Zalman S5: Lacná skrinka s dotykmi minulosti

Podarený exteriér

Mnohí z vás Zalman poznajú dozaista aj ako výrobcu lacnejších počítačových skriniek. Do dnešnej recenzie sme od tejto firmy vybrali S5. Pod ruky sa mi dostala vďaka Ľubovi, ktorý si ju vybral pre svoju potrebu a ešte predtým, než ju použije, ju trochu rozpitvem. To bol aj pôvodný zámer, spraviť si rámcový prehľad a porovnanie s cenovo ekvivalentnými skrinkami Chieftec Hawk či MSI Forge 100M, ktoré sme už testovali.

Základné parametre

Podarený exteriér

Skrinku určite poteší tých, ktorí radi spomínajú na staré časy. V príslušenstve je totiž malý repráčik chybových hlásení do základnej dosky, ktorý sa už často nevidí. Ostatné veci ako návod, jednorázové sťahovacie pásky či skrutky sú samozrejmosť. Netradičná je len malá utierka na sklo.

Konštrukcia je z oceľových plechov, plastu a temperovaného skla s hrúbkou 4 mm. To je obvyklý základ aj nižšej cenovej kategórii. Nečakal som žiadne zázraky, no po vytiahnutí skrinky z obyčajnej škatule s potlačou som si znovu uvedomil, že aj lacnejšia skrinka môže vyzerať dôstojne. 

Ak si však začnete všímať detaily, tak sa môžete dopracovať aj k takým nedostatkom, ako preplnené lepidlo na skrutkách, ktoré držia temperované sklo. Alebo miesta, kde nie je lepidlo a guma tesnenia odstáva. V každom príapde sú tieto skrutky podstatne pevnejšie, ako boli pri Antec DP501 a pri bežnej manipulácii sa určite nerozpadnú.

Na prednom paneli sa vyníma vertikálna perforácia so zarovnaním zľava. Aj keď sa môže zdať, že slúži k prívodu chladného vzduchu dovnútra, nie je to tak. Jedná sa čisto o estetickú záležitosť, cez ktorú presvitá pestrofarebné osvetlenie. Odňatie panela od konštrukcie ide ako po masle, a tak sa netreba báť, že použijete veľkú silu a poškodíte káble pripojené k RGB LED.

Takisto kontrast bielej farby (svetlovodu) k čiernemu plechu na boku za čelným panelom je len okrasná záležitosť. Sprava na tomto mieste sú už ale prieduchy nasávania, o veľkosti cca  milimetrov. To ale bez akýchkoľvek prachových filtrov, čo nie je zrovna v súlade s kostolným poriadkom. Prachozábrany však Zalman v low-ende nerieši dlhodobo, čo je škoda.

   

Pohľad naprieč skrinkou odhaľuje dva 120 mm ventilátory s hydraulickými ložiskami, zadný s osvetlením RGB LED a predný bez osvetlenia. Životnosť ventilátorov je udávaná na 30 000 hodín, čo je spodná hranica toho, čo vídavame. V tejto triede je to však bežné, len treba s tým počítať. Zaujímavejšie však bude, ako obstoja pri testoch, keďže nemajú žiadnu možnosť regulácie. Ich otáčky sú pevne nastavené na 1 100 ot./min. (± 10%). Na napájanie sa totiž používa  4-pinový Molex. Spomenúť treba aj možnosti rozšírenia o ďalšie ventilátory, ak by bolo treba, je možné umiestniť na nasávanie ďalšie dva 120-milimetrové.

   

Pravá strana je niečim výnimočná a zaujímalo by ma, či si vaše pozorné oko všimne čím. Priznám sa, jeden deň to unikalo aj mojej pozornosti. Ide o biele tlačidlo nad nasávacími otvormi, ktoré mení rôzne prednastavené režimy svietenia RGB. Režimov je 17, vrátane vypnutého osvetlenia, takže si zaručene vyberiete ten svoj.

   

Na vrchnej časti potešia tri konektory USB, pričom jeden z nich je štandardu 3.2 gen 1 (5 Gb/s). Ďalšie aktívne prvky sú 2 × 3,5 mm jack, tlačidlo reštartu a zapnutia. Aktívne sú aj dva malé indikátory HDD LED a Power. Majú pomerne vysoký jas a svetlo je pri kolmom pohľade ostré a prenikavé. LED sú však zapustené pomerne hlboko pod svetlovod, takže pod väčším uhlom dochádza k dostatočnému tlmeniu na to, aby vás nerušili. Prachový filter na strope má sito s hrubším zrnom, ale nepoužíva sa na nasávanie a zabraňuje len vniku prachu (a iných drobností) samospádom, takže to zase až tak nevadí. Dôležité je, že magnetický filter pevne a na milimeter presne sedí v žľabe.

Zadná strana je štandardne riešená s úchytmi pre 120 mm ventilátory a nemôžu, samozrejme, chýbať I/O shield základnej dosky a krytky rozširujúcich kariet, z ktorých je jedna pozícia už voľná. V prípade, že neplánujete použiť žiadnu rozširujúcu kartu a budete ju chcieť zaslepiť, tak môžete použiť náhradnú krytku z príslušenstva. Krytky na skrinke sú inak vylamovacie a nepočíta sa s ich vracaním späť. No a nakoniec na spodu je pozícia na zdroj s podporovanou dĺžkou do 190 mm. 

Skrinka stojí na štyroch pogumovaných nožičkách, ktoré vytvárajú dostatočný dištanc na prívod chladného vzduchu ku zdroju. Ten je chránený jemným prachovým filtrom, ktorý je z bokov uchytený obyčajnými západkami. 


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

DeepCool CH160 je lacná ITX skrinka pre veľké komponenty

Objem do 20 litrov a pritom súčasne priestor aj pre grafickú kartu, ako je GeForce RTX 4090 či najvyššie vežovité chladiče. A k tomu držadlo na strope. Máločo definuje lepšie skrinku na herné akcie, kde prichádzate s vlastným výkonným počítačom. V tomto prípade je reč o DeepCool CH160. To je nová „SFF“ skrinka s odporučenou cenou iba 60 eur, v rámci ktorej sa viac než na prémiové vyhotovenie kládol dôraz na efektívne chladenie. Celý článok „DeepCool CH160 je lacná ITX skrinka pre veľké komponenty“ »

  •  
  •  
  •  

DeepCool: Efektívne chladenie aj v menších skrinkách (CH360)

DeepCool vydal skrinky určené pre základné dosky do formátu mATX. To otvára cestu k priestorovo úspornejším PC zostavám a v prípade série skriniek CH360 aj za relatívne nízku cenu. Štartovacích 80 eur za najlacnejší model sa zdá byť ako férová ponuka vzhľadom na to, že súčasťou výbavy sú až tri ventilátory. A za drobný príplatok môžete mať aj displej na monitorovanie teplôt komponentov. Celý článok „DeepCool: Efektívne chladenie aj v menších skrinkách (CH360)“ »

  •  
  •  
  •  

Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia

Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek. Celý článok „Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *