Site icon HWCooling.net

Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia

Exteriér

Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek.

Základné parametre

ParametreFractal Design
North XL
Parametre
PodporaMini-ITX, mATX, ATX, E-ATX
Pozícia na zdrojATX
Chladič CPUdo 185 mm
Grafická kartado 413 mm
Ventilátor1× 80 mm/7× 120 mm/6× 140 mm (3× predinštalované)/2x 180 mm
Montáž radiátorov1× do 360/420 mm + 1× do 280/360
2,5" pozície2 + 2 zdieľané
3,5" pozície2 zdieľané
DVD/BR0
Rozmery [V/D/Š] (a objem)509 × 503 × 240 mm (57,5 l bez nožičiek)
Hmotnosť11,9 kg
Materiályoceľ + plast + temperované sklo + drevo + umelá koža
Konektivita2× USB 3.2 gen. 1 typ A + 1× USB 3.2 gen. 2 typ C + 2× 3,5mm jack
MSRP169,99 eur/4310 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-2989" as a base selector for example: #supsystic-table-2989 { ... } #supsystic-table-2989 tbody { ... } #supsystic-table-2989 tbody tr { ... } */

Exteriér

Všetko prišlo v štandardnej kartónovej škatuli, pričom jej obsah chráni molitanová výplň. V príslušenstve sú iba základné veci pre osadenie skrinky komponentmi. Nájdete tu rôzne skrutky, antivibračné podložky pre HDD a aj jednorázové sťahovacie pásky. Ako je pri značke Fractal Design zvykom, tak návod je podrobný aj s vizualizáciou daných úkonov.

Oproti už testovanému variantu je na prvý pohľad vidieť, že sa jedná o väčšiu skrinku. Tentokrát ale vo verzii s temperovaným sklom namiesto perforácie. Sklo je hrubé 2,85 mm, pričom švédsky výrobca deklaruje hodnotu troch milimetrov. Bočnica je zaistená v zadnom ráme skrinky cez dve skrutky. Tie aj po uvoľnení držia stále na bočnici, takže sa vám určite nestratia. Trochu je mi ale ľúto, že ako aj pri menšej skrinke North, tak aj tu nie je použitý beznástrojový západkový systém. Hlavne keď sa jedná o skrinku už vo vyššej cenovej triede.

   

Plná pravá bočnica je uchytená na skrinke rovnakým spôsobom akým je tá ľavá. Zapadne do rámu a zozadu sa hore a dole zaistí skrutkami. Hrúbka plechovej bočnice je 0,85 mm. Aj vďaka tomu je k pomere svojej plochy pevná a pri štandardnej manipulácii nejaví známky prehýbania.

   

Maska predného panelu je hlavný ťahák série skriniek North. Pre bielu skrinku je použitý dub a na čierny variant drevo z orecha. Drevo, ktoré používa Fractal, má mimochodom certifikáciu FSC. Ten zaručuje, že drevo pochádza zo zodpovedne obhospodarovaných lesov. Predný panel je možné vybrať pomocou spodného výrezu, ktorý ale nekazí jeho celistvosť. Zadná strana panelu ukrýva nylonový prachový filter, ktorý chráni vnútro od nasatia aj jemného prachu. Filter sa dá jednoducho vycvaknúť, vďaka čomu je jeho čistenie rýchle a praktické.

Za predným panelom nájdete trojicu 140 mm ventilátorov Aspect 14 PWM. Ich farebný variant v testoch prietoku vzduchu ale aj statického tlaku za nylonovým filtrom obsadzuje vrcholové priečky. Ak by ste ich chceli aj napriek tomu vymeniť, tak máte priestor pre tri 120 mm ventilátory alebo radiátor kvapalinového chladiča do formátu 360/420 mm. Pri 420 mm formáte je kompatibilný iba radiátor do hrúbky 40 mm.

   

Decentný panel I/O skrinky sa nachádza hneď nad predným panelom. Konektory USB sú tu tri, pričom jeden z nich je rýchlejší, typu C. Pre slúchadlá a mikrofón máte k dispozícii separátne 3,5 mm jack. Poslednou súčasťou panela I/O je tlačidlo pre zapnutie/vypnutie počítača. Jeho vyhotovenie je precízne, pričom k aktivácii spínača treba iba plytké stlačenie. Samotná aktivácia vydá zvukovú ale aj hmatovú spätnú väzbu. Všetky prvky na funkčnom paneli pretína línia, na ktorej konci je LED indikujúca zapnutie počítača.

Zvyšok vrchnej časti tvorí perforovaný plech zasunutý priamo na ráme skrinky. Otvory na ňom sú veľké 0,9 mm. Cez ne dokáže jemný prach vniknúť dovnútra skrinky pri vypnutom systéme. So zapnutým, kedy teplo stúpa hore, to ako ťažkosť nevidím. Priamo pod sebou skrýva pozície pre tri 120, dva 140 alebo 180 mm ventilátory. Samozrejme sa sem zmestí aj radiátor kvapalinového chladiča do formátu 280/360 mm. Tu si ale treba dať pozor na možné kolízie vyplývajúce z veľkostných limitov skrinky. Ak je vpredu nainštalovaný radiátor formátu 420 mm, tak pod strop sa už 360 mm nezmestí. Je treba zvoliť menší formát (280 mm).

Plechy sú v týchto pozíciach ale subtílne viac ako by som očakával. Ohýbanie je možné poznať už aj pri menšej manipulácii. Po novom vo verzii XL nájdete navrchu aj otvor s priemerom 26,5 mm. Ten slúži pre doplnenie tekutiny v kvapalinových chladičov.

Odmontovať je možné aj biely kryt panela I/O. Zvyšuje sa tým dostupnosť ku káblom konektorov a tlačidla zapnutia, čo zjednodušuje prístupnosť v prípade servisného zásahu.

   

Zvrchu zadnej strany vyčnieva iba pútko z umelej kože, ktoré slúži k potiahnutiu vrchného panela. Osobne som ho nevyužil ani raz, skôr som mal ťažkosť udržať panel pri manipulácii na mieste. Na svojej pozícii drží relatívne slabo. Zvyšná časť zadnej strany je vo veľkej miere deravá. Pod stropom, pozdĺžne otvoru pre základnú dosku, môžete umiestniť ventilátor formátu 120 a po novom aj 140 mm. V strede sa nachádza sedem krytiek pre rozširujúce karty PCI Express. Tie sú prispôsobené otvormi tak, aby bolo možné pod grafickú kartu (dvoj-slotovú) umiestniť jeden 80 mm ventilátor. Ten môže poslúžiť pre lepšie odvetrávanie alebo aj k prísunu chladného vzduchu pod grafickú kartu. Spodná časť patrí otvoru pre zdroj aj s rámčekom, takže sa dovnútra skrinky dostane zozadu a nie zboku. Vedľa neho nájdete aj jeden pásik na suchý zips pre lepšiu organizáciu káblov aj mimo skrinky.

   

Nad zemou držia štyri nožičky s protišmykovou ochranou, ktorá efektívne drží skrinku na svojom mieste. Podlažie je nadvihnuté vďaka nim o 19 mm. Pod pozíciou zdroja nájdete jeden štvorcový nylonový filter, takže sa nemusíte obávať nejakých nečistôt nasatých priamo zo zeme. Päť otvorov so závitom v strede skrinky naznačuje počet polôh pre osadenie dátových úložísk v tuneli.



Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek.

Interiér

Vnútro skrinky sa naplno otvorí po odobratí prídavného bočného panela. Ten má svoju primárnu funkciu vo variante skrinky Mesh, kde je na neho možné uchytiť bočný držiak ventilátorov. Bez prídavného panela je vnútro skrinky plne otvorené a dá sa v ňom efektívnejšie manipulovať.

Legenda pre úchyt základných dosiek je vyrazená priamo na podnose, pričom novinka podporuje už aj formát E-ATX do šírky 330 mm. Pre tieto väčšie základné dosky sú tu prispôsobené aj priechodky kabeláže, kde je vpredu na podnose pridaná ďalšia dvojica. Väčšia verzia „XL“ prináša aj väčšiu kompatibilitu pre grafické karty. Tá sa zväčšila o 58 mm – na 413 mm. Pri nainštalovanom radiátore kvapalinového chladiča sa síce priestor zmenší ale v prípade novinky je k dispozícii stále úctyhodných 380 mm. Taktiež priestor pre vežovité chladiče procesora nabral na veľkosti, zo 170 na 185 mm.

   

Všetky priechodky na podnose majú gumené kryty pre ucelený vzhľad. V otvoroch držia pevne – nemajú tendenciu sa vysunúť pri prevliekaní kabeláže. Šírka horizontálnych a vertikálnych priechodiek je 25 mm, čo je dostatočne veľký priestor aj na prestrčenie hrubých zväzkov káblov.

Plocha perforovanej časti tunela sa oproti menšej variante výrazne zvýšila. Kvôli vzdušnému stropu je táto časť aj pomerne labilná. Na druhú stranu sa na tunel oficiálne nič neukladá a slúži skôr pre jeho lepšie odvetrávanie. Je mi záhadou, prečo Fractal neoznačil strop tunela ako alternatívnu pozíciu pre dva 120 mm ventilátor. Nakoľko sa jedná o rovnako tvarovanú perforáciu ako tomu je na zadnej strane skrinky, tak táto možnosť tu je. Blízko podnosu sú tu tri otvory slúžiace pre kabeláž. Tie už nemajú žiadne gumené krytky, čo celistvosť skrinky ale nenarúša. Zaujímavé je, že prvé dva otvory majú šírku 20 mm a zadný iba 17. To môže sťažiť zapájanie väčších konektorov akým je napríklad ten, pre vyvedenie zvuku priamo na vrchný panel I/O skrinky.

Vpredu je výrez v strope tunela o veľkosti 85 mm pre radiátor kvapalinového chladiča. Vďaka veľkému priestoru je možné umiestniť dopredu aj najhrubšie radiátory.

   

Na opačnej strane podnosu nájdete pre správu kabeláže až šesť predpripravených sťahovacích pások. Rozdelenie hlavného zväzku káblov do dvoch miest je skvelý spôsob, ako uľahčiť kompletizáciu správy kabeláže. Ak by vám ale nestačili už prichystané pásky, tak máte možnosť využiť ešte ďalších deväť pozícií na uchytenie kabeláže. Priestor sa v novinke za podnosom o niečo málo zmenšil. Po novom je to 29 mm z pôvodných 30.

Podnos a okolité plechy sú nadštandardne hrubé, 0,90–0,95 mm. Hrúbka sa v danom intervale mení od miesta merania.

   

Navrchu podnosu je umiestnený rozbočovač pre štyri ventilátory. Aj keď je možné všetky tri dodávané ventilátory nadpájať na seba, tak by bolo vhodnejšie použiť rozbočovač s viacerými konektormi. Aj s malým 80 mm ventilátorom pod grafickou kartou sa ich do skrinky zmestí až osem. A to nepíšem ešte o tých dvoch na strope tunela, ktoré skrinka nemá oficiálne v podpore.

Priamo za základnou doskou je držiak pre dve 2,5″ úložiská. Držiak je zaháknutý do podnosu a zaistený jednou skrutkou. Úchyt úložiska je pritom úplne štandardný, pomocou štyroch skrutiek.

Zaujímavejšie sú pozície úložísk v tuneli. Dva hybridné držiaky pre úložiská formátu 2,5/3,5″ sa dajú na podlahe polohovať podľa potreby, čo následne ovplyvňuje aj kompatibilitu napájacieho zdroja. S držiakom v pozícii najbližšej ku zdroju je jeho maximálna možná dĺžka 140 mm, pričom s oboma držiakmi v najvzdialenejšej polohe to je 175 mm. Pri odobratí jedného alebo oboch držiakov sa táto vzdialenosť dá zvýšiť až na 420 mm. Výhodou otvorených pozícií je voľnosť pre káble zapojené v zdroji. Ak ich máte dlhšie než by ste potrebovali, tak ich jednoducho a bez prekážok v tuneli schováte.

   

V menšej verzii skrinky sme odhalili nedostatok priestoru priamo pod stropom. Konkrétne pri osadení ventilátora/radiátora kvapalinového chladiča pod strop nebol priestor pre EPS kábel napájania procesora. Fractal tento problém v novom variante XL odstránil a tak kábel už nekoliduje s ventilátorom ani radiátorom.

   

Inštalácia komponentov dovnútra skrinky išla bez najmenších ťažkostí. Správa kabeláže je za podnosom dômyselne vymyslená a šesť sťahovacích pások si s káblami hravo poradí. Vnútro je objemné a vďaka tomu sa ľahko zapájali káble do základnej dosky ale aj osádzali samotné komponenty.

   



Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek.

Metodika testovania

Aj keď má nová skrinka North XL až 6 pozícií pre dodávané 140 mm ventilátory Aspect 14 PWM, tak z výroby sú umiestnené všetky tri vpredu na nasávaní. Pre porovnanie s fabrickým osadením premiestníme spodný ventilátor priamo nad vežovitý chladič procesora, pod strop. Orientovaný bude na vysávanie už vyžareného tepla v skrinke. V grafickom rozhraní má táto konfigurácia označenie „2 in/1 out fans“. Porovnávanie medzi týmito dvomi možnosťami prebieha len pri úrovni hluku 39 dBA.

Testovanie beží v domácich podmienkach, kde sa snažím o čo najpresnejšie výsledky. V miestnosti je počas testovania teplota vzduchu pred skrinkou 23 stupňov Celzia a minimálna hlučnosť, ktorú viem merať hlukomerom Voltcraft SL-100, je 32,4 dBA. Snímač hlukomera je zarovnaný na stred vrchnej strany skrinky vo vzdialenosti 10 cm, pre čo najlepšie meranie rozdielu rýchlosti ventilátorov, ktoré mením pomocou základnej dosky. K jednoduchému porovnaniu k ostatným skrinkám sú vždy regulované na fixné úrovne hluku. 

Jednotlivé komponenty sú zahrievané po dobu 10 minút v syntetických záťažových testoch FurMark a súbežne s Prime95 (vlastné nastavenia). Táto doba je dostatočne dlhá, aby sa všetky komponenty dostatočne zahriali. Medzi testami sú potom 15-minútové chladiace prestávky, počas ktorých sa teploty komponentov (a i teplota vzduchu v skrinke) dostanú na východiskovú úroveň.

Hlučnosti režimov:

Testovacia konfigurácia
ProcesorAMD Ryzen 7 3700X
Základná doskaASRock X570 Taichi
Chladič procesoraScythe Fuma rev. 2 (single fan)
Teplovodivá pastaNoctua NT-H2
Grafická kartaAsus RTX 2060 Super Dual
RAMPatriot, 2× 8GB, 3600 MHz/CL17
SSDWestern Digital Blue 500GB (2280)
Napájací zdrojCorsair RM750X
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1456" as a base selector for example: #supsystic-table-1456 { ... } #supsystic-table-1456 tbody { ... } #supsystic-table-1456 tbody tr { ... } */




Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek.

Testy chladenia CPU a GPU








Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek.

Testy chladenia základnej dosky











Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek.

Testy chladenia SSD




Zahrievanie vzduchu pod stropom





Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek.

Záver

V testoch chladenia si skrinka viedla niekde lepšie, niekde priemerne. Pri chladení procesora s továrenským rozložením systemových ventilátorov skrinka neohúri ale ani nesklame. K zníženiu jeho teplôt stačí pridať jeden ventilátor pod strop, priamo nad vežovitý chladič procesora orientovaný na ťah. To samozrejme pri premiestnení spodného predného ventilátora trochu uškodilo teplotám grafickej karty. Tie sa ale v oboch prípadoch držia na stredných priečkach.

Továrenské vyhotovenie skrinky je na vysokej úrovni. Všetky časti exteriéru do seba zapadajú ako puzzle, plechy sú hrubé a podnos unesie všetko, čo na neho nainštalujete. V pevnosti mierne zaostávajú pozície ventilátorov/radiátora pod stropom a vrchná časť tunelu. Tá je ale skrz-naskrz deravá, takže sa iný výsledok ani čakať nedá. Dokonca sa dajú na vrch tunela umiestniť dva ventilátory formátu 120 mm, ktoré Fractal Design ani nespomína ako alternatívnu pozíciu. Ďalšia zaujímavosť je na krytkách pre rozširujúce karty v PCI Express. Zospodu grafickej karty môžete osadiť jeden pomocný 80 mm ventilátor. Pozície určené ventilátorom k nasávaniu sú chránené nylonovým filtrom, takže sa veľkého množstva prachu v skrinke nemusíte obávať. Elegantný predný panel z dubu je čerešnička na torte.

Inštalovanie komponentov dovnútra skrinky prebehlo bez najmenších ťažkostí. Dvojité vedenie hlavných zväzkov káblov výrazne napomáha k jednoduchej správe kabeláže. Dokonca s 29 mm priestoru za podnosom si nemusíte dať na nej veľmi záležať a skrinka vám to odpustí. Z ľavej strany je priestoru taktiež dostatok pre manipuláciu aj v prípade, že máte silnejšie ruky/prsty. Každý podstatný priestor je otvorený pre manipuláciu.

V novej a zároveň väčšej verzii skrinky North je vyriešený aj neduh menšej sestry. Tá mala málo priestoru pri osadení ventilátora/radiátora pod stropom a napájací kábel procesoru s danými komponentami kolidoval. 

North XL je vylepšená verzia seba sama. Odstránila sa ťažkosť s kolíziou kábla pod stropom, je dodávaná s tromi ventilátormi namiesto dvoch a taktiež je tu pre ne viac pozícií, ako aj pre 420 mm radiátor. Fractal Design North XL z redakcie odchádza s čistým štítom a ocenením „Approved“.

Fractal Design North XL
+ Efektívne systémové chladenie
+ Možnosť osadiť až sedem 120 mm ventilátorov...
+ ... a extra pozície aj pre 80 mm a 180 mm ventilátory
+ Jednoduchá montáž a správa kabeláže
+ Dielenské vyhotovenie na vysokej úrovni
- Slabšie uchytenie vrchného panela
- Labilnejšie pozície ventilátorov pod stropom
- Uchytenie bočníc cez skrutky
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-2990" as a base selector for example: #supsystic-table-2990 { ... } #supsystic-table-2990 tbody { ... } #supsystic-table-2990 tbody tr { ... } */