Zalman S5: Lacná skrinka s dotykmi minulosti

Schopné vnútro

Mnohí z vás Zalman poznajú dozaista aj ako výrobcu lacnejších počítačových skriniek. Do dnešnej recenzie sme od tejto firmy vybrali S5. Pod ruky sa mi dostala vďaka Ľubovi, ktorý si ju vybral pre svoju potrebu a ešte predtým, než ju použije, ju trochu rozpitvem. To bol aj pôvodný zámer, spraviť si rámcový prehľad a porovnanie s cenovo ekvivalentnými skrinkami Chieftec Hawk či MSI Forge 100M, ktoré sme už testovali.

Schopné vnútro

Tento midi-tower od Zalmanu vie ponúknuť viac voľnosti, než by človek čakal. Najpoužívanejšie veľkosti základných dosiek ako ATX, mATX a Mini ITX nie sú pre S5 žiadna neznáma. Do skrinky sa zmestia aj dlhé grafické karty ako RTX 30xx s dĺžkou do 340 mm. Tu by som si však dával pozor na airflow pre grafickú kartu, nakoľko je v skrinke iba jeden ventilátor na vháňanie chladného vzduchu. Vykompenzovať to môžete umiestnením ďalších dvoch 120 mm ventilátorov na vrchnú časť tunela. Poprípade namiesto chladenia grafickej karty zo spodu, prihodiť ďalšie dva 2,5″ disky.

Zviditeľniť vodné chladenie sa dá pomocou bočného nadstavca na uchytenie dvoch 120mm ventilátorov a radiátora do hrúbky 65 mm. Týmto držiakom Zalman ponúka na skrinke využiť aj vašu kreativitu pre ladenie farieb ventilátorov do zostavy. Vodné chladenie je možné umiestniť aj pod strop skrinky pod podmienkou, že nie sú pamäťové moduly väčšie ako 35 mm. Inak by s blokom chladenia kolidovali. Ak ste zástancom štandardného tradičného vzdušného chladenia a vežovitých chladičov, skrinka vás pusti s pasívom do veľkosti 163 mm. 

Veľká nevýhoda skrinky je, že si inžinieri mysleli ako 24-pinový kábel pre napájanie základnej dosky dokáže každý a bez problémov zapojiť cez priechodky. Nie, ak máte kábel s kondenzátormi na ňom, bude to trochu zložitejšie, avšak nie nemožné. Našťastie sú plechy s hrúbkou 0,65 mm poddajné a dokázal som tade kábel prevliecť. Pri posledných pár skrinkách sa s tým stretávam častejšie než by som čakal a je to vidieť už aj na izolácii káblu.

Skvelý manažment káblov je veľký bonus, ktorý je pri skrinke za 45 eur ako dar z nebies. Veľký plastový kryt, ktorý zakrýva a zároveň aj drží nápor káblov, je umiestnený na pántoch. Vďaka nemu je možné uzavrieť skrinku bočnicou veľmi ľahké, bez odporu káblov. Od hlavnej kostry po bočnicu je miesta menej, presne 1,5 cm. V tomto priestore je možné uchytiť 2× 2,5“ SSd/HDD. Priestor za krytom, kde sa deje všetko podstatné, je výrazne väčší, konkrétne 3,5 cm. Takže sa s nejakým extra zauzlením a usporiadaním netreba trápiť. Spodná časť, za káblami, patrí šuflíku s dvoma priečinkami pre dva 3,5″ HDD. Tým však chýba akékoľvek odvibrovanie.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

MasterBox 600. Nová skrinka (aj) pre dosky s konektormi vzadu

Cooler Master vydal, podľa vlastných slov, všestrannú PC skrinku. Tým (slovom všestranná) sa zrejme naráža okrem iného takisto na podporu základných dosiek s netradičným umiestnením konektorov na zadnej strane PCB. V rámci určitej univerzálnosti je ale MasterBox 600 pripravená prakticky na všetky formáty komponentov. Veľkosť skrinky zodpovedá priemernému midi-toweru. Celý článok „MasterBox 600. Nová skrinka (aj) pre dosky s konektormi vzadu“ »

  •  
  •  
  •  

DeepCool CH160 je lacná ITX skrinka pre veľké komponenty

Objem do 20 litrov a pritom súčasne priestor aj pre grafickú kartu, ako je GeForce RTX 4090 či najvyššie vežovité chladiče. A k tomu držadlo na strope. Máločo definuje lepšie skrinku na herné akcie, kde prichádzate s vlastným výkonným počítačom. V tomto prípade je reč o DeepCool CH160. To je nová „SFF“ skrinka s odporučenou cenou iba 60 eur, v rámci ktorej sa viac než na prémiové vyhotovenie kládol dôraz na efektívne chladenie. Celý článok „DeepCool CH160 je lacná ITX skrinka pre veľké komponenty“ »

  •  
  •  
  •  

DeepCool: Efektívne chladenie aj v menších skrinkách (CH360)

DeepCool vydal skrinky určené pre základné dosky do formátu mATX. To otvára cestu k priestorovo úspornejším PC zostavám a v prípade série skriniek CH360 aj za relatívne nízku cenu. Štartovacích 80 eur za najlacnejší model sa zdá byť ako férová ponuka vzhľadom na to, že súčasťou výbavy sú až tri ventilátory. A za drobný príplatok môžete mať aj displej na monitorovanie teplôt komponentov. Celý článok „DeepCool: Efektívne chladenie aj v menších skrinkách (CH360)“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *