Site icon HWCooling.net

Zalman S5: Lacná skrinka s dotykmi minulosti

Podarený exteriér

Mnohí z vás Zalman poznajú dozaista aj ako výrobcu lacnejších počítačových skriniek. Do dnešnej recenzie sme od tejto firmy vybrali S5. Pod ruky sa mi dostala vďaka Ľubovi, ktorý si ju vybral pre svoju potrebu a ešte predtým, než ju použije, ju trochu rozpitvem. To bol aj pôvodný zámer, spraviť si rámcový prehľad a porovnanie s cenovo ekvivalentnými skrinkami Chieftec Hawk či MSI Forge 100M, ktoré sme už testovali.

Základné parametre

ParametreZalman
S5
Parametre
PodporaMini-ITX, mATX, ATX
Pozícia na zdrojATX
Chladič CPUdo 163 mm
Grafická kartado 340 mm
Ventilátor2× 120 mm
Montáž radiátorov2× do 240mm
2,5" pozície4
3,5" pozície2
DVD/BRnemá
Rozmery [V/D/Š] (a objem)465 × 398 × 212mm (39,2 l)
Hmotnosť5,8 kg
Materiályoceľ + plast ABS + temperované sklo
Konektivita1× USB 3.0 + 2× USB 2.0 + 2× 3,5mm jack
Orientačná cena45 €
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-615" as a base selector for example: #supsystic-table-615 { ... } #supsystic-table-615 tbody { ... } #supsystic-table-615 tbody tr { ... } */

Podarený exteriér

Skrinku určite poteší tých, ktorí radi spomínajú na staré časy. V príslušenstve je totiž malý repráčik chybových hlásení do základnej dosky, ktorý sa už často nevidí. Ostatné veci ako návod, jednorázové sťahovacie pásky či skrutky sú samozrejmosť. Netradičná je len malá utierka na sklo.

Konštrukcia je z oceľových plechov, plastu a temperovaného skla s hrúbkou 4 mm. To je obvyklý základ aj nižšej cenovej kategórii. Nečakal som žiadne zázraky, no po vytiahnutí skrinky z obyčajnej škatule s potlačou som si znovu uvedomil, že aj lacnejšia skrinka môže vyzerať dôstojne. 

Ak si však začnete všímať detaily, tak sa môžete dopracovať aj k takým nedostatkom, ako preplnené lepidlo na skrutkách, ktoré držia temperované sklo. Alebo miesta, kde nie je lepidlo a guma tesnenia odstáva. V každom príapde sú tieto skrutky podstatne pevnejšie, ako boli pri Antec DP501 a pri bežnej manipulácii sa určite nerozpadnú.

Na prednom paneli sa vyníma vertikálna perforácia so zarovnaním zľava. Aj keď sa môže zdať, že slúži k prívodu chladného vzduchu dovnútra, nie je to tak. Jedná sa čisto o estetickú záležitosť, cez ktorú presvitá pestrofarebné osvetlenie. Odňatie panela od konštrukcie ide ako po masle, a tak sa netreba báť, že použijete veľkú silu a poškodíte káble pripojené k RGB LED.

Takisto kontrast bielej farby (svetlovodu) k čiernemu plechu na boku za čelným panelom je len okrasná záležitosť. Sprava na tomto mieste sú už ale prieduchy nasávania, o veľkosti cca  milimetrov. To ale bez akýchkoľvek prachových filtrov, čo nie je zrovna v súlade s kostolným poriadkom. Prachozábrany však Zalman v low-ende nerieši dlhodobo, čo je škoda.

   

Pohľad naprieč skrinkou odhaľuje dva 120 mm ventilátory s hydraulickými ložiskami, zadný s osvetlením RGB LED a predný bez osvetlenia. Životnosť ventilátorov je udávaná na 30 000 hodín, čo je spodná hranica toho, čo vídavame. V tejto triede je to však bežné, len treba s tým počítať. Zaujímavejšie však bude, ako obstoja pri testoch, keďže nemajú žiadnu možnosť regulácie. Ich otáčky sú pevne nastavené na 1 100 ot./min. (± 10%). Na napájanie sa totiž používa  4-pinový Molex. Spomenúť treba aj možnosti rozšírenia o ďalšie ventilátory, ak by bolo treba, je možné umiestniť na nasávanie ďalšie dva 120-milimetrové.

   

Pravá strana je niečim výnimočná a zaujímalo by ma, či si vaše pozorné oko všimne čím. Priznám sa, jeden deň to unikalo aj mojej pozornosti. Ide o biele tlačidlo nad nasávacími otvormi, ktoré mení rôzne prednastavené režimy svietenia RGB. Režimov je 17, vrátane vypnutého osvetlenia, takže si zaručene vyberiete ten svoj.

   

Na vrchnej časti potešia tri konektory USB, pričom jeden z nich je štandardu 3.2 gen 1 (5 Gb/s). Ďalšie aktívne prvky sú 2 × 3,5 mm jack, tlačidlo reštartu a zapnutia. Aktívne sú aj dva malé indikátory HDD LED a Power. Majú pomerne vysoký jas a svetlo je pri kolmom pohľade ostré a prenikavé. LED sú však zapustené pomerne hlboko pod svetlovod, takže pod väčším uhlom dochádza k dostatočnému tlmeniu na to, aby vás nerušili. Prachový filter na strope má sito s hrubším zrnom, ale nepoužíva sa na nasávanie a zabraňuje len vniku prachu (a iných drobností) samospádom, takže to zase až tak nevadí. Dôležité je, že magnetický filter pevne a na milimeter presne sedí v žľabe.

Zadná strana je štandardne riešená s úchytmi pre 120 mm ventilátory a nemôžu, samozrejme, chýbať I/O shield základnej dosky a krytky rozširujúcich kariet, z ktorých je jedna pozícia už voľná. V prípade, že neplánujete použiť žiadnu rozširujúcu kartu a budete ju chcieť zaslepiť, tak môžete použiť náhradnú krytku z príslušenstva. Krytky na skrinke sú inak vylamovacie a nepočíta sa s ich vracaním späť. No a nakoniec na spodu je pozícia na zdroj s podporovanou dĺžkou do 190 mm. 

Skrinka stojí na štyroch pogumovaných nožičkách, ktoré vytvárajú dostatočný dištanc na prívod chladného vzduchu ku zdroju. Ten je chránený jemným prachovým filtrom, ktorý je z bokov uchytený obyčajnými západkami. 


Mnohí z vás Zalman poznajú dozaista aj ako výrobcu lacnejších počítačových skriniek. Do dnešnej recenzie sme od tejto firmy vybrali S5. Pod ruky sa mi dostala vďaka Ľubovi, ktorý si ju vybral pre svoju potrebu a ešte predtým, než ju použije, ju trochu rozpitvem. To bol aj pôvodný zámer, spraviť si rámcový prehľad a porovnanie s cenovo ekvivalentnými skrinkami Chieftec Hawk či MSI Forge 100M, ktoré sme už testovali.

Schopné vnútro

Tento midi-tower od Zalmanu vie ponúknuť viac voľnosti, než by človek čakal. Najpoužívanejšie veľkosti základných dosiek ako ATX, mATX a Mini ITX nie sú pre S5 žiadna neznáma. Do skrinky sa zmestia aj dlhé grafické karty ako RTX 30xx s dĺžkou do 340 mm. Tu by som si však dával pozor na airflow pre grafickú kartu, nakoľko je v skrinke iba jeden ventilátor na vháňanie chladného vzduchu. Vykompenzovať to môžete umiestnením ďalších dvoch 120 mm ventilátorov na vrchnú časť tunela. Poprípade namiesto chladenia grafickej karty zo spodu, prihodiť ďalšie dva 2,5″ disky.

Zviditeľniť vodné chladenie sa dá pomocou bočného nadstavca na uchytenie dvoch 120mm ventilátorov a radiátora do hrúbky 65 mm. Týmto držiakom Zalman ponúka na skrinke využiť aj vašu kreativitu pre ladenie farieb ventilátorov do zostavy. Vodné chladenie je možné umiestniť aj pod strop skrinky pod podmienkou, že nie sú pamäťové moduly väčšie ako 35 mm. Inak by s blokom chladenia kolidovali. Ak ste zástancom štandardného tradičného vzdušného chladenia a vežovitých chladičov, skrinka vás pusti s pasívom do veľkosti 163 mm. 

Veľká nevýhoda skrinky je, že si inžinieri mysleli ako 24-pinový kábel pre napájanie základnej dosky dokáže každý a bez problémov zapojiť cez priechodky. Nie, ak máte kábel s kondenzátormi na ňom, bude to trochu zložitejšie, avšak nie nemožné. Našťastie sú plechy s hrúbkou 0,65 mm poddajné a dokázal som tade kábel prevliecť. Pri posledných pár skrinkách sa s tým stretávam častejšie než by som čakal a je to vidieť už aj na izolácii káblu.

Skvelý manažment káblov je veľký bonus, ktorý je pri skrinke za 45 eur ako dar z nebies. Veľký plastový kryt, ktorý zakrýva a zároveň aj drží nápor káblov, je umiestnený na pántoch. Vďaka nemu je možné uzavrieť skrinku bočnicou veľmi ľahké, bez odporu káblov. Od hlavnej kostry po bočnicu je miesta menej, presne 1,5 cm. V tomto priestore je možné uchytiť 2× 2,5“ SSd/HDD. Priestor za krytom, kde sa deje všetko podstatné, je výrazne väčší, konkrétne 3,5 cm. Takže sa s nejakým extra zauzlením a usporiadaním netreba trápiť. Spodná časť, za káblami, patrí šuflíku s dvoma priečinkami pre dva 3,5″ HDD. Tým však chýba akékoľvek odvibrovanie.


Mnohí z vás Zalman poznajú dozaista aj ako výrobcu lacnejších počítačových skriniek. Do dnešnej recenzie sme od tejto firmy vybrali S5. Pod ruky sa mi dostala vďaka Ľubovi, ktorý si ju vybral pre svoju potrebu a ešte predtým, než ju použije, ju trochu rozpitvem. To bol aj pôvodný zámer, spraviť si rámcový prehľad a porovnanie s cenovo ekvivalentnými skrinkami Chieftec Hawk či MSI Forge 100M, ktoré sme už testovali.

Metodika testovania

Ako sme si už povedali, regulácia dvoch 120 mm ventilátorov nie je možná, takže hladina hluku je len jedna. Skrinka vyprodukuje hlučnosť iba príjemných 35,8 dBA a tak sa pokúsim nájsť najvhodnejšie umiestnenie ventilátora na nasávaní. Z fabrického umiestnenia na spodku postupne umiestňujem ventilátor o pozíciu vyššie až k vrchnému uloženiu. Tak uvidíte, kde bude najefektívnejšie využiť jeden z dvoch ventilátorov, ešte pred samotným osadením komponentov.

Testovanie beží v domácich podmienkach, kde sa snažím o čo najpresnejšie výsledky. V miestnosti je počas testovania teplota vzduchu pred skrinkou 23 stupňov Celzia a minimálna hlučnosť, ktorú viem merať hlukomerom Voltcraft SL-100, je 32,8 dBA. Snímač hlukomera je zarovnaný na stred vrchnej strany skrinky vo vzdialenosti 15 cm, pre čo najlepšie meranie. 

Jednotlivé komponenty boli zahrievané po dobu 10 minút v syntetických záťažových testoch FurMark a súbežne s Prime95 (vlastné nastavenia). Táto doba je dostatočne dlhá, aby sa všetky komponenty dostatočne zahriali. Medzi testami sú potom 15-minútové chladiace prestávky, počas ktorých sa teploty komponentov (a i teplota vzduchu v skrinke) dostanú na východiskové.

Rozloženie ventilátora na prednom paneli:

Testovacia konfigurácia
ProcesorAMD Ryzen 7 3700X
Základná doskaASRock X570 Taichi
Chladič procesoraScythe Fuma rev. 2 (single fan)
Teplovodivá pastaNoctua NT-H2
Grafická kartaMSI GTX 1080 Aero
RAMPatriot, 2× 8GB, 3600 MHz/CL17
SSDKingston SSDNow UV400 240 GB
M.2 SATA SSDCrucial MX500 1TB (2280)
Napájací zdrojCorsair RM750X
SkrinkaZalman S5
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-618" as a base selector for example: #supsystic-table-618 { ... } #supsystic-table-618 tbody { ... } #supsystic-table-618 tbody tr { ... } */


Mnohí z vás Zalman poznajú dozaista aj ako výrobcu lacnejších počítačových skriniek. Do dnešnej recenzie sme od tejto firmy vybrali S5. Pod ruky sa mi dostala vďaka Ľubovi, ktorý si ju vybral pre svoju potrebu a ešte predtým, než ju použije, ju trochu rozpitvem. To bol aj pôvodný zámer, spraviť si rámcový prehľad a porovnanie s cenovo ekvivalentnými skrinkami Chieftec Hawk či MSI Forge 100M, ktoré sme už testovali.

Testy chladenia










Mnohí z vás Zalman poznajú dozaista aj ako výrobcu lacnejších počítačových skriniek. Do dnešnej recenzie sme od tejto firmy vybrali S5. Pod ruky sa mi dostala vďaka Ľubovi, ktorý si ju vybral pre svoju potrebu a ešte predtým, než ju použije, ju trochu rozpitvem. To bol aj pôvodný zámer, spraviť si rámcový prehľad a porovnanie s cenovo ekvivalentnými skrinkami Chieftec Hawk či MSI Forge 100M, ktoré sme už testovali.

Záver

Výsledky testov vravia jasne, že meniť pozíciu ventilátora veľký význam nemá. Pri vrchnom osadení uberieťe jeden stupeň z procesora, ktorý sa pridá ku grafickej karte, čo je pre hráčov menej žiadané. Ostatné teploty taktiež kolíšu v rozmedzí jedného stupňa, až na SSD M.2, ktorému sa pri vrchnom osadení uberie chladný vzduch výraznejšie. Vo všeobecnosti je airflow skrinky priemerný a určite by som prikúpil ešte jeden ventilátor a skúšal experimentovať s ďalšími rozloženiami.

Skrinka sa po stránke vzhľadu za mňa podarila, nie je dotieravá ani extrémne vyzývavá. Ku príkladu Forge 100M je viac vyzývavá, no za malý príplatok ponúka väčšie výhody. Hawk od Chieftecu je zas decentná, a treba rátať s ďalšími investíciami. Je veľká škoda, že Zalman použil pri ventilátoroch napájanie cez Molex a znemožnil reguláciu otáčok. Na druhej strane sú nastavené na prijateľnú hlučnosť. Vďaka dobrému spracovaniu celku, sa ani vibrácie z ventilátorov neprenášajú na plechy a tým nerezonujú. Horšie by to ale mohlo byť pri osadení platňových diskov, ktorým by chýbalo odvibrovanie. Koniec koncov, pre nenáročných používateľov je skrinka za 45 eur prijateľná voľba.

Zalman S5
+ až tri konektory USB
+ priaznivá cena
+ slúšný manažment kabeláže
+ príjemný vzhľad
- na nasávaní bez prachového filtra
- komplikácia s hrubým 24-pinom na priechodkách
- ventilátory bez regulácie
- dva z troch portov USB sú štandardu 2.0
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-619" as a base selector for example: #supsystic-table-619 { ... } #supsystic-table-619 tbody { ... } #supsystic-table-619 tbody tr { ... } */