenia prináša všetko potrebné na fungovanie, ako je napájací kábel, káble HDMI a DisplayPort či technickú dokumentáciu. Na rozdiel od 329M1RV však chýba kábel USB-C a nahradený bol káblom USB typu B. Znovu chválim papierové viazače káblov, ktoré nahradili plastové sťahovacie pásky.

Jedným z hlavných rozdielov medzi súrodencami je vyhotovenie stojana. Testovaný kúsok ponúka základňu v tvare C na rozdiel od T, ktoré sme videli v teste 329M1RV.

Odlišná je aj druhá časť stojanu, ktorá je mierne prehnutá a výrazne tenšia. Ani tu nechýba organizér na káble. Ten sa osvedčil na upratanie káblov za monitorom.

Spojenie týchto dvoch častí stojana je jednoduché a rýchle, nakoľko obe časti stojana len zasadíte do seba a dotiahnete skrutku prstami, bez nutnosti použitia skrutkovača.

   

Ďalšia výrazna zmena je vyhotovenie zadnej časti, ktorá ponúka dvojfarebné prevedenie sivej a čiernej s textúrou. Na rozdiel od 329M1RV sa tu však nenachádzajú žiadne LED, 32M1N5800 teda neponúka Ambiglow podsvietenie. Nechýba ale úchyt VESA 100 × 100, ktorý slúži na montáž stojana k telu monitora. Zadná strana podľa stránky výrobcu ponúka antibakteriálnu úpravu s ionizovaným striebrom pre zabránenie zachytávania a rastu baktérií na dotykových miestach, čo bude najmä okolo joysticku.

Stačí stojan len zasunúť do dvojice otvorov a zakliknúť spodnú časť. Rýchlosť a jednoduchosť montáže je tu zvládnutá na jednotku, no nejde o nič výnimočné. Rovnaké riešenie ponúka väčšina konkurencie. Akonáhle je potrebné použiť nejaké nástroje alebo postup vyžaduje viacero krokov, bolo by to určite terčom mojej kritiky, nič také tu však nehrozí.

Po zložení sa môžeme pozrieť na prednú stranu. Tej dominuje displej s bezrámikovým dizajnom na troch stranách. Spodná brada je o niečo tenšia ako pri 329M1RV, čo chválim.

Zadnú stranu sme si už opísali vyššie, po aplikácii stojana je lepšie vidieť kontrast medzi sivou a čiernou časťou, ako aj textúrou na čiernej časti.

Prejdime ku konektivite, ktorá sa nachádza na spodnej strane. Rozdielom oproti súrodencovi je zníženie počtu portov HDMI z troch na dva a naopak pridanie jedného DisplayPortu. Opäť platí, že ide o HDMI 2.1 a DisplayPort 1.4, ktoré podporujú 4K 120/144 Hz a sú tak vhodné pre pripojenie počítača aj nových herných konzol. Zachovaný bol audio jack a štvorica portov USB na pripojenie príslušenstva, z ktorých dva slúžia aj na nabíjanie.

Azda najdramatickejší rozdiel oproti 329M1RV je absencia portu USB-C a tým pádom aj funkcie KVM switch na jednoduché používanie jedného príslušenstva pre dva počítače. Takisto už nie je možné pripojenie k notebooku pomocou jedného kábla, ktorý slúži na prenos videa, dát aj nabíjanie.  Posledným konektorom vo výbave je ten napájací a znovu stojí za zmienku, že monitor má integrovaný zdroj, vďaka čomu stačí pripojiť len kábel bez zvyčajnej „tehly“ ako mávajú iné monitory.

Po zapnutí monitora vidieť „bezrámčekový“ dizajn v praxi, 329M1RV v tejto oblasti ponúka to, čo väčšina monitorov na trhu, a je to skôr stojan, ktorý pridáva zopár bodov v oblasti elegancie.

V porovnaní so súrodencom 329M1RV má mierne navrch v estetickej stránke vďaka tenšiemu a zaujímavejšiemu stojanu a tenšej spodnej brade.

Monitor ponúka viaceré možnosti polohovania, medzi ktoré patrí aj výškové nastavenie v rozsahu 130 mm. V najnižšom bode je 85 mm od podložky spodnou hranou a 505 mm vrchnou hranou. V najvyššej polohe je vo výške 215 mm a 635 mm pre vrch displeja. Opäť pre porovnanie, 329M1RV dokázal ísť výrazne nižšie, len na 40 mm od podložky, naopak v maximálnej výške mal spodnú hranu len na 165 mm. Testovaný 32M1N5800 teda nedokáže ísť tak nízko, no naopak ho viete zdvihnúť vyššie. A ešte jedna zaujímavosť, výška panelu je pri 32M1N5800 420 mm a pri 329M1RV 425 mm. Tento 5 mm rozdiel bude práve v spomínanej spodnej brade.

Displej si tiež viete naklopiť v rozsahu -5 až +20 stupňov. Pozitívna hodnota je vyššia než 15 stupňov pri súrodencovi.

Okrem toho monitor ponúka aj možnosť otáčania do strán o 45 stupňov v oboch smeroch, čo je opäť viac ako 20 stupňov, ktoré ponúkal 329M1RV.

Na rozdiel od 329M1RV stojan podporuje aj pivot, teda zmenu orientácie na výšku a to dokonca v oboch smeroch, čo je naozaj neobvyklé.

Backlight bleed testovaného kúsku je lepší, než aký ste videli pri 329M1RV. Malé odchýlky vidno pri okrajoch displeja a najmä v pravom hornom rohu, no rozhodne ide o výrazne lepší výsledok, aký sme zaznamenali pri súrodencovi. Samozrejme ako vždy platí, že každý panel je iný a váš kus môže byť lepší, ale aj horší. Uniformitu si v nasledujúcej kapitole premeriame aj kolorimetrickou sondou.




Philips sa dlho zameriaval skôr na pracovné a multimediálne monitory, ale zdá sa, že vážne to začína myslieť aj s hernými. Po konzolovo zameranom modeli 329M1RV máme na stole 32M1N5800, ktorý ponúka rovnaký 32″ 4K 144 Hz HDR displej, no v o niečo agresívnejšom dizajne. Cieľom testu bude porovnať tieto dva modely a nájsť rozdiely medzi nimi, keďže papierové parametre sú veľmi podobné.

Možnosti nastavení

Na ovládanie menu OSD slúži 5-smerový joystick, čo je môj najobľúbenejší spôsob ovládania. Joystick sa nachádza na pravom boku zo zadnej strany, je pomerne ľahké ho nahmatať, takže z pohľadou použiteľnosti hodnotím na výbornú. Za zmienku ešte raz stojí antibakteriálna ochrana s certifikáciou SIAA na zadnej strane monitora.

Pri pohybe joysticku do strán sú k dispozícii rýchle voľby vstupu a režimu obrazu.

Menu OSD už dobre poznáte z iných monitorov Philips a na rozdiel od 329M1RV sa tu nenachádza Ambiglow, čo je podsvietenie zadnej strany. Ostatné možnosti sú prakticky zhodné, nechýba teda možnosť nastavenia herných funkcií ako zmenu Smart Response, zapnutie zameriavača či ovládanie Adaptive Sync. Zapnúť si môžete režim LowBlue pre čítanie či ovládať frekvenciu vstupov HDMI medzi 120 a 144 Hz pre každý samostatne.

Taktiež nechýba ani režim PBP, na ktorý sa pozrieme nižšie, výber farebného profilu vrátane dedikovaného sRGB.

Nastavenia si môžete prepnúť do češtiny či zmeniť ich umiestnenie a priehľadnosť, ako aj čas vypnutia. V porovnaní s 329M1RV chýbajú nastavenia USB a prepínača KVM, o čom sme písali už pri portovej výbave.

Ako už bolo spomenuté, monitor ponúka režim PbP na zobrazenie dvoch vstupov vedľa seba. Pri 32″ tento režim dáva zmysel, no osobne si myslím, že PiP by bol užitočnejší. Ten tu ale žiaľ chýba. V režime PbP si viete obraz ponechať v 16:9 alebo využiť celú výšku a teda pomer strán 8:9.

Azda jediné čo monitoru od Philips chýba, je nejaká forma ovládania menu OSD pomocou aplikácie, čo ste už mohli vidieť pri viacerých monitoroch.




Philips sa dlho zameriaval skôr na pracovné a multimediálne monitory, ale zdá sa, že vážne to začína myslieť aj s hernými. Po konzolovo zameranom modeli 329M1RV máme na stole 32M1N5800, ktorý ponúka rovnaký 32″ 4K 144 Hz HDR displej, no v o niečo agresívnejšom dizajne. Cieľom testu bude porovnať tieto dva modely a nájsť rozdiely medzi nimi, keďže papierové parametre sú veľmi podobné.

Obrazové vlastnosti

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej má matricu IPS s uhlopriečkou 31,5″ a tradičným pomerom strán 16:9, rozlíšenie má 3840 × 2160 px, antireflexnú úpravu a rovnomerné rámčeky z troch strán. Hlavná predajná stránka displeja je 144 Hz obnovovacia frekvencia v kombinácii s FreeSync premium s rozsahom 48–144 Hz a taktiež certifikovanou podporou G-Sync, o čom som sa presvedčil hneď po pripojení displeja vďaka oznámeniu ako aj pri testoch. Výrobca udáva 124 % pokrytie spektra sRGB, 113 % pri NTSC a 87,5 % pri AdobeRGB, kontrast 1000:1 a 1 ms dobu odozvy GTG aj MPRT. Displej tiež dostal certifikáciu VESA DisplayHDR 400, výrobca udáva jas 500 nitov, čo je viac než zvyčajne vídame. Až na oficiálnu podporu G-Sync a nižšiu hodnotu AdobeRGB ide o rovnaké parametre, aké sme videli pri 329M1RV.

Kvalitu zobrazenia sme porovnali v základnom režime, teda takom, v akom bude monitor hneď po rozbalení. Sondou sme namerali 100 % sRGB, 83 % AdobeRGB, 94 % DCI-P3 a 82 % NTSC. Ide o navlas rovnaké čísla, aké sme videli pri 329M1RV, čo len potvrdzuje teóriu, že ide o takmer zhodné monitory. Testovaný kúsok ponúka o máličko nižší jas s hodnotou 471 nitov, čo je o cca 30 menej ako jeho brat, rovnako aj priemerná farebná odchýlka Delta E s hodnotou 1,31 je o máličko horšia ako hodnota 1,01 nameraná pri 329M1RV. V oboch prípadoch však ide o lepšie hodnoty, ako sme namerali pri AOC Agon 4 Pro, čo je monitor v rovnakej kategórii. Podobne ako pri teste zobrazenia čiernej bola viditeľná odchýlka v pravom hornom rohu, aj sonda si ju všimla.

Displej ponúka až päť režimov gama, ktoré okrem prvého presne zodpovedajú hodnotám z ich názvov, teda 1.8, 2.0, 2.2, 2.4 a 2.6. Prvý režim mal len minimálnu odchýlku 0,01. Nadštandardne veľa je aj farebných režimov, ktoré ponúkajú rôzne teploty od 5200 do 11700 K. Najvyšší nameraný kontrast pri 100 % jase bol 810:1 vo farebnom režime native, kde bol dosiahnutý aj maximálny jas 478 nitov. Podpora HDR je napriek vyššiemu jasu stále skôr papierová, kedže chýba nejaká forma local dimmingu, no tu som opäť asi zhýčkaný kvôli môjmu dennodennému používaniu OLED. Pre používateľov tohto monitora bude podstatné, že dokáže zobraziť HDR obsah či už pôjde o hry alebo videá, no pre pravý HDR zážitok sa treba pozrieť niekde inde.

Input Lag a Response Time

Na monitore sme odmerali aj input lag a to vo viacerých režimoch SmartResponse a pri aktívnom aj neaktívnom režime Low Input Lag.

Základné nastavenie s vypnutým Low input lag režimom a bez SmartResponse dosahuje dobu odozvy 23,4 ms. Postupným prepínaním SmartResponse sa dostaneme na 23,0 ms, čo je len minimálne zlepšenie. Oveľa dôležitejšie je aktivácia Low input lag režimu, kedy odozva dramaticky klesne na 11,0 ms. SmartResponse následne dokáže túto hodnotu znížiť tromi stupňami, a to Fast, Faster a Fastest. Nameraná hodnota potom klesne až na 10,6 ms. Namerané hodnoty sú opäť veľmi podobné tým z 329M1RV. Zapnutie Low input lag režimu je teda viac než odporúčané, ktorý z režimov SmartResponse vybrať nám lepšie povie ďalší obrázok.

Na stránke výrobcu nájdete informáciu o 1 ms response time GTG, teda rýchlosti obnovy pixelov. Dostupný je aj režim MPRT s 1 ms odozvou, no vtedy je neaktívny Adaptive Sync, dramaticky sa zníži jas a nie je možné ho ovládať. Mimo hrania navyše tento režim kvôli blikaniu obrazovky nie je vhodný, preto ostaneme pri testoch bez aktívneho MPRT. SmartResponse ponúka tri možnosti popri jeho deaktivácii. Pri rýchlom nastavení je rozdiel veľmi minimálny, rýchlejší a najrýchlejší však už trpia výrazným inverse ghostingom. Z dostupných režimov sa teda Faster/rýchlejší zdá ako najvhodnejší pre najnižší input lag aj minimalizáciu ghostingu bez nežiadúceho inverse ghostingu, hoci reálna zmena oproti stavu Off/vypnutý je naozaj len kozmetická. Na rozdiel od 329M1RV však v režime Faster nie je vidieť inverse ghosting.

Spotreba

Spotrebu meriame novou metodikou za pomoci multimetra UNI-T UT71E. Monitor pri 0 % jase a zobrazení bielej farby má spotrebu 25 W, pri 100 % jase je to viac ako dvojnásobok, konkrétne 61,4 W. Pre porovnanie sme namerali aj čiernu farbu, pri ktorej sa hodnoty líšia od bielej len minimálne – 0 % = 24,7 W, 100 % = 61,2 W, takže takmer vôbec. Nasleduje test spotreby pri zobrazení 4K HDR video Costa Rica na YouTube. Testovali sme režim HDR movie, v ktorom sa spotreba hýbala okolo 68,4–69,3 W. Ide o nižšie hodnoty ako pri 329M1RV, čo je viac než zaujímavé.

Monitor prišiel o Ambiglow aj konektor USB-C, preto žiadne ďalšie testy neboli možné.

Postupne budeme zbierať výsledky z dalších monitorov a hodnoty premietneme aj do grafov, ako býva u nás zvykom.




Philips sa dlho zameriaval skôr na pracovné a multimediálne monitory, ale zdá sa, že vážne to začína myslieť aj s hernými. Po konzolovo zameranom modeli 329M1RV máme na stole 32M1N5800, ktorý ponúka rovnaký 32″ 4K 144 Hz HDR displej, no v o niečo agresívnejšom dizajne. Cieľom testu bude porovnať tieto dva modely a nájsť rozdiely medzi nimi, keďže papierové parametre sú veľmi podobné.

Záver

Pri teste Philips Momentum 32M1N5800 som zažíval menšie Deja-vu, nakoľko veľa vecí zdieľa s Philips Momentum 329M1RV, ktorý sme testovali nedávno. Pochváliť tak opäť môžem 32″ 4K panel so 144 Hz frekvenciou, FreeSync Premium a v tomto prípade aj oficiálnu G-Sync kompatibilitou. Zaujímavosťou je nižšia spotreba, ktorá sa ale asi odrazila na jase nižšom o 30 nitov, ktorý je ale stále viac než dobrý. Medzi rozdiely okrem viditeľného stojanu s pivotom a menšou bradou treba rozhodne zaradiť absenciu portu USB-C a teda aj možnosti pripojenia notebooku jedným káblom či využitie KVM switch, ktorý sme videli práve pri 329M1RV.

Monitor na rozdiel od 329M1RV neponúka Ambiglow, čo je tiež jednou z unikátnych vlastností súrodenca. Ostatné aspekty monitora sú už prakticky zhodné, či už ide o menu OSD, ovládanie, reproduktory či kvalitu spracovania a rozhodujúcim aspektom tak môže byť už len cena, ktorá je v prípade 32M1N5800 asi o 100 eur nižšia než pri 329M1RV, teda cca 900 eur/22 200 Kč. Je už potom na vašom zvážení či potrebujete alebo chcete port USB-C a Ambiglow alebo uprednostníte nižšiu cenu a certifikáciu G-Sync.

Philips Momentum 32M1N5800
+ Väčšia uhlopriečka, vysoké rozlíšenie...
+ ... vysoká obnovovacia frekvencia (144 Hz) s FreeSync Premium a G-Sync Compatible
+ Bohaté možnosti pripojenia PC aj konzol
+ Elegantný dizajn netradičný pre herné displeje
+ Podanie farieb a jas
+ Nižšia spotreba ako mal podobný 329M1RV
+ Výborné možnosti polohovania
- Iba papierové HDR400 (hoci s vyšším jasom ako zvyčajne)
- Nemá konektor USB-C
- Absencia aplikácie OSD a hernej tematiky/funkcií
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1494" as a base selector for example: #supsystic-table-1494 { ... } #supsystic-table-1494 tbody { ... } #supsystic-table-1494 tbody tr { ... } */