Site icon HWCooling.net

Asus ROG Swift PG259QNR – keď je rýchlosť číslo jedna

Záver

Herné monitory začínali kedysi s TN panelmi s viac ako 60 Hz. Neskôr sme začali vídať modely s viac ako 144 Hz a zjavne ani 240 či 300 Hz nestačí, nakoľko Asus priniesol na trh 360 Hz monitor s označením PG259QNR. Na dnešné pomery má pomerne malý displej s Full HD rozlíšením, čo len zdôrazňuje jeho špecifické zameranie na profesionálnych hráčov. Vo svojom útlom tele však ukrýva aj modul s podporou Nvidia Reflex.

Základné parametre

ParametreAsus
ROG Swift PG259QNR
ParametreAlfa Gamer Pro 60S
Displej24,5" IPS
Rozlíšenie1920 × 1080 px
Obnovovacia frekvencia360 Hz
Nvidia G-Syncáno, Reflex
Doba odozvy1 ms GTG
Jas400 nitov
Kontrast1000:1
Farebné režimy-
Výstupy1× HDMI 2.0b, 1× DisplayPort 1.4 HBR3
USB hubáno, 2× USB 3.0
Audio vstup, výstupnie, áno
Reproduktorynie
VESAáno
Orientačná cena900 €/22800 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1029" as a base selector for example: #supsystic-table-1029 { ... } #supsystic-table-1029 tbody { ... } #supsystic-table-1029 tbody tr { ... } */

Balenie a výbava

Monitor dostal štýlové balenie, ktoré zobrazuje monitor vo farebnej grafike z prednej aj zadnej strany.

   

   

Obsah balenia je, ako už býva pri Asus zvykom, bohaté.  Okrem monitora nájdete napájací adaptér, dokumentáciu, káble HDMI, DisplayPort a USB typu B na pripojenie k PC. Zaujímavosťou je, že plastové púzdra konektorov majú logá ROG, oceňujem zmysel pre detail.

Montáž PG259QNR sa líši od bežných monitorov hneď v niekoľkých bodoch. Zvyčajne dostanete základňu stojanu, nohu stojanu a tieto dve časti následne spojíte s telom monitora. Nový Swift má však v balení dve základne a „noha“ monitora je už pripojená k telu displeja.

Na výber tak máte z klasickej základne s tromi nožičkami alebo držiak, ktorý sa upevňuje o stôl. Takéto príslušenstvo zvyčajne býva súčasťou monitorových ramien, čo sú v samostatnom predaji. Nikdy som ho ešte nevidel ako súčasť balenia monitora. Výrobcu za možnosť výberu montáže preto veľmi chválim.

Ako už bolo spomenuté, väčšia časť stojana je napevno pripojená k monitoru, čo vám ušetrí jeden krok pri montáži, no na druhej strane zabráni použiť vlastné uchytenie VESA. Na stránke výrobcu je však spomenutá kompatibilita s VESA 100 × 100, čo zrejme znamená, že rameno sa pravdepodobne dá odmontovať, čo sme ale neskúšali.

Montáž nožičiek k stojanu je jednoduchá, prekvapivo však vyžaduje dve skrutky, čo je pomerne netradičné, nakoľko aj oveľa väčšie monitory si zvyčajne vystačia s jednou.

Po zložení sa môžeme pozrieť na prednú stranu. Tej dominuje displej s tenkou spodnou bradou a minimálnymi rámčekmi z troch strán. Prehliadnuť sa nedá ani stojan, ktorý pôsobí možno až príliš veľkým dojmom k pomerne kompaktnej uhlopriečke.

Zadná strana sa nijako nevymyká štandardom značky ROG, opäť je teda zo sivého plastu so známym vzorom a logom ROG, ktoré ponúkne aj podsvietenie RGB.

Portová výbava je možno o trochu jednoduchšia ako v prípade iných modelov. Vzhľadom na veľkosť displeja sa však neočakáva používanie PiP/PbP, nejde teda o žiadnu prekážku. Z video vstupov tu máme DisplayPort 1.4 a HDMI 2.0, ktoré sú doplnené hubom USB s dvoma portami typu A. Tieto konektory dopĺňa ešte 3,5 mm audio jack na slúchadlá.

Oblasť portov je možné zakryť plastovým dielom pre úhľadnejšiu kabeláž.

Ako už bolo spomenuté v úvode, stojan ponúka možnosti polohovania, a to vo viacerých smeroch.

 Výškové nastavenie je možné v rozsahu 120 mm. V najnižšom bode je 60 mm od podložky spodnou hranou a 390 mm vrchnou hranou. V najvyššej polohe je vo výške 180 mm a 510 mm pre vrch displeja.

Nechýba ani možnosť naklonenia displeja a to o klasických -5 až + 20 stupňov. Rovnako je možné otáčať aj displej okolo osi stojana a to o 25 stupňov v každom smere.

Monitor ponúka aj pivot funkciu, teda otočenie do vertikálnej polohy. To je možné len v smere hodinových ručičiek.

Po zapnutí monitora vidíme spomínané tenké rámčeky po bokoch aj na hornej strane.

Backlight bleed je minimálny za čo dávam palec hore.

Samozrejme ako vždy platí, že každý panel je iný a váš kus môže byť lepší, ale aj horší. Uniformitu si v nasledujúcej kapitole premeriame aj kolorimetrickou sondou.




Herné monitory začínali kedysi s TN panelmi s viac ako 60 Hz. Neskôr sme začali vídať modely s viac ako 144 Hz a zjavne ani 240 či 300 Hz nestačí, nakoľko Asus priniesol na trh 360 Hz monitor s označením PG259QNR. Na dnešné pomery má pomerne malý displej s Full HD rozlíšením, čo len zdôrazňuje jeho špecifické zameranie na profesionálnych hráčov. Vo svojom útlom tele však ukrýva aj modul s podporou Nvidia Reflex.

Možnosti nastavení

Ovládanie monitorov Asus prináša tú najlepšiu kombináciu a to fyzické tlačidlá v kombinácii s joystickom. Ten je navyše štýlovo zafarbený do medenej farby, akú nájdeme aj na stojane.

Na vrchných pozíciách nájdeme nastavenia herných vlastností. Konkrétne Overdrive v troch režimoch, možnosti zmeny režimu, nastavenie časovača, mieridla alebo zosvetlenia čiernej, aby vás nepriatelia neprekvapili z tieňa.

Nasledujú nastavenia farieb, gamy, jasu, kontrastu či variabilného podsvietenia.

Nastaviť si tiež môžete zarovnanie displeja pri použití viacerých monitorov.

Nechýba ani prepínanie vstupov, možnosti upravenia skratiek na tlačidlách zo zadnej strany alebo podsvietenia RGB.

V systémových nastaveniach nájdete zmenu jazyku, možnosť upraviť pozíciu a priehľadnosť samotného menu, úpravu jasu v SDR režime či zobraziť informácie o aktuálnom pripojení a takisto obnoviť továrenské hodnoty.

Rýchle skratky, ktoré sa dajú prispôsobiť, ponúkajú maličké okno so zameraním na jednu funkciu. V našom prípade zmenu režimu či aktivácie GamePlus funkcií.

Ako už bolo spomenuté, nenájdeme tu režimy PiP a PbP, čo je vzhľadom na úzku špecializáciu monitora na profesionálne hranie pochopiteľné.




Herné monitory začínali kedysi s TN panelmi s viac ako 60 Hz. Neskôr sme začali vídať modely s viac ako 144 Hz a zjavne ani 240 či 300 Hz nestačí, nakoľko Asus priniesol na trh 360 Hz monitor s označením PG259QNR. Na dnešné pomery má pomerne malý displej s Full HD rozlíšením, čo len zdôrazňuje jeho špecifické zameranie na profesionálnych hráčov. Vo svojom útlom tele však ukrýva aj modul s podporou Nvidia Reflex.

Obrazové vlastnosti

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej má matricu IPS s uhlopriečkou 24,5″ a tradičným pomerom strán 16:9 a rovným panelom, rozlíšenie má 1920 × 1080 px, antireflexnú úpravu a minimálne rámčeky z troch strán. Čo sa týka veľkosti a rozlíšenia ide pre mňa trochu o šok, nakoľko osobne už dlhé roky nič menšie ako 27″ a 4K rozlíšenie nepoužívam a na hranie príbehových ale aj akčných hier je momentálne QHD pravdepodobne zlatá stredná cesta, nakoľko už aj v tomto rozlíšení, môžete dostať displeje s viac ako 144 Hz. PG259QNR je však úzko špecializovaný produkt na vybranú skupinu hráčov, ktorí sa hraním živia prípadne ho berú naozaj vážne.

Menší displej bude mať zrejme výhodu v lepšom vnímaní všetkého diania na obrazovke naraz, bez nutnosti otáčania hlavou, prípade očami. Full HD rozlíšenie zase zabezpečí, že kompetetívne hry budú bežať v stovkách fps aj na nie úplne najvyššom hardvéri, čo už pri QHD nemusí byť možné a pri 4K je viac menej nemožné. Vďaka FastIPS panelu sa podarilo výrobcovi dosiahnuť extérmnych 360 Hz s priamo podporou G-Sync, jasom 400 nitov a 1 ms GTG odozvou. Azda jediným parametrom, ktorý na papieri nevyzerá dychberúco je kontrast 1000:1. Uvidíme, aké podanie farieb displej ponúkne a rovnako nás bude zaujímať aj maximálny jas a uniformita.

 

Kvalitu zobrazenia sme porovnali v základnom režime, teda takom, v akom bude monitor hneď po rozbalení. Monitor ponúka prakticky veľmi presné zobrazenie sRGB spektra s nameranými 99 % sRGB, 77 % AdobeRGB, 78 % DCI-P3 a 73 % NTSC. Veľmi dobrá je aj farebná odchýlka Delta E s hodnotou 1,49. Potešil aj maximálny jas 393 nitov, ktorý takpovediac spĺňa reklamovanú hodnotu. Uniformita farieb je špičková, podsvietenie má mierne vo vrchnej časti odchýlku, no pri teste čiernej sme nič výrazné nezaznamenali, takže aj túto oblasť hodnotím pozitívne.

Monitor ponúka tiež až 5 režimov gama, pričom všetky sú viac menej presné, čo sa vidím len málokedy. Opäť to teda svedčí o presnosti zobrazovania, v ktorej monitor ponúka nadštandardné výsledky. Videli sme už aj herné monitory so schopnosťou zobrazovať aj väčšie farebné spektrum ako sRGB, vďaka čomu sa hodia ja na pokročilejšie grafické úlohy, opäť však toto nie je prioritou PG259QNR, ktorý si s presným zobrazením sRGB farieb viac ako vystačí.

Rozhodne ide o veľký krok vpred oproti prvým generáciám herných monitorov s TN panelmi, ktoré síce boli rýchle, no podanie farieb a pozorovacie uhly za nič nestáli. Čo sa týka podpory HDR, monitor podporuje štandard HDR10 a treba sa opäť na to pozerať ako na podporu HDR a nie plnohodnotný zážiťok vzhľadom na absenciu pokročilého podsvietenia s vyšším jasom alebo v ideálnom prípade panelu OLED.

Input Lag a Overdrive

Na monitore sme odmerali aj input lag a to vo viacerých režimoch Overdrive.

Ako sa dalo očakávať, ide o jeden z najrýchlejších monitorov, aké sme testovali, na titul však nadosiahol. Zaujímavé je tiež, že rozdiel medzi jednotlivými režimami OD je len veľmi malý. Konkrétne pri Off je to 9 ms, Normal má 8,9 ms a Extreme 8,8. Reálne tak OD môžete nechať na Normal alebo úplne vypnúť, čo bude závisieť od testov ghostingu. Nemýlte si však výsledky týchto oneskorení s oneskoreniami, o ktorých bude reč v ďalšej kapitole k Reflexu. S testerom Leo Bodnar je pipeline podstatne kratšia a nezohľdńuje oneskorenia, ktoré vznikajú na zvyšku harvéru či v rámci softvéru.

Na stránke výrobcu nájdete informáciu o 1 ms response time GTG, teda rýchlosti obnovy pixelov. OD v režime Off ukazuje minimálny ghosting a Normal výrazne viditeľné zlepšenie neprináša, naopak začína sa trošku ukazovať inverse ghosting. Ten je potom výrazne viditeľnejší pri režime Extreme, ktorému by som sa z tohto dôvodu vyhol.




Herné monitory začínali kedysi s TN panelmi s viac ako 60 Hz. Neskôr sme začali vídať modely s viac ako 144 Hz a zjavne ani 240 či 300 Hz nestačí, nakoľko Asus priniesol na trh 360 Hz monitor s označením PG259QNR. Na dnešné pomery má pomerne malý displej s Full HD rozlíšením, čo len zdôrazňuje jeho špecifické zameranie na profesionálnych hráčov. Vo svojom útlom tele však ukrýva aj modul s podporou Nvidia Reflex.

Reflex na zníženie systémových oneskorení

Veľmi vysoká obnovovacia frekvencia obrazu monitora je dobrý predpoklad na nekompromisné hranie, teda pokiaľ je zodpovedajúci aj zvyšok komponentov. Na špičkové výsledky ale nemusí stačiť ani tých 360 Hz. Aby sa výsledok čo najviac priblížil dokonalosti je treba nejakým spôsobom potlačiť systémové latencie. Teda súčet čiastkových oneskorení, ktoré vznikajú na použitom softvéri a hardvéri. O to sa snaží API Nvidia Reflex, ktoré podporuje aj tento monitor ROG Swift PG259QNR.

Na vlastných videách Nvidia pekne ilustruje, o čo ide a v čom je rozdiel. S Reflexom má obraz na monitore vždy viac korešponduje s akciou na myši. To znamená, že posun je menší ako bez Reflexu, a to aj v prípade 60 Hz panelu. S 360 Hz je oneskorenie ešte výrazne nižšia a zvyšuje pravdepodobnosť zásahu. Skrátka strieľate na ciel v momente, keď je naozaj v osi mieridla (a nie už tesne za ním). Na ono zlepšenie musí Reflex okrem monitora prirodzene podporovať hlavne hra samotná a takisto myš.

Bez myši s podporou Reflexu sa síce zaobídete (oneskorenie vytvára v rámci celej dráhy najmenšie), ale prirodzene má zmysel sa ňou zaoberať, a to nielen kvôli Reflexu. My sme monitor testovali spolu s myšou Asus ROG Chakram, ktorá podľa databázi meraní na mousespecs.org spomedzi všetky myší s podporou Nvidia Reflex oneskorenie (spolu s ROG Keris) znižuje najvýraznejšie. Oveľa viac než myš oneskorenie znižuje monitor. Teda, pokiaľ podporuje Nvidia Reflex tak ako testovaný model.

V prípade PG259QNR  sa dá zlepšenie, zrýchlenie monitorovať aj cez vstavaný analyzátor (Nvidia LDAT) v rámci modulu G-Sync, výsledky sa ale môžu líšiť v závislosti od použitého procesora, grafiky (a veľkosti frontu snímok čakajúcich na renderovanie) testovacej zostavy.




Herné monitory začínali kedysi s TN panelmi s viac ako 60 Hz. Neskôr sme začali vídať modely s viac ako 144 Hz a zjavne ani 240 či 300 Hz nestačí, nakoľko Asus priniesol na trh 360 Hz monitor s označením PG259QNR. Na dnešné pomery má pomerne malý displej s Full HD rozlíšením, čo len zdôrazňuje jeho špecifické zameranie na profesionálnych hráčov. Vo svojom útlom tele však ukrýva aj modul s podporou Nvidia Reflex.

Záver

Asus ROG Swift PG259QNR je herný nástroj zameraný na profesionálov, ktorých hranie hier živí. Extrémne rýchla obnovovacia frekvencia, G-Sync, Reflex pre zníženie celkového input lagu a prekvapivo presné farby sú rozhodne kombinácia, ktorá z vás môže urobiť lepšieho hráča, no neznamená to, sa tak stane zo dňa na deň a bez námahy. Na PG259QNR sa teda dá pozerať ako na povolený doping, ktorý vám môže poskytnúť výhodu a urýchliť cestu k víťazstvu či profesionálnej zmluve.

Pre rekreačných hráčov je na trhu množstvo vhodnejších adeptov, a to obzvlášť ak nehráte kompetetívne tituly. Predsa len 25″ a Full HD rozlíšenie sú v dnešnej dobe už trochu archaické parametre, ktoré dávajú zmysel asi naozaj len pri profi scéne.

Čo sa týka vlastností a vyhotovenia, nie je veľmi čo kritizovať. Chválim dve možnosti montáže, ktoré sú už súčasťou balenia, portov pre hranie na jednej obrazovke je tiež dostatok. Polohovanie je možné prakticky vo všetkých osiach a smeroch, menu OSD ponúka množstvo nastavení, zameraných hlavne na herné aspekty.

Negatíva sa hľadajú len ťažko, hlavne ak berieme do úvahy na čo je PG259QNR stvorený a nezrovnávame ho s inými „bežnými“ modelmi. Ako však môžete tušiť, takéto monitory sa nebudú predávať ako teplé rožky a úzke zameranie na profesionálov bude tlačiť cenovku nahor, tak ako je tomu pri profi veciach vždy zvykom. Jednoducho ak vás niečo živí, potrebujete to najlepšie a výrobcovia si to radi nechajú zaplatiť a pomer ceny k výkonu sa pri top produktoch ani zďaleka nepodobá priamej úmere. Priemerná cena v čase písania článku (09/2021) sa tak pohybuje okolo 900 eur, s najnižšími ponukami okolo 700 eur, čo rozhodne nie je málo. Ak nevyhnutne potrebujete 360 Hz panel, môžete siahnuť po modeli PG259QN, ktorý nemá Reflex a úchyt na stôl a ušetriť tak pár desiatok eur.

Herné aspekty a profi výbava na kompetetívne hranie robia z Asus ROG Swift PG259QNR unikátny produkt, ktorý si od nás odnáša ocenenie „Top-notch“, ktoré je určené pre nekompromisné produkty.

Asus ROG Swift PG259QNR
+ špičkový ultra rýchly panel s presným podaním farieb v sRGB spektre
+ veľké množstvo herných funkcií a rozsiahle nastavenia menu OSD
+ podpora G-Sync s Reflex pre minimálny input lag celého systému
+ rozbočovač USB
+ nadštandardné možnosti polohovania
+ bohaté balenie
- vysoká cena
- veľkosť uhlopriečky a rozlíšenie okrem profesionálneho zamerania nedávajú zmysel
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1030" as a base selector for example: #supsystic-table-1030 { ... } #supsystic-table-1030 tbody { ... } #supsystic-table-1030 tbody tr { ... } */